Radovi u malinjaku

Ja dva kanapa izmedju stubova na metar, i metar i po, kanape upletem, da lastari budu fiksirani i da ne spadaju.
 
Stanje sad ,kao da je uragan prosao kroz nju.
8c05e0622c7df79db57fa967d8411cdf.jpg

b76095f9cca5f8cada7f8909b7aa2504.jpg


Ovako je bio u prolece

3600fef243210240fd9bcf310288273b.jpg

9e986d65743d1ff3f8be15048051e20e.jpg


Visina lastara sad oko 190 cm

8c2bc9e008a345c33c2d432da1cf1ca9.jpg


Poceo sam da udaram kolje da bih ovo malo podigao i povezao lastare medjutim sistem mi nije dobar sa dve kanape pa lastari izmedju.
Kako vi vezete ove lastare za dogodine?

Cudi me da nema komentara tipa "mnogo trave/korova, dizi to sto pre iz trave, freziraj itd.." i sta vec ne :) Lepa boja, zdrava i to je bitno, nije lose napisati nacin prihrane kada i koliko, sta je islo kroz zaliv, sta folijarno a sta kroz samo zemljiste to bi znacilo novim clanovima.
 
Što se tiče korova nije opasan to sam ostavio zbog ovih vrucincina da ne bi pržilo zemlju a ima i posadjen pasulj između redova pa dok to ne pokupim nema kosenja. 10 cm levo-desno kuda je malina nikla nema trave.
Đubrenje ništa posebno stajnjak i ruska 16 u proleće i redovna zaštita od bolesti sa malo većem količinom tretiranja slavolom i aminokiselinama. I naravno redovno čupanje trave.
Zadnje tretiranje sa promesom i armadom.
Imao sam pojavu fitoftore, unesena sa sadnicom. Te biljke sam odmah povadio a mesta zalio sa velikom količinom mankogala i dozom alijanse. Za sad nema pojave na drugim mestima.
Nisam zalivao sistem je još u fazi planiranja...


Послато са C5503 уз помоћ Тапатока
 
Drugari pomazite :) radi se o zasadu od prosle jeseni,imam rodne grane po 15-20 cm i vise sve od zemlje do druge zice. Neki kazu sve to skinuti,ja iskreno ne znam sta uraditi? :/

- - - - - - - - - -

Drugari pomazite :) radi se o zasadu od prosle jeseni,imam rodne grane po 15-20 cm i vise sve od zemlje do druge zice. Neki kazu sve to skinuti,ja iskreno ne znam sta uraditi? :/
Hoce li se neko oglasiti povodom mog problema? :(
 
Drugari pomazite :) radi se o zasadu od prosle jeseni,imam rodne grane po 15-20 cm i vise sve od zemlje do druge zice. Neki kazu sve to skinuti,ja iskreno ne znam sta uraditi? :/

- - - - - - - - - -


Hoce li se neko oglasiti povodom mog problema? :(

Rodne grane ili bocne grane? Verovatno je doslo do grananja ili zbog kakvog ostecenja na stablu ili jednostavno se desava u mladim zasadima. U kojoj meri je pojava, na par komada ili na vecem delu?
 
23vwz21.jpg
[/IMG]
Na 80% posto mladih,vidi se na slici. Sta uraditi? Neko kaze da ce mi navodno zbog toga biti umanjen prinos 50% i da bi trebao sve to ocistiti.
 
Zar nece te bočne takodje dati rod, kod mene slicna situacija, prolecni zasad

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Vilamet ume na vrsnim delovima da ucveta u mladim zasadima, ta pojava je posledica remotantnog gena koji nosi i moze je aktivirati nedostatak vlage u zemljistu, preterano visoke temperature Biljka jednostavno pozuri sa vegetacijom i zeli da cveta i donese plod, onako plasticno da objasnim. Glavni nedostatak kod Vilameta je ako dodje do cvetanja vrsnog dela onda on prestaje sa rastom pa cesto biljke ostaju nize nego sto bi izgurale u normalnoj vegetaciji. Taj vrsni deo ce izumreti posle plodonosenja i potrebno ga je odstraniti u prolece prilikom vezivanja. Koliko je meni poznato proces nije moguce zaustaviti a zakidanjem vrsnih cvetova moze dovesti do otvaranja novih pupoljaka u nizem delu te stoga ne preporucujem zakidanje.

- - - - - - - - - -

Toga se i plasim,kazu da ce sada dati rod a da ce mi naredno godine prinos biti znatno manji...
Nov sam u ovom svetu,jos mi je malo nejasno sta kako :/

Rod ce biti umanjen zbog nedovoljne visine letorasta koji je cvetao pa zaustavio rast u visinu
 
postovao sam pitanje pre mesec dana koja zasena ide za malinu , procenat secenja i boja zasene ( bela ili zelena) , ostadoh bez odgovora pa velim proslo je dosta vremena da ponovim pitanje mozda mi neko odgovori :)
p.s. prelistao ranije postove ali search opcija bas ne sljaka najbolje sa asocijacijom "zasena"
 
Vlage ima dosta,tu je kpk. Ima tih grancica od prve zice pa sve do vrha. Jako me brine ta situacija. Preporuka vasa je da nista ne diram sve do proleca?
 
