Radovi u malinjaku

eto vratih se ja sa odmora pa da odgovorim vilametu da da tacno je vilamete da je ove godine "cenu" srpske maline odredilo unutrasnje trziste koje je u panici kupovalo sve i svasta od maline (najvise one sitne i osusene na jarkom suncu) kupovali su a da ne konsultuju onog ko na kraju odredjuje konacnu cenu a to je svetsko trziste . trenutno nasi hladnjacari gledaju u nebo iznad poljske i nadaju se poljskom podbacaju u protivnom ostade im "skupo" placena malina u "ambarima" sve dok poljaci cilaeanci i drugi ne prodaju svoju jeftiniju robu, pocinje jos jedna partija pokera slicna onoj sa austrijancima......u pricu o malini i ostalom "kiselom" vocu se vidim ubacuje i agrobanka sa svojim "jeftinim parama" pocinje njihova pozorisna drama, videcemo kada se zavrsi poslednji cin i zavesa padne a svi akteri "ovog pozorisnog komada" izadju na "binu" da se duboko poklone pred malinarskom i drugom publikom i objasne "pred zavrsni aplauz" ..... "sta je pisac ovakve drame svih ovih mucnih godina u srpskom vocarstvu- malinarstvu hteo da kaze"


vladane vladane imas ,koristis li ti oci prodji malo srbijom pa pogledaj situaciju sve ce ti se samo reci, ove godine smo pukli pola roda ,a dogodine ima da puknemo i od te polovine polovinu
 
Poslednja izmena od urednika:
Mudro zboris cunami, ja danas razvukao creva po malinjacima, sutra plovim dok blato ne napravim, inace ode mast u propast....
 
svako ko ozbiljno misli da se bavi proizvodnjom maline u buducnosti mora imati sistem zalivanja i protivgrdnu mrezu , ne toliko zbog grada nego zbog sencenja , inace sve ostalo je osudjeno na propast usta smo se i samo uverili ove i prosle godine
 
malinjaci na vecoj nadmorskoj visini samo lepo izgledaju. Imaju fantasticnu lisnu masu i nista vise. Berba traje nepune tri nedelje. Malina kao dvogodisnja biljka ima svoj vek trajanja i to je problem. Prinosi na planini su manji, to tvrdim i stojim iza toga jer moj ujak i citava majcina familija ima malinjake i na 500 i na 900 m nadmorske visine. Kad zavrse sa branjem kod kuce oni se sele kako oni to kazu u planinu. Jednostavno mnogo kasno krece i u tome je problem...
 
Zoki,ovde se neslazem sa tobom .Ja imam 0,5 ha na 650m i 0,5 ha nekih 320m.Ove godine sam pre poceosa branjem na ovoj visljoj parceli(nekih sedam dana)razdaljina izmedju dva malinjaka je oko 10km.Cak ,moje misljenje je da nema razlike u prinosu.Mada kada je ovako velika susa niza parcela je znatno jaca sto se prinosa tice

---------- Poruka napisana u 20:59 ---------- Prethodna poruka je at 20:55 ----------

 
Zoki je u pravu ovde kod nas u Arilju berba krece 15 dana pre nego malinjaci u selima na nadmorskoj visini od 700 do 900 metara (Bjelusa , Radosevo , kruscica..) i takodje je u pravu da ti malinjaci samo lepo izgledaju jer sam ja licno radoi duzi niz godina u Radosevu malinu i nikad nisam mogao da izadjem prinos veci od 100 kg po aru a to je i sad prosek u celom selu .Kod nas malina daje najbolje rezultate na visinama odnosno na padinama brda i visini od 350 do 400 metara nadmorske visine.Ovo sto kaze Framboise je slucajnost .
 
Ja pricam o visinama preko 900 m. Moji malinjaci su neki na 500 neki na 650 m. Preko 800, a tek preko 900 je vec druga prica. 650 je nesto drugo....
 
