Rezidba vinograda

Da potvrdim da li sam dobro razumeo: Na svakom kolencu da ostavim po jedan rodni lastar sa po jednim grozdom?
 
Ako ostavim sve, na jednom čokotu će biti 68 grozdova.... toliko začetaka ima dosad......
 
Svaki debeli dobro razvijen lastar sa lepim krupnim grozdom ostavi a oni lastari što su zakržljali skini, slomi u korenu, nemoj rezati makazama. Naročito ako ima dva lastara iz jednog kolena , jedan je uvek zakržljao e tog skidaj, čupaj zaperke obavezno isto iz korena . Ako nećeš da bude previše bujan čokot onda zalamaj vrhove rodnih lastara 4-5 listova posle grozda i to pre cvetanja,sa tim zahvatima će izgurati sav rod i imaćeš lepo krupno grožđe, čak kažu da se bolje opraši i formira grozd.
A kasnije ako se posle cvetanja neki grozdovi neopraše dobro ili budu sa malim brojem bobica i njih očupaš i tako smanjuješ rod ali ono što ostane će biti vrhunsko.
Toliko kolko ja znam ako sam upravu neko iskusniji će potvrditi ili dati bolji savet
 
Slazem se s tobom @ zocili dodao bih samo da je bitna i estetika s obzirom da je spalir na ulazu u dvoriste.LJudi su takvi da odmah komentarisu izgled loze i izvlace svakakve zakljucke...Imao bih jos jedan predlog lastare voditi strogo vertikalno i paralelno skracivati ih na istu visinu -prvi sprat do visine trece zice...-pravi efekat ce se videti na jesen kad opane lisce.
 
Malo sam proredio i rodne lastare, a nerodne sam sve poskidao..(njih nije bilo puno...) Gledao sam i estetski da bude lepo, a i da ne preopteretim... sad da narastu lastari do sledeće žice pa da ih mogu navoditi kako ja hoću....
 
Evo i mene :D

Ne znam ko se seća, ja sam moju lozu sve prekratio do patosa, vodeći računa da bude iznad mesta kalemljenja. Pre par dana su počeli lastari da se pojavljuju pa imam pitanja...

Formirao bih jednogubi i dvogubi gijot, zavisno od razmaka između čokota, negde je veliki negde mali razmak. Loza je još od pradede, možda i starija, znači nije mlada.

Zanima me da li :

1. ove godine da odmah razvodim lastare po žici, prekratim na odgovarajuću dužinu i skidam zaperke, pa sledeće godine iz njih puštam uspravne koji će da nose rod ili

2. da formiram samo uspravno po jedan lastar, sledeće da razvedem nove po žici, pa tek treće da berem plod? Ne pravim vino, više je za jelo pa je to možda preterivanje ali je možda ipak bolje tako?

Ako se odlučim za tu opciju, broj 2., da li ove godine puštam lastar uspravno, prekratim ga na malo iznad žice i skidam zaperke koji kreću cele godine i to je sve za ovu godinu pa mi žica praktično i ne treba?
 
@oktopod
varijanta 1 je bolja,dvojka je u slucaju kad je mlad ,tek posadjen cokot.Ja bih izabrao dva lastara naj jaca i po polozaju najbolja-znaci dva po duzini reda lakse je za kasniju obradu,njih bi vodio pravo do donje zice tu ih pazljivo savio po zici.Vodi racuna jako su krti naj bolje je da savijanje pocnes cim predju zicu ,znaci sami vrh,kad odeblja lako se lomi.Znaci jedan lastar levo drugi desno dogodine oni nose rod pa ako zelis jedno stablo uvek od ova dva mozes jedan odbaciti.Ostale lastare sto izbiju ove godine a bice ih mnogo mozes sve poskidati,vodi racuna da ne ostavis lastare podloge kalema-divlje izdanke-razlikuju se po listu imaju vise okrugle listove , obicno su sjajniji i izbijaju ispod kalema jako brzo rastu...
imam jedno pitenje za tebe skidao sam sa neta u PDF formatu i sa Akrobat reader 5 programe zastite vinograda i jos dosta drugih stvari sad bih hteo da neki deo -stranicu ili manje- postavim ovde na forum a neznam kako da isecem deo i da ga izdvojim u drugi fajl.Nadam se da se administratori nece ljutiti sto sam postavio pitanje ovde.
pozdrav
 
Hvala, upravo tako sam i mislio da uradim...znači da ostavim i rod na tim lastarima? Biće da se zobne? :D

Što se tiče tvog pitanja, najlakše je da pritisneš na tastaturi dugme "print screen" (štampaj ekran), baš tako piše potraži ga, onda otvoriš program tipa Paint onaj za crtanje, ideš gore u meniju na edit pa na paste. Time ti se "odštampa" ekran u taj program. Onda možeš file, save i snimiš kao sliku ali biraj dole format da je .JPG a ne .BMP, biće mnogo manji fajl. Ako hoćeš samo deo ekrana da izvučeš, onda imaš u paintu levo gde su alatke onaj sa isprekidanim tačkama kvadrat, njime zahvatiš deo slike, pa ideš na edit, copy, pa ideš na file, new, izabereš NO (nećeš da snimaš fajl još uvek), zatim edit, paste i pojavi ti se samo ono što si obuhvatio alatkom...
 
