Radovi u malinjaku

Većinom je tako kod svih, pravi stručnjak košta a nijedan vlasnik neće to da plati.
 
Didimela na lastaru?

9faec12243e52b33a46ef7799e409ad4.jpg
 
Zastitu zasada maline od bolesti i prihranu izvrsiti kombinacijom preparata PROMESA+ PEHAR+ FOLIGAL KALCIJUM + ACTIVEG 5-8-10. GALENIKA FITOFARMACIJA....

Ovo sam ja dobio od svoga agronoma koji je kontaktirao nekoga u Galenici dok ja nisam zadovoljan preparatom Promesa pa sam isao Signum+Kalcijum
 
Ove godine sam prihvatio da radim organiku i sve je bilo odlično do ovih dana kada mi se na desetak struka nije pojavila grinja a vidim da se brzo širi pa vas pitam zna li ko odgovor čime sada da je tretiram. Mislim da je kasno za Abastate ili Kraft. Unapred hvala.
 
Visoko cenim Galenikin program zastite iako koristim preparate od Agromarketa zbog povoljnije nabavke. Fokusiran sam na aktivne materije a ne na komercijalne nazive, te zato mislim da je azoksistrobin vrhunski fungicid ali je naravno vazno i pitanje pravovremenog koriscenja i u pravoj dozi. Pa dragi moji preispitajte se i po tim pitanjima.
 
Nešto ne štima tu, ja lično pratim galenikin program ali kao sto vidiš didimela se pojavljuje ponovo kao i da ne koristim ništa. A sve radim preventivno...
Jeste da je ista am ali rezultati nisu zadovoljavajući.
 
Ja inace stitim sa galenikinim preparatima samo prosle godine i pored prevencije (promesa) imao sam pojavu didimele tako reci galopirajucu dok nisam sa kvadrisom to bukvalno pesjekao.
 
Izgleda da ne može i cena i kvalitet. Prošle godine jedan deo maline radio preventivno sve po knjizi ali učinak nije nikakav, didimela se proširila kao kuga na 90 % lastara još u susnoj godini. Jedina vlaga je bila od rose koja se pojavi ponekad...
Do sad lastare zaštitio tri puta što sa akordom i promeson ali opet imam pojavu bolesti...
 
Izgleda da ne može i cena i kvalitet. Prošle godine jedan deo maline radio preventivno sve po knjizi ali učinak nije nikakav, didimela se proširila kao kuga na 90 % lastara još u susnoj godini. Jedina vlaga je bila od rose koja se pojavi ponekad...
Do sad lastare zaštitio tri puta što sa akordom i promeson ali opet imam pojavu bolesti...


Najbolji lek protiv didimele je što kasnije ostaviti zaperke za narednu godinu. Ako imate pojavu didimele sad na mladim zapercima treba ih sve zakinuti. Još nije kasno da izbiju novi i verovatno zdravi. Kasnije nicanje obično prati toplije vreme i teža je pojava didimele. Po meni je bolje i da zaperci slabije odrastu ako treba i da se naredne godine spusti žica, nego da se bolest proširi. Didimela u narednoj godini (ako je sad ima na mladim zapercima) može da prepolovi rod a viđao sam i potpuno golih malinjaka sa vrlo malo lista. Može kao kod mene jedne godine kad mi je bio priličan napad didimele a da to nije uticalo na grane ni na rod. Teško je predvideti šta se dešava i do koje faze je bolset u stanju da ošteti pupoljke tokom zime. Jedno je sigurno , ne treba rizikovati. Sve zakinuti i nikako ne proređivati.
 
Visoko cenim Galenikin program zastite iako koristim preparate od Agromarketa zbog povoljnije nabavke. Fokusiran sam na aktivne materije a ne na komercijalne nazive, te zato mislim da je azoksistrobin vrhunski fungicid ali je naravno vazno i pitanje pravovremenog koriscenja i u pravoj dozi. Pa dragi moji preispitajte se i po tim pitanjima.
Nisam bas upucen u aktivne materije za preparate ovih tipova,ali se slazem u potpunosti sa ovim. Jer,poznajem par ljudi sto rade u hemofarmu i ivancic&sin , koji kazu da su skoro sve njihove aktivne materije iz Kine i neeesto malo iz Italije... pa ih oni samo mesaju ili pakuju... Tako je verovatno i ovde... Neko je manje alav pa prodaje po manjoj ceni...

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Najbolji lek protiv didimele je što kasnije ostaviti zaperke za narednu godinu. Ako imate pojavu didimele sad na mladim zapercima treba ih sve zakinuti. Još nije kasno da izbiju novi i verovatno zdravi. Kasnije nicanje obično prati toplije vreme i teža je pojava didimele. Po meni je bolje i da zaperci slabije odrastu ako treba i da se naredne godine spusti žica, nego da se bolest proširi. Didimela u narednoj godini (ako je sad ima na mladim zapercima) može da prepolovi rod a viđao sam i potpuno golih malinjaka sa vrlo malo lista. Može kao kod mene jedne godine kad mi je bio priličan napad didimele a da to nije uticalo na grane ni na rod. Teško je predvideti šta se dešava i do koje faze je bolset u stanju da ošteti pupoljke tokom zime. Jedno je sigurno , ne treba rizikovati. Sve zakinuti i nikako ne proređivati.
Naravno u pravu si ali bez kpk rizično je zakidati sve.
Što se galenika tiče i ja sam za domaće ali od kako sam prešao na galeniku malina nije kao što je bila.
Kad uporedim stanje kad sam koristio Qvadris i Signum i ovo sad razlika nebo i zemlja. A isto radim, đubrenje, preventivno zaštita...
 
Poslednja izmena:
Imam jednu nedoumicu pa bih vas zamolio da mi date neki smer.Naime, na pocetku cvetanja maline sam koristio kvadris + nurell d. U punom cvetanju pehar. Planiram da 7 dana pred berbu koristim switch. Sad me malo plaši vreme pa ne znam da li za neki dan opet prska kvadrisom ili da ga koristim sa switchom, ili bez kvadrisa? Sta biste vi uradili? Malina je u fazi formiranja ploda..negde sam nasao i poluzreli plod.
 
Shonepa
Dobro su ti rekli prijatelji za humane lekove je tako a kamoli za biljne. Kina je 2. najveca industrijska zemlja na svetu i mnogi su proizvodjaci u stvari samo pakirnice a aktivne materije dolaze iz Kine. Oni su do pre 30 godina umirali od gladi, ali evo gde su danas. Pre 30 godina kod nas recimo, pravili se mlazni avioni, sada i carape dolaze stranci da prave. Srbija- Evropska Indija.
 
Nazad
Vrh