Radovi u malinjaku

Meni je prošle godine sa susjedne parcele nekoliko lastara glifosat zahvatio uslijed vjetra, tu ne pomaže ni Drin ni folijarno, ništa. Malina dobije onako smežuran i tanak list, a plodovi (ako se tako uopće mogu nazvati) su najčešće kao griz, 2-3 koštunice maksimalno. Cak i ove godine vidim utjecaj rezidua iz tla na ponekim biljkama.
 
Preparati takozvane hemijske kose deluju na malinu samo preko lisne mase a ne preko korene.Kada se koristi unistavas zaperke a jedino je bitno da nedohvati liske na rodnim granama,a i ako ih dohvati spalice tu rodnu granu ali nece imati negativan uticaj na ceo lastar.Potrebno je koristiti zastitnik da bi preparat padao sto nize.
 
Zavisi gde je dohvatilo do zakinutog lastara tu si je ugasio taj koren je otisao u vecno loviste. Ljudi put puta pitajte te budale po apotekama da li je preparat za zelenu masu ili se moze i apsorbovati NA BILO KOJI NACIN do korena. Nista ali nista sto postoji sansa 1% da dosje do korena maline se ne koristi. Ni bayerova basta 15 nije naivna i ona ume da zezne lastare za sledecu godinu makar po pricama ljudi koji kazu da to uopste nije novi preparat vec da su ljudi jednostavno prestali da ga koriste. Ne znam zasto to sam cuo. Ja ipak idem sa kombinacijom rafal kabuki(valjda se tako zove dal su mogli neki glupsi naziv da smisle) posle svega sto sam cuo o basti 15 mislim da cu da je preskocim. A sad odoh da trazim ovaj reglon da se malo edukujem hvala na info .

- - - - - - - - - -

Cegovac sa galopom i agramom nisi ni mogao da unistis zaperke. Ja sam jednom cepio dupu dozu slucajno travi da izvines jebalo majku a zaperke samo oprljilo. Kada sam ih cupao neki poceli i da se omladjuju. Sad sa ovim novim glupostima treba biti veoma oprezan.
 
Ovaj Dessicash gledam isto ih malo oprlji i sad ko novi,moram ih zakidati,a sa Glifolom sam platio skupo skolu,ali dobro,na greskama se uci.
 
Posto na jesen planiram da produzim malinjak zeleo bi da cujem vase misljenje u vezi istog. Parcela iza malinjaka je totalnu urasla u travu i nikada obradjivana, izorana je otprilike sredinom februara. Da li ce problem biti da se posadi malina ako idem, prskanje totalom, ponovo oranje pa avgusta ponovo totalom i onda priprema zamljista za sadnju novembra.
 
A zasto bi isao totalom? Malina i total ne idu zajeno nikako, pogledaj post iznad.
Oranje, freza, i mehanicko unistavanje trave ti ie najbolje za malinu.
 
Može total ali barem tri mjeseca prije sadnje i to u preporučenim koncentracijama, a ne onako odokativno.
 
To se i ja pitam. Mozes danas da prskas, sutra da sadis. Mozes danas da posejes pa da prskas totalom sve dok klijanci ne izadju na povrsinu.
Sve citam i ne mogu da verujem sta ljudi rade i sta pisu. Pustite vi tu sirotu apotekarku, ovo su stvari koje bi trebalo da znaju svi koji su makar prosli pored njive. Pa sam naziv TOTAL valjda nesto govori.
Postoje, tako da kazem, dve vrste "totala". Totali sa a.m. glifosat (glifol, glifosav...) su translokacioni t.j. gde god da padnu na biljku dospevaju u svaki njen deo. Herbicidi tipa gramoxon i sl. su kontaktni t.j. unistavaju sami one biljne delove na koje dospeju. Druze klauzz zao mi je sto ti se tako nesto desilo. Zali boze samo rada, a o parama da ne govorimo.
Ali ljudi ne moze se tako raditi. Ako se ne razumete u zastitu (ili uopste u proizvodnju), platite coveka da vam vodi taj deo. Ako vam to izgleda kao nepotreban trosak, evo dokaza da nije. Sutra ce neko da se javi da mu trunu plodovi i da pita cime da prska. Pa brate poprskaj totalom ko klauzz i menjaj posao. Ne kazem da treba imati fakultet da bi se bavio poljoprivredom, ali moras znati osnovne stvari. Ono s cime se ja srecem je da ljudi posade sta god, i onda dolaze na forum da uce. Takvima nek je bog u pomoci

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Odradi totalom pre sadnje maline slobodno i tako ce biti i najbolje.

Zto što u tlu ostaju rezidui (tj. ostaci preparata) i mogu imati jako negativan utjecaj na pupove u korijenu. Kao što rekoh, kod mene je malina dobila glifosat u proljeće 2014. i još sada zbog oststaka u tlu niću smežurani i žuti lastari.....

Al dobro, neka svatko radi kako želi. Ovo je samo moje iskustvo.
 
Druze nije glifosat zemljisni herbicid. Imas neki drugi problem u malini a ne rezidue glifosata.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Zato sto preovladava palamida koja je triper za mehanicko unistavanje

Razmutis glifol u kanticu ,uzmes stap i ekserom pricvrstis malo parcence sundjera za vrh,to umocis u glifol i samo pipnes palamidu sa tim sundjerom.Treba samo da vodis racuna da posle tretmana ne bude neko zahladjenje,pa da palamida zaustavi rast,inace joj nema spasa.
 
Zto što u tlu ostaju rezidui (tj. ostaci preparata) i mogu imati jako negativan utjecaj na pupove u korijenu. Kao što rekoh, kod mene je malina dobila glifosat u proljeće 2014. i još sada zbog oststaka u tlu niću smežurani i žuti lastari.....

Al dobro, neka svatko radi kako želi. Ovo je samo moje iskustvo.

Sto posto tačno. Total ne koristiti u malinjaku. Ima i kod mene ljudi koi su uništili malinu Glifosatom.
 
Jedno je uništiti malinu glifosatom a drugo poprskati korov po njivi, uzorati, pripremiti zemlju, posaditi pa reći da to ima negativan uticaj na malinu. Kažu da se ne treba hvaliti neznanjem, ali ja za nešto slično nisam čuo. Ali da ne bih ja bio kriv ko ona apotekarka, nek radi brate ko šta hoće, ali to su čiste gluposti
 
Za vikend proslo prvo tretiranje prihranama. Kalcijum nitrat za stare zasade i yara komplex za novi zasad. Stanje u malinjacima nije tako lose kao sto sam se pribojavao cak i vise pupoljaka krece nego sto sam mislio da ce krenuti. Za sada zadovoljan videcemo sta ce biti dalje.
 
Druze nije glifosat zemljisni herbicid. Imas neki drugi problem u malini a ne rezidue glifosata.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Slažem se da glifosat nije zemljišni nego translokacioni herbicid, ali postoji mogućnost kod korištenja vrlo visokih koncentracija da u tlu ostaju ostaci, a pošto je korijen zeleni dio biljke koji najviše upija to je vrlo moguće. Glifosat je često reklamiran kao 100% razgradiv u tlu, a istraživanjima je dokazano da ga gotovo svaka osoba ima u organizmu. Na kraju krajeva, zemljišni herbicidi ne bi trebali nikako ugroziti malinu jer dijeluju na sjemenske korove.
 
Drug po tebi ovaj forum postoji samo da bi clanovi pisali koliko su imali i sta. Pa osnovna svrha foruma je ucenje i druzenje, kakve veze ima sto neko ne zna nesto a dosao je ovde i pitati...
 
Nazad
Vrh