Recepture za spremanje koncentrata

stocno 5%.. idi slobodno 25 % soju i resto podeli sta god imas psenicu jecam kukuruz ,, i udri
Hvala na ovom postu(podeljenom iskustvu), meni bi bas odgovarala ta receptura, na primer po 25 kg. od sve tri zitarice. Konkretno imam psenice par tona na lageru, a kukuruz nov sa dosta vlage, pa bih ga smanjio u smesi. A zamenio bih sojinu sacmu sa pogacom, da bih koliko toliko povecao masti u smesi.
 
Da li meljete žitarice na istu granulaciju u zavisnosti od uzrasta svinja ili idete sitnije mlađim kategorijama a malko krupnije starijim?
 
E to me baš zanima jer dosta puta sam video kod manjih svinja da u izmetu ostane neprerađene hrane ako je krupnije mleveno što kod većih svinja nije baš čest slučaj. Konkretno kod kukuruza, ako se ne usitni onaj voštani omotač onda ga svinje i ne prerade do kraja pa samo završi u izmetu.
 
Ja premeljavam zitarice obavezno,ranije sam to radio samo dok su bili mali,a zadnjih par godina do kraja.Javljala mi se velika razlika izmedju najboljih i najlosijih,a primetio sam da u hranilici ostaju krupniji delovi zrna kukuruza i da svinje izgrcu hranu iz hranilice.sad toga nemam,pa mislim da mi se isplati sto izgubim 10 minuta dnevno oko toga.
 
Koja je cena sojine pogace, i suncoketove sacme. ? jel koristi neko nutri plus 3 kg pakovanje, nisam nikad koristio , otac doneo i kaze dodaj ovo. inace ja mesam 50 kg kukuruza, 30 kg jecma zutog, 15 kg tritikala, 20kg trice(ljuske od psenice) i sve to pomesam sa 2 dzakceta super plavi od 100%. i sada bih dodao i ovaj nutri plus? sta misle iskusni na ovo, jel treba nesto da se smanji, doda , inace kod mene na kosovu nema soje , suncokreta.
 
Ja premeljavam zitarice obavezno,ranije sam to radio samo dok su bili mali,a zadnjih par godina do kraja.Javljala mi se velika razlika izmedju najboljih i najlosijih,a primetio sam da u hranilici ostaju krupniji delovi zrna kukuruza i da svinje izgrcu hranu iz hranilice.sad toga nemam,pa mislim da mi se isplati sto izgubim 10 minuta dnevno oko toga.
Pa sta da premeljavamo?, na koju granulaciju na primer meljete, koje sito koristite?, kada nam to kazete sve ce biti jasnije. Ne razumem sta da premeljavam, ako sam ga vec samleo na primer na sito 4 mm, mislim da je to korektna granulacija i tako je za sve kategorije. Stocno brasno takodje ide na mlevenje sa istim sitom i to je to, bar kod mene je tako.
 
Pa sta da premeljavamo?, na koju granulaciju na primer meljete, koje sito koristite?, kada nam to kazete sve ce biti jasnije. Ne razumem sta da premeljavam, ako sam ga vec samleo na primer na sito 4 mm, mislim da je to korektna granulacija i tako je za sve kategorije. Stocno brasno takodje ide na mlevenje sa istim sitom i to je to, bar kod mene je tako.

Za starter i grover meljem na sito od 3mm a za sve ostale kategorije 4mm,a zasto stocno brasno premeljavati...
 
i kod mene je na 3 mm,i pred davanje proteram ponovo kroz mlin.Ko ne veruje nek proba i jedno i drugo u ruci ima li razlike
 
Ranbobasa zasto bi mleo stocno brasno ???? :haha:
Pa vidite Grujo i ti kuka9 u cemu je problem..U mom okruzenju u svim mlinovima i menjacnicama ti uvaljuju umesto stocnog brasna mekinje, pod deklaracijom stocnog i jos te ubedjuju da je to isto. A mekinje su bas krupnije granulacije, ima tu malo i brasnaste frakcije, ali moram da ih premeljem, ma koliko to bilo mucno, jer su lagane i sporo propadaju. Samo jednu turu sam dobio od menjacnice istinsko stocno, gde sam mogao bez problema da umesavam.
Kolega @coci064..Jeste za jecam to krupno9tritikale ne koristim) ili za male prasice, ali kao sto kaze @kuka9 za ostale kategorije nije, pa ako uzmem u obzir pored mucnog mlevenja mekinja da i stalno menjam sito i to da za suprasne na primer sada preko zime meljem kukuruz u klipu dok se jos malo ne prosusi i ne skrunim sve..E onda sam nasao sredinu ili ti 4 mm. Priznajem da ste me malo naveli na razmisljanje da vrsim korekcije. Jos da napomenem, da moje "kolege" u okruzenju melju na 5-6 mm i vele: ma na 4mm to je mnogo sitno-sporo.
 
Ja sam baš ovih dana probao sa manjim sitom tj, do sada sam koristio neko staro od 3.5 koje je bilo, blagorečeno urnisano. Ubacio sam od 3mm, sitno, novo. Imam nešto samleveno starim i novim i kada uzmem ovo od 3mm u ruke i ovo od 3,5 (a možda i više), razlika je prevelika. Ovo što je izašlo ispod starog sita ima u nekim delovima i skoro pola zrna pšenice. Pa da svinja ima rezervoar kiseline u stomaku, ne verujem da bi to preradila do kraja. Neko moje mišljenje...
Razmišljam se da nabacim i sito od 2mm, onako da imam za manju prasad al bojim se da će prašinu praviti od hrane.
 
Svinjama treba sto sitnije,a krupnije ide za kokoske.Takav im je probavni sistem.i nema sanse da "nije vazno"
 
Nazad
Vrh