Receptura za spremanje kocentrata za tov junadi

Mi smo hranili samo kukuruz i stocno brasno, ali ne koristimo silazu nego lucerkino seno i tu se nadoknadjuje protein sto fali u koncentrovanom delu. Verovatno ovako skuplje izadje i sporiji je tov, ali ne ides nista da kupis. U tim jeftinim koncentratima protein jednim delom dolazi iz uree.
 
Drugar imao pun k zemlje tako i kukuruza i ranio 20 bikova, uzimao Telad 170 kg kod Mice u jarku za 10 meseci 650 670 kg samo kukuruz i premiks seno lucerke i seno zobi i lanika. Drzao ih u staroj stali gde mogu da udju da jedu a svo vreme provodili napolju u ispustu, minus 10 sneg napadao ja dosao bikovi lete napolju dignu se potegnu otresu sneg sa ledja. Nikad bolji bikova i zdraviji,posle napravi novu stalu dva reda valova sva pod krovom u betonu nikad bikova kao pre.
Ja video od njega pa i ja sam kukuruz i premiks isto idu debeli al pojedose u pm a ja malo zemlje puno stoke uvek fali reko jebo ti ovaj poso vracaj nazad Suncukret i soju
 
Pozdrav ljudi, nije bas u temi, ali oko junadi se radi, malo tele oko 100kg ima tendencije da se naduva, neko mi rece mast na hleba da mu dam, da malo splasne zeludac, kakva su vaša iskustva
 
Mast ti ne sprecava uzrok naduvavanja, vec pomaze da se tele izduva... Ne mora ni na hleb, ja im ubacim 2-3 sake masti duboko u grlo koliko god mogu da zavucem ruku... Kod jakih naduva, istopim litru masti naspem u flasu i zalijem ga ... Uglavnom uradi posao ...
 
Imas paste pektovital ili kalbi vital koje pomazu kod probavni smetnji, ako se naduva 2 dcl mleka ugrej i rastvori klasiku kuhinjske soli to saspi u glasu i dodaj 2 dcl jestivog ulja izmuckas i zalijes tele izduva ga cas posla ili ces ga lako isondirati crevom. Ali moras videti sta je problem vidi temperaturu da nema upalu pluca ona takodje utice jer blizu pluca prolazi nerv koji kontrolise misice koji regulisu podrigivanje, moze biti problem i sa samim prezivarom tu pomazu te paste, dijeta laneno seme, siriste ali ja sam resava tim pastama.
 
Hvala na savetima, nije ono kritično, jede i veselo je, samo ima taj izgled kad da je malo pupavo, naduveno
 
A neka receptura za ove male oko 100kg?
Ja kada pravim koristim
Do 100kg
Kukuruz 47
Psenica 10
Sojina sač 18
Suncokretova sač 10
Stocno brašno 12
Premix 3kg.
Od 100-250
Kukuruz 53
Psenica 10
Sojina sačma 12
Suncokretova sačma 12
Stocno brašno 10
Premix 3
 
A neka receptura za ove male oko 100kg?
Ja kada pravim koristim
Do 100kg
Kukuruz 47
Psenica 10
Sojina sač 18
Suncokretova sač 10
Stocno brašno 12
Premix 3kg.
Od 100-250
Kukuruz 53
Psenica 10
Sojina sačma 12
Suncokretova sačma 12
Stocno brašno 10
Premix 3
Imam par pitanja, pošto se bavim tovom teladi, jel bi bila bolja zamjena ječam umjesto pšenice pošto ionako ide stočno brašno i može li eventualno stočni grašak umjesto suncokretove sačme?
 
Imam par pitanja, pošto se bavim tovom teladi, jel bi bila bolja zamjena ječam umjesto pšenice pošto ionako ide stočno brašno i može li eventualno stočni grašak umjesto suncokretove sačme?
Ja brate ne tovim, to su telad od nasih krava, hrane se do 150kg i prodaja, zato i uporedjujem ovde smese. Mislim da bi trebao da ti se javi neko iskusniji. Ja ječam čuvam za svinje, mada neki u mojoj okolini daju prezivarima, a stočni grašak mislim da je veci izvor proteina, uglavnom menja soju, ali opet bolje i on nego nista
 
Koja je maksimalna kolicina psenice koja bi se smela koristiti u ishrani bikova,junadi,teladi? Trenutna receptura mi je sledeca:
Kukuruz 77%
Psenica 10%
Suncokretova sacma 10%
Premiks 3%
+ lucerka
nemamo silazu

Ono sto mene zanima da li psenica moze da se podgine na 50% a da se recimo izbaci suncokretova sacma, zbog novonastale situacije sa cenom psenice.
 
Ako ne jedu silazu a imaju lucerku po volji imaju oni oho ho dovodljno proteina.Mislim da bi mogao povecati psenicu kod starijih bikova,a da ostanes na toj ili slicnoj recepturi kod mladjih kategorija zato sto oni ipak ne mogu da unesu previse kabaste hrane dnevno da bi namirili potrebe.
 
Nazad
Vrh