Savet oko kompa!

Došlo vreme da se pazari komp. "Jači" PC mi služi da odigram po neku igricu koju volim kada izadje jednom ili dva puta godišnje.
Izašo Dead Spece Remake koji zahteva 16 Gb RAMA i 8 Gb VRAMa što znači da ne mogu da ga pokrenem. Uskoreće dosta novih naslova zahtevati 8Gb VRAM za minimum što znači da ti treba bar 16 da bi igrao manje više normalno što znači da ako želim nardnh 5-6 godina da igram nove igre na srednjim podešavanjim moraću da izdvojim 1500€ što mi ne pada napamet.

Najgore od svega je što u ranijim godinama za kopovinu istog kompa trebalo je samo da prodam stari za 150 dodam 350 i mogo sam da budem miran narednih 5 god. Ali zbog odredjenih dešavanjima u industriji igara i tržištu komponenti, a pogotovo grafičkih karti cena da kažeš nečega što pre 10-15 god bila srednja kartica otišla je X 4 lako.

Već sam hteo da udstanem kada mi je zapalo za oko da PlayStation 5 koji će moće da pokrene većinu naslova i to na najačim podešavanjima narednih 5 godina košta samo 400€! Tako da da ću izgleda posle 25 godina da se vratim na konzole. Jedina negativna stvar, nema više piratskih igrica. :). Mada i ovako se za mnoge se čeka i po 2 god za crack tako da jbg.
 
Требаш узети у обзир да кад купиш конзолу имаш опције за dlc и куповину више игара одједном. Или на steam па "изнајмиш".
 
Imaš vremena za igrice?
Zašto ne bih imao? Ne igram po 8 sati dnevno, svaki dan. Odigrm ko što rekoh jedan ili dva naslova godišnje dok ne predjem igru.
To je nekih 3 nedelje godišnje po 3 sata dnevno. Mislim da to svako može sebi da priušti ako voli.

Требаш узети у обзир да кад купиш конзолу имаш опције за dlc и куповину више игара одједном. Или на steam па "изнајмиш".
Uzimam. To i razmatram najviše pošto odigram igru jednom i više je ne diram. Ned aje mi se baš 70€ za igru istog dana kad izadje.
Postoje i sajtovi gde za malo para možeš odredjeno vreme da igraš sve naslove nekog izdavača.
 
Ja sam bio u istoj situaciji kao ti. Retko kad imam vremena da igram ali kad igram volim da to bude u full-u :) a posle 20godina igranja na pc odlucio sam se za sony 5. I mogu ti reci da sam dobar izbor odabrao_Ona varijanta zavalis se u fotelju i cepas. Ne mislis na crack i ne sedis na stolici…
A sto se tice cena igrica i slicno. Imas jako cesto akcije i tipa igrica koja kosta 60-70e padne na 20e. Ja sam uzeo varijantu i za cd i online. Jeste skuplja malo ali mozes kupiti dosta igara na cd polovnih za malo para. Ako resis da uzimas javi se ima na nekim mestima popusti dobri.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Došlo vreme da se pazari komp. "Jači" PC mi služi da odigram po neku igricu koju volim kada izadje jednom ili dva puta godišnje.
Izašo Dead Spece Remake koji zahteva 16 Gb RAMA i 8 Gb VRAMa što znači da ne mogu da ga pokrenem. Uskoreće dosta novih naslova zahtevati 8Gb VRAM za minimum što znači da ti treba bar 16 da bi igrao manje više normalno što znači da ako želim nardnh 5-6 godina da igram nove igre na srednjim podešavanjim moraću da izdvojim 1500€ što mi ne pada napamet.

Najgore od svega je što u ranijim godinama za kopovinu istog kompa trebalo je samo da prodam stari za 150 dodam 350 i mogo sam da budem miran narednih 5 god. Ali zbog odredjenih dešavanjima u industriji igara i tržištu komponenti, a pogotovo grafičkih karti cena da kažeš nečega što pre 10-15 god bila srednja kartica otišla je X 4 lako.

Već sam hteo da udstanem kada mi je zapalo za oko da PlayStation 5 koji će moće da pokrene većinu naslova i to na najačim podešavanjima narednih 5 godina košta samo 400€! Tako da da ću izgleda posle 25 godina da se vratim na konzole. Jedina negativna stvar, nema više piratskih igrica. :). Mada i ovako se za mnoge se čeka i po 2 god za crack tako da jbg.
U toku sam sa desavanjima skoro svakodnevno, ranije su igre pravili inzenjeri, sad ih prave koderi, to pravi veliku razliku.. :confused: Neminovno je da rastu zahtevi za kolicinom RAM-a i VRAM-a ali ovoliko koliko to raste poslednjih godina to nije normalno...
 
Naravno da nije normalno. Delom je to što ti kažeš što igre prave nedovoljno stručni ljudi ili možda bolje rečeno ljudi bez mnogo mašte i kreativnosti koju su imali ljudi pre 30- 20 god. Neka igra koja izadje danas ima hardversku zahtevnost 5X od neke igre stare 10-15 god.
Što bi bilo razumljiva da mnoge igre grafički ne izgledaju mnogo drugačije i bolje od starijih igara.

Drugi deo priče je dogovor izmedju proizvodjača hardvera i gejming industrije. Javna tajna je da se igre namerno prave da budu zahtevne kako bi se prodavo novi hardver. Što je opet razumljivo da nisu postali jako pohlepni i podivljali zadnjih godina.
Mozda smo delimično odgovorni i mi koji nećemo da platimo igru već ih "delimio" :) preko inerneta. Mada iskreno mnogim izdavačkim kućama ne bih dao ni dinara. Prave odvratne nove igrice i oništavaju dobre stare. Pritiskaju programere da prave glupave igrice zato što oni kao eksperti marketinga i biznisa (megadrend :)) misle da će nešto da se prodaje bolje ako se odradi na način kako oni misle da treba. Naravno uglavnom se zeznu i igre se prodaju sam na račun stare slave.
I mogu ti reci da sam dobar izbor odabrao_Ona varijanta zavalis se u fotelju i cepas. Ne mislis na crack i ne sedis na stolici…
Da, i to je vidiš prednost o kojoj sam razmišljao. Pošto igram na TV na metar udaljenosti često imam kako zovu "motion sickness". Mislim mogu joypad da pvežem i na komp, ali navikao sam na WASD i miš. PS5 će me naterati da se odviknem.
 
Dobra stvar je sto sve igrice mozes igrati online protiv prijatelja ili nekih random likova.. i svi update igrica se sami skinu i ne moras da razmisljas nista samo sednes i igras :) i ovako od ove poljoprivrede nema ‘leba :) ja sam isto za varijantu tastatura i mis ali brzo se naviknes na dzojstik pogotovo ako igras voznje i sport.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja imam fino nasviran komp , a nisam ga upalio jedno 3-4 meseca jer nemam vremena, a i na poslu sam 8h za kompom pa dosadi , a i kad upalim kuci eto decice da igraju igrice onda xbox im nije zanimljiv

Kod kompa prednost torrent i mufte igre, dok za konzole se fino placaju.

Davno sam igrao igrice i po 10h dnevno, ali dok sam bio klinac.
Sad mozak zuji, uvek neke fix ideje




Sent from my Mate 50 Pro
 
У бре, па што се замарате? Када ме заинтересује нека игра, обично WW2 тематике или нешто SF, ја седнем и одгледам "воктру" к'о филм или серију. :ROFLMAO:
 
Nisam upalio igre 5-6 godina.

Pun komp igara, serija i filmova ali nema se vremena.

Ko kupuje laptop neka izbegava procesore sa U prefiksom.Dosta su stedljivi ali takodje i kilavi.
 
У бре, па што се замарате? Када ме заинтересује нека игра, обично WW2 тематике или нешто SF, ја седнем и одгледам "воктру" к'о филм или серију. :ROFLMAO:
Nije to to Zorge. Ne znam dal bih i bio u stanju da gledam celu igru. Nikad nisam duze od par minuta.
Ne znam kako da uporedim , al gledanje igre je ko da samo slusas film.
Cak i te filmove sto lice na igrice ne volim i ne gledam.
Totalno drugaciji osecaj igrati i gledati igricu.
 
Pa jest. Gledam ove moje potomke. Igraju samo dva prsta i izuste po koju riječ.
U moje vrijeme ako nisi pretrčao par kilometara ubo se na trn ili ogulio koljeno kao da nisi ni igrao. :osmeh:
 
Ne mora komp da ima minimalne specifikacije neke igrice da bi je igrao,koliko se secam na mom starom kompu sam igrao neke nove igrice i na minimalnim podesavanjima je to islo sasvim dobro.
Komp sluzi za sve,ceo internet koristis upotrebom kompijutera,od filmova,igrica,programiranja itd itd itd .....ps5 je samo za igranje i nekako mi se ne daje taj novac za nesto sto cu retko kad koristiti.
@zokib Kancelarijska ili ozbiljnija gaming stolica je udobnija nego bilo kakva kucna fotelja ,imas svakakva moguca podesavanja,a najvise volim da maltene lezim u njoj kad gledam film-seriju ili citam knjigu neku ,znaci udobnost je brutalna,koliko puta sam samo zaspao u njoj,bolje nego krevet maltene xd.Takodje ako bas igrate igrice multiplayer ozbiljnije,znate da igrac iza kompa je u velikoj prednosti spram igraca iza konzole,tj na joysticku.E sad ,ne razumem se u ps5 i slicne,nzm jel moze mis i tastatura na njima da se poveze ...

@Зорге Ako volis singleplayer igrice,tj walktrough kao,kralj singleplayer-a na you tube je jedan jedini ''TheRadBrad''.
 
A ljudi koji govore da nemaju vremena za igrice... malo je , nije fer.
Da li nemate vremena ni film da odgledate ni emisiju neku ili sta god? Ako stvrno nemate vremena ni za to. Mislim da treba da menjate provesiju sta god da radite.

Jednistvano to je slobodni vreme i neko ga trosi ovako neko onako. Mozda nekome igrice zvuci detinjasto, gubljenje vremena , mnogo vremena, ali ne mora biti tako.
Igrice su odavno prerasle nesto sto samo deca rade. Cak sta vise igru koju igram sad "Dead Space" svakako ne bih vole da mi igra dete bar dok ne napuni odredjen br. godina.
 
Или овако нешто, овај је домаћи играч.
За ово треба добра конфигурација да би се покренула игра.
 
Pa najpopularniji streameri na you tube su porodicni ljudi ,bilo zene ili muskarci ,imaju porodice kuci i time se bave profesionalno.
@dusanboss Dead Space i dalje imam sve 3 instalirane na stari komp ,uff,definitvno nije za decu igrica,previse jump scares i mnogo blood,goore itd ....Stomp on the body to pick up ammo or health :LOL: .
 
[mention]Arkadije [/mention] imao sam par takvih stolica. I jos uvek imam. Ja sam odrastao uz cs 1.4 i slicne igrice :). Tada je moglo da se igra samo u LAN-u. A kako je internet napredovao tako smo poceli da igramo od kuce ali vecinom sve multiplayer. Sada trenutno nemam zivaca za neke dosadne single player igrice osim voznje ili sport.
Ps5 mi je bolji od kompa zato sto stvarno za par min sednem i igram. Ogroman tv i odlicna grafika. Jos imas na dzojsticima mic i zvucnik pa mozes da pricas sa tim sto igras online a o vibracijama na dzojstiku da ne pricam.bas dobra stvar.Za tih par sati nedeljno ili mesecno mrzi me da se zezam sa kompom. Treba da probas :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh