Samogradnja plastenika

Pa ne zavlacim se iza,nego sa ove strane malo se ispruzis.Funkciovise to bez ikakvih problema.
 
Hvala na savetu ja vec 7 godina radim 8 reda paradajza i 6 reda krastavca jer na krajevima radim po jedan red.JuRa koliko struka radis u redu i kolika je duzina.Koji je po tebi najbolji hibrid Paradajza za prodaju stalnim kupcima.Isto sta savetujes za Krastavac.Pozdrav
 
@lakan
Ja od paradajza najvise radim Buran.Mnogi ga osporavaju zbog one bele zile unutra ali je zahvalan i lep na oko.
Od krastavca dogodine ja cu raditi samo Ekron,koji je dobar za berbu do kraja juna.Posle toga gubi formu i ko zeli duzi period berbe treba da izabere neku drugu sortu.
 
Malo je 6,35m.Na 7m sirine ja radim 5dvoreda paradajza ili 4dvoreda krastavca a ti bi imao po jedan dvored manje.jedino ako se tako uklapas zbog mesta.Na 8m dobijas isti broj biljaka samo imas vise prostora do najlona ali imas i manju visinu.
mislio sam 6 m širine i 35m dužine. zar nije malo gusto 5dvoreda paradajza na 7m?
Ja na 6m sadim 1dvored i 4 reda paradajza.

- - - - - - - - - -

@ssseva
Evo slike mašine.
svaka čast druže,nije ništa komplikovano.
 
Ha ha pa niko od nas ne kupuje gotov plastenik vec se kupu cevi i nja konkretno kuci napravio sa majstorom lukove oterao u njivu poboo sipke i spojio.Foliju sam kupio sam doveo 4-5 drugara podigli je zatrpali zemljom i to je to.
 
pravio sam i ja sam ali dok kupim sav materijal to me izađe skoro i skuplje kod nas nisu baš jeftine cevi
 
Ha ha pa niko od nas ne kupuje gotov plastenik vec se kupu cevi i nja konkretno kuci napravio sa majstorom lukove oterao u njivu poboo sipke i spojio.Foliju sam kupio sam doveo 4-5 drugara podigli je zatrpali zemljom i to je to.

pozdrav, gde si uzimao foliju i kako se kreće cena???
 
pozdrav ljudi :D :D :D ovako ja bih hteo da pocnem neki svoj mali biznis tipa povrtarstvo u plastenicima ovako student sam,voljan sam da radim i ocu...imam budzet od 500-600e pa bih hteo neki skroma plastenik da napravim ako je moguce za pocetak neki od 200 kvadratnih metara imam bastu 20mx10m......pa bih tu hteo da napravim neki plastenik ako je to moguce imam drvenu gradju,ali ja bih od metala ....hteo bih da gajim u njemu salatu,rotkvicukrastavce,paradajz....tj neka vrsta univerzalne proizvodnje a ako tu uspe naravno sledilo bi sirenje povrsina..hvala vam puno unapred......
 
Teško da sa tim budžetom može da se napravi takav plastenik,ali ajde da te okvirno uputim ako si voljan i umeš sam da majstorišeš.Pošto kažeš da imaš i drveni građu možeš je upotrebiti za stubove .Na tu dužinu raspon lukova mora biti barem 1m znači da ti treba 21 luk,ako želiš sa ravnim stranama stubovi mogu da budu na razmaku od 2m a visina bi trbala da bude barem 1.5m(stubovi sa strane) ako želiš visinu plastenika od barem 3m .Tnači treba ti 21luk dužine 12 m sa cevima od 3/4 cola. sa manjim profilom treba više jer onda moraš smanjiti razmak između lukova.E sad ako želiš ojačanje po sredini i tu ti treba 11 stubova i slime ili noseća gredadužine 20m, znači još barem 4 cevi od 6 m a možeš i od građe ako imaš toliko.Ako ideš na varijantu bez srednjeg nosača onda moraš ojačati lukove prečkom i tu ti treba cevi .Što se tiče najlona treba ti samo za pokrivanje oko16m širine bez zabata .Raspitaj se za cene i vidi dali ti budžet pokriva.Tu ti još ide i najlon za zabate otprilike još nekih70 kvadrata.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
e zis hvala ti na odgovoru pomogao si mi dosta uspeo sma nekako sloziti sliku u glavi :D :D ja sam nekako sad to ispanirao ovak na sirinu od 10m pa postavim 3 stuba i na duzinu od 20m 14 stubova.znaci u sirini bi bila 3 reda stuba sa po 14 u redu,i onda na te stubovve da dodam gore lukove msm onaj gornji deo e sad moram videti kako cu uspeti to da odradim posto imam u basti belog luka pa kad se to bude povadilo onda da krenem sa radovima,a dotle cu videti cevi da nabavim e sad od prilike koliko se krece cena najlona???mene bu kostale samo cevi i najlon..a ostalo bih ja da odradim imam sve sto mi treba u radionici tako da varenje secenje i postavljanje nebi trebalo da predstavlja problem.......e sad bolje je ako bh izeo deblje cevi msm 3/4 sa tanjim zidom,nego onaj od 1/2 colasa debljim zidom..msm moja neka procena...ali videcemo sta i kako kad dodje malo lepse vreme i da krenem makar stubove da secem po meri,e sad koliko da ih zakopa msm stubove??? hvala unapred :D :Dja sam jos i razmisljao da stubovi budu 2 metra iznad zemlje i onda na to da doma lukove gore...ti bi mi bila neka odgovarajuca visina....
 
Nije nikakv problem napraviti plastenik. Bitno je samod a se dobro zategne najlon, jer akd dovaju vetrovi cesto zna da dodje do cepanaj.
 
Tek kad povadiš beli luk? znači za sledeću sezonu hoćeš, jer ako za ovu onda već moraš da počneš.
 
@ robi89
TVK 3 godisnja folija sir 12 x duzina 30 metara oko 30000 dinara , a gde je jos ostali materijal .
ali ako pogledate deo od 1:08:05 do 1:15:0 http://www.youtube.com/watch?v=8Hc6Nc2oVIo mozda Vam uspe od predvidjenog budzeta . meni jos nije uspelo ni priblizno svake godine podici 1 plastenik . inace imam cca 223 m2 /3 komada od 2007 godine/ verovatno nesto ne radim dobro ili ......... ni sam neznam .
 
Namjeravam uskoro raditi jedan plastenik nešto je materijala kupljeno nešto kad se počne raditi.
Radio sam neki nacrt kako sam zamislio da bi trebalo biti, pa pitam vas koji se bavite izradom plastenika dali je moja zamisao dobra i šta bi trebalo promijeniti ako nešto nije u redu.



Plastenik će se raditi u Brčkom BiH i dali će cijevi od 1 cola biti dobri s obzirom na širinu plastenika od 5 metara.
Molio bih za savjete.
 
Pozdravljam sve ovde aktivne članove počeh i sam da petljam nešto sa plastenicima pa me tema privukla, ovaj crtež mi se svidja i sam krećem da radim na ovaj princip samo ja ću ići sa 5/4 dve spojene cevi sa 2 mm debljine zida tako da bi plastenik bio u tlu 8x 30 metara sa lukovima na 1,5 m, pa pošto znam da ovde ima stvarno dosta ljudi koji dobro poznaju materiju imao bih jedno pitanje da li će to biti dovoljno jako za sve vremenske uslovepošto je u ovoj varijanti jeftinije i brže napraviti plastenik za sad toliko pozdrav svima...
 
@BatmanBg
Pozz
Ja mislim da bi bilo pametnije uraditi i jedna i druga vrata koja se u potpunosti mogu otvoriti, ali se raspitajte kod iskusnijih povrtlara. :)
Mislim da se moze pojaviti problem kod tih konstrukcija u slucaju jakih vjetrova; ako udju u plastenik, mogu da se zaustave bas na tom dijelu kod vrata i da izvrnu plastenik. Tako bi to neki zakon fizike rekao. Inace, ostatak konstrukcije izgleda odlicno, s tim da i bocni otvori ne bi bilo lose rjesenje.

- - - - - - - - - -

Da li je neko nekad vidio plastenik ili razmisljao da napravi isti, kojem bi se mogao otvoriti kompletan krov?
Pitam, jer recimo da najlon kao najlon ne pravi najzdravije uslove u plasteniku, ali opet stiti povrce od raznih vremenskih nepogoda. Sad me zanima da li neko ima neku ideju za plastenik kojem bi se mogao dizati krov, recimo pomocu baglama, kako bi se u odlicnim vremenskim prilikama mogao otvoriti, da bi biljke imale potpuno prirodne uslove? Npr. ljeti bi citav dan mogao isti biti otvoren, a navece ga zatvarati.
 
Nazad
Vrh