SADNICE ŠLJIVA

vidjao sam jednog lika u oglasim ih je nudio kao i valor, president i jos neke, mislim da nisu iz uvoza vec kalemljene kod nas na "crno" sto tebi uopste i ne treba da smeta ako ne planiras da sadis ogromnu kolicinu za koju ti treba dokumentacija. A uvoz samo zelenihit je radio sad jbg li ga... Samo pazi koji top uzimas nisu svi bolji od nasih cacanki za Srbiju
 
ja nisam cuo da ih neko u srbiji ima, mislim u prodaji. a koliko znam ni zeleni hit ih nema. znam da ih ima u hrvatskoj pa ce verovatno uskoro doci i kod nas.
koji top te interesuje ? koje kolicine te interesuju ? malo je komplikovano doci do svih sorti zato sto ih ni u nemackoj nema svaki rasadnik. postoji mogucnost kupovine kalemgrancica ali i to je opet problematicno jer proizvodjaci kalem grancica ne daju bez licence koji izdaje institut iz geisenheima a opet i oni nisu vlasnici svih sorti vec su neke top sorte prodali opet nekom drugom i na kraju najednostavnije kupiti tri stabla i skinuti kalem grancice pa kalemiti sam. inace sadnice na veliko u D kostaju oko 10 e u A oko12-13e . na malo oko30 e
uvoz je moguc a koja je procedura nemam pojma
 
Sadnice sljive

Interesuju me prvenstveno rane sorte zbog otkupa,a imam oko 50 ari,racunam da mi treba 250-300 komada.I zbog trzista bih uzeo neke krupne King...
 
onda zaboravi top jer u tom slucaju je bolja cacanska rana . i cacanska rana i lepotica i najbolja su bolje nego top sorte . sta bi oni dali da izmisle nesto sto ce da potisne npr . lepoticu.
ali kad su u pitanju kasne sorte tu su vec daleko ispred. kad stigne sezona kasnih sorti kod nas na trzistu su samo industriske koje se tada prodaju kao stone. dok top tada ima dobre sorte atraktivnije nego rodna , stenly i sl.
p.s. a i krupne su ima samo kasne sorte (a skoro u svim sortama je jedan od roditelja cacanska najbolja) koja je kod nas malo problematicna sto opet nemor nista da znaci jer nemci ne pisu o losim osobinama :osmeh:. ja bih se pre odlucio na top hit, top gigant ili top end ali svako zna svoje i zasto nesto radi ili ne radi
 
Pa, hvala na odgovorima.U svakom slucaju ce to onda biti Cacanska rana.Interesuje me samo otkup,pa da li moze ona sama da bude na parceli ili joj treba oprasivac?Ako je potrebna jos neka,u kom odnosu se sade?
 
o. ja bih se pre odlucio na top hit, top gigant ili top end ali svako zna svoje i zasto nesto radi ili ne radi
Ja u stvari ne znam sta radim,naime radi se o imanju cije me izdrzavanje dosta kosta,pa kad vec imam toliku praznu parcelu,da imam i neku dobit.Nekako mi se sljiva cini najpogodnijom,pogotovo sto je to kraj gde se sljva gaji i otkupljuje - okolina Topole.
 
Rodna bas vala u svakom rasadniku otkucas u google sadnice cacanka rodna i izadju linkovi oglasa a i rasadnika. Cene od 85din do 250din u zavisnosti dal je sertifikovana i od samog kvaliteta iste.
 
to sto ima tiketu sertifikovane ...moze da bude a ne mora da znaci...ipak ja sam za jaftiniju varijantu...
 
Poslednja izmena od urednika:
ma taj sertifikat lepe gde stignu to jeste , al je potreban za subvencije mada koje nema za sljivu nit ce je vise biti tako da sto kaze tale bolje bez papira i pdv-a
 
Sertifikat je bitan jedino što se podsticaja tiče, a sigurnosti i kvalitete sadnog materijala objesiti mačku od rep :)
 
Poslednja izmena od urednika:
posto nisam iskusan u tome dali su me dobro posavetovali za sortu sljive,za pecenje rakije?.......mislio sam da nabavim dvogodisnje sadnice iz trstenika ,pa citajuci dosta teksta po forumu vidim da bih trebao bas da povedem racuna od koga kupujem. Dali je dobro uzeti dvogodisnje posto ja planiram dvadesetak sadnica za svoje potrebe
 
Naravno da jeste... sa već formiranim razgranjenjem štedite godinu dana za formiranjem krošnje. Dosta se o tome pričalo na forumu.
 
Vidim da mnogo ljudi ima puno iskustva pa bih bio zahvalan ako bi mi pomogli i preporucili gde mogu kupiti dobre sadnice? S obzirom da sam iz Sumadije znacilo bi mi da ne putujem daleko po njih. Za sad sam siguran za cacansku rodnu, ali nisam siguran koju bih jos sortu uzeo. Dosta sam "pokupio" saveta po samom forumu, jedan od njih jeste kombinacija lepotice i rodne, voleo bih i o tome da cujem misljenje poznavalaca. Hvala svima na dobroj volji da dele svoja iskustva!
 
Rodna je samooplodna sorta, dobra za rakiju , pekmez pa i sto ne i susenje. Kao stona nije preterano zanimljiva sorta. Radja obilno neki kazu i vise od 70kg mada zavisi od rastojanja izmedjiu redova same visine stabla i nacina uzgoja. Ona se inace i trese i sukcesivno dolazi na rod jer tako zri i pokupljuje se, te za nju nebih preporucio gustu sadnju. Dakle 5x4 pa i 5x5 zavrsava posao za rodnu pogotovo ako ide sve u rakiju i trese se i podkupljuje.
Lepotica , lepa ukusnija od najbolje no plasticnija od rodne, lepa za oko i za prodaju, lepsa joj i cena za stonu potrosnju. Neki prave rakiju i od nje ( doduse prave i od steneleja no nije to to po meni ) i kazu da im je fina. Ona moze gusce ici jer se i bere sa grane, razmak je vas izbor ja sadio 5x3 i 4x3 cisto da uporedim, a orezivanje ce ici na vitko vreteno.
Lepo ce ici ta konbinacija zasto da ne samo napred, sve pricitaj al samo sebe slusaj !
 
Kolege forumaši potrebna mi je veća količina sadnica šljive Čačanske lepotice, oko 8000 komada za jesenju sadnju. Voleo bih da to budu sertifikovane sadnice, pa me interesuje imate li vi neko skorašnje iskustvo sa nekim rasadnikom jer ne bih da se sa tom količinom igram i presađujem posle godinu dana, a upravo to mi se desilo ove godine sa sertifikovanim sadnicama jednog rasadnika iz okoline Kruševca. Zvao sam danas Verka Kačarevića iz Vinče, Topole koji ima dosta poznati rasadnik i njegova cena na veliko za dvogodišnje sadnice sa prevremenim granama je 180 dinara. Da li mislite da je to mnogo ili ne i neki Vaš predlog.
 
Nazad
Vrh