Radovi u malinjaku

Znači, ako dobro razumem kod organske je veći rizik ali i cena?

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
I kod mene u kraju je ista situacija, jedino slavol dolazi u obzir posle cvetanja i molis boga da ne napadne buba.
Drug stvar to kod nas krste kao organsku i ljudi ne štite malinu od bolesti i štetočina.
Za dve godine koliko je počelo ovo malinjaci su prepolovljeni. Ljudi ne znaju sta rade, za 20% veću cenu uništavaju zasade i prinos...
Ljudska glupost nema meru, a cenu će platiti na kraju...


Ne razumem ovakav komentar. Ja ne radim organiku niti organsku niti saradjujem sa hladnjačom koja mi traži bilo kakve uslove u proizvodnji, ali ne pada mi na pamet da u fazi cvetanja koristim nikakav insekticid. Treba kolektivno podići svest ljudi oko načina prskanja i vremena. Ako si je štitio redovno do početka cvetanja nećeš imati problema u kasnijoj fazi sa insektima sigurno. Može se kasnije pojaviti manja brojnost grinje ili nečega drugog ali ne u tom broju da može naškoditi. Plod je već formiran. Sve što prskamo sad u ovoj fazi ostaje na plodu. U obzir dolazi samo preparati protiv truleži i prihrane. Sa prihranama treba takođe biti oprezan po pitanju karence jer i one mogu biti štetne po zdravlje. Što kažeš da je to uzrok što propadaju malinjaci ne pije vodu. Po meni je bolje i da propadnu nego da zdravlje ljudi koi jedu malinu, bude ugroženo. Ja u berbi pojedem ogromnu količinu malina kao i moja deca. Tretiram je tako da sam siguran da je bezbedna. Nemam problem ni sa jednom bolesti iako godinama ne koristim ni preparat protiv plamenjače a kamoli insekticid posle faze 10% cveta.



Gore neko pita za Signum. Kao lek protiv didimele i ujedno protiv truleži ide 200g na 100l vode ili 20g na 10l
 
Dal je moguće da niko nema ideju kako da se rešim grinje a da zadržim organiku?
Nacupaj koprive,potopi je da odstoji 24h u vodi i time prskaj protiv insekata,a da dobijes prirodni fungicid i djubrivo,potopis koprivu u vodu da odstoji nekoliko dana,da prebaci penu,tako dobijenu tecnost mesas sa vodom u odnosu 1:5 i prskas svakih 10 dana.
 
Ne razumem ovakav komentar. Ja ne radim organiku niti organsku niti saradjujem sa hladnjačom koja mi traži bilo kakve uslove u proizvodnji, ali ne pada mi na pamet da u fazi cvetanja koristim nikakav insekticid. Treba kolektivno podići svest ljudi oko načina prskanja i vremena. Ako si je štitio redovno do početka cvetanja nećeš imati problema u kasnijoj fazi sa insektima sigurno. Može se kasnije pojaviti manja brojnost grinje ili nečega drugog ali ne u tom broju da može naškoditi. Plod je već formiran. Sve što prskamo sad u ovoj fazi ostaje na plodu. U obzir dolazi samo preparati protiv truleži i prihrane. Sa prihranama treba takođe biti oprezan po pitanju karence jer i one mogu biti štetne po zdravlje. Što kažeš da je to uzrok što propadaju malinjaci ne pije vodu. Po meni je bolje i da propadnu nego da zdravlje ljudi koi jedu malinu, bude ugroženo. Ja u berbi pojedem ogromnu količinu malina kao i moja deca. Tretiram je tako da sam siguran da je bezbedna. Nemam problem ni sa jednom bolesti iako godinama ne koristim ni preparat protiv plamenjače a kamoli insekticid posle faze 10% cveta.



Gore neko pita za Signum. Kao lek protiv didimele i ujedno protiv truleži ide 200g na 100l vode ili 20g na 10l

Koja razlika se pravi ako koristiš fugnicid a ne insekticid u fazi cveta ? I jedno i drugo su otrovi koji imaju karencu i najviše štete pčelama kojih ima tad najviše...ili možda fungicid nije štetan dok samo insekticid jeste. Lično gledam da što manje koristim hemiju ali kad moram neću sigurno ići protiv svog zdravlja.
Ja nisam ni rekao da zasadi propadaju zbog toga što se ne primenjuje insekticid u fazi cvetanja već što su ljudi u zabuni da rade organsku proizvodnju dok to u stvari nije te ne zasticuju zasade već samo po preporuci hladnjacara koriste slavol. Maline su pune biljnih vaši, paukova, lastari izbuseni od mušice i polako propadaju. Prinosi nikakvi za cenu koja je za nijansu veća od regularne.
 
Kod mene radovi u punom jeku (malina posađena jesen 2015).<br><br>Postavili smo KPK i napravili bazen za prihvat vode. Evo jedne slike<br>
1zfrgqe.jpg
<br><br>Drugi put već plevimo. Evo kako izgleda jedan red, pre i kasnije. <br>
20atjcg.jpg
<br><br>A evo i jedne koja je ponajveća pa joj pratimo rast :). Prva slika pre 11 dana i juče. <br>
261ghaq.jpg
<br><br>
 
ZA GRINJE
"Upotreba elementarnog sumpora u koncentraciji 0.3-0.5% daje zadovoljavajuce rezultate u suzbijanju ovih vrsta stetocina.
U prirodi postoji veliki broj korisnih grinja predatora, koje u normalnim uslovima regulisu ravnotezu u zasadu. to su grinje Phutoseiulus persimilis (preparat FitoPak 2000) i Metaseilus occidantalis. FitoPak se upotrebljava u kolicini 20-25 jedinki/m2
To pise u mom prirucniku za maline u odeljku za organsku proizvodnju.
 
Visoko cenim Galenikin program zastite iako koristim preparate od Agromarketa zbog povoljnije nabavke. Fokusiran sam na aktivne materije a ne na komercijalne nazive, te zato mislim da je azoksistrobin vrhunski fungicid ali je naravno vazno i pitanje pravovremenog koriscenja i u pravoj dozi. Pa dragi moji preispitajte se i po tim pitanjima.

Mene je uvek zanimalo da li je azoksistrobin isti u Promesi i Kvadrisu. Isto se zove, isto ga spremaju, slična mu je cena, a opet neki se kunu da je jedan bolji od drugog i obrnuto :sta:
 
Pošto najavljuju velike vrucine, potrebno mi je misljenje iskusnih malinara kod postavljanja mreže za senčenje. Predpostavljam da je najbolje postavitina celoj površini. Ali finansije ne dozvoljavaju pa bih u redove. Interesuje me na trzistu ima raznih prodavaca naših mreža a skoro sam našao na internetu da se prodaju i neke španske mreže. Da li je neko koristio ovu špansku mrežu kakav je kvalitet s obzirom da je nešto povoljnija od drugih mreža.:sta:
 
Ariljac ja ne gajim organsku već -organiku- tako kod mene nekoliko hladnjača krste malinu sa kontrolisanom primenom Fungicida,Insekticida i Akaricida a bez upotrebe Herbicida. Djubriš i štitiš je normalno do cvetanja a kada počne cvet samo organska sredstva koja oni daju.


Ok,razumem to je za americko trziste najverovatnije.I u Arilju ima onih koji rade kontrolisano tretiranje maline.Ja sam se ipak odlucio za organsku,pa sta mi Bog da :)
 
Koja razlika se pravi ako koristiš fugnicid a ne insekticid u fazi cveta ? I jedno i drugo su otrovi koji imaju karencu i najviše štete pčelama kojih ima tad najviše...ili možda fungicid nije štetan dok samo insekticid jeste.


Razlika je u tome što fungicid nikako ne možeš porediti sa insekticidom niti po štetnosti i zdravlju ljudi niti po zdravlje pčela. Razlika je dovoljna što Evropski stručnjaci kažu da je korišćenje određenih fungicida bezbedno po zdravlje ljudi. Već je rečeno koi su to fungicidi. Insekticide ne preporučuje niko. Kod nas se ni pčelari ne bune ako se Signum ili Svič koriste u večernjim satima.
 
Jako je velika razlika da li u cvetanju koristimo samo fungicide ili i insekticide. Meni je interesantnije šta je to u mozgu čoveku, kojem pada na pamet uopšte da prska insekticide u cvetanju.
Mali Planke
Ne znam za azoksistrobin da li je isti. Tačan odgovor može dati samo laboratorija. Svet je postao globalna pijaca. Svi naručuju sve tamo gde je jeftinije, mislim na komponente. Ima smisla da je Evropska roba kvalitetnija. Generalno. Ali jesi siguran da evropski proizvođač ne uzima nešto iz Kine. I prodaje u Kinu neke druge komponente tipa 30 puta jeftinije nego što ih prodaje pod svojim imenom, pa onda oni prave neke fungicide- kineske. A Evropljanin mora držati cenu da ne bi bio sumnjiv. A i što ne bi zaradio pare kad već može, jel? Treba zaraditi za radnike koji imaju 1500-2000 Evra platu+dažbine. Pa reklame, promocije, restorani, hoteli, k...., sve to košta. BASF ima u Ludvigsafenu ogromnu fabriku a pesticidi su samo deo proizvoda. A da li nam to govori da oni sve komponente sami prave?
Nas ima 7 miliona u državi. Kineza ima 1200 miliona iliti milijardu i dvesta miliona. Logično je da im je jeftinija proizvodnja jer mu je zbog unutrašnje potrošnje koja je ogromna, dovoljna minimalna zarada po jedinici nekog proizvoda a baš zbog toga je jako konkurentan i napolju.
Da li smo sigurniji sa upotrebom evropskih pesticida- verovatno.
Ali imam poverenja i u naše kuće, ali privatne. Jer su ipak milioni eura u pitanju i ne verujem da bi se zezali da izgube renome, jer kineske robe ima i kvalitetne.
Sad mi je palo na pamet da niko na forumu ne pominje Agrosavine proizvode da koristi. Naprimer.
 
Za mene je pesticid otrov, nije bitno koja mu je namena, da li za insekte ili gljive. Koristiti jedno a izbaciti drugo ne znači da je taj proizvod zdrav i siguran za upotrebu. Najbolje bi bilo kad ne bi morali koristiti nijedan ali to skoro da nije moguce...
Pogledajte samo jabuku preko 20 tretmana sa dva tri preparata u sezoni..
 
Ja sam pisao u kontekstu pčela i drugih oprašivača.
O ljudima da i ne pričamo, to se podrazumeva.
Da li treba ili ne treba zaštita od truleži i kada, o tome su dali stručnjaci agronomi mišljenje i naravno institucije za zaštitu javnog zdravlja u EU.
Svako može od nas imati mišljenje o nekoj temi ali suština stvari mora biti na nauci i struci a koja se temelji na istraživanjima i merenjima. Jer odosmo da jedan stavlja kašiku nečega a komšija 3 litre, jer Bože moj ima valjda pravo čovek na svoje mišljenje :)
 
Zuti listovi, izdanci se suše i venu, negde i braon boje listovi, onako savijeni, zna li neko kako da pomognem zasadu?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Nije samo kod tebe, biće toga dosta.
Stanje kod komšije čovek popizdio skroz... Ima još ali ovaj koren je najbolji a propao... Nije bio u vodi niti sahranjen pola metra u zemlju...
82b894267a0933c8eebd31e297e0f753.jpg

966af99ea01c16b7991efa1df93822b5.jpg

d2c79fc694574799bd8b8abf71b4e5c0.jpg
 
Nazad
Vrh