Redukovana obrada

Kod nas u okolini je trenutna moda podrivanje zemljista sa malo zetvenih ostataka (sojista, strnista, repista, lukovista) na nekih 50-70cm i onda prelazak gruberom na 25-27cm i tako ostaje do proleca.

Ja sam pripremio nesto zemlje za redukovanu obradu ali planiram da napravim podrivac da idem sa gore pomenutom kombinacijom na sledecu jesen.
 
E ašov mi je rešio nedoumice.Zovem drugara on mi kaže gde je radio sa agromerkurom sa 5 radnih tela(kao na prethodnoj slici).Ja odem i ašovom pređem po njivi.Zaključak je da i pored štrafti koje naprave radni organi zemljište koje ostaje između njih se jako lepo rastrese.Ima 10-tak cm zemlje iznad te površine.Pošto on nema iza rotore ili tanjiraču vide se štrafte ali ništa strašno.Ko se slabije razume u zemlju rekao bi da je njiva uzorana.
E ,a onda.Odem ja do njega sa mojim kinezom(YTO 904) i uzmem taj podrivač.Odem na neku parcelu u blizini na kojoj je bilo strnjište i ništa nije probano da se radi ili je urađeno sem dva kruga oranja.Zemlja je definitivno jedna od najtežih u mom selu.Oranje jednostavno nije išlo ni na 3x30 sa renoom od 135ks.Lepo ja njega spustim i odradim začas tu njivu na ni manje ni više 40cm.Traktor je išao kao po asfaltu 2M brzinom(oko 5,5-5,9km/h).Bez po muke je vukao taj podrivač i ostavio vrlo lepo odrađenu njivu.
Veoma sam se iznenadio i sutra ću ići u I klasu koju sam prethodno odradio sa tanjiračom na 10-12cm.Verujem da će ići još lakše i biti još lepše.
 
Brao volim inicajtivu cestitke za odradjen posao . Koje je tvoje misljenje o kvalitetu obrade naspram pluga ?
 
čitam ove postove sa podrivanjem i koliko sam razumeo onih 30cm sto ostaje neodradjeno sa podrivanjem mislim da to nije strasno pa recimo i kod pluga ima grudve skoro iste velicine, ipak mislim da ostaje manje od tih spomenutih 30cm jer zemlja puca koliko toliko kad se podriva i jos zima ce da odradi svoj posao. @diklofen stavi slike kad budes radio ono tanjirano kukuruziste
 
E ašov mi je rešio nedoumice.Zovem drugara on mi kaže gde je radio sa agromerkurom sa 5 radnih tela(kao na prethodnoj slici).Ja odem i ašovom pređem po njivi.Zaključak je da i pored štrafti koje naprave radni organi zemljište koje ostaje između njih se jako lepo rastrese.Ima 10-tak cm zemlje iznad te površine.Pošto on nema iza rotore ili tanjiraču vide se štrafte ali ništa strašno.Ko se slabije razume u zemlju rekao bi da je njiva uzorana.
E ,a onda.Odem ja do njega sa mojim kinezom(YTO 904) i uzmem taj podrivač.Odem na neku parcelu u blizini na kojoj je bilo strnjište i ništa nije probano da se radi ili je urađeno sem dva kruga oranja.Zemlja je definitivno jedna od najtežih u mom selu.Oranje jednostavno nije išlo ni na 3x30 sa renoom od 135ks.Lepo ja njega spustim i odradim začas tu njivu na ni manje ni više 40cm.Traktor je išao kao po asfaltu 2M brzinom(oko 5,5-5,9km/h).Bez po muke je vukao taj podrivač i ostavio vrlo lepo odrađenu njivu.
Veoma sam se iznenadio i sutra ću ići u I klasu koju sam prethodno odradio sa tanjiračom na 10-12cm.Verujem da će ići još lakše i biti još lepše.
druze kad sam pisao na temi podrivaci da takav podrivac vucem sa MTZ 892 skoro sa su me nazvali lazovom nije za neku dubinu al na 40 ide dosta lako
 
Baš sad sam se dopisivao sa Kirajem i njemu sam rekao da imam problem.Moj desktop komp je riknuo pa sad pičim sa laptopa.Na njemu mi nešto ne radi bluethut pa ne mogu da ubacim slike.Već me jure po temi o YTO i ispašću lažov.Poneću sutra fotoaparat jer njega mogu da povežem kablom.
Pa ide lakše i brže od oranja.Pod brže mislim površinski.Nisam verovao da se zemlja između radnih organa toliko rastrese iako su uslovi katastrofa.
 
Jel bi se mogli na taj merkurov podrivac staviti motike sa krilcima pa kad ti ne treba podrivanje da mozes odraditi kao gruberisanje...pa obratno, dal ste razmisljali na taj nacin?
 
Neko pravilo kod razrivača ide koliki je razmak izmedju radnih tela tolika je i radna dubina da bi ostalo najmanje ne obradjenog zemljišta.
 
Nisam verovao da se zemlja između radnih organa toliko rastrese iako su uslovi katastrofa.

Kad sam orao video sam da posle prolaska pluga dno brazde ostaje jako ispucano, dok ranijih godina to nije bio slučaj u tolikoj meri. Mislim da je to baš zbog ovih katastrofa uslova i presušenog zemljišta. Dakle, po mom mišljenju, ovi uslovi uzrokuju da se jako teško vuku priključci, ali dobro odgovaraju rastresanju zemljiišta.
 
Hehe, kolega je zavrsio zastitu bilja, i nicim izazvan je odlucio da napise tekst. Posto u ovoj drzavi vlada sloboda govora, svako ima pravo na misljenje, koliko god ono bilo glupo!
Ovde je izgleda izvuceno iz konteksta nekoliko citata iz raznih knjiga, i... ostao autor ziv
 
Za mala gazdinstva...


---------- Poruka napisana 29-01-12 u 21:17 ---------- Prethodna poruka je 26-01-12 at 19:06 ----------

watch
 
Suncukretište ,istanjirano i sada mesto oranja radimo sa gruberom.



Kontrola dubine,



Mogao bi biti malo teži ,hoće da skakuće ,ili tako mora ?

 
A kako će te uraditi predsetvenu pripremu, mislim čime? Po mom mišljenju tu će spremač teško raditi, možda eventualno drljača?
 
Mislim da ce moci spremacem, jer ostaci suncokreta ce biti prilicno krti i ne bi trebalo da gusi sspremac.
 
Nazad
Vrh