Razrivač (Gruber)

Zasto ne upali svetla da se vidi nesto. :osmeh:
 
Sve sto si naveo-mislio sam identicno...a bez ovog valjka sa slike nije posao,bar u banatu.U susednom selu covek ima apola 3 metra,kaze da na neku solidnu dubinu ne moze brze od 6-7 km sa 205 ks. Pored ilgija,ovaj je takodje solidno odradjen,naravno i ovde mesto ova dva rolera isao bi gore naveden.
oivwhd.jpg

Ja sam vukao sa Pumom 155 isti ovakav pottinger-ov gruber od 3m,I mogu da kazem da se bukvalno igrala sa njim.
 
Naravno da se igra sa njim kada ima oko 730Nm obrtnog momenta....30 ks vise nego moj kejs i 200 Nm obrtnog momenta, prava sitnica.

Ljudi zaboravljaju da ti Nm u stvari potezu, a ne konji.
Hm...MF 8160 ima 840 Nm,pa na muke ponekad onog Ilgija vuce,dal je moguce da se sa oprugama i toliko teze vuce,tj da je otpor veci? Maxa,koju brzinu i dubinu si postizao u radu?
 
Radno telo je radno telo i ono se isto vuce, ako je isto, i kod nekog firmiranog i kod "hom mejd" varijante. Ima bar tri vrste radnih tela (a verovatno jos koje) i kad se oni usporedjuju vidii se razlika u potrebnoj sili. Na 1 min i 40 sec ovog snimaka, https://www.youtube.com/watch?v=BUjIxga4q0o , se vidi razlika u potrebnoj snazi izmedju radnog tela koje preferira Horcsh, Ilgi..., i nekog drugog radnog tela. Ali nije sve do radnog tela da bi prosto dosli do raacunice koliko je potrebno snage. Tezina samog orudja, grubera, u mnogome odredjuje potrebnu snagu. Sto je gruber tezi to je posao bolji, najtezi gruberi donose i najbolje odradjen posa, ali za njih je potrebna i veca snaga. U principu 10 radnih organa jednog tipa na dva tezinski razlicita grubera mogu da pokazu dosta razlike u potrebnoj snazi, ali (oped) posao nece biti isti. Za konstantnost u dubini i za kvalitet obrade presudni su kilogrami i valjak. Sto je valjak tezi to je i zemljiste bolje zapakovano.
 
Ljudi gledao sam ja ovog ilgija uzivo ovo je ilgi od 3m i Masej od 320 ks kačili su kasnije i horsch-a od 4m za isti traktor razlika je bila ko nebo i zemlja posle horsch-a si mogao da seješ a za ilgijem na snimku se vidi!!
 
Da li neko zna koliko kostaju ona krilca sto se stavljaju na radna tela? Nozeve imam, samo bih krilca stavio. gruber je kongskilde....
 
Koja je najjeftinija varijanta da stavim na gruber iza radnih organa a ispred valjka.Da zatvori malo brazde od radnih organa.
 
Stavi komad šine, ili neko teže profilisano gvožđe !

Na primer ovako: [video]https://youtu.be/LqGINuRiEuA[/video]
 
Idi Leko kod Hudjika. On ima zanimljiv Gruber za tu snagu, ili možda da ti neko napravi po meri (možda Laza i Ica).
 
Hudjikov gruber 2.2m je kopija Horscha, ima kod nas jedan u selu takav i mogu vam reci da jako lepo radi sa Rusom od 105 konja. Jedina mana mu je cena jer Hudjik ceni svoje gvozdje kao da je izaslo iz bilo koje evropske kovacnice i da je identicnog kvaliteta. A nije..
 
Galicije, pa ti što si postavio ovaj sajt, na njemu piše da treba traktor od 70 konja da vuče taj od 2,5 m....???:sta:
 
Nazad
Vrh