Recepti kulena, kobasice, švargle...

To da, ali na vrijeme se skloni. :)
Vjeruj mi pokušao dam svakako ovdje da osušim, ali nikako kao kad smo nosili kod kolege na selo.

Isto meso, isto osoljeno, vrijeme dimljenja isto, samo razlika u temperaturi i promaji. Gore na planini pingvini za čaj žicaju, -20 i vjetar što ledi kosti redovna pojava.
 
Domaća kranjska kobasica
svinjsko meso bez kosti – 60*; svinjski obresci – 30; čvrsta slanina – 10; kuhinjska so – 2,5; poluslatka paprika u prahu – 0,2; biber, crni, mleveni – 0,1; luk beli sveži (očišćeni) – 0,3; svinjska tanka creva – 200 m.
Meso i čvrsta slanina se krupnije melju i pri tome dodaje so i začini. U ovako usitnjen nadev može se još dodati: 0,040 kg /40 grama/ šalitre (nitrata) i 0,020 kg nitrita uz dobro mešanje, a zatim se tako napravljenom masom pune svinjska tanka creva.
Kobasice se povezuju u parove (dužina komada oko 12 cm), vešaju na štapove (bez međusobnog dodirivanja) i posle ceđenja stavljaju u pušnice gde se obavlja vruće dimljenje pri temperaturi od 60-80°C. Dimljenje i toplotna obrada traju od 2 do 4 časa. Ukoliko se za kobasice u fazi ceđenja može da obezbedi prohladno mesto, gde se temperatura kreće oko 10°C, poželjno je da tu odstoje nekoliko sati pre dimljenja. Ako to nije moguće, onda ih posle kraćeg ceđenja treba dimiti, pošto temperature više od 10°C mogu da ubrzaju razvoj mikroorganizama sa štetnim dejstvom.

Svinjski obresci su:Jestivi otpaci nastali "krojenjem" maloprodajnih komada mesa koji sadržavaju do 50% masnog tkiva (uz ostatke vezivnih i mesnih dijelova). Ako obresci sadržavaju više od 50% masnog tkiva, tretiraju se kao masno tkivo.
 
Jel znate kad se kolje magarac?Kad mu se digne bude vise mesa a i majstor ima gde da sedne kad dere:haha:...
Dobro je meso od magarca,budu dobre kobaje....a klao sam sve sto postoji,osim ljudi.
 
Sta je tu cudno sto se kolje magarac i njegovo meso mesa sa svinjskim za kobasice. To se radi, ali je dosta tesko naci magare za klanje. Ja do duse nisam nikada zaklao magare ali sam jeo kobasice sa primesom magareceg mesa i nisam se bunio.
 
Kazu da je najukusnije meso ljudskih obraza, ali to ne znaci da ga treba malo mesati sa svinjskim.
Ne znam kako vi, ali meni je greh zaklati magare i konja. Mislim da mogu bez te vrste mesa.
 
Danas po podne samleo meso, izmesali sa zacinima , nocas da odstoji, sutra punjenje i susenje ..kako mi ovo vreme leglo za kobaje ,ovako vreme nije dugo godina bilo pred Novu godinu..odradio sam kupovnu smesu za cajnu .. moj recept za cajnu sa Lovorovim cajem i kulen , uh ala sam ga zaljutio . e da i jednu kolicinu sa najkvircom , zacininom koji ide u mortadelu.. za koji dan moram da probam . a ostatak neka mraz susi
 
Kod mene danas završeno.Juče rasplatili 3 mučenika i danas polako na tenane na suvom i toplom.Napravljeno malo Sremske,čajne,kulena i švargle.
 
Kupljeni su 8.Marta do sudnjeg jučerašnjeg dana nagurali su 220 kg otprilike(možda i više ali neka riba bude mala da ne pobije neko ceo autobus).Da su imali vremena kao onaj tvoj(dvo)godišnjak brat bratu preko 400 kg komad bez Vranje i laganje. :haha:
 
Odradjene kobasice sve po jusu,od cetiri svinceta klasika sto ide u kobasice nismo ih brojali kolko pari,i ajd zadnja vatra malo jaca u susari i upali se susara.ostalo jedno 10 kg koji se mogu iskoristiti,polupecene..Takva tura,i receptura.
 
Nazad
Vrh