Ranija setva kukuruza

Bitna je temperatura zemljišta gde se seme nalazi.Jutros je bilo 6C a temperatura zemljišta na 5cm celih 11C.Dva hladna jutra ste se uplašili kao da ste prvi put u poljoprivredi tj. početnici.
Trenutno je napolju 7,5C ,a na 2cm dubine je 11,1 a na 10cm dubine je 11C.
 
Moj kukuruz ce biti napolju za 7 dana i kazete da da je bolje da tad posejan!Meni je bolja sto je moguca ranija setva.
A inace oprskan pred kisu.Da li je i to lose?
 
Svaka biljka trazi vlagu i sunce,nema nikakve zurbe ima vremena.Jedino neko holandsko seme kazu voli neonsko sunce pa mu pogoduje.Kolika god da je temperatura zemljista netreba toliko zuriti stici cemo i mi.
 
Jednom rečju, nema potrebe da izmišljam toplu vodu i da menjam proverenu tehnologiju proizvodnje.
Takođe, kao što kaže Miroslav K, setvu ću završiti za dva-tri dana, pa nema potrebe sa žurbom.

@bewisha
Čisto sumnjam da će tvoj kukuruz biti napolju za sedam dana, posebno nakon ovog hladnog talasa koji dolazi.
 
Da kasnim to sigurno necu.Koliko da se promenila klima opet recept starih ljudi je proveren,posle odredjenog vremena sedenja na zemlji ako im se j...a nisu preladila mogla se setva poceti.Mi sada sedimo u plasticnim stolicama sa dva sundjera i ne osecamo hladnocu.Proveri kolega sigurno i kod tebe vazi ta izreka.
 
A što se tiče one priče o temperaturi zemljišta, tu svi previđaju da temperatura setvenog sloja treba biti stabilna na tih 10 stepeni, a ne da varira noću 5 da danju 11. Čim varira, znači da zemlja i dalje nije dovoljno zagrejana za normalno nicanje i da će se biljka mučiti u poniku.
 
Definitivno ne treba zuriti ove godine sa setvom. Kukuruz je poreklom iz juzne amerike i voli sunce. Prosle godine sam uvideo da je bolje sacekati i prilagoditi se suncu. Nije isto ako nice 7 ili 15 dana.
 
Definitivno ne treba zuriti ove godine sa setvom. Kukuruz je poreklom iz juzne amerike i voli sunce. Prosle godine sam uvideo da je bolje sacekati i prilagoditi se suncu. Nije isto ako nice 7 ili 15 dana.
Tropska biljka i voli sunce to si u pravu...Prosla godina je specificna i dobar pokazatelj da se u zagrejanoj zemlji lako formira klica i nicanje ne traje duze od 10 dana...Ali ja mislim da setve od 10 aprila do 25 nikad ne moze da bude losa,ma koja da je FAO grupa u pitanju!
 
Slazem se ja sa vama da treba sejati u toplo, ali mi koji kombajniramo kukuruz, nama svaki procenat manje vlage prilikom predaje dobro dodje. Dok ne budem imao mini susaru i svoje skladiste sejacu uvek medju prvima u selu.
 
Mi koji kombajniramo takodje pazimo na vlagu, da je sto manja. Bitna je suma temperatura da bi kukuruz zavrsio svoju vegetaciju i ona se ne moze paroduziti, a ni skratiti ranom setvom po svaku cenu. Danas se temperatura zemljista spustila na nekih 14 stepeni, a prekljuce je bila i citavih 22. Govorim o temp. u setvenom sloju. Jesam za raniju setvu, ali ne i po svaku cenu. Da to nisam osetio na svojoj kozi prosle godine ne bih ovo ni pisao, ali me je prosla godina naucila da je mnogo bolje kad kukuruz nikne za 7 dana, a ne za 15. Ista je situacija sa sojom.
I dobro gledaj te kako ce onaj kukuruz posejan i nedelju dana kasnije stici i prestici ovaj sto ce ovih dana proci kroz zimu i stagnaciju u svom zivotnom procesu.
Naravno sad ce oni koji su posejali kukuruz reci da su oni u pravu, a ovi sto nisu da su oni u pravu. I tako prepirka u nedogled, ali zato je ovo forum da se razmene iskustva pa i greske.
 
Ja sam imao dogovorenu setvu kukuruza za sutra. Šta sad da radim, da li da ga sejem sutra ili da odložim još koji dan zbog ovih niskih temperatura koje su najavljene? Da ga ja sejem svojom sejalicom znao bih šta da radim, ali pošto mi se seje uslužno postoji mogućnost da izgubim red i da onda dospem za setvu tek posle Uskrsa. Šta bi vi radili?
 
Ja sam posejao suncokret imam jos 10kj i prelazim na kukuruz mada kod mene u selu dosta njih prvo seju kukuruz pa posle suncokret... Sta je bolje sejati prvo po ovom hladnom vremenu?
 
Ja sam imao dogovorenu setvu kukuruza za sutra. Šta sad da radim, da li da ga sejem sutra ili da odložim još koji dan zbog ovih niskih temperatura koje su najavljene? Da ga ja sejem svojom sejalicom znao bih šta da radim, ali pošto mi se seje uslužno postoji mogućnost da izgubim red i da onda dospem za setvu tek posle Uskrsa. Šta bi vi radili?
Ја чекам кад стигну Ласте!
 
Nesto sam sejao juce i prekljuce a nesto cu sutra,nadam se da cu sutra i zavrsiti.kod nas nije bilo mnogo kise tako da ce moci da se seje.
 
Nazad
Vrh