Redukovana obrada

Ja mislim da će tu spremač gušiti, možda će drljača biti bolje rešenje...
 
Svu psenicu smo sejali u suncokretiste koje je radjeno sa gruberom. Probali smo sa setvospremacem posle grubera ali nije islo jer je previse skupljao stapove pa sam morao cesto da stajem i stvarao sam na parceli gomile od stapova koje je skupljao. Odustali smo od setvospremaca pa smo zakacili RD koja je to odradila bez problema. Stapove je razbio ( usitnio ) i sejali smo bez stajanja jer sejalica nije imala sta da skupi.


@Kiraj......fale tanjiri na gruberu koji bi zatvorili te kanale koje ostavlja zadnji red radnih organa
 
Jesi li video one slike sa sinom sto sam ti poslao u PP,a sad cu i ovde staviti.Kada nema tanjira dobra je i sina.
1-032.jpg
[/IMG]
1-024.jpg
Sina visi na lancima ispred rotora i ravna kanale,a rotori zavrsavaju posao...
 
Poslednja izmena:
Nase strniste, podriveno-razriveno. Na povrsini je ostalo dosta zetvenih ostataka. U planu je setva kukuruza na prolece
dsc00579jd.jpg


Komsijino oranje preko puta
dsc00580dq.jpg



Sta li je bolje?:sta:
 
Realno sagledano,vasi ostaci su ostali gore,vecinom.
Tako ce se tesko razloziti,kod komsije su uneti u zemlju(ako nije palio).
Po meni je komsijino bolje,e sad...
Gledao sam podrivane njive od clana glavas,po nasim ritovima,i to je isto bila strnjika,izgleda fantasticno i mnogo manje ima ostataka.
 
Nije palio, bilo je kukuruz, ostaci su odneseni. Jedan deo naseg strnista je posle istanjiran, tu ima manje ostataka na povrsini. Nije mi bitno da li izgleda lepo ili ne, vec kako ce to na kraju odraziti na naredni usev. Pogresili smo sto nismo pola njive uradili plugom, a pola onim nasim podrivacem i gruberom
 
Manje smetaju ostaci na površini za kukuruz nego na dubini 5-10cm. Usjev bude ujednačeniji . Pogotovo je slučaj u kukuruzu na kukuruz jer svako posijano zrno ispod koga se nadje komad kuruzovine ima veliki problem a ako je na površini nesmeta .
 
I ja imam takvo na strnistu.(slama nije odnesena nego razbacena)I u opste se nesekiram.Zima ce uciniti svoje,deo ce se razloziti,a deo prilikom proletnje obrade-usitniti,i
eto hranjivih vrednosti+vestak u zemlji.Bolje nego da si palio.Kod mene je goreo ceo atar.Strasno.Ljudi neznaju koliko stete prave palenjem zetvenih ostataka zemlji.Nekima sam obijasnjavao,ali ne vredi....
 
Vecina ovih ostataka ce da se do proleca razlozi a sto ostane postace jako krto pa ce se relativno lako raditi .
 
Psenicni zetveni ostaci ne smetaju u prolece radu setvospremaca, barem je to kod mene tako bilo ali nije bilo bas ovoliko posle grubera. Kad budem u prolazu, fotografisacu njivu koju radim u zakup gde sam samo jednom presao gruberom letos i sada treba da radim drugi prohod gde ce verovatno nestati jos ostataka sa povrsine.
 
Kod mene nije bilo neke razlike jer nisam istu njivu delio, gruberisao sam neke arende, posne njive, drugacijeg sastava nego moje njive ali sam recimo video razliku u jalovim biljkama-mnogo manje ih je bilo na gruberisanom. Prijatelj koji je gruberisao njegovu zemlju koja je nahranjena koliko je bilo potrebno i dobio kisicu kad je bilo gusto je imao najbolji prinos u tom ataru i pored cinjenice da je imao pola Dekalb pola Pionir i sto je Dekalb bio oko 3 puta losiji od Pionira.
 
Gledam i citam pazljivo ovu temu,problem je ako zima bude blaga i bez vecih paravina ti zetveni ostaci ostaju do proleca definitivno,tada ce biti problema sa predsetvenom pripremom.Mraz i sneg ce odraditi posao mada ja vise volim da su zetveni ostaci pod zemljom nego na povrsini.
 
nisam primetio da se pisalo u temi ''kukuruz 2012'' razlike izmedju podrivanog i oranog, gruberisano i tanjirano, itd. neke razlike, konkretni prinosi?
ako ima ovih konkretnih porodjenja ja se izvinjavam!
 
kako ne, terba znati u svakakvim uslovima sta je bolje?
jednom prilikom mi je pricao gazda slovan komerca iz padine da je prosle godine imao manje vise slicne rezultate i da je vise ocekivao od podrivenog zemljista...
ima Dondijev podrivac i horschov gruber...
rezultati su bitni, a raspravke i predpostavke cija je tehnika bolja, su jalove...
 
Ove godine, delimicno iz svojih i iz tudjih iskustava sam zakljucio da je usev bio bolji na samo gruberisanoj zemlji u odnosu na podrivanu i gruberisanu zemlju ali 2012. je stvarno spesificna godina pa ne treba uzeti sve zdravo za gotovo. Ja licno cu da gruberisem oko polovine obradivih povrsina a ako je neko u medjuvremenu 'uklonio' zetvene ostatke sa nekih mojih njiva onda mozda i povecam gruberisane povrsine.
 
Nazad
Vrh