Radovi u malinjaku

Pole,
Imam mlad malinjak koji sam posadio u martu ove godine. Lasteri su danas oko 60 cm. Oko dvadesetak malina se osišilo na ovom suncu. Šta ti misliš dali se u tom slučaju i sam koren osušio. Ja mislim da jeste jer vrh maline nije više zelene boje. Sledi da se vadi i posadi druga, dali sam u pravu. Pozdrav
 
Pole,ne znam da li sam dobro razumela, ocekivao si 8 kg da je sve bilo idealno po m/d, sto bi bilo prevedeno po h/32 t ako u h ima 4000 m/d i to sve u prvoj godini??? Meni se cini neverovatnim i izuzetnim i ovaj prinos od 4kg po m/d u prvoj godini. Ja sam veceras bila u mojim malinama, i lastari cini mi se da ne mrdaju :sta:, samo su se jos i obesili i cini mi se da bez kise nece dugo izdrzati. Neki su se osusili, nekima listovi poceli da se uvrcu... Razocarenje!
 
@ marcelo :ppozdrav:... 1h ima 3128 m/d + - savisi od oblika njive x 8=25t + 30% za sledecu sezonu =32 t ....da bih stao na crtu rekorderima.....:haha: naravno salim se ali ko zna....? verovatnoca postoji ...zar ne.

@ levac... pusti sliku .. i pregledaj korenov siste .....@ meeker ce ti naj bolji savet dati ... On je moj idol ...kao i gera,zoran i dr. Zeleo sam da uradim malinjak onakav kakvi su bili njihovi pr. god, i mislim da sam dosta toga popstigao.

@ marcelo evo sto dugujem odgovor na prosle postove.:ppozdrav: ... mada ja i ovu recepturu malo fant. dodajem...?
Tekuće gnojivo od koprive izvrsno je dušično gnojivo za prihranu raznih biljnih vrsta. Ono djeluje ljekovito, uravnotežujuće te potiče razvoj klorofila i time proces fotosinteze.
Za pripremu nam je potrebno:
• Svježa ili sušena kopriva - ubiru se svježe biljke koje se mogu rezati od proljeća do ljeta;
• plastična posuda ili bačva od cca 15 litara. Najbolje je koristiti plastiku jer drvo pušta tanine, a metalne posude ni u kom slučaju ne dolaze u obzir zbog neželjenih kemijskih reakcija;
• odstajala voda (ukoliko nismo u mogućnosti pribaviti kišnicu);
• mreža koju koristimo umjesto poklopca (metalnu ili već po izboru) da omogućimo cirkulaciju zraka.
Na dno bačve stavljamo jako usitnjenu koprivu, a zatim posudu ispunimo vodom. Omjer bi trebao biti 1 kg koprive na 10 l vode ili ukoliko se koristi suha 150 – 200 g suhe koprive na 10 l vode.
Smjesa se tijekom vrenja pjeni tako da valja ostaviti dvadesetak cm mjesta od ruba bačve, a sve promiješamo barem jednom dnevno da bi omogućili kisiku da sudjeluje u procesu razgradnje. Bačvu smjestimo na osunčano mjesto.
Miris koji se razvija tijekom fermentacije moguće je ublažiti šakom kamenog brašna posutom po površini.
Gnoj je spreman za upotrebu nakon 1,5 do 3 tjedna zrenja odnosno kada poprimi tamnu boju i prestane se pjeniti. Bačvu sada možemo začepiti poklopcem.
Gnojivo se naravno mora razrijediti najčešće u omjeru 1:10. Ukoliko se radi o osjetljivijim biljkama ili ste napravili jaki ekstrakt, gnojivo razrijedite na 1:20.
Gnojivo se koristi za prihranu u području korijena, ali moguće ga je upotrebljavati i za prskanje nadzemnih dijelova. Tada je potrebno razrijediti u omjeru 1:50.
Jedine kulture koje ne podnose ovo dušično gnojivo su grah, grašak, luk i češnjak.
Ukoliko se gnojivo ne potroši odjednom, potrebno ga je uskladištiti u nekoj hladnijoj prostoriji da ne bi došlo do ponovne fermentacije. Tako uskladišteno može izdržati do kraja vrtlarske godine.

