Rutava buba

on ga stacinira 7 dana u moj voćnjak
Таман довољно да ти рутава буба попасе род.
Два дана за редом прскано Тонусом а три дана касније кобинација Абастате и Галмин (не рачунам фунгициде) и ништа! Једу ли једу. А слатка им и дуња. По две-три сам гњечио на истом цвету.
 
yt1rdi ja sam reko to mnogo uprošteno a emisija je stvarno ful.nego onaj dan kad sam išo da davim bube i spremio kantice kad ono ni jedna verujetelimi esad nije li upitanju što je domene višnja i sve višnje a one u punom cvetu baš sam se obradovao:bravo:
 
Sve čekam kad će onaj matori sa TV-a (ona poljoprivredna emisija) da predloži da se uzgajaju rutave bube zbog vune (pa rutave su?).
 
uzmeš neku granu staru koja ima bočne grane, pobodeš je u zemlju i na grane vežeš flaše, plastične, staklene tako da su u paru i lupaju jedna o drugu, napravi i vetrenjače od papira kao deca kad smo bili pa pravili, na vrh veži džak za bacanje da glumi glavu i eto..
 
Zdravo svima ja sam Dragan iz Krusevca.bavim se vocarstvom zadnje 3 god.Imam inzinjera vocarstva koji mi vodi zasade.Imam 5 hektara pod kruskom(fetel,viljamovka,karmen).E kad sam usao pre 5 6 dana u vocnjak poludeo sam od rutavih buba milion sve su pojele.Inzinjer mi kaze da rutava buba uopste nigde u svetu nije registrovana kao ekonomska stetocina.kao niko je ne racuna.Kaze kad je u punom rodu taman proredi kolko treba ne moze da pojede sve.I jos mi kaze da ako je stigao cvet da se oprasi nema veze sto ga pojede buba.sve u svemu mnogo me nerviraju.:sta:
 
Dobra ideja. Da znaš da ću to i da uradim. Ma ima i da ga obučem u nešto drečavo..da se vidi iz daljine..Samo što ne znam današnje životinje i ptice da li se uošte i plaše toga..:)
Jesi isprobao to kod sebe?Ima efekta?
 
Evo i mog iskustva sa ovom stetocinom. Vocnjak koji ima nagib ka istoku pun je ove bube, znaci obrstela svu krusku a sad prelazi i na jabuku, ima je i na visnji dok na sljivi, koju imam najvise, nisam je primetio. Drugi vocnjak koji je udaljen samo 100ak metara ali je nagib prema zapadu, mozda zvuci neverovatno, ali nema ni jedne :sta:. Praticu ovi dana da vidim da slucajno ne predju ali sumnjam jer je svo voce skoro u precvetanju. Postavljao sam i plave vanglice sa vodom na oba vocnjaka, na istocnoj strani su pune a na zapadnoj nista. Vocne vrste su iste u oba vocnjaka.Neznam dali to ima ikakve veze sa stranom nagiba, u sta sumnjam, ali tako je kod mene.
 
Pratio sam ovu temu informativno, sretan što toga čuda nema kod mene i ne ide na višnju. Ali kako to biva u životu,sreća je kratko trajala. Juče na jedno upozorenje odem na voćnjak (između dvije sjetve) i kad ono ima rutavih. Bilo je oko 4 sata pa ih nije bilo puno. Ili ih nema u nekoj značajnoj količini ili su otišli na spavanje. Pronašao sam znatno veći broj nekih tvrdokrilaca zelene sedefaste boje koje su velike kao palac i zuje dok lete. Šta je to i jeli opasno. Šta misli te dali bi tanjuri za piknik, plastični , bili dovoljni da se bube dave, jel bi tu bilo dovoljno vode ili da stavim plastične čaše od 2 dcl. Nemoguće mi je nešto drugo plave boje naći na brzinu za površinu od 3.5 ha.

Evo i slikice čudovišta. Kad razmislim pa ja nisam ni pogledao dali radi kakvu štetu, samo sam je vidiu u cvijetu.

 
Poslednja izmena:
isprobao sam i imalo je efekta, ja sam ga doduše stavio u boraniju i grašak jer su golubovi i još neke ptice izvlačili seme koje proklija i jeli, nisam pri kompu da ti pokažem sliku, al kao što sam opisao, flaše su udarale u granu i jedna o drugu, stavi bez čepa da huče vetar preko grlića, kanape sam vezao da ćarlihaju na vetru a glava je bila džak papirni od ćumura, vezan gde dođe guša pa džak zaista deluje kao glava..možeš i da nanižeš na kanap metalne čepove od piva koje probušiš, od konzervi ono što vučeš kad otvaraš ili čepove od tih flaša pa da zvecka i vetrenjače pobodeš, što papirne što od flaša pa kad se vrte šište.. :) okači i kese ali im rascepaj dno, ako praviš više komada, razvuci kanap nisko od jednog do drugog ili od jednog na par strana za ciglu veži kanap, na kanap vezuj te kese, upotrebi maštu što više...

tako mi je strašilo izgledalo kao čovek koji na kanapima nosi flaše i čuda, mislim da je pored buke bitno i da liči na čoveka.
 
Exgreen, има истине у ономе што ти је стручњак рекао. Када се распореде бубе на воћњак у пуном роду неће све појести, а када су стабла у почетном роду не оставе ништа. Посебно нападају крушку и аронију. На шљивама пожегачама их нисам виђао. У сваком случају треба их ловити да се пренамноже. Да ли имају природне непријатеље?
 
Jutros moja mama spremila za crveni krst neka odela..svašta nešto..i umalo da mi izmakne sve to..ali sam uspeo da iskoristim za strašila..sad' imam kompletna odela :D , samo još na selu da pronadjem grane da sve to adekvatno nakačim na njih i sve to što si rekao..dobre su ideje..kese su isto dobre,..uvek prave neki šum na vertu.Primetio sam svake godine mi , da li jazavac ili neka druga živuljka, izlomi kukuruz onako baš profesionalno ga polomi u struku (stabljici) i pojede klip.Ne znam koja je to životinja..ali ove godine planiram 5 ari kokičara da posadim, pa ne bih baš džabe da radim :)
Planirao sam oko bašte da postavim strašila..i oko tih 5 ari gde mi je kukuruz kokičar..ali vidim da si ti baš u povrće instalirao;) strašilo..ja baštu zalivam, pa da mu ne skvasim odelo :) Šalim se..čisto razmišljam da li je bolje oko bašte, ili baš u baštu..ili kombinovano..1-2 strašila u baštu,a ostale okolo..? U kukuruz ne znam da li je dobro, jer ga treba okopavati...ali u principu tada mogu i da ga iščupam iz zemlje i odložim ga na privremenu pauzu :)

Isti taj princip ću primeniti i na jesen kada budem posadio Aroniju..tu sam video srne..zečeve..lisice..mislim da nema divljih svinja..
 
Juce dok sam sa kolegom sejao soju, video sam na komsijinoj psenici koju nije prskao poprilicno gorusice u cvetu, a na cvetovima rutave bube stra'ota jedna.
Pri povratku smo upravo zato stali i zasli u vocnjak kruske u cvetu koji je udaljen 500-600m vazdusnom linijom i tamo niti jedne.
Nego, je l' ona nasa domaca, "autohtona" ili je dosla od nekud?
 
Sedmi dan kako dezuram u sljive. Od 10-16h. Na 1000 ih ubijem dnevno.
Sva sreca pa polako pocinju da precvetavaju inace bih poludeo.
 
Pratio sam ovu temu informativno, sretan što toga čuda nema kod mene i ne ide na višnju. Ali kako to biva u životu,sreća je kratko trajala. Juče na jedno upozorenje odem na voćnjak (između dvije sjetve) i kad ono ima rutavih. Bilo je oko 4 sata pa ih nije bilo puno. Ili ih nema u nekoj značajnoj količini ili su otišli na spavanje. Pronašao sam znatno veći broj nekih tvrdokrilaca zelene sedefaste boje koje su velike kao palac i zuje dok lete. Šta je to i jeli opasno. Šta misli te dali bi tanjuri za piknik, plastični , bili dovoljni da se bube dave, jel bi tu bilo dovoljno vode ili da stavim plastične čaše od 2 dcl. Nemoguće mi je nešto drugo plave boje naći na brzinu za površinu od 3.5 ha.

Evo i slikice čudovišta. Kad razmislim pa ja nisam ni pogledao dali radi kakvu štetu, samo sam je vidiu u cvijetu.


Tvrdokrilci su korisni, oni uglavnom jedu trule grane i slično, ne trebaš ih se bojati.
 
Evo ti slike, može to mnogo bolje naravno, al da vidiš slikovito na šta sam mislio...

 
Pa ti si bukvalno na granu nakačio flaše i kese..a ja jutros pripremio onolika odela da animiram ptice :D
Samo da ne bude ovako
Već kad sam pripremio odela..primeniću i tvoje savete i biće to savršeno strašilo :)

Puno hvala na savetima.Super ti je bašta.
 
Tvrdokrilci su korisni, oni uglavnom jedu trule grane i slično, ne trebaš ih se bojati.

Ovo što vidim na slici i nije tako bezazleno stvorenje. To je jedna od mnogobrojnih varijacija majskog bumbara. Kad se udruže, znaju oni da pojedu svo lišće u voćnjaku, a prava poslastica su mu i mladi plodovi (sigurno znam za hibridnog badema)
 
U pitanju je višnja i vdio sam ih u cvijetu i na laticama. Nisam primjetio da jedu lišće. Navodno je to zlatni skarabej i po jednima ne čini ekonomsku štetu a po nekima je vrlo opasan. Jedan uvaženi voćar pokušava saznati gdje bude po noći pa to sikoristiti da ga se kemijski tretira, ako je ispod drveta.
Uglavnom imam značajnu populaciju i ne znam šta da radim ili samo promatram da vidim kako će to završiti.
 
Uglavnom imam značajnu populaciju i ne znam šta da radim ili samo promatram da vidim kako će to završiti.
Ja sam mislio da je štetočina obzirom da sam je našao na cvetu i učinilo mi se da jede tučak kao rutava. Uhvatim je i bacim u vanglicu da se udavi a posle nađem podatak da je od nje veća korist nego šteta i zovu je i vazdušna glista. Drugi dan je nađem živu (nije se udavila) pa je izvadim i pustim.
Rutava je kod mene završila jer su kruške uglavnom precvetale a kako sam mislio da će biti, uz Božju pomoć, ispalo je dobro. Ima mnogo stabala gde ću morati da proređujem ali ima i onih koja su bez i jednog ploda ili ostalo komad-dva.
 
Nazad
Vrh