Ručne kose

U mom kraju je košenje bilo viteški posao. Domaćini su skupljali i po 30--40 kosača na mobu. Ljudi su išli i nepozvani samo da bi se "ćerali" (terali,takmičili). Prosečan kosač može da pokosi 25ari za dan, nekolko nas iz sela je moglo po 30. Z a košenje je potrebno imati dobru kosu dužine 85 do 90 cm, dobro nasađenu, znati da je otkuješ i naoštriš. Počeo sam da kosim sa 14 godina i to mi je išlo lako. Stric me je naučio da otkivam a imam odličan brus donet iz Italije još 42. god. Kod otkivanja je bitno istanjiti žicu toliko da kad noktom valjaš ispod i žica (otkovani deo, oštrica ) pravi talasić. Ali nije svaka kosa kvalitetna da bi se to moglo uraditi, neka je tvrda pa puca, druga je suviše meka, debela .... uglavnom nema više ljudi mlađih od 50 godina da zna da otkuje, naoštri i da hoće uopšte da uzme ručnu kosu u ruke.
 
To su prelijepi krajevi u Bosni . Kraska polja , Kupresko,Livanjsko , Glamocko ,... sa jezerima . Za voznju autom ili jos bolje motorom nezaboravni pejzazi .
 
Da li kod nas ima da se kupi sprava za lakse klepanje kose, znaci bez klepca i babice. Na sajtovima u Hrvatskoj vidim da postoji, ali kod nas nisam video.
 
Dok se ozbiljno celodnevno kosilo u našim krajevima, kosa se otkivala bar 4-5 puta na dan.
Na poslednjim velikim koševinama kod mene gde je bilo po 10-12 kosaca, otkivalo se sa ovom mašinom, i tih desetak kosa se otkivalo za oko pola sata. Po neko je samo pomalo čekićem/klepcem pomalo popravljao žicu.
To je bila ogromna pomoć kada nemoraš da kuješ kosu pola sata pre ili posle ručka.. Veliki plus je daleko ravnomernije i pravilnije izvlačenje otkova.
 
Ljudi sve je to u redu. A ja hocu koliko je moguce da pomognem sebi. I zato sam pitao za tu jednostavnu spravu, da je negde nabavim.
 
Ово смо отац и ја једном на неком отпаду нашли целу гомилу нових. Мислим да смо пар комада донели кући чисто да се нађу али ко зна где смо их оставили. 😬
 
и ја се патим са косом,нисам научио да откивам кад ме деда терао,тражим и ја аутоматски клепач али код нас нема.то је ваљда ово https://olx.ba/artikal/22589691/automatski-klepac-za-otkivanje-kose/
To sto ti trazis je decija igracka i neces se usreciti stom napravom . Imam dva i korisceno da se eventualno poravna neki zakrivljen deo ostrice. Probao sam i znam sta pricam eno zafrljaceno negde po radionici pre 100 god. Nadju rucno klepalo i onaj mali nakovanj i polako cukaj po ostrici ali tako da ti klepalo klizi prema tebi sa ostrice (da izvlacis metal i da ga tanjis). Netreba tu neka snaga neotkivas raonik vec parce pleha eventualno ako je neka trvda kosa od tog istog dede posto je tad verovatno bila i kvalitetnija od ovih danas plehanih kineza. Prodjes pet puta ako treba nemas sta pokvariti
 
Ja kad otkivam kosu zapalim cigaru. Pošto se to ležeći radi, dođe mu kao odmaranje. Malo klepam, pa povučem dim, pa opet klepam... i tako završim i cigaru i klepanje. Ajd 10 minuta najviše, mada nikad merio nisam.
Do duše, ja i ne važim za nekog ko ume dobro kosu da otkuje, al opet meni dovoljno dobro.
Voleo bi da vidim kako ta sprava otkiva. Verovatno je dobra stvarčica, kad ti ljudi sa mobe daju kosu.
Međutim, da ne bude ko oštrenje lanca na testeri. Super se mašinski naoštri, ali ko oštri ručno lanac mu 5x duže traje i stalno je oštar.
 
Da dodam, drugačije se kuje kosa za planinu i ravnicu, gde su krtičnjaci, kamenjar, stara ili mlada trava. Po onome što se kosi se izvlači "žica".
Ume li to ta mašina da prepozna i da se tako našteluje?
 
Nazad
Vrh