---------- Poruka napisana 19-07-12 u 13:40 ---------- Prethodna poruka je 16-07-12 at 09:44 ----------

@ :ppozdrav: Za mekeera .... oglasi se... sta ima...kako ...napreduje.... zadovoljan siguno nisi kao i svi mi ostali...?
Zanima me ona iz strukture tk... imali razlike i kolika je razlika.

@cunami ...kako napreduje kompost....dokle se stiglo u tom pravcu...kvalitet....efekat....iiii ?

Iz vasih proslogodisnjih postova ...izvukao sam zakljucak ,da malinu sad treba pripremati za sledecu rod. god.:ppozdrav:
 
za Pola , samo da napomenem , nemam vremena da citam sve postove ali zapazih da si pomenuo da na 1h ima 3128 m maline , ovde kod nas ide u 90% slucajeva 5000 m na 1h tj 2 metra razmak izmedju redova ili 1h povrsine , 1h maline je isto. Ovim merama se moze postici 300 i vise kg po aru . naravno bolje je da je razmak veci ali tad je nemoguce postici taj prinos po povrsini vec po duznim metrima.
 
Mozda je kod vas ima u izobilju ali ako si nekad dolazio u Arilje moze se primetiti da su sve mali posedi okruzeni sumama i nema neobradjene zemlje , evo naprimer ja trazim da uzmem u zakup ali tesko
 
Ja sam uvek za prirodna sredstva i tretiranja ,kazu da koprivu treba samleti i drzati u providnim buradima na suncu bar 3 dana , kopriva je delimicno i insekticid i odlicno folijarno djubrivo jer ima i dosta gvozdja,, a on je potreban za stvaranje hlorofila koji je slicne strukture kao i hemoglobin u nasoj krvi , sad ima raznih tipova hlorofila u zavisnosti kolko je osvetljena biljka , ja mislim da sad i razne preparate prave sa povecanim gvozdjem nesto kao vuksal , citam ranije postove o trulezi i kako se pojavljuje po ovakvom vremenu sto je misaona imenica bilo u proslosti i kod mene kad je zemljiste u balansu , neko je pomenuo trifender kao lek jer sadrzi gljivicu (ne znam tacno ime sad) koja se hrani bas gljivicom verticilijum koja izaziva trulez ,i u pravu je, takodje i bakterije iz roda bacilum tj. bacila ih napadaju mislim da slavol ima to.
Za razliku od toga rizomil il ridomil je cista hemija i gle cuda vise ne pomaze toliko.
Interesantno je da ta gljivica u trifenderu (nek neko pogleda sastav) je izazivac trulezi kod luka i samo njega napada! Tako da znate u spaizu ako luk satruli delimicno ili ceo da je to ta.
....aaa pole je vec napisao nacin pripreme....
Evo jedva nadjoh trifender sastav - gljiva trihoderma, eto.
 
Poslednja izmena:
Bem li ga sta da radim....Gledam rodni lastari jos zeleni sa nesto ozegotina, na njima ima jos maline al je positna i ne isplati se brati... novi lastari izgledaju super... preventivno da ih tretiram hemijom..? ne bih mislim da za sad nema potrebe ....al ako stignem da se veceras organizujem i da napravim caj od zare,lobode, pelina,list paradajiza,lobode.....iiii...sa 350 l da ih oprskam..... i pratim dalja desavanje....?

Sutra berem polu ...izdala me ....zadnji vreli dani usitnili malo plod a ima dosta ozegotina.....? a za cenu stidim se i da pitam....dali ce mi biti kao i zadnje branje od pre 5 dana po 165din...? da je kvalitet bolji trazio bi cenu i 200 din. ...?
 
Tzv. prirodna sredstva i hemija uglavnom ne idu ruku pod ruku, ova druga od useva pravi večne bolesnike što prva ne može da izleči. Da vas rezultati ne bi obeshrabrili.
 
Eh pocelo je secenje rodnih lastara a ovi 4-vero... pretrcavaju da uzberu sta se jos mose nabrati za sokove...?

Pred kisu bio obilniji zaliv 10h kpk 3 lit./h sa cajem 100 lit. koprive....?

Od ovih kisa novi lastari poceli da divljaju ......A i stari su jos u dobroj kondiciji...

http://www.dodaj.rs/f/2m/3l/4ITfnRm2/dscf0005.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3A/TZ/4TAtzQ35/dscf0007.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2I/an/d4xRKlg/dscf0010.jpg]

http://www.dodaj.rs/f/2I/xq/2SE24OCj/dscf0012.jpg
http://www.dodaj.rs/f/E/7E/hmbnwPu/dscf0015.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3R/CN/DVM8SKq/dscf0011.jpg
 
A sto razocarati? Ovde govorim o odrzivom prinosu ,dakle onom na koji se moze racunati sledecih 100godina. Vec samo navodnjavanje,genetsko selektovanje i odredjeni mehanicki postupci -vezivanje , zakidanje , su upetostrucili prinos maline u odnosu na divlju.Bas treba ici na zamenu hemije prirodnom zamenom.Sto se ne koristi limuntus za prskanje protiv plamenjace/ Ili obican duvan -nikotin kao insekticid?
Pitaj Rumune drugi u Evropi po proizvodnji hrane pre 45te ,a danas u EU uvoze dve trecine potreba ?

Od ukupno 14,7 miliona hektara poljoprivrednog zemljista u Rumuniji, samo oko 10 miliona hektara je obradivo zemljište. Procena izvršena tokom 2008. godine utvrdila je da 6,8 miliona hektara plodnog zemljista nije obrađeno_Od ukupno 6 milijardi evra poljoprivrednih subvencija koje dolaze u Rumuniju, skoro 51% sume dobija samo 0,9% farmi, dok ukupno 70% rumunskih farmi - ne dobija nikakve poljoprivredne subvencije.U pojedinim regionima Rumunije skoro 35% zemljišta je po veoma niskim cenama prodato strancima - koji tu zemlju ne obrađuju.

Srpski seljaci i lažna tržišna utakmica

Ovo iskustvo rumunskih seljaka može da posluži kao pouka za srpsku poljoprivredu. Potpisivanjem SSP - Sporazuma o saradnji i partnerstvu sa EU, koji je potpisala bivša vlada Srbije, biće dozvoljena prodaja poljoprivrednog zemljišta strancima od 2014. godine. Carine na uvoz strane, visoko-subvencionisane hrane u Srbiji već sada su znatno redukovane, što teško pogađa domaće poljoprivrednike.

Srpski seljaci, jednostavno, nisu pripremljeni za ovu lažnu tržišnu utakmicu:

- domaće poljoprivredne subvencije su višestruko niže od subvencija farmerima u većim evropskim zemljama koje izvoze hranu – što dovodi do nefer utakmice na štetu srpskih seljaka;

- domaće poljoprivredne subvencije u Srbiji ne prima skoro 90% poljoprivrednih gazdinstava: od 770.000 poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji samo 60-80.000 gazdinstava prima subvencije.(6)



Zablude o poljoprivredi

Trebalo bi konačno ukloniti u srpskoj javnosti postojeće zablude o poljoprivredi, koje svesno ili iz neznanja šire neki domaći stručnjaci i agro-novinari - odnosno reći ono što je danas dobro poznato svetskim stručnjacima:

- mali posedi su jednako ili čak bolje produktivni od velikih poseda; u nekim zemljama sa razvijenom poljoprivredom prosečna površina poljoprivrednih gazdinstava je mala pa tako Italija, naprimer, ima oko 69% gazdinstava koja su manja od 5 hektara;(7)

- niske cene hrane iz razvijenih zemalja nisu rezultat većeg znanja i veštine njihovih farmera već dolaze od znatno viših poljoprivrednih subvencija njihovim farmerima - čime se veštački snižavaju cene poljoprivrednih proizvoda na svetskom tržištu (posledice damping cena);

- insistiranje na što većim prinosima i intenzivnom korišćenju veštačkih đubriva i agrohemikalija dovodi do degradacije i erozije poljoprivrednog zemljišta; u svetu je degradacijom zemljišta obuhvaćeno oko 40% poljoprivrednog zemljišta, a na 25% površina je taj proces posebno izražen; degradacija zemljišta je najviše izražena u industrijski razvijenim zemljama pa zato EU zahteva da njeni farmeri ostave 7% poljoprivrednog zemljišta neobrađeno, da bi se zemljište oporavilo; zbog toga je EU zemljama potrebno dodatnih 7 miliona hektara u susedstvu, samo da održe postojeću proizvodnju;(7)

- Evropska zajednica uvozi više hrane nego što izvozi: ona izvozi hranu za čiju proizvodnju koristi oko 14 miliona hektara a uvozi hranu za čiju proizvodnju se koristi 49 miliona hektara – što znači da EU za svoje potrebe koristi 35 miliona hektara van granica EU;(7)

- uspostavljanjem niskih cena hrane na širem tržištu Evropska unija profitira dvostruko: po izuzetno niskim cenama uvozi znatno više hrane nego što izvozi; damping cenama hrane na tržištima siromašnih zemalja ona dovodi do propadanja njihovih malih farmera koji onda prodaju svoje zemljište strancima po izuzetno niskim cenama;

- poljoprivredno zemljište je praktično neobnovljiv prirodni resurs (jer se izuzetno sporo obnavlja) pa je zato neophodno uspostavljanje dugoročne strategije njegovog očuvanja; svetsko stanovništvo se ubrzano uvećava što zahteva sve veće količine hrane i stavlja poljoprivredu u red najznacajnih strateških sektora; klimatske promene, stalni porast cena energenata i komponenata za proizvodnju kao i degradacija poljoprivrednog zemljišta ozbiljno ugrožavaju svetsku proizvodnju hrane što zahteva uključivanje mnogo većeg broja i profila stručnjaka za uspostavljanje strategije održive poljoprivrede – na globalnom i na lokalnom nivou; neophodno je znatno veće ulaganje u poljoprivredu da bi se ona pripremila za sve teže uslove koji je čekaju u skoroj budućnosti.
 
Bravo rogi , potpuno ispravan tekst , ja sam prosle godine gledao madjarskog premijera Viktora Orbana koji je upravo pricao o ovoj problematici i rekao da se poljoprivredno zemljiste u madjarskoj nece prodavati vise strancima dok je on premijer ...sad dal je sklonjen sa tog mesta ili je jos na mestu premijera neznam al su u madjarskoj bile ceste situacije da seljaci prodaju zemlju strancima a posle godinu ili dve obradjuju tu istu zemlju ali ovoga puta radeci za te iste strance kojima su je prodali !!! Katastrofa je to jbg vidis sta ti rade a malo toga mozes da sprecis , sistem je prvo da te dovedu do zadnje bede tako da pomislis sta ce mi ovolika zemlja kad se ne isplati nista sto na njoj posejem , onda tu zemlju prodas po bagatelnoj ceni od recimo 5000e po hektaru i onda dodje austrijanac kao recimo u madjarskoj i plati te dnevnicom od 30 e da radis za njega ...Ja ne zudim za velikom srbijom al bih voleo da ne dodjem u situaciju da iz nuzde prodajem dedovinu , trudicu se koliko budem mogao ... Izvinjavam se , znam da je sve ovo of topic al ovo je rak rana srpskog sela i glavni razlog zbog koga su subvencije srpskom selu ovako niske pa se opusteno moze staviti na bilo koju temu jer nas se svih tice ...pozz
 
Istina ali i postoji i jedna bitna greška - nije istaknuto da održiva poljoprivreda predstavlja veoma složen sistem, koncept se mora primeniti u potpunosti i čak nadograđivati prema potrebama svakog pojedinačnog gazdinstva. Delimično i sporadično praktikovanje načina organske-bio-eko itd. proizvodnje je riskantan potez, može da da izuzetan rezultat ali i da upropasti proizvođače. Neophodno je mnogo znanja da se umesto lutrije načini prava stvar.

Da ne idemo dalje u off topic, ceo jedan deo foruma posvećen je organskoj poljoprivredi i tamo možemo pisati o organskoj malini koju malo ko pominje a retki proizvođači bogato i redovno naplaćuju.
 
A upetostrucili prinos maline u odnosu na divlju.Bas treba ici na zamenu hemije prirodnom zamenom.Sto se ne koristi limuntus za prskanje protiv plamenjace/ Ili obican duvan -nikotin kao insekticid?

Bas me zanima ovo sa limuntusom i duvanom...? zeleop bih saznati ...odnos , kad i kako...gde bih to mogao procitati podrobnije....HVALA
 
Ima jedan stari vic o razlici između kapitalizma i socijalizma:

U socijalizmu imaš malo zemlje i dve krave koje muzeš i hraniš, dođe država i uzme ti mleko za džabe ostavlajući ti malo da se prehraniš. U kapitalizmu dolazi velika kompanija sa niskim (damping) cenama mleka koja tvoju proizvodnju mleka učini nerentabilnom, otkupi ti i krave i zemljište za bednu lovu pa te zaposli da brineš o sto krava za sitne pare.

Inače stanje u malinama je dosta loše ove sezone, vrlo hladna zima s puno snega, proleće sa velikim kolebanjima temparature dan-noć pa na kraju u berbi vrlo visoke temparature, topli i suvi vetrovi,suša.... Tako da je podbačaj u prinosima ogroman. Sve ovo se bude odrazilo i na rod u sledećoj godini. Problem se mogao sagledati već u vreme vezivanja maline, osim naravno suše i visokih temparatura u vreme berbe. I pored svega , svo vreme se provlačila traa-la-la... priča o hiper produkciji maline i cenama od 50-60RSD iz čega se vidi velika stručnost i informisanost bandita koji se bave otkupom i izvozom maline....

:ppozdrav:
 
da nije ovoliko malina podbcila i bila bi cena 50- 60 dinara ovako bila je katstrofalna godina sto se tice maline j se nesecam da je u ovom veku bila losija godina
 
Evo nastavjlaju se radovi u malinjaku .....kolko je pametno to sad raditi ja stvarno neznam......?

Ne bih da filozofiram al zeleo bih Vase misljenje . Ovo granje sto se sece, meni izgleda jos zdravo ne zarazeno (prosuseno) ....Ako bih ga u nekom periodu tretirao recimo bactofilom ,ili EM-1 ili sl. i pred jesenje kise oprskao rastvorom ureje da ubrza razgradnju......Da li bi to istrulilo i koristilo kao malcarenje.....ili je naj bolje izneti van i na gomilu...?

http://www.dodaj.rs/f/1t/uz/436PquOh/dscf0010.jpg
http://www.dodaj.rs/f/9/vR/3zPAYfMd/dscf0011.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3Y/pl/AAXW8vq/dscf0013.jpg
http://www.dodaj.rs/f/s/W5/3fOSzrxO/dscf0014.jpg
http://www.dodaj.rs/f/39/z6/8wC8xRy/dscf0015.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2n/7z/1tfwiyk1/dscf0016.jpg
http://www.dodaj.rs/f/l/wH/3pE5gqXo/dscf0018.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3G/Wu/4yW3cQ4C/dscf0019.jpg
http://www.dodaj.rs/f/S/a7/10hYxERI/dscf0020.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3B/6f/4aW1mOZM/dscf0021.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3J/Ug/15nvvJBC/dscf0022.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1k/EZ/1xyenRg5/dscf0023.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1C/Tz/44VCLn8N/dscf0024.jpg
http://www.dodaj.rs/f/u/129/2w5RLATF/dscf0026.jpg

---------- Poruka napisana u 09:18 ---------- Prethodna poruka je at 08:22 ----------

Nakon sat i pol ....guraju :bravo:
http://www.dodaj.rs/f/3h/V/1NdLfaD6/dscf0028.jpg
http://www.dodaj.rs/f/20/tz/OzlaYA4/dscf0031.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1g/kp/mekkKwI/dscf0034.jpg
http://www.dodaj.rs/f/26/U6/39bXDQG3/dscf0037.jpg

Ova pola....totalno sam se razocarao ..... krune se plodovi . sto za nju to nije uobicajeno...? a rod je podbacio vise nego na mikeru,zbog topl. udara. 50 + ? % .

---------- Poruka napisana 03-08-12 u 22:53 ---------- Prethodna poruka je 01-08-12 at 09:18 ----------

Sto se ucutaste.....sta bi...? :ppozdrav:
 
cekam da ove vrucine malo oslabe pa u ciscenje malinjaka, po ovoj vrucini nema nekog napretka a i rizicno po zivot, za tebe pole nije ti bre radis od - 30 do + 50 , a nismo svi dobrog zdravlja pa cu malo da sacekam malo hladnije vreme za nastavak radova
 
Pozdrav svima :ppozdrav:
Posmatram ovu moju malinu i sticem utisak da je okej.... Jos je nisam prskao Qvadrixsom ni insekticidima ....dali sa ja to previse kockam...?
Ali sam dovao dosta ovo dole navedenog.

Od m.o. i srpski i dr. sve sam mojim biljkama davao....sa strahom de ne preteram sa dozama i razlicitosti ...? Npr. preksnoc duplirao dozu EM-1+EM-5 + Kopriva.b.luk+gavez+ loboda+list paradajiza +pelin+preslica+bokvica+++++slavola+ manje trifandera + exstra sola+ferti lidera - +koprive od pre 30 dana sve to u jacim dozama .Stoga sam tretirao samo 4 reda jer zbog jace doze nisam smeo ostale ....danas i juce pratim stanje ...pa ako mi se dopadne ?....veceras i ostale redove cu istretirati. Vidim da ne skodi ,ako ne skodi mozda ce da koristi...?

Dali je moje razmisljanje okej...... Uslova za didimelu nije ni bilo u zadnje vreme ...dok za grinju jeste ,ali ima je malo al je beznacajno da bih intervenisao ....jedino neznam za malinin prstenar kako on funkcionise na ovim vrelim danima ...kako ga prepoznati i njegove aktivnosti.....pomno zagledam i tragam ,nista posebno ne uocavam.....?

Stoga ako je sve uredu i malina zdrava A nema nekih uslova za bolest..... zasto bih preventivno (mozda bezpotrebno) davao HEMIJU....Zato sam se odlucio na ono gore navedeno.....?

Znate da sam pocetnik koji bo voleo da sve bude u naj boljem .... Zato VAS MOLIM dajte mi neke komentare ,sugestije , razlicita misljenja,(pogresno, ispravno) iiii.......:ppozdrav:

http://www.dodaj.rs/f/r/lF/1DPedEOn/dscf0027.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3O/RV/uZbVRxf/dscf0028.jpg
http://www.dodaj.rs/f/z/qw/1XidIqGH/dscf0030.jpg
http://www.dodaj.rs/f/26/13r/17c2zKmr/dscf0032.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1i/xy/2maTMOYZ/dscf0037.jpg

Evo i jedno pitanje ......Pre nekoliko dana povadio sam stare rodne lastare od maline koji su ostali izmedju redova ...sunce je ucinilo svoje pa su postali suvi i lako se lome ....Sobzirom da su zadnji dani bili vruci i da su izgledali zdravi...da li bi smeo da ih ostavim izmedju redova da trule do zime i kad bo bilo dobro da tretiram EM-1 sa malo slavola,trifandera,bactofila,agrostemina a mozda jos sta....da ubrza trulenje ....a zatim plitko ufreziravanje.

I
li je pametnije da ih izvadim i da ih zapalim ili kompostiram....?
Sva moja razmisljanja su usmerena.... u to da su nam sve industrije u of ...ostalo nam je samo poljoprivreda.....koja ce zbog klimatski promena mozda biti TESKA industrija..... mozda i naj teza.....?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh