Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Prijatelju,koliko mozes da garantujes da ce Anapurna da razbije kod mene?Ja cu rado da kupim za probu,ne malu kolicinu ali pismena garancija,overa u sudu.Agrotehnika uz prisustvo.Zanima me preko 10 tona prinos.

Ako vec hoces nesto da ponudis i pohvalis lepo napisi da moze da razbije ko ima prvoklasnu zemlju,da je u ravnici,uglavnom Vojvodjanski deo Srbije,a ko je dole ima ce prinos kao i sa Simonidom.
 
u pitanju je Anapurna, kasnim sa odgovorom jer smo sredjivali seme, sutra jos da se usiju dzakovi. LG Anapurna, danas sam imao agronoma koji se bavi tim poslom vec 30 godina na selekciji, bukvalno je 99% prva klasa, sve sitnije zrno i lom i necistoca je izbaceno, posto oko 1500kg ide za ogled za sledecu godinu a ubedjen sam da ce i ti ljudi biti rekorderi sa ovom psenicom i planom prihrane od mene (ekobooster) tako da ih sledece godine snimamo kamerom i dokumentujemo.

- - - - - - - - - -

https://www.facebook.com/ztepic/posts/10207431044516348?pnref=story
Sta je to prva klasa pri selekciji ?
 
http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/7530
Dobro veče svima. Ovo su analize za APV iz 9 Poljoprivrednih stanica sa makroogleda ozime pšenice. Mislim da će koristiti. Kod razmišljanja šta na pšenici da se radi ima mnogo pametnih priča od ranije. Sve su urađene u praksi i mislim da možete naći "svoju" priču. "Nakon preduseva koji se intenzivno obrađuju za pšenicu je potrebno da se rastrese površinski sloj do 4-5 cm dubine kako bi se položilo seme" Dobra Todorović udžbenik iz 1949, citat je "prepričan", davne 2000 godine sam ga koristio na jednom predavanju pred setvu. Ovaj sistem je u intenzivnoj primeni od 1984 godine. Mora se voditi računa o tipu zemljišta tj njegove ocednosti. O tome je mnogo pisano. Čitajte i posmatrajte Vaše parcele. Naučite da "čitate" zemljište i useve koje gajite. To je osnov. Znaš slova - nauči osnove poljoprivrede.
Iz linka mislim da ćete nešto iskoristiti.
Veliki pozdrav.
Gariša.

- - - - - - - - - -

čistoća x klijavost se deli sa 100 i dobiješ upotrebnu vrednost
broj zrna na m2 x masa 1000 zrna / upotrebna vrednost = količina semena kg/ha
primer: Simonida, 550 zrna/m2, masa 1000 zrna (apsolutna masa) 43 g, čistoća 92%, klijavