Satovi brzine,obrtaja,pritiska...

Ok, to znam. Mislio sam da imaš kataloške podatke pa da iz tog broja možeš da mi kažeš te karakteristike.
U stvari dovoljna mi je informacija koliki prenosni odnos treba da ima pinjon za ovaj sat. Pretpostavljam (ne vidi se na samom satu jer je zarđao) da je to 1:2, ali ne znam sa sigurnošću da li je tako.
 
Što se tiče pinjona,svi teleoptikovi mehanički za traktore koje sam video,u sebi imaju prenosni odnos 1:1, sa sledećim varijantama
a) plastični zupčanici,obadva po 15 zuba
b) metalni zupčanici, obadva po 11 zuba

Za dva obrta radilice,bregasta se obrna jednom,što znači za 2000 ob.radilice,bregasta obrne 1000 puta,a to je i ulaz pinjona.Kako je u pinjonu P1:1,onda se sajla takođe obrne 1000 puta.A obrtaljka treba da pokaže 2000 obr/min.Dakle to je ukupan prenosni odnos 1:2 (na traktorskim obrtaljkama-takozvanim TRAKTOMETRIMA to obično nepiše,ali na onim kamionskim na sajlu na prednjoj strani obavezno piše P 1:2 ).To dalje znači ako uzmemo ručnu bušilicu u koju stavimo jedan kraj sajle i ako POUZDANO znamo da ona ima 1000 ob/min,traktometar treba da pokaže koliko?
2000 ob/min.dakle duplo više.
Ono što može da izazove zabunu,je to što ako na bušilici piše da ima,naprimer 2.500 ob/min,to je nominalni broj obrtaje,pri nominalnom opterećenju,dakle kad je "pritisnemo" u gvožđe.Što znaći,da će u praznom hodu imati par stotina ob. više.O tome treba voditi računa kad se isprobava obrtaljka.Praktično to znači ako na bušilici piše recimo 1000 ob/min,ona na prazno ima 1300 obrtaja,i Traktometar pokaže 2600 ob/min.To znači da meri dobro.

Drugi primer je Kombajnski obrtomer za merenje obrtaja bubnja.Pinjon je stavljen direktno na osovinu bubnja.Kod tog pinjona je takođe P 1:1 (koliko zuba,neznam),pa imamo sledeću situaciju:
Bubanj ima 1000 ob/min, pinjon prosleđuje iste obrtaje,dakle sajla takođe ima 1000 ob. i na tih 1000ob i Obrtaljka treba da pokaže takođe 1000 ob/min E zato one imaju P 1:1. E ako tu obrtaljku povežemo na bušilicu,koja ima recimo 1000 ob/min,ta Obrtaljka pokazuje 1000 ob/min (odnosno malo više jer smo gore već rekli da bušilica ima malo više nego što na njoj piše).

Možda sam vas malo udavio,ali nadam se da sam malo pojasnio šta se dešava u pinjonima i obrtaljkama.
I da otklonim Dukej-inu dilemu: Pinjoni za motore traktora imaju P 1:1 a obrtaljke 1:2 i to svi.
Ja bar nisam ni video,ni čuo da je P 1:neki komplikovan broj.
Bilo bi mnogo bolje da pinjon smanjuje obtaje od motora prema sajli i satu tri,četri puta.Tada bi se mehanizam sata toliko puta sporije okretao i utoliko duže trajao.Ali nije tako,ovako su odabrali 1:1 da bude što jednostavnije.
:ppozdrav:

A da,kad sam radio intalaciju pre nekolio godina na IMT 5170 povezao sam neku kamionsku obrtaljku od 24V na "W" alternatora,i radila je.koliko tačno neznam.Ali rekao bih linearno.A šta se krije iza tog "W",neznam gazda je bio kesa pa nije dao da otvorim alternator,da ga "nepokvarim"
Ali daće bog pa će mu crći alternator,a onda je MOJ kad me bude zvao.
 