Postovani,
Mozda bi ti ove slike bile od pomoci.Loza je stara 3-4 godine.Ostavljena su 2 najjaca lastara iznad kalema , a posle 2-3 godine je uklonjen jedan i iz njega su formirani "lukovi"..Ovogodusnjom rezidbom i oni su uklonjeni i formirani novi sa 6-7 okaca po luku i po jednom "zamenom" za svaki luk sa jednim "okcem".Ovo spada u "ostriju" rezidbu (ide od 10 -20 okaca ukupno na oba luka)..

Pre

posle


Pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
Jesmo, samo sam pitao šta je bolje od ona dva rešenja :) Znam sve, a nemam šta da kačim, tek su krenuli da izbijaju, negde sam ostavio po dva od pola metra, negde su 30ak cm, a na nekima nije ni krenulo, možda su i mreli :D
 
Oktopod, sta izvodis... Vidis kako je postovani doktor profesor Misa to odradio?! To si valjda tako nesto slicno uradio, iz svakog pupolja koji je na zici krece rodni lastar. TO SE NE PIPA, el jasno?! Nemo' da imamo rec!

I takooo...

Pozz od Srdjana ... zupa100! :D
 
Ma ja sam posekao sve do zemlje jer nisam mogao da se izborim sa dve žice, jedna za rod jedna za sledeću godinu, previše se sve umrsilo, pa sad krećem od početka, razvodim ove koji kreću iz čokota na levo i desno a negde samo na jednu stranu gde su mi čokoti blizu i to je to za ovu godinu :)

Nego recite vi meni, kako se razvode po žici, da li da ih stavim iznad žice pa će sami da se hvataju ili da vežem kanapom ispod žice da budu?
 
Ma nisi stvarno posekao te lastare? Sta smo dve godine radili? Dobro! Jovo nanovo...
Koliko se secam, veliki ti je razmak izmedju kalemova. Razvedi po dva lastara iz "glave" kalema do prve zice, levo i desno, ostavi toliko pupolja (sada vec formiranih lastara) koliko mislis da nece naskoditi kalemu, npr. 6-10 mislim da je optimalno. To nasloni sa gornje strane prve zice od zemlje, uvezi ne suvise jako, da drzi. TO TREBA DA TI BUDE OSNOV ZA ROD OVE I MOZDA NAREDNIH GODINA.
Iz njih su porasli lastari sa rodom, jel da? Fino. Njih pustis do npr. 9-og lista od te prve zice i kasnije tu prekratis, zalomis. Podrazumeva se da si razvukao dve zice na vise, i jos dve u vrhu!
U njih uvlacis te lastare. Tacka.
Prehrani to malo, mozes i vestakom, a mozes i pumpom kad stitis nekom prehranom.
Ako ima jos nesto, pisi ovde.

I naravno...pozz Srdjan, zupa100! :D
 
Opet se ne razumemo, znam ja to sve, to si mi već pričao, zašumilo je bilo sve i uvrzlo se, glave stare su stajali uspravno na stranu, bezveze skroz, pisao sam i ovde da sam posekao sve do zemlje...sada puštam nova dva ili jedan gde su gusto dve glave ove na zemlji i to će mi biti osnova za sledeće godine, tako da ove godine možda i ne uvlačim u duplu žicu...

Zanimalo me samo kako da ih pustim po prvoj žici, sada su visine skoro do te žice pa da znam na vreme.
 
Pored lastara udari kocic da bude do visine prva zice,lastare /jedan ili oba/ vezi kanapom-u osmicu- na svakih 15cm,kad stigne lastar do visine prve zice tad ga vezi za zicu labavo opet u osmicu.Vrhove lastara povijas u pravcu zice u jednu stanu ili u obe gde imas dva lastara.Vrhove lastara moras vezivati za zicu isto kao i uz kocic u protivnom pobeze gore.Duzina tih lastara trebalo bi da bude par oka duze od porebnog -zavisi od mesta i sam kazas da nije svugde isti razmak cokotova.
nadam sa da sam sad pogodio sta te muci pozdrav
 
Kada raditi prvo zalamanje? imao bih vremena ovih dana da uradim, ako nije rano, i molio bih za savet, koliko rodnih izdanaka da ostavim jer je već očigledno da ne smem ostaviti sve...

- - - - - - - - - -

351d210.jpg


r06s5c.jpg


10fx5dg.jpg


r9iirq.jpg


345o8ep.jpg


5zqi46.jpg

Ovo je pravi primer da početnici nauče... Hvala puno... Mnogo nam znace iskustva starijih vinogradara
 
Nazad
Vrh