Radovi u malinjaku

Lajbi
koliko te izašlo osiguranje meni su tražili za osiguranje 29.000 za 20 ari za štetni rizik koji sam naveo "grad i kao dopunski sam se raspitivao za oluju" koju isplacuju ako hidrometrološki zavod zvanično objavi da je na tom području bila koja je po njima "Oluja je kretanje vazdušnih masa, odnosno vetar jačine 17,2 m/sek. i više".Znači ako zvanično ne objave ne isplaćuju za oluju. Interesovalo me osiguranje od Juna do Decembra.
Mirava66
Ja sam osigurao samo 500 kg jer mi je polana u prvoj god. Treba da rodi mozda i vise ali meni isplati se i ovako.
Imam ukupno 500 duznih metara na 15 ari. Za ovo cu da platim 4000din ,na jesen. Za 100% stetu, dobijem 100000 din. Od 4000 din drzava vraca 40%,moja opstina 20%. Znaci bolje da nedodje grad ali ako dolazi meni glava toliko neboli.
 
Pozdrav svima, zanima me za malinu posađenu u početkom marta ove godine da li je u prvoj godini potrebno navodnjavati i prskati,prskanje pretpostavljam da treba zimsko ali pre toga da li treba?
 
Pozdrav svima, zanima me za malinu posađenu u početkom marta ove godine da li je u prvoj godini potrebno navodnjavati i prskati,prskanje pretpostavljam da treba zimsko ali pre toga da li treba?
Naravno da treba, prskanje neizostavno, samo ne zimsko sad. Sad ides protiv diddimele neki fungicid qadris, promesa.. i protiv insekta. navodnjavanje kad udari susa. Prelistaj malo temu i skini neki prirucnik za maline.

- - - - - - - - - -
 
koliko sam ja shvatio, protiv insekata ne moze se preventivno,nego tek ako se pojave. tako kazu zastitari. a takodje protiv insekata u svakom slucaju ne bi trebalo zbog pčela! samo u krajnjoj nuždi i to koprivom. nisam je koristio,ali nameravam jer sam čuo samo reči hvale za taj prirodni preparat! ali zato fungicide treba u ovakvom periodu koristiti u maximalnim preporučenim dozama

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Probao sam sa koprivom, mogu da vam kazem da je odlicna, bure 200l vode nakosi se koprive i strpa u bure, odstoji 2-3 dana dok ne pocne da se oseca, e onda se dobro okupa i nigde ni traga grinjama,bubama, insektima

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
ako zakopas malo Frigy trebalo i da vidis kako iz prizemnog dela izbio mladar,slikaj pa okaci kad otkrijes
 
koliko sam ja shvatio, protiv insekata ne moze se preventivno,nego tek ako se pojave. tako kazu zastitari. a takodje protiv insekata u svakom slucaju ne bi trebalo zbog pčela! samo u krajnjoj nuždi i to koprivom. nisam je koristio,ali nameravam jer sam čuo samo reči hvale za taj prirodni preparat! ali zato fungicide treba u ovakvom periodu koristiti u maximalnim preporučenim dozama

Sent from my K013 using Tapatalk
Svaka ti čast druže .
Ja sam pčelar pa ovaj tvoj post moram da ga pohvalim i da ti se zahvalim.
Ulaganja su velika u pčelarstvo,mnogo truda i rada i kad nam nedaj bože stradaju pčele ode cela godina u propast a i sledeća nije bog zna šta jer imamo posle invalide a ne zdrava i jaka pčelinja društva.
Pozdrav za sve malinare.
 
Ja sam isto u prolece posadio i rodila mi po neka al to je bilo pocetkom jeseni u samom vrhu.

- - - - - - - - - -

Ta tvoja je neka modifikovana.
 
Sta se radi sa onim lastarima najvecim vilameta sto su pustili bocne grane po metar, uglavnom sam na njima primetio odozdo didimelu ako je to ona vidi se kako odrvenjava i puca kora.
 
Koliko sam ja mogao da shvatim didimela se javlja kada su lastari zgusnuti, pa sam juce izvrsio proredjivanje, ostavljao sam najvise po cetiri lastara na jednom mestu, a bude ih i po deset, a tu gde su ovi sa velikim bocnim granama koren nije pustao druge pa sam orezao samo bocne grane na 10 cm.
 
Tako će iseći ceo zasad, ako bude gledao svaki koji ima tragove didimele na sebi.

Послато са C5503

Mislio sam na taj razgranati sa didimelom, naravno da nece seci svaki na kom se pojave tragovi. :)

- - - - - - - - - -

Koliko sam ja mogao da shvatim didimela se javlja kada su lastari zgusnuti, pa sam juce izvrsio proredjivanje, ostavljao sam najvise po cetiri lastara na jednom mestu, a bude ih i po deset, a tu gde su ovi sa velikim bocnim granama koren nije pustao druge pa sam orezao samo bocne grane na 10 cm.

Skracivanje tih bocnih grana treba raditi kada vezujes malinu za zicu a ne sada i ostavis na toj grani 2-3 pupa da ima zamenu za taj pup koji je pustio bocnu granu. Ako ih sada orezujes postoji rizik da na tim skracenim granama dodje do ponovnog grananja.
 
Mozda covek ne zna pa krene da seče svaki koji ima tragova didimele ;-).
Opali qvadrisom, promesom ili akordom ili skupljim signumom da se ne siri dalje. Podigni ih iz trave ako je ima da se bolje suše od rose.. I ne brini...

Послато са C5503
 
Nazad
Vrh