Hvala Lakarije! :ppozdrav:

U pravu si, pinjon ima 1:1 prenosni odnos, ali na isto se svodi jer za jedan broj obrtaja na sajli sat pokazuje duplo. Ja nisam imao pojma da ne postoje satovi sa drugačijim odnosom pokazivanja i fizičkog broja obrtaja na njegovom ulazu osim celobrojnog, a i da ne postoje i drugačiji prenosni odnosi kod samih pinjona. Pošto je ovo sat od traktora a ne kombajna, i ako nisu poznati drugačiji prenosni odnosi u samim obrtomerima kod IMT traktora osim 1:2, onda su sve šanse da i ovaj moj bude odgovarajući, tj da pokazuje pravi broj obrtaja. U svakom slučaju mogu ga proveriti i na bušalici.
 
Možeš i na bušilici ali vodi računa o onom što sam napisao za njih.Mnogo će biti preciznije ako odeš na neku stubnu bušilicu koja ima remenice i više brzina pa tamo imaš ispisane brzine u jedan obrt(naprimer 835 ob/min, 1040ob/min 1375ob/min...) i što je još važnije kod asinhronih motora,posebno trofaznih odstupanje izmedju brzine pod opterećenjem i na prazno(takozvano klizanje) je mnogo manje pa i merenje preciznije.
I još nešto: moraš imati levi smer na bušilici da bi se poklopio sa obrtaljkom.
Samo pazi,ja sam imao neku bofl bušilicom,koja je na levom smeru imala bar 25 ili 30% manje obrtaja nego na desnom(a to nebi smelo da se desi nikako).
Dakle imaš gomilu faktora koji mogu da utiču na merenje.
Najpouzdanije:
Odeš na traktor kojem tačno radi obrtaljka,priključiš tvoju,i uporediš rad.
Za druge pinjone i obrtaljke(kamiona,autobisa,drugih proizvođača,neki drugi prenosni odnosi...),neznam,ali za traktore i Teleoptik ti je ono što sam napisao garantovano.
Kako si video da je pinjon 1:1 ? piše ili si ga otvorio?.
ja imam nekoliko i ni na jednom nepiše,već sam otvarao...
Možeš sa 539 staviti na 5136 ili neki drugi,i obrtaje mora pokazivati iste.jedino će biti razlike u kilometraži zbog drugih prenosnih odnosa menjača,ali to je nešto drugo.
:cao:
 
Ma nije problem utvrditi da li dobro pokazuje obrtomer jer postoje oni merni obrtomeri sa točkićem ili šiljkom (mislim da sam gledao kako je jedan mehaničar to koristio), koji se prislone na rotirajući deo i tako očitavaju broj obrtaja.
A nekad sam imao ideju da pravim neku vrstu stroboskopa koji se neće okidati signalom sa svećice već sa internim oscilatorom koji bi imao indikaciju frekvencije oscilovanja pa samim tim i indikaciju broja obrtaja. Naravno, da sam bio vredniji to bi i uradio al' pošto nisam sad mi je verovatno najlakše otići u tahoservis i proveriti obrtomer (mislim da u Srbobranu ima jedan takav servis).

:ppozdrav:

A što se pinjona tiče, rekoh da sam nabavio jedan originalni, pa sam proverio. Evo slika:

img77541.jpg


img77511.jpg
 
Ovaj desni sa oznakom 2/85P ja sam imao isti na 560 iz 86g.I u njemu su plastični zupčanici od 11 zuba.I ti često hoće da se pojedu.
Ovaj levi je verovatno isto sa plastičnim,oni sa metalnim zupčanicima su imali za nijansu drugačije telo.I dobro se pokazali.
Inače su isti i kod 560 i 577.Razlika je što na 560 iz 94g,a verovatno i novijim ide pinjon sa ravnom četvrtastom pločom(prirubnicom),koja se šrafi sa 4 šrafa,a ne kao ovi sa 2.
To je možda Montoy-u bunilo kad je rekao da nisu isti.
Ako budeš išao u taho servis,evo zadatka za tebe:
Da ispitaš šta je to W na alternatoru
Imao sam ja raznih ideja da nabudžim kojekakve merače obrtaja(digitalne,elektronske sa analognim pokazivanjem...),ali morate priznati,da se u traktor najlepše uklapa original ili neka električna iz kamiona.
 
Ovo oko W izvoda ti mogu pomoći (koliko znam) i bez servisa. U alternatoru na statoru imaš tri namotaja i krajevi svakog od ta tri namotaja dolaze na diodni most za ispravljanje struje koja posle puni akumulator. W izvod ti je na kraju namotaja statora koji dolazi na zajednički spoj katode i anode dve ispravljačke diode (one velike). Dakle možeš sa tri tačke u alternatoru izvesti W izvod. Evo pokušao sam da nacrtam na ovoj slici (nisam baš umešan u ovom crtanju mišem :D ):

chargingalternatorcircu.gif


Samo tu moraš voditi računa kod baždarenja takvog obrtomera (elektronskog) jer tu moraš računati na prenosni odnos u pogonu alternatora kao i na broj polova u alternatoru. Sve se svodi da imaš neki spoljašnji referentni obrtomer i da ovaj elektronski podesiš na trimeru da tačno pokazuje.
 
dukej je napisao(la):
Na lokalnom otpadu sam jednom našao neku komplet instrument tablu (očerupanu) kao i kabinu od nekog velikog IMT traktora. Nemam pojma kog, nije bilo oznaka.

Da li neko možda prepoznaje sa kog je to IMT traktora...

Evo tog obrtomera:


5135 ima 8+8 i on mi se cini kao najbolji kandidat ovaj obrtomjer, ali mozda se varam...
 
Kaze prospekt da imaju 9+1 mjenjac...

uglavnom, mogla se dogoditi i prometna nesreca, jer je i po meni 8 000rh malo za perkins motor i ZF mjenjac...
 
MILE je napisao(la):
dukej@ je u pravu tako se kaci obrtomer na mercedesovim kamionima.

Znam,ali probao sam dve obrtaljke da povežem tako i nisu radile(pokazivale su ali jednu istu vrednost,bez obzira na gas).Inače obrtaljke su ispravne i na promenu napona iz džepne baterije uz pomoć potenciometra menja skretanje.
To što je Dukej označio to su faze alternatora.Odatle sam skidao signal.
međutim ako logično analiziramo,ni teoretski nemože tako da radi!
Jer,šta je alternator? Trofazni sinhroni generator(tahogenerator).I kod njih se srazmerno sa povećanjem brzine obrtanja povećava i napon.Po formuli:
E= kФxW
gde je E napon(odnosno elektro motorna sila)
K je konstanta koja se nemenja
Ф magnetni fluks...
W je ugaona obrzina(dakle veličina direktno proporcionalna brzini obrtaja...)

Obrtaljka je jedan običan Voltmetar(sa podeocima u obrtima) koji meri promenu napona i na taj način više ili manje skreće.
Iz formule se vidi da je dobijeni napon direktno srazmeran broju obrtaja.Ako se br. obrtaja poveća dva puta,i napon se povećava dva puta.Ko se br.obrta poveća 5 puta i napon se povećava 5 puta,pa i viltmetar(u našem slučaju obrtaljka)5 puta više pokaže na skali.
Međutim,šta je problem? Tahogenerator,koji je u našem slučaju alternator treba da proizvodi uvek isti napon ,bez obzira na brojeve obrtaja motora(za to nam služi elektronika u regleru.Uvek isti napon nam je neophodan zbog akumulatora,i da nebi pocrkale sijalice.(bilo je slučajeva kad je zbog pokvarenog reglera na leru alternator davao 12 V, na 1500ob/min 30 V, na 2200ob/min 44 V).
Kako je kod ispravnog alternatora i reglera napon uvek isti(bez obzira na obrtaje i opterećenje),i nepromenljiv,i iznosi 14 V zato i obrtaljka nemože da menja pokazuje razne obrtaje menjanjem obtaja motora.
Malo sam vas udavio(mada sam dosta pojednostavio formulu,da bi bila lakše razumljiva,jer je malo složenija),ali hoću da objasnim da iz ovih naših običnih alternatora nemože da se izvede jednostavan izvod za obrtaljku.
Zato oni koji fabrički imaju izvod "W",verovatno imaju i neki dodatak da bi to sve moglo da radi.
Zato nam treba neko,ko zna, da nam kaže kako je uradjen neki fabrički izvod "W" i obrtaljka,
:cao:
 
najbolji su oni manjeg precnika zaboravio sam im ime oni su 90. god fabricki ugradjeni u mojeg 539 ali su jako retki radi i dan danas a ima 7900 r/h kao nov.
 
na mom traktoru ima na deklu oznaka W i mesto za izvod,znači da je previđen i za tu opciju
Na kombajnima 142 zadnje serije i 143 ima električni brojač radni sati koji se isto povezuje na w
 
Nazad
Vrh