SADNICE ŠLJIVA

luka kv je napisao(la):
kazete da se sljiva kalemi na dzenariku. mene zanima da li dzenariku napada sarka - konkretno vrstu dzenarike koje rasadnici prodaju za podlogu?

Smatra se da se dzenarika prema virusu sarke ponasa kao tolerantne sotre sljive. Moze biti zarazena, moze imati simptome na listu ali ne i na plodu i da on ne umanjuje prinos i kvalitet plodova.

Iz licnog iskustva:

Trazio sam simptome sarke na dzenarici i to vec godinama radim, i u kraju gde sarke sljive ima bas dosta nisam uspevao da nadjem nedvoslislene nesumnjive simptome.
 
@kicco ok ::namigivanje::, ja sam mislio da mu treba sadnica džanarike, pa mi nije bilo jasno za čega mu je potrebna ! :ppozdrav:
 
hocu da kalemim sljivu na dzenariku,skupe sadnice,sto bih placao. odem, malo po malo kalemim ,odmaram dusu.ali to tek ako stignem da ove godine nadjem i posadim dzenariku. pitao sam da ne bih zarazio sljivu sarkom,a kaleme cu uzeti sa sljive za koju budem video letos da je zdrava
 
luka kv je napisao(la):
hocu da kalemim sljivu na dzenariku,skupe sadnice,sto bih placao. odem, malo po malo kalemim ,odmaram dusu.ali to tek ako stignem da ove godine nadjem i posadim dzenariku. pitao sam da ne bih zarazio sljivu sarkom,a kaleme cu uzeti sa sljive za koju budem video letos da je zdrava
samo napred mozda ti se to i svidi...
 
luka kv je napisao(la):
hocu da kalemim sljivu na dzenariku,skupe sadnice,sto bih placao. odem, malo po malo kalemim ,odmaram dusu.ali to tek ako stignem da ove godine nadjem i posadim dzenariku. pitao sam da ne bih zarazio sljivu sarkom,a kaleme cu uzeti sa sljive za koju budem video letos da je zdrava
Pa ako bas hoces sam da napravis pocni od samog pocetka pa sam proizvedi i podloge.

Nakupi dobro zrelih plodova dzenarike, ocisti kospu, dobro je operi i stavi da se susi na neko promajno ali ne osuncano mesto. Neka tako stoji sto duze, stavi negde gde ti ne smeta pa neka tako ostane i mesec dva tri.
U jesen (kasnu, kraj oktobra, novembar, u zavisnosti od toga u koje se vreme u prolece u tvom kraju moze posejati to seme a racunas tako da stratifikovanje traje oko tri, cetiri meseca) dakle, tako osuseno seme stavljas u sitan pesak i to tako sto prvo stavis sloj peska, pa sloj semena pa opet pesak pa seme i tako dok ne napunis posudu u kojoj to radis.
To stavis u neki podrum, i povremeno po malo navlazavas.

Na prolece kad dozvole uslovi to zesjes u vrstice, zajedno sa peskom jer nemas potrebe da odvajas a i polomio bi klice koji ce sigurno biti po neka.
Te godine to tako negujes, zalivas stitis od korova i tako dobijes svoje podloge.
Okca uzmes od sljive koju izaberes i dobijes kompletno svoju sadnicu.
Ako to odlucis da prodajes nemoj nikom da pricas jer to nije dozvoljeno :)
 
Čini mi se da sam nekad pročitao da se stratifikacija semena vrši u frižideru, na dnu.
Seme se pakuje u PVC kese, doda se malo Cineba i tako se čuva do setve.
Ne verujem da u Institutu u Čačku seme stavljaju u čarapu.
:ppozdrav:
 
Pa uglavnom ti to ide ovim redosledom
ujesn zasejes podlogu iduce godine nikne i negujes ujesen kalemis na spavajuci pupoljak ili iduceg proleca prostim spajanjem
odnosno jedna godina ti je potrebna za porast podloge :cao:
 
luka kv je napisao(la):
koliko treba vremena da iz kostice naraste do velicine potrebne za kalemljenje?

Ili odeš kod pouzdanog rasadničara i on ti pokloni ili proda snop podloge za kalemljenje i uštediš godinu dana. :)
 
Zanima me kada se u toku proizvodnje sadnice u rasadniku do stabla odsece prevremena grancica da li sa tog mesta moze ponovo da krene bocna grana ili ne licno mislim da nemoze ali sada skoro me neko ubedjivao da moze :sta:
 
stvar je u tome sto kalemari to ne rade makazama vec jednostavno odkinu tu granu pa se verovatno osteti spavajuci pupoljak . mozda tale moze da to bolje objasni kako kalemari odstranjuju te grane koje narastu u toku godine
 
kicca je napisao(la):
Zanima me kada se u toku proizvodnje sadnice u rasadniku do stabla odsece prevremena grancica da li sa tog mesta moze ponovo da krene bocna grana ili ne licno mislim da nemoze ali sada skoro me neko ubedjivao da moze :sta:

A zašto bi to neko radio? U redu je ako se želi postići buduća visina stabla, pa i kad se zasadi ne trebaju ti preniske grane.
 
kicca je napisao(la):
Zanima me kada se u toku proizvodnje sadnice u rasadniku do stabla odsece prevremena grancica da li sa tog mesta moze ponovo da krene bocna grana ili ne licno mislim da nemoze ali sada skoro me neko ubedjivao da moze :sta:

Moze ali ce se dobiti losiji lastar jer ce se on razviti iz tzv suocice, "pomocnog okca", u slucaju da ni one (ima ih dve) nisu uklonjene prilikom uklanjanja te grancice.

Edit

A rasadnicari to rade uglavnom otkidanjem ali u ranoj fazi (da bi dobili brzi rast sadnice) i uglavnom se tako ne ostete suocice.
Naravno da je moguce da se to dogodi, ali to se na sadnici moze videti.
 
Vocar je napisao(la):
Kako se to vidi?

E ebem li ga kako to sad da opisem?

Ajd sutra cu ponovo biti u nekom vocu, a tu ce biti i sadnica pripremljenih za sadnju pa ce valjda imati neki zgodan primer da slikam kako to izgleda, to je najbolji nacin.
Vidi se po oziljku koji je ostao od uklanjanja tog lastara. po njegovom izgledu, velicini se moze videti nacin i priblizno vreme uklanjanja, da li je otkinut ili odsecen i koliki je otprilike bio kad je uklonjen.
 
krcinac je napisao(la):
stvar je u tome sto kalemari to ne rade makazama vec jednostavno odkinu tu granu pa se verovatno osteti spavajuci pupoljak . mozda tale moze da to bolje objasni kako kalemari odstranjuju te grane koje narastu u toku godine
sve zavisi kakav "stručnjak"izvodi tu "operaciju"verijem da kad bi to uradio ironman, tesko da bi tu ista moglo nanovo da izraste a ne vidim zasto bi se skidale prevremene grane...to uglavnom skidaju oni proizvodjači sto rade za svercere,razlog je jednostavan u jedan kamion vise moze da stane komada sadnica bez prevremenih grana :haha:
 
Pozdrav svima,
interesuje me da li u Srbiji mogu da se nadju Top sorte sljive.Ako ne da li neko zna da li je moguc uvoz.
Vanja

Mislim na sadnice
Vanja
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh