Reprodukcija ovaca

sarbanac je napisao(la):
Trebao bi mi jedan savet gos Spensija pošto je stručnjak u ovoj temi. Ovcama u sezoni parenja daje se sugonal po 500 ij dva puta u razmaku od 5 dana da bi se izazvala super ovulacija. Još jedna metoda. Ovnom probačem markira se ovca u teranju. To parenje se propušta. Ovca ponovo ulazi u mrkanje za 17 dana. Dva dana pred mrkanje odnosno 15 dan od prvog teranja ovci se daje sugonal 500 do 700 ij. Ovo takođe treba da izazove super ovulaciju. Ja ovo nisam radio a priču sam čuo od jednog ovčara. Pošto mi ovo niko nije potvrdio nisam hteo da rizikujem odnosno da bacam pare. Ako bi ovo imalo efekta sigurno bi se isplatilo.
Probao sam nesto slicno, na uzorku od 10 zenki, jednom i nikada vise.Bilo je puno jagnjadi pri samom jagnjenju (uglavnom trojke i cetvorke) ali i puno uginuca a i problema sa ovcama.Na kraju se ispostavilo da je broj odhranjene jagnjadi bio neznatno veci u odnosu na neki uobicajeni prosek koji sam imao kod kod prirodnog pripusta.
Mislim da ako se vec radi sinhronizacija da se ide sa uobicajenim dozama sugonala (ili sta vec) bez potrebe za "super" ovulacijama.
 
Nisam imao iskustva niti sam vidio u praksi taj sistem, mada poznajem postojanje sistema hormonskog izazivanja laktacije. Postoji sistem, ali nazalost moje misljenje je protivno tome, isto kao i kod pitanja superovulacije kod ovaca.
Organizam treba odmor, narocito visoko produktivne zivotinje. Reci ti meni sta mislis na sta bi slicila ovca poslje dvije godine, da je stalno u laktaciji ?
Ako bi i izdrzala dvije godine, a pitanje je i kolika je proizvodnja u takvoj laktaciji. Cisto sumnjam da dolazi do srednje vrijednosti, a ako nije u cemu je onda prednost. Postoji bolji sistem.
Umjetno othranjivanje janjadi, kod kojeg nakod tri dana pocnes musti ovce za prodaju mljeka. Dobivas jagnjad super tezine u vremenu od 50 dana, kroz taj period prodajes mljeko, a svaka ovca otplati ti mljecne zamjenice za svoju jagnjad kroz par dana (ovisi o proizvodnji).
Pozdrav.
 
Svakako da ova metoda nije potrebna kod ovaca koje imaju dobru plodnost. Ali recimo pramenke imaju dovoljno mleka za dvojke a plodnost im je mala. Dvojke pa i trojke se gaje uz malo više truda koji se isplati.
 
Plodnost pramenke je karakteristika rase. Moze se povecati genetskom selekcijom, ali ne znam koliko se isplati.
Ukoliko ides na superovulaciju, ne znas koliki ce broj stanica biti oplodjen. A u svakom slucaju, ako imas gubitaka s jedne strane odmah ti umanjuje vrijednost nekog uspjesnog janjenja npr. s trojkama s druge strane.
Upravo ono sta je prije napisao kolega zemun.
Normalnom sinhronizacijom ces svakako povecati plodnost, ali sam proces sinhronizacije zahtjeva drugi tip uzgoja i drzanja, o cemu je vec dosta bilo pisano.
Zato se superovulacija provodi kod multiparnih zivotinja (krmaca npr), dok kod ostalih ne.
Pa mozes je provesti i kod goveda, ali koji je rezultat. Superovulacija je kod ovih zivotinja prventsveno metoda koja se koristi kod embriotransfera, kod kojega je cilj dobiti ispiranjem maternice nakon oplodnje sta veci broj oplodjenih jajnih stanica.
Pozdrav.
 
Fina tema za razmatranje ali ono na sta bih ja skrenuo paznju je da je za veci broj jagnjadi potrebna i odgovarajuca nega a pogotovu ishrana. Na zalost moje iskustvo je tako da je u Srbiji, zemlji gde se moze mnogo hrane proizvesti veliki broj stada koja su u slaboj ili losoj kondiciji. Ja sam jesenas bio u Vovjodini i posetio nekoliko farmi i nism bio prijatno iznenadjen. Na jednoj vecoj farmi su zbog slabije uhranjenosti ovaca sve dvojke morali kao mali jagnjad da prodaju jer ovce nisu bile sposobne ni za jedno a kamo li dva jagnjeta. Dobro ishranom se plodnost i te kako moze poboljsati, cak i kod manje plodnih pasmina. Voleo bih da cujem i vase misljenje na ovu temu :cao:
 
Sigurno da se boljom i kvalitetnijom ishranom moze utjecati i na povecanje plodnosti.
Narocito upotrebom flushing metode prehrani u vremenu tri do cetiri tjedna prije skakanja.
Znaci pojacanom prehranom.
Medjutim kao i kod svih zivotinja, prvenstveno je genetski odabir rasplodnih zivotinja, tj. poboljsanjem svih karakteristika pojedine rase, taj koji znatno uvjetuje i na povecanje plodnosti.
Pozdrav.
 
ja se slazem sa miljkom,treba ishrana biti ok dabi se ocekivali rezultati pa ako sa ishranom se nedobiju bolji rezultati onda preci na drugu soluciju,medjutim ima i tu jos jedna bitna stvar,po meni selekcija isto igra veliku ulogu,
 
Zdravo profesionalci !Imao bi pitanje, imam 12 komada avlianera i ovna , dali je potrebno zaluciti ovce pa posle pustiti ovna? ili sve djuture pa ce ovan odraditi svoj poso :ppozdrav:
 
kristal je napisao(la):
Zdravo profesionalci !Imao bi pitanje, imam 12 komada avlianera i ovna , dali je potrebno zaluciti ovce pa posle pustiti ovna? ili sve djuture pa ce ovan odraditi svoj poso :ppozdrav:

Minimum mora biti na barem pola laktacije kako bi mogao da sledi pripust
 
Gačeviću ako hoćeš da pariš 1og aprila moraš zalučiti odmah. Petnaest dana da zasuše da se očiste dobiju vitamine itd. Posle 15 dana a bolje i duže možeš početi sa sunđerima pa da pariš oko prvog aprila. Kad zasuše daj im žito do 500gr i dobrog sena do parenja. Posle parenja smanji žito na pola.
 
Poruka

Najbolje i od jednog i od drugog. Memoj šišati ovce 30dana pre i 35 posle parenja.
 
Poruka

Najsigurnije to uradi sa veterinarom. Kupiš i daš sam. Ima razni preparata zavisi šta možeš da nabaviš. Reći će ti veterinar šta i koliko. Nemoj žuriti sa sunđerima što je veća pauza sigurnija je oplodna.
 
bolje kombinacije kod nas trenutno nema,tako da samo lepo to daj i nek gladuju oko 6h i ne brini(u praksi ta kombinacija kod mene se pokazala najbolje iako je teren izrazito zarazen metiljima)
 
Nazad
Vrh