Ritanje krava pri muzi !

bovarcin je npr kad krava pukne pri telenju onda se mažu te unutarnje rane.
 
posto su i moje na pasi i to im se desava cesto... ili cinkvitaminska ili sprej za rane kloramivet il neki slican njemu sprej zavrsi posao
 
Ljudi imam problem ne samo pri muzi jedne krave(rucno je muzemo) vec je problem i kad joj se bilo kako priblizimo u stali.Mandrlja glavom,rita nogom ma hoce da ubije i kada joj se priblizimo.Krava je stara 9 godina i kupljena je pre par dana.Sta da radim?

- - - - - - - - - -

Neda ni da se pomazi.
 
Izgleda da si se ti uziveo u tvoj nick ;) ... Tesko da ces time ista postici, ako je od malena tucena onda ne znam bas kakve su sanse da joj pridjes, nek proba neko drugi iz tvoje porodice... Nisi razmisljao zasto je prodaju!
 
Imao je moj deda takav problem kao ti i morao je da proda kravu ispod cene.Jednostavno je sama od sebe pocela da rita i nista nije pomagalo i sta drugo covek da uradi,a batine tu ne pomazu.
Inace znam za slucaj kad je krava ritala i vlasnik je proda zbog toga,a kod ovog sto je kupio krava mirna kao bubica,muze je kako hoce.
 
Ljudi imao sam raznih baksuza u stali i nikada nisam primenjivao batine na stoci ali ovo sto me snaslo blaga rec je katastrofa.Imam 5krava i proslo je kroz moju stalu jos sijaset ali,ali...
 
Najbolje fiksiraš životinju, da joj svežeš nešto iza prednjih nogu preko grudnog koša.
Onda u to staviš neki jaki štap i stegneš sa motanjem.
Sigurno se smiri.
A na dugi rok je najbolji poverljiv odnos s kravom, da nema napad histerije, kad te vidi.

A skoro i ne verujem, da bi takva životinja 'stigla' do 9 godina, da je sve vreme tako divlja.
 
Sad je kravica popila batinica,umalo da me sredi za sva vremena.
Kod nas je junica bas bila nemirna i pre teljenja i posle. Tele je othranila, al' kada je dosla na muzu bila je nemoguca misija, non stop se ritala i igrala u mestu. Dok nismo culi od nekoga, da je dobro, da se prebaci nesto tesko preko kicme. Nasli smo dobar debeli lanac od mozda 1.5m koji se prebaci preko kicme, da pada levo i desno i od tada mozes da joj radis sta hoces, dok se ne pomuze i ne skine lanac ne mrda nige. Probajte mozda i vama pomogne.
 
pozdrav:osmeh:,ovako citam sve ove odgovore u ritanju pri muzi,u mene se junica otelila prekljuce sve ok,ali dize zadnju nogu i neda muzti,tele jos ne moze sve pojesti a vime joj je tvrdo i nabreklo,kad je malo motkom umirim da stoji onda uzvuce mljeko i u sisama nema nista mada je vime tvrdo,
bojim se da ne dobije upalu kakvu,masirala sam joj vime sa uljem da omeksa al ne pomaze dok se ne izmuze
Ima li ko kakav savjet,,,,?
hvala
 
Ima ona fora da se štranga zaveže za prednju nogu malo iznad skočnog zgloba,i zatim prebaci preko kičme krave,a drugi se kraj zategne da se noga podigne od zemlje(znači krava stoji na 3 noge).Sada ako bi krava pomjerila bilo koju nogu izgubila bi ravnotežu i pala bi.Ovo se koristi i kada se postavljaju kanile ili daju injektori.
A što se tiče vimena to je vjerovatno edem, sigurno bi pomoglo da kravu,ako već nije puštena,pustite u nekakav ispust ili da je bar prošetate.
 
a sta je to oxitocin,i kako se daje, nego tele je jutros pojelo 2 sise a dvije su ostale upaljene,ja masirala sa uljem i ona se umiri kao da joj pase ,uspjela sam pomuzti 1litru, nije ona agresivna vec mislim da je boli jos vime, nadam se da ce splahanti i da nece ostati nakrivo
 
Nazad
Vrh