Roto- drljača

nas clan Kombajner je poznat po svom "misljenju" zavisi i koliko je udaljen teret od poluga,nije sve u samoj masi.
Nego sta sa klinovima na roto drljaci da li su oni kao na obicnoj i samo se vrte pa tako razbijaju zemlju ili to ipak nisu obicni klinovi i ostre se na xx ha??
 
Nema oštrenja. Neke (većinom starije) rotodrljače imaju klinove kao radne organe, dok novije imaju noževe umjesto klinova. Ja na svojoj (3 metra) imam klinove i mogu reći da je takvu rotodrljaču maalo teže za vući-pogoniti nego onu sa noževima.
 
sto se tice opterecenja prednjeg trapa moze ovako:
2mp07lk.jpg

a moze i ovako
i4lmon.jpg

Sto se tice nozeva ili klinova oni se po pravilu menjaju i po mogcnoti originlnim.Medjutim kod nas to Hudjik napravi sve.
:ppozdrav:
 
Ja sam se jednom vozio s jednog seljaka u traktor(reno 140ks) dok je radio s roto-drljacu i istovremeno je sejao psenicu. Mi se zapricali i on je zaboravio da ukljuci kardan. kada smo stigli na drugi kraj njive iza nas je izgledalo skoro isto kao da je roto-drljaca radila. Samo sto je nakupila zemlje ispred nje.
 
kombajner je napisao(la):
mislim da rus podize bar 4 tona!!

U mojoj okolini je bilo tih roto drljaca u svakoj zadruzi ali su ih parkirali posle prve sezone. To u teskoj zemlji ubija traktor. Jeste da odradi posao valjano ali....


stvarno koliko moze rus maksimalno da podigne. Ne teoretski nego u praksi. Mi smo na njega kacili 1350 kg i sa lakocom dize i na ler gasu i moze da se radi sa njim ali treba biti malo oprezniji sa kvacilom kod kretanja.
 
Rus dize oko 2,5T (realno) mada je i sa tim teretom tesko upravljati jer to nije samo pitanje dizanje prednjeg trapa nego i tereta zadnjih guma.Isti slucaj je kao i kad zakacis jednoosovinku tada opet najveci teret trpe zadnji tockovi.Majevicina vadilica za repu je oko 1300 kg i to Rus vuce kroz zemlju samo tako a kamoli da nosi ali dok se vozis malo vecom brzinom ka naidjes na neravninu onda vidis da to i nije tako lako pa moras da usporis da bi se traktor umirio.Da ne bude zablude,Rus ima dve pumpe:jedna je spoljna a druga je u transmisiji tzv.pomocna. :ppozdrav:
 
A, da li rus ima spoljni cilindri koji dizu hidraulik. Ja mislim da svaki traktor koji ima spoljni cilindri , da ima veliku podiznu moc. Ispravite me ako gresim. Hvala.
 
Mindjar je napisao(la):
Rus dize oko 2,5T (realno) mada je i sa tim teretom tesko upravljati jer to nije samo pitanje dizanje prednjeg trapa nego i tereta zadnjih guma.Isti slucaj je kao i kad zakacis jednoosovinku tada opet najveci teret trpe zadnji tockovi.Majevicina vadilica za repu je oko 1300 kg i to Rus vuce kroz zemlju samo tako a kamoli da nosi ali dok se vozis malo vecom brzinom ka naidjes na neravninu onda vidis da to i nije tako lako pa moras da usporis da bi se traktor umirio.Da ne bude zablude,Rus ima dve pumpe:jedna je spoljna a druga je u transmisiji tzv.pomocna. :ppozdrav:

Daj nam to malo objasni u temi MTZ. Neznam na šta misliš pod tim.

@kombajner: Sve preko 1,5-2 t tereta na zadnjim polugama hidraulike od MTZ-a je previše i dosta brzo dolazi do kvarova i puknuća na traktoru. Postoji jedna kombinacija za sustav hidraulike gdje se ubacuje jedan metalni dio kod hidrauličnog cilindra i na taj načn se povećava podizna moć traktorskih poluga bez povećanja pritiska (i opterećenja) u hidrauličnom sustavu. No opet su tu preopterećene gume, polužje, diferencijal itd., a pogotovo ako se tako opterećeni traktor forsira.
 
koliko znam rus nema spoljnje cilindre hidraulika kao npr 577 a isto tako sam video sta mu radi 6redna vadilica majevica kako zna da ga zabaci.
 
pzdrav svima :cao: rus 82 ima spoljni 1cilindar klip ,hidraulika dvosmerni pozadi na sredini nalazi se i montiran je skoro ispod sedista.
 
jeste on spolja ali nije direktno ispod poluga kao na 577 koji ima 2komada,na to sam mislio kad rekoh spoljnja hidraulika.
odosmo u off
 
da se i ja nadovezem, pa nek N.A. prebaci ovo sve u temu o rusima... :cao:
vise manje svi pricamo o rusu 820 kao nekom merilu, znam da nemoze da podigne punu majevicu 12 redova kad je u kutijama soja... a sa praznom jako tesko izlazi na kraj po cesti, dize ga... uz 450 kg napred...

N.A. sorry :cao: :ppozdrav:
_________________________________________________
ja sam naveo sta moze da digne, a sta nemoze...
a i usput sam rekao da to sto je digao nemoze da nosi kako treba po cesti, jer se ''rita'' :cao: :cao:
 
ja vas malo ne razumem. Moramo razlikovati dve stvari: kad traktor ima slab hidraulik i kad traktor dize teret, al se dize sa prednje strane. Ako smo traktorom podigli roto-drljacu i punu sejalicu; a pri tom se traktor podigne s prednje strane. to ne znaci da mu je slab hidraulik. Ja sam rakovicom60 vozio roto drljacu3m 2km i puko mi dihtung na hidraulik. Dize je sa lakocom, ali posle dolazi do zagrevanja ulja u hidrauliku.
 
Imam 3m roto drljaču već 20+ godina.Nosim je sa IMT 5100 pošto ima savršen kardan duži je i stabilan zbo mase RD. Probao sam i Belarusa ali to je traktor sa suviše slabim kardanom(obloge sradaju brzo) lagan je i zanosi ga u transportu.Kupio sam je za duboku (25+cm) predsetvenu pripremu za sadnju krompira. Uradi pravu stvar ali popije nafte ohoho.10 god. je koristim i za jesenju pripremu pod pšenicu. Sejem pšenicu u soju koja je pokošena kombajnom sa sečkom i samo provučem rotacionu 8-12 cm duboko (bez oranja,...) tu je učinak dosta veći i manje nafte (7-8l/ha).Nemogu je upariti sa sejalicom pošto je sejalica 2,80m. A i da može mislim da bih to izbegao zbog gubljenja vremena pri punjenju tanka za seme (jako bi mi se smanjio kapacitet, nekažem da su EU poljoprivrednici glupi ali meni to u ovom momentu ne odgovara). Moj brat ima gruber 3m on takođe seje u soju bez oranja -samo provuče gruber i seje. Više mi se sviđa njegova varijanta (kvalitet pripreme je sličan a učinak ohoho veći) ali treba više ks 135+.
U prolećnoj pripremi na vreme uzorane zemlje gde je zima odradila svoje je RD apsolutno nepotrebna.Dovoljna je obična drljača sa rotorima da urdi pravi posao i ne isuši zemljište.
Inače u zapečenom oranju leti ni ona nije čudotvorna (ostanu grudvice do veličine oraha)mislim da bi tu germinator ili freza više uradili ali nije provereno.
Moj zakjučak: da je nemam a znam ovo što zanm ne bi je ni kupio, ali evo bratov gruber mi se sviđa ali ko zna kako on gleda na to (uvek je tuđe lepše).
 
Komsija daj da vidim tu drljacu. Meni se svidja ideja pripreme za zito sa RD+sejacica pa u jednom prohodu. Posto imam traktor od 120 ks i imam sejacicu od 2,5 m (s kojom radi 542) nedostaje mi RD,a cene nisu tako velike koliko mi se cini da je bolje,brze i kvalitetnije odradfiti psenicu na taj nacin.
 
Nazad
Vrh