Rezidba šljive

Meni se to čini malo, jer ja znam da je moja i tarifa mojih kolega veća. Prošle godine nikad nismo radili ispod 30-35e, plus hrana i cuga.
A radili smo i na dogovor. Pogodimo se za koliko ćemo odraditi ceo zasad, pa kolko traje-traje! :D
 
meni je sada u zimu obrezo voćnjak jedan momak koji radi u firmi koja se zove EUROSAD pa mogu reć da sam zadovoljan njegovom tehnikominače to je jedna od najpoznatiji firmi u sloveniji,i on kaže nema to određeno vrijeme za šišanje nego kada to uslovi dozvoljavaju.
 
Pretpostavljam da on tamo reze vocnjake i za tebe najbitnije on verovatno zna da reze :ppozdrav:
e sad taj tehnicar koji ga je obucavao rezidbi nije se setio da mu kaze da jak mraz moze da da izgori rodne pupoljke na pojedinim granama i vrlo interesantno ne na svim tako da u rezidbi posle mraza mozes da taktiziras i da vocnjak koji je ranije orezan ranije i procveta i to cak i do dve nedelje sto je jako bitno zbog ostecenja od poznih mrazeva.
Ukratko moze i ranije ako mora ali nikako ne stoji da je nebitno doba rezidbe :ppozdrav:
 
Ne cuje covek...a uzeo mu je sigurno dovoljno ::novac:: pogotovo kada kaze da nemaju odredjeni termini za rezidbu kako kaze "sisanje", zato oni ne upucene dobro sisaju :haha:

Cenga ba, to ti je profesionalac 1/1. :haha: :haha: :haha:

Ej ba, kad bi Titio i Hitler ustali iz groba, i otisi i videli onog momka iz EUROSAD-a iz Slovenije, rekli bi: "Jes lafcina". :haha: :haha: :haha: :haha:

P.S. @novi voćar nemoj ovo shvatati nista licno dodje mi nekad izliv emocija ::namigivanje::
 
To sam odmah rekao :bravo:
Jbg nas drugar je imao najbolju nameru ja ga razumem nemoze preko neta da se nauci rezidba mozes da poboljsas tehniku ako je vec imas ili ako znas jedan oblik da ti neko objasni drugi ovako za pocetnika nema druge nego da plati :ppozdrav:
p.s.
Jos gore je da platis nekome ko zna manje od tebe ::jako_besan::
 
Pozdrav svima!

Pratim vaše postove već duže vrijeme, pa me zanima kako obrezujete Čačanku rodnu? Svi koji je imamo znamo da je drugačija od ostalih čačanskih sorti i da je specifična za rezanje. Da li ju režete klasično ili na zimsko skraćivanje ljetorasta na 3-4 pupoljka?

Inače, posjedujem 1,6ha šljive u 5 godini u kojem su 4 sorte iz Čačka i Stenlej.
 
E kako ti to rezes, koji uzgojni oblik, sta ti znaci klasicno rezanje, a sta ono zimsko skracivanje lejtorasta na 3-4 pupoljka, imaju rodni i vegetativni pupoljci i mesoviti pupoljci:haha:

Ne znam sta j time pesnik zeleo da kaze... ::namigivanje::
 
E jos nisam, sutra idem po hemiju i djubrivo, pa kada sve to skupim onda pocinjem sa radovima i ne izlazim iz vocnjaka dok se djubrivo ne rasturi, oreze i zimsko oprska zastite veci rezovi ako ih ima i to je to... necu pre slave vinogradara Sv. Trifuna, planirao sam tamo 15-16... a do tada teku tehnicke pripreme...jedino sam zavrsio krecenje...

:ppozdrav:
 
Dragojlo je napisao(la):
E kako ti to rezes, koji uzgojni oblik, sta ti znaci klasicno rezanje, a sta ono zimsko skracivanje lejtorasta na 3-4 pupoljka, imaju rodni i vegetativni pupoljci i mesoviti pupoljci:haha:

Ne znam sta j time pesnik zeleo da kaze... ::namigivanje::

Moglo bi se dosta pričati na šta se treba voditi računa kod orezivanja, pod klasičnim sam mislio na prosto izbacivanje debljih grana iz krošnje rezom na patrljak, vođenju računa o balansu između rasta i rodnosti, opterećenju rodom, izbjegavanju alternativnog roda, izbacivanju vodopija.. sve to u zimskoj rezidbi.

Međutim, kod rodne, zbog velike bujnosti nje same i rodnosti, nosači rodnog drveta (grane) brzo gube rodne noduse i dolazi do ogolijevanja grana, naročito u unutrašnjosti krošnje. Pa da bi se izbjegla alternativna rodnost, od ove godine počinjem u zimskoj rezidbi i uspravne jače vodopije (letoraste, ljetorate ili lastare) da prikraćujem na 3-4 pupoljka, nevezano jesu li neki od tipa generativnih ili vegetativnih.

Skraćene vodopije će tokom godine na sebi formirati više tipova rodnih grančica (naravno nastaviće da iz vršnog pupoljka dalje da raste) ali će se za narednu godinu formirati rodni potencijal, koji nadoknađuje problem ogolijevanja rodne.

Moje pitanje od ranije je bilo, je li neko od ranije tako orezivao čačansku rodnu i kakvi su rezultati. :sta:
 
Ja ne ja vodopije izbacujem u osnovi, smao ostavim ako mi treba negdje grana, tj prazno mesto u krosnji onda je ostavim, generalno sljiva radja na jednogodisnjim granama tj. daje rodne pupoljke, te grane mogu biti duze i krace rodne grane, kod stenleya su karakteristicne kratke rodne grancice, a kod cacanske rodne moze biti grana po metar sljiva na sljivu, samo regulisem koliko da ostavi roda a koliko da izbacim rodnih pupoljaka, i za narednu godinu koliko da ostavim novih mladara jednogodisnjih grana...
 
Dragojlo je napisao(la):
Ja sljive ne obrezujem, ja ih smao orezujem.
Bilo pravilno ili ne meni se vise dopada izraz kresati.
Lepse je kresati lepoticu nego orezivati sljive, i kad me neko pita sta, radis ovih dana, ja kazem, kresem neke cacanke :)

FruitBoy je napisao(la):
Meni se to čini malo, jer ja znam da je moja i tarifa mojih kolega veća. Prošle godine nikad nismo radili ispod 30-35e, plus hrana i cuga.
A radili smo i na dogovor. Pogodimo se za koliko ćemo odraditi ceo zasad, pa kolko traje-traje! :D

Koliko stabala kao na ovoj slici mozete da uradite dnevno?
Ili, za koliko novca bi uradili takvih oko 600?

picture037j.jpg
 
Koja je ovo sorta i u kojoj godini?

Ja bi ovu krosnju malo prizemljio, ako ovako nastave ode rod u oblake pobecice u visinu, ogolice ti se donje etaze...

Inace vidi se da su lepo negovane, a ima masala i roda :D :ppozdrav:

Za @FruitBoy evo kolega pogodi posao i ima da lete evrici ko mecava.... ::namigivanje::
 
Dragojlo je napisao(la):
Koja je ovo sorta i u kojoj godini?
Stenlej, osma godina.
Naredna veghetacija ce biti osma. "osmi list" :)
Ja bi ovu krosnju malo prizemljio, ako ovako nastave ode rod u oblake pobecice u visinu, ogolice ti se donje etaze...

Visoko formirana kruna zbog lakseg prohoda mehanizacije.
Mlade su jos pa smem da se igram jos malo, ako krene da se zeza oko ogoljevanja mocicu da ih vratim jer imaju zaista kondicije.
E sad da li visa i rastrsitija ili niza i kompaktnija kruna je pitanje za diskusiju. Ja sam odlucio visoku i rastresitu pa cemo da vidimo sta ce da se desi.
Hvala ti za pohvale, od tebe je to zaista lepo cuti.


edit:
ispravio sam, osma, ne deveta :)
 
Odg: Rezidba šljive

ironman
4 Dana (mada je malo nezgodno unapred da se predvidi) po 25 eura + hrana + pice i prevoz
stim sto hrana moze da se izbegne za dodatnih 5 evra
 
Nazad
Vrh