Reprodukcija ovaca

nema nikakve veze koja je rasa i dali jagnjad sisu,kod bergamo kada se pusti jagnje da sisa duze od 3 meseca naprimer desava se da se pare a nekad kada odvojis jagnje u 2 meseca jagnje one se ne pare,prirodno zavisi sve dali ce ovca imati to 3 jagnjenje ili ne,mi mozemo uticati na ishranu,vitamine i ostale sitnice ali ipak je ovca koja sama po sebi nekad i preskoci to 3 jagnjenje,nema tu garancije,kod mene i sarole je dala to trece jagnjenje ali nema garancije da svaka ovca da tri jagnjenja u dve godine
 
Moze li mi neko reci da li se ostavlja za priplod zensko jagnje koje je blizance sa muskim jagnjetom, odnosno koje je iz istog legla sa muskim,da li ima neke smetnje u reprodukciji, kao recimo kod goveda, s obzirom da su i ovce prezivari?
 
Pozdrav drugar,nema nikakvih smetnji u reprodukciji,tipa frimartinizma kod goveda..tako da ako je jagnje lepo slobodno ostavi za priplod.
 
ne ofarba se stomak ovnovima,vec se marker postavi izmedju prednjih nogu ovna i tako on skakajuci markira ovce.sam marker kosta oko 400 din.u raznim bojama i ima ga u prodavnicama stocarske opreme,to bi trebalo da ima u firmi inpak u beogradu.a,pojas koji se stavi ovnu oko plecki i na njega se kaci marker kosta oko 2500 din,s tim da se moze lako i napraviti.
 
Mislim da je to nepouzdano,jer ovan koji je malo agresivniji moze zaskociti ovcu i ostaviti trag koji je lazni....tako da tih 20evrica boje je dati u hranu a i ta stvarcica medju nogama ovna mozae da ga iritira.....zamislite sebe da idete u 'akciju' a da za stomak imate vezanu neku dzombu!:)))Pozdrav
 
Deki,
lako se prepozna lazni skok ostane samo mala crtica od markera kad je ovca u estrusu skokova je vise pa se mrlja na ledjima vidi iz aviona koristim ga vec nekoliko godina i veruj mi veoma je pouzdan nisam non stop kod ovaca pa mi je bio neophodan. Inace sve ima u Inpaku
 
Mislim da je to nepouzdano,jer ovan koji je malo agresivniji moze zaskociti ovcu i ostaviti trag koji je lazni....tako da tih 20evrica boje je dati u hranu a i ta stvarcica medju nogama ovna mozae da ga iritira.....zamislite sebe da idete u 'akciju' a da za stomak imate vezanu neku dzombu!:)))Pozdrav

@dejan 26
Struka po strani, ali šmekerski odgovor nema šta, što se i očekivalo od mladog veterinara! :cool:, :haha:

@marko djurdjevic
Gospodara Vučića 145, 38 20 123, 38 22 483, od Cvetkove pijace ka Autokomandi, prodje se Obiličev (Cecin) stadion, pa još malo na dole, ili obratno od Autokomande Južnim bulevarom.

:ppozdrav:
 
Hvala Zemo,takvi smo mi iz ovoga sreza.:))))Za Marka,mislim da ide bus 55 sa Sajma i kad udje u tu ulicu vidi se tabla sa nazivom ulice,odmah izadjes i vratis se malo unazad,pratis brojeve kuca,i za nadjes,nije tesko.
 
Nazad
Vrh