postovao sam pitanje pre mesec dana koja zasena ide za malinu , procenat secenja i boja zasene ( bela ili zelena) , ostadoh bez odgovora pa velim proslo je dosta vremena da ponovim pitanje mozda mi neko odgovori :)
p.s. prelistao ranije postove ali search opcija bas ne sljaka najbolje sa asocijacijom "zasena"

Do sada sto kroz razgovore sa ljudima i gledajuci zasade ispada da je neko srednje resenje upotreba protivgradne mreze za potrebe zasene, dosta je dugovecnija, tkanje je drugacije sa vecim okcima i nedolazi do potparivanja u tolikoj meri kao upotrebom obicnih mreza za zasenu. Clan Mali Planke ima lepe slike sistema koji je uradio kod sebe sa protivgradnom mrezom, njega bi trebalo konsultovati

- - - - - - - - - -

Vlage ima dosta,tu je kpk. Ima tih grancica od prve zice pa sve do vrha. Jako me brine ta situacija. Preporuka vasa je da nista ne diram sve do proleca?

Moras prvo razgraniciti da li dolazi do grananja ili dolazi do formiranja cvetova. Nije isto
 
Do sada kako sam video doslo je samo do grananja kao sto se vidi i na slici. Postavicu jos neku ovih dana. Hvala u svakom slucaju
 
Do sada kako sam video doslo je samo do grananja kao sto se vidi i na slici. Postavicu jos neku ovih dana. Hvala u svakom slucaju

Neverovatno mi je da je doslo do tolike pojave grananja, koliko sam shvatio na 80% zasada. Neverovatno mi je jer obicno dodje zbog mehanickog ostecenja. Znam za slucajeve gde su srne napravile belaj jer vole da strpnu vrh i posle dodje do grananja stabla. Stabljika znaci deluje bez ostecenja, nema vidljivih ostecenja od insekata, zabusivanje i slicno?
 
Nema bas nikakvog ostecenja,srne kod nas nema. Za par dana treba da ih izvezem na drugu zicu,slikacu pa cu okaciti.
Prerasle su i pale na zemlju,pocece da se lome.
 
Nema bas nikakvog ostecenja,srne kod nas nema. Za par dana treba da ih izvezem na drugu zicu,slikacu pa cu okaciti.
Prerasle su i pale na zemlju,pocece da se lome.

Ako su vec dosle do visine 1.5-1.7 do sada a nema formiranja cvetova onda nemas sta da brines, resavaces problem kada krene vezivanje maline. Ja sam radio ovako, tamo gde je doslo do grananja i gde su grane izbile solidno dugacke a pored nisam imao nesto adekvatno za vezanje ili je pak bila niza (i tu nizu sam vezao) primenio sam sistem vezivanja kao kod kupine, tamo gde je bilo dovoljan broj letorasta za vezivanje u okolini onda sam ih uklanjao skroz, tamo gde sam "morao" vezati tu razgranatu onda sam pristupio orezivanju i to tako da svaka grana koja je izbila iz glavnog stabla mi je "ukrala" jedan rodni pup te sam te bocne grane (koje i same formiraju rodne pupove) skracivao na duzinu 2-3 rodna pupa na toj grani da bi mi zamenili taj jedan "ukraden". Neko ce reci dovoljno je po pup ostaviti ali isao sam logikom bolje ostaviti koji vise jer ne mora da znaci da ce bas taj ostavljeni da se otvori a ovako imas izbor pa kad krene vegetacija ladno skratis visak ako se svi otvore na grani i dodje do guzve. Tako sam radio i nikakvih problema u berbi nije bilo. Nema potrebe nervirati se jer u prvoj godini naj vaznije je da biljka udje u zimu bez bolesti i da ojacas joj koren tokom vegetacije do zime, stablo ko stablo i da zrtvujes koje nebitno je, koren je bitan jer zasad treba da ti traje dugo godina a ne jednu sezonu. Prva godina jeste teska jer iziskuje dosta rada na formiranju zasada i naravno da svako zeli dogodine da vidi i finanskijski rezultat ali ako si se vec odlucio da se bavis ovim poslom treba sve to gledati kao dugorocnu investiciju i ne vitlati odmah profit. Stiti je i neguj na prvom mestu, gledaj koren jer tu joj lezi snaga za dalje.
 
postovao sam pitanje pre mesec dana koja zasena ide za malinu , procenat secenja i boja zasene ( bela ili zelena) , ostadoh bez odgovora pa velim proslo je dosta vremena da ponovim pitanje mozda mi neko odgovori :)
p.s. prelistao ranije postove ali search opcija bas ne sljaka najbolje sa asocijacijom "zasena"
Ako želiš zasenu, sve zavisi od više faktora. Kod mene je južna ekspoziciija, greje ceo dan pa sam postavio zelenu mrežu sa zasenom od 40 %, mada je za malinu optimalna zasena 30 %. Nikako ne prekrivaj ceo zasad sa mrežom. Ove godine nemam ožegotine od sunca, polinacija i isparavanje je omogućeno, duže zadržava i vlagu i mladari bolje napreduju.
 
@Taske989
Prosle godine i ja sam imao neki procenat grananja letorasta ali dosta manje nego li kod tebe. Uglavnom zbog slomljenih vrhova i najezde prstenara. Ja sam vecinu zalamao bocne grane do stabla , a mali broj sam ostavio i vezao za zicu.
Nisam primetio neke razlike u rodu.
 
Nazad
Vrh