Mozda moj primer i nije relevantan ali je istinit.Niza parcela se nalazi pored reke Skrapez i zemljiste je naplav koji je jako hladan i malina u prolece jako kasno krece i kada je susa daje odlican prinos.Druga ,vislja parcela je buavica koja kada su suse

zavrsi branje vema brzo.
Izvinjavam se nisam pazljivo procitao tvoj post
 
Bog me pogledao danas. U pregovorima sam za kupovinu susedne parcele pored mog malinjaka, velicine 60 ari po ceni od 50 eura za ar. Takodje sa druge strane sam merkao stari sljivik povrsine 1 ha po ceni od 4.000 za ha. I onda mi pade na pamet da ponudim na prodaju luku pored reke povrsine 63 ara. Zacepim cenu od 10.000 eura i gle cuda. U roku od par sati javi se tri zainteresovana kupca. Izgleda da ce svi moji malinjaci i kupinjaci dobiti protivgradnu mrezu, sa sve mrezom za zasenu za sledecu sezonu....
 
Moram da vas demantujem u vezi n.v.Moj malinjak je na oko1000m n.v.i povrsine je oko 23.5 ari.Ubrao sam preko 4300kg.Na pribliznoj n.v.je jos jedan malinjak nedaleko od mog i priblizne povrsine, ubrao je oko 700kg.Imam sistem kap po kap i stalnu vodu.Svaki treci dan sam pustao vodu po 24h i svaki peti dan ih orosavao_O kvalitetu i krupnoci sam vec jednom pisao;zaista na zavidnom nivou.Mislim da je ovde u pitanju kvalitet zemljista i voda.Kod komsije je dosta porozno zemljiste i koliko god vode sipao,jednostavno je samo voda prolazila.Berba je kod mene pocela 28.juna i zavrsila 07.avgusta.Redovi su kod mene zbijeniji,miker oko 2.2m a vilamet od 1.8-2m.Na rubovima redova i gornjim delovima rodnih grana susa je uzela svoj danak a na zbijenijim i guscim delovima malina se odlicno odrzala.
Promenom klimatskih uslova u zadnje vreme(leta jako topla)malinjaci na vecoj n.v.imaju vece sanse za uspeh.Ali po meni i to nije presudno,opet isticem, kvalitet zemljista ,voda i djubrenje su presudni.Naravno uz pravilnu negu.Takodje je jako bitna i strana sveta.Sara je uvek pod velikim snegom ali moj malinjak je na prisojnoj strani,tako da se sneg jako malo zadrzava za razliku od susedne strane gde se uopste ne dize.Iz ovoga zakljucujem da puno faktora uticu na krajnji ishod.Ne zelim da vam pametujem,mladji sam malinar od vas i puno toga sam od vas i naucio.Uzgred,namera mi je da se oprobam i sa kultivisanom borovnicom.
 
Poslednja izmena:
pozdrav tomazy, jedna od losijih godina u ovom veku, nego me interesuje kod tebe ovih 1500 kg minusa koliko je to u procentima, licno kod mene je bilo - 25% roda od planiranog
 
3500 mi je bila berba do sad uvjek. tako da komaaaaaaa. nesto je cjena spasila a da nije bila bi katastrofa totalna.
 
U Valjevskom kraju mladari ili lastari su u OCAJNOM stanju. Ko ne bude navodnjavao i orosavao, a to nece ciniti 90% proizvodjaca dogodine ce ponovo saditi. Na svu ovu cenu u proseku neki dinar preko 100 bice to POTOP. Ja se ubih od orosavanja, a planiram i da pojacam vodu u koren ovih dana....
 
U Valjevskom kraju mladari ili lastari su u OCAJNOM stanju. Ko ne bude navodnjavao i orosavao, a to nece ciniti 90% proizvodjaca dogodine ce ponovo saditi. Na svu ovu cenu u proseku neki dinar preko 100 bice to POTOP. Ja se ubih od orosavanja, a planiram i da pojacam vodu u koren ovih dana....


potpisujem...

- - - - - - - - - -

ПЕТАК, 17. август 2012.
Од 21. до 25. августа веома топло. Максимална температура у већини места од 34 до 38, у другој половини седмице понегде и око 40 степени
 
pa nastavlja se sa zalivanjem,susa ce jos trajati ,sad moze i ujutru posto je duga noc pa se ohladi lepo vazduh i zemlja...malina moze visinski do 1000 metara ali ne treba ocekivati veliki prinos.
 
Jedan clan naseg udruzenja malinara(ja sam predsednik)sumnja da su mu neki izdanci zarazeni,nesto nalik na rak korena,neka zadebljanja na vratu korena, mada nisu bas tipicna za rak korena.Zamolio bih vas,ako se neko susretao sa time,kako da uze strucno uzorke i odnese ih na ispitivanje na institutu u Zemunu.Molim vas hitno je!
 
Nazad
Vrh