Radovi u malinjaku

sve lepo ali po meni nacinio si par gresaka pod br1 trebao si ovo da uradis jesenas ili u rano prolece tj u toku meseca februara, br2 treba razbaciti stajnjak ne u red nego pored reda sirine od 30 do 50 cm sa obe strane

Mozda si u pravu!!!! Al jesenas i u rano prolece nije kroy redove moglo da se prodje od lastara da bi se rasturio stajnjak!!!

Sada nakon rasturanja stajnjaka, proci ce se frezom (vec jednom sam prolazio), a zatim odmah nakon toga delimicno okopavanje u samom redu (da bi se skinula trava i uklonili mladi izdanci), U toku okopavanja na redove ce se nagrnuti izfrezirana zemlja da bi se napravili tzv. bankovi, tako da razbacani stajnjak nece biti na povrsini nego umesan sa zemljom nakon freziranja i nagrtanja zemlje!!!!!

Ja posto i djubrenje i "prskanje" radim sa velikim traktorom ostavio sam sirinu redova 2.70m i na ovaj nacin mi je najlakse!!! Mozda je efekat donekle manji, ali je i napor u radu mnogostruko manji......

Pozdrav svima........
 
Berry evo ovako. Posto ja pricam tu pricu o tome da biljka ne moze da primi vise od 35% elemenata preko lista da ti pojasnim sve. Biljka vecinu potrebnih stvari vuce iz zemlje. Osnovno djubrenje se vrsi sa npk do kraja marta( po izboru yara ili sta vec hoces). Dalje ukoliko imate stajnjak za maline to je veoma bitno i veoma pomaze i u ocuvanju vlage u zemlji i kvalitetu same zemlje. Sad ja ove godine idem sa haifa prihranam. Posto sam bacio kalk kalcijumom (prirana se zove multical i koata 1500 din za 25kg) cu ici samo jednom kada lastari budu oko 20-25cm. Kalcijum pomaze u rastu i jacanju lastara. Dalje na pocetku cvetanja KAN. Mnogo prospekata prskanja i djubrenja sam nasao i sve prihrane koje se preporucuju na pocetku cvetanja imaju mnogo azota. Misli da je doza za KAN 200kg/ha kao i za haifu ako gresim ispravite me. Dalje na pola cvetanja magnisal( magnezijumova prihrana 3500din za 25kg) se mesa sa kalijumom isto haifa cenu ne znam. Magnezijum bitan u vreme zametanja jer pospesuje brojnost to jest vise malina zamece u onim grozdovima. Kalijum bitan za krupnocu neki cak i preporucuju koristiti kalijum u jesen da bi bio dostupan za sledecu sezonu. Ovu kombinaciju djubriva ide opet pred samu berbu recimo 7 dana. E SAD NAJBITNIJA STVAR. KADA VI OVAKO PRIHRANITE MALINU ONA NE MOZE DA BUDE SITNA JER KAKO SU MI REKLI NEKI LJUDI KOJI SU MNOGO STRUCNIJI OD MENE AKO TI MALINU NAPRAVIS DA KAO ZALENA BUDE KRUPNA NEMAS OKO CEGA DA BRINES. Malina takodje mora se prati i u zrenju ako se primeti velika kolicina zametnute maline kada prodje 10 dana od pocetka berbe opet ubaciti recimo pola doze kombinacije kalcijum magnezijum da vam se ne desi kao meni proale godine do pola branja malina kao sljuva a posle samo odjednom se prepolovi. Jos jedna strasno bitna stvar malina u zametanju i zrenju trosi ogromne kolicine azota i kalijuma i to mora da ima da bi plod bio krupan. Neki kod mene prskaju kalijumom u zrenju ali ja mislim da je to pogresno jer je takva malina otrovna. Takodje preparatima ili prihranama NIKAKO ne treba prskati posle kise jer biljka je zasicena vodom i nece usvojoti preparat. Trebalo bi da bude makar jedan dan bez kise pozeljno i dva pre prskanja sa dosta sunca. Jos jednom da napisem i o fami oko azota. Malini treba dosta azota rasporedjenog pravilno u toku vegetacije,a nikako narokati odjednom u prolece. Svaka od ovih haifa prihrana ima formulaciju 15. 0. 0. + Odredjena kolicina ca mg ili k. Tako da ono ne treba mnogo azota u malinu je i tacno i pogresno,posto malina voli blago kisela zemljista.Sto se tice prihrane preko lista okacio sam vec program prskanja yarinim fertikare prihranama.Ako nadjem ja idem njima .Nadam se da sam pomogao ako imate sta dodati bilo ko bio bih vam zahvalan.Pozdrav svima


Moram jos da dodam za svaki slucaj ukoliko se neko odluci za haifu,nemojte slucajno da primenite i kalcijum i magnezijum u mesanju u punoj dozu od 200kg/ha. Obe prihrane sadrze po 15 azota sto je previse. Maximum po 65% preporucene doze jednog i drugog ako idu zajedno,pa ubacite toliko i onaj treci put posle pocetka branja. Setio sam se jos necega. Sve prihrane se zakopavaju to jest preko njih ide zemlja ili u slucaju vodotopivih kakva je haifa u kpk ili jednostavno sprati vodom u zemlju. Gubici ako se ovo ne uradi ne znam koliki su ali posto svi preporucuju i to mora da ima neke istine u tome. Saznao sam da i NTec nemacko djubrivo isto tako pptrebno zakopati.
Sad nam je sve jasno. Jer znamo od djubriva kad sta ide ali nismo bili sigurni za ovaj kalijum, kalcijum, magnezijum kad sta ide.
 
Narode jedno pitanje zamolio me covjek napravio je gresku i pitao me a ja ne znam odg pa da vas pitam.Covjek je prskao malinu sa tajfunom(insekticid) i umjesto 1.5ml on nasuo 15ml na 10l vode sad ga zanima da li ce nastati problem u malinjaku???
 
Evo par slika od prosle nedelje kad smo postavili mrezu. Zasad je situacija odlicna sve napreduje kako treba. Medjutim ima dosta ljudi da se zale da su bocne grane veoma male i da im je to cudno . Kod mene je zasad ok videcemo.
fotografija0354.jpg

fotografija0355.jpg

fotografija0366.jpg
 
po meni ovaj sistem mreze nije dobar , jer sam ja imao isto ovakvo pre 5 godina . i sve je bilo ok do prvog ozbiljnijeg vetra kada je sve otislo u rumuniju , mislim da je u tom pravcu duvao vetar,a sto se tice bocnih grana to si u pravu mnogi se zale
 
Narode jedno pitanje zamolio me covjek napravio je gresku i pitao me a ja ne znam odg pa da vas pitam.Covjek je prskao malinu sa tajfunom(insekticid) i umjesto 1.5ml on nasuo 15ml na 10l vode sad ga zanima da li ce nastati problem u malinjaku???

Nema nikakve veze doza insekticida.Pozeljno je i da se stavi 10-20% insekticida vise da bi bio siguran da je obavio posao vec sa fungicidima treba biti oprezan oni mogu da zeznu malinu

- - - - - - - - - -

Evo par slika od prosle nedelje kad smo postavili mrezu. Zasad je situacija odlicna sve napreduje kako treba. Medjutim ima dosta ljudi da se zale da su bocne grane veoma male i da im je to cudno . Kod mene je zasad ok videcemo.
fotografija0354.jpg

fotografija0355.jpg

fotografija0366.jpg


Ova mreza koliko vidim vise sluzi za sencenje ali moze i od nekog sitnog grada da brani.Prebaci ti druze jebnu zicu preko svake ove poprecne,zategni i onda nemas problema sa vetrom.

Ja isto planiram da radim mrezi na malo drugaciji nacin pa da vas pitam sta mislite o tome.
SAD impregnirani stubovi na 10 do 12m gore neka jaka zica recimo osmica, a na 80-90cm od vrha koca poprecna zica.
Mreza sa filcevima za zicu sa strane sirine 3 metra neka kvalitetnija (po mogucstvu sa garancijom).
POSTAVLJANJE Na koceve se stavi najobicnija plasticna flasa koja sluzi kao kapa koju prodaju za 500din provrti se stub provuce gornja zica(s obzirom da je osmica ne mora da se zateze mnogo naprave se navoji na krajevima i samo malo zategne.Naravno to znaci da i zadnji direci moraju da se usidre.Najverovatnije sa bagrenovim kocicima i zicom jer jedno sidro kosta oko 8-10 evra Cu im dam pare nije nego)Sad ona popreca zica se zategne (ovde se podrazumeva da su vam direci u redu i poprecno)i na nju se vezuje ona zica sto ide kroz filceve na mrezi i to na sledeci nacin.Znate onu plastiku kojom vezujete ratkapne ,e pa njom ili zicom ali ipak pozeljno plastikom (videcete kasnije zasto)vezete zicu koja ide kroz mrezu sa poprecnom zicom na direku ali ne zategnete plastiku do kraja.Sad uzmete i tu plastiku zategnete jednu ka drugoj sa obisnim onim zelenim kanapom (dvostrukim),a onda zategnete plastiku do kraja i dobili ste krovic(bez letvi kovanja i slicnih gluposti)izmedju dve mreze treba da ostane oko 30-40 cm i tu grad ne prolazi.Mozete da vezete posle toga po jos jednu plastiku da drzi kako treba.za zastitu od vetra uzmete obicnu zicu ili kanap i zategnete gore preko osmice.Za zimski vez samo odsecete zeleni kanap i mrezu gurnete ka direku ili odsecete i plastiku i vezete mrezu za osmicu zicu koja ide po vrh stubova.(u svakom slucaju za sledecu sezona ce vam trebati nove plasticne veze.

AJDE LJUDI DAJTE KOMENTARE KAKO VAM SE CINI
20ari oko 1000-1200 evra za razliku od 617000 koliko su meni trazili sa profi sistem
 
Poslednja izmena:
Pozdrav....! Juce tmuran dan ...sumaglica ...Al se radilo priprema sadnica da se danas sadi na pripremljenu leju 1 ha

I tv je snimala RTS 2. Za poljop emisiju ....malo sam se zamucao ....al i to je prirodno .... za 1. put

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -


dscf2068.jpg

dscf2071.jpg

dscf2066.jpg

dscf2074.jpg


- - - - - - - - - -

Bilo je ovako a sad .....
picture-360.jpg


ovako
dscf2064.jpg

dscf2063.jpg



I ovo ide u kompost jbg nema se jos kojekakvog materijala ...al zato ima ...didimele,antrakozne,cadjeve pegavosti ,agro-bakterijuma,funge,iiiii ostale p ..cajzleee...
dscf2060.jpg


- - - - - - - - - -

Bilo je ovako a sad .....


ovako
dscf2064.jpg

dscf2063.jpg

dscf2058.jpg


I ovo ide u kompost jbg nema se jos kojekakvog materijala ...al zato ima ...didimele,antrakozne,cadjeve pegavosti ,agro-bakterijuma,funge,iiiii ostale p ..cajzleee...
dscf2060.jpg


- - - - - - - - - -

dscf2079.jpg

dscf2082.jpg

U nedelju na RTS-u emisija znanje imanje u 11 h ...??? bice emitovano ovo snimanje..
 
Pozdrav za sve clanove!!!!!!!

Planirao sam da sledece nedelje preprskam malinu u listu (insekticit+fungicid+prihrana), pa me interesuje da li su i sa cime ostali malinari prskali u listu!!!!!!!!!!
 
treba mi mala pomoc...planiram da zasadim malinu na 300 m nadmorske visine pa me zanima da li neko ima malinu na toj visini i kako mu uspeva?
 
treba mi mala pomoc...planiram da zasadim malinu na 300 m nadmorske visine pa me zanima da li neko ima malinu na toj visini i kako mu uspeva?


Valjda će ti pomoći ako ti kažem da je Arilje na 330m nadmorske visine.

Ljuljke01 ; listanje sa bočnim granama 10_15cm ; Delan 700 WG (7 grama na 10l vode), Decis 2.5 EC(5ml na 10l vode) , Abastate (7.5-10ml na 10l vode) + prihrana Fertilader vital (1 litar na 20 ari 100-200litara vode)

Prihranu dodati na kraju.

http://
 
Nude li kod vas hladnjace ugovore o predaji malinem kod nas jedna hladnjaca nudi ugovor na 5 god za malinu po 2e/kg da je placa
 
Ja sam to cuo da nudi ova nova hladnjaca koja se pravi u Prijepolju, covek iz Arilja pravi, ja nemam malinu pa se nisam n iraspitivao za to puno ali sam cuo tako.
 
Nazad
Vrh