Radovi u malinjaku

Kod mene takodje dosta cvetnih pupoljaka a i kod komšije . Za mart je previše rano i lično ne pamtim ovakvo stanje. Šta će biti videćemo . Cvetni pupoljci na jakoj i debeloj malini a ne na mršavoj za koju se može očekivati ranije cvetanje .
U Arilju takodje malina dosta bolje olistala u brdskim krajevima . Čak šta više u visini samog grada još nije ni otvorila pupoljke a samo pedesetak metara visinske razlike (isti slučaj je i preko 800m nm) bočne grane 7-8 cm. Ovo se takodje nije dogadjalo već je u brdima berba kretala i do 15 dana kasnije negu u visini grada.

Ako sve bude kako treba onda će sama berba trajati preko 45 dana . Nemogu predvideti dali će ovo biti rodna godina ali već vidim da će berba dugo trajati , što nam govori da će moći veća količina maline da se obere sa manje radne snage .
 
Kod mene takodje dosta cvetnih pupoljaka a i kod komšije . Za mart je previše rano i lično ne pamtim ovakvo stanje. Šta će biti videćemo . Cvetni pupoljci na jakoj i debeloj malini a ne na mršavoj za koju se može očekivati ranije cvetanje .
U Arilju takodje malina dosta bolje olistala u brdskim krajevima . Čak šta više u visini samog grada još nije ni otvorila pupoljke a samo pedesetak metara visinske razlike (isti slučaj je i preko 800m nm) bočne grane 7-8 cm. Ovo se takodje nije dogadjalo već je u brdima berba kretala i do 15 dana kasnije negu u visini grada.

Ako sve bude kako treba onda će sama berba trajati preko 45 dana . Nemogu predvideti dali će ovo biti rodna godina ali već vidim da će berba dugo trajati , što nam govori da će moći veća količina maline da se obere sa manje radne snage .


Postovani...! svaki cvetni pupak koji se sada formira ...stize za branje oko 5 maja ...nema ih mnogo ali ih ima...?
Sto znaci da ce biljke imati opterecenje da gura i pupak koji je jos u fazi misje usi + u rod sto se vec sad formira . Da li mozda treba da pomognemo biljkama kojekakvim prehranama sukcesivno ; kpk i folijarno.

Po misljenju jednog strucnjaka: Ovo se ne dopada ....rece ,da zbog tople zime malina se izgubila i nezna u kom vremenskom periodu se nalazi , zato sad talasa . Smatra da bi trebalo prskati kojekakvim ( kako ja ih nazimam CAJEVIMA) amino ,humusn,iiii kiselinama poput ferti lidera ,megafol ,i slicn. Da bi pomogli da sto više izgura bocne grane.
 
Pozdrav kolegama malinarima,radilo se lepo ovih dana,pocinjemo kopanje,bacam Kan,zakidamo lastare,proveravam sistem kap po kap.....evo par slika od jutros....svima zelim dobru,rodnu godinu....



 
Mislim da smo svi manje-vise u problemuuu zbog tople zime...!???

1) na slici od pre 4 dana kod komsinice Mare cvetni pupaka bas dosta.. ne svidja mi se al ko zna sto je to i dobro.

http://www.dodaj.rs/f/35/61/1tdwqYdQ/dscf2617.jpg

Kod mene danas ovako u novom zasadu

http://www.dodaj.rs/f/28/eO/4VK5mTTh/dscf2625.jpg

A ovako u starom 3-ca berba

http://www.dodaj.rs/f/1e/5S/1nPYth99/dscf2626.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3G/Cu/3TOTKrDO/dscf2627.jpg

Zar je moguce ovolika razlika u kretanju veget..,,?

I kod komsije Marinog ,ovako u starom zasadu a u novom ima i pomalo cvetni pupa....?Otisao je da nabavi fertilider 954 po preporuci strucnjaka ...! 2 l /ha u 2-3 navrata ...?


http://www.dodaj.rs/f/y/ZV/vQJc1zs/dscf2624.jpg

Ja se dvoumim dali fertilider ili Exstrasol + jer imam i 15 l DOMATRE -F-1 da pomesam a za par dana 2 l/ha Fertilider ...? ili da pomesam sve zajedno plasim se reakcije.???


Ajde to mi je i logicno da ve vegetacija na novim ranije i jace krenula ali kod mene malinjak 20 god star olistao kao lud... Dok mladji zasadi ne...
 
@ nenad 17:ppozdrav: Meni licno znaci ; Posto je u starom malinjaku jesenas ranije prestala vegetacija nego u novom ....+ raspored toplih dana u toku tople zime ...uzorkovalo je ovakve (mozda) nelogicnosti u listanju malinjaka .... Na 2 km od mene kod jednog komsije Vilamet pa jos nije izlistao ..??? dok kod ostalih je bas izlistalo ...? Malo -mnogo CUDNA je godina...??? Videcemo kako se zavrs..ti
 
MEEKER malina pomoć .
Pretprošle jeseni sam posadio maline.Ove godine trebaju roditi.
Poniknulo je dosta mladih ispod njih.Koliko mladih trebam ostaviti na dužnom metru?
Kako sada dalje sa uzgojem?
Evo slike http://prntscr.com/35jxtr
 
Zakidanje novih izdanaka zavisi od više stvari, kvaliteta zemlje, položaja parcele,..... Mojim prijateljima je malinjak pored potoka i oni na pola branja zakinu sve izdanke, i opet novi izrastu preko tri metra. Moj malinjak je na vrhu brda, i kada bih izdanke zakinuo početkom juna, novi ne bi izrasli do druge žice.
 
Zakidanje novih izdanaka zavisi od više stvari, kvaliteta zemlje, položaja parcele,..... Mojim prijateljima je malinjak pored potoka i oni na pola branja zakinu sve izdanke, i opet novi izrastu preko tri metra. Moj malinjak je na vrhu brda, i kada bih izdanke zakinuo početkom juna, novi ne bi izrasli do druge žice.

Zakidanje zaperaka se vrsi u skladu sa ocekivanjima vremena za leto i jesen.Posto procesi u biljci staju na temperaturi preko 25C onda ako se ocekuje susno i toplo leto i jesen kod nas se zaperci kidaju zadni put krajem maja.Naravno i mesto parcele je dosta bitno ali mislim da pre svega najvecu ulogu imaju vremenski uslovi.

E sad radovi u malinjacima konacno gotovi.Baceni kalk i jara 7 12 25.Oprskano bakrom,Oprskano protiv trave i sad za nekih 20 dana jos jednom bakrom pa cekamo cvet jer kod mene malina tek krece.Pupoljci koji su blize zemlji se tek otvaraju.Sada ce na red da dodje haifa prihrane kalcijum magnezijum i kalijum nitrat za zemlju i ferticare u prskalicu sa preparatima.SAZNAO SAM JEDNU ZANIMLJIVU STVAR prihrane preko lista obezbedjuju biljci maximum 35% elemenata koji joj trebaju ostatak se mora uneti preko zemlje ili vodotopivo sistemom za navodnjavanje.


POLE posto procitah da vezujes 8-9 u metar mozes li da mi kazes da li je to tacno i da mi kazes kako se to pokazalo u praksi ako vezujes na tako maloj razdaljini HVALA
 
da li neko moze da mi kaze sta me da se sadi pored malinjaka?
npr.da li sme krompir,luk ,ili sta ne sme da se sadi blizu malinjaka,ili do samog malinjaka?
hvala unapred.
 
Zakidanje zaperaka se vrsi u skladu sa ocekivanjima vremena za leto i jesen.Posto procesi u biljci staju na temperaturi preko 25C onda ako se ocekuje susno i toplo leto i jesen kod nas se zaperci kidaju zadni put krajem maja.Naravno i mesto parcele je dosta bitno ali mislim da pre svega najvecu ulogu imaju vremenski uslovi.

E sad radovi u malinjacima konacno gotovi.Baceni kalk i jara 7 12 25.Oprskano bakrom,Oprskano protiv trave i sad za nekih 20 dana jos jednom bakrom pa cekamo cvet jer kod mene malina tek krece.Pupoljci koji su blize zemlji se tek otvaraju.Sada ce na red da dodje haifa prihrane kalcijum magnezijum i kalijum nitrat za zemlju i ferticare u prskalicu sa preparatima.SAZNAO SAM JEDNU ZANIMLJIVU STVAR prihrane preko lista obezbedjuju biljci maximum 35% elemenata koji joj trebaju ostatak se mora uneti preko zemlje ili vodotopivo sistemom za navodnjavanje.


POLE posto procitah da vezujes 8-9 u metar mozes li da mi kazes da li je to tacno i da mi kazes kako se to pokazalo u praksi ako vezujes na tako maloj razdaljini HVALA

Jer uzimas posebno djubrivo kalcijum magnezijum a posebno kalijum nitrat pa pomesas, ili ima jedno djubrivo sa sva tri elementa? I da li u isto vreme folijarno primenjujes isti odnos elemenata ili prskas nesto drugo? Pozdrav
 
Jer uzimas posebno djubrivo kalcijum magnezijum a posebno kalijum nitrat pa pomesas, ili ima jedno djubrivo sa sva tri elementa? I da li u isto vreme folijarno primenjujes isti odnos elemenata ili prskas nesto drugo? Pozdrav

kalcijum nitrat
magnezijum nitrat
kalijum nitrat

Sve su to posebna djubriva.Najjeftinija su u firmi zeleni hit u bg koja je direktni uvoznik haife

Kalcijum sad za pocetak za formiranje lastara,a magnezijum i kalijum u kombinaciji u plodonosenju za krupnocu i kolicinu zametnute maline.Ide 200kg po ha

a evo i sta yara preporucuje od prihrana preko lista http://agro-ferticrop.rs/ferticrop/wp-content/uploads/2012/11/malina-kupina.pdf EVO ZVAO OVE ZBOG PRIMENE I KAZU MOZE DA SE MESA SA BILO KOJIM PREPARATOM OSIM ONIH NA BAZI BAKRA SA NJIMA NE

ovaj letak i dokazuje moju pricu da malini u cvetanju treba dosta azota pogledajte gore an ili kan u cvetanju i pored svih ovih prihrana
 
Poslednja izmena:
POLE posto procitah da vezujes 8-9 u metar mozes li da mi kazes da li je to tacno i da mi kazes kako se to pokazalo u praksi ako vezujes na tako maloj razdaljini HVALA

Ne vezujem 8-9 vec 6-7 kom/m/d Al sve zavisi od vezaca ima njih koje i pored cestog upozoravanja ...vezu vise lastara ..i to jos ne stizem da malo razredim inace u vecem delu malinjaka je 6-7 lastara Sto se tice prakse ...?? neznam nista odredjenije reci jer prosla god bila je specificna ... ?? sa izlistavanjem kao i ova al na drugi nacin... ? Prosle god sam imao 5-7 lastara .....? odokativno izgledalo je bolje gde je bilo 7 lastara ....Stoga su moje radnice ove god . insisatirale na vecem broju.

@ aksa....paradajiz i krompir znam da ne valja
 
Ako su lastari dobri i imaju oko 25 pupoljaka, pet lastara po duznom metru je sasvim dovoljno.Manji broj lastara omogucuje bolje provetravanje ,laksu zastitu,bolji razvoj bocnih grana i krupniju malinu.U kisnom vremenu u fazi berbe lakse se boriti protiv trulezi.To je moje neko iskustvo.Inace svak radi kako sam smatra da je najbolje.Presudno je za broj lastara kakvo je stanje maline.Kad su lastari tanki i slabo odrasli ,a slabo obrasli i pupoljcima,veliko rastojanje medju pupoljcima,moze vezivanje i cesce.
Sto se tice skoro istovremenog cvetanja i listanja malina ja mislim da to nije dobro.Kad dodje do ranog formiranja cvetnih pupoljaka rodne grane ostaju kratke i normalno prinos je manji.U toplom vremenu je cesta pojava skoro istovremenog listanja i zametanja cvetnih pupoljaka.
 
Aksa mozes pasulj ili djetalinu izmedju redova malinjaka jer djetalina daje zemljistu azot kao i pasulj. Toliko ja znam!
A ja imam problema sa mravima!
 
marko987, slažem se sa tobom da vremenski uslovi imaju veliku ulogu, ali si i sam rekao da se, izmedju ostalog, zakidanje lastara vrši i u skladu sa očekivanjem vremena za leto i jesen...To što mi očekujemo,kada je vreme u pitanju, je jedno a realnost sasvim drugo. Pre dve godine sam očekivao kišu tokom leta,zakinuo lastare pred branje i ostao bez pola malinjaka. Od tada sam oprezan. Na vreme ne možemo uticati kao na izbor zemljišta i dr. Ovo je moje iskustvo, a svi imamo različito. Pozz
 
Nazad
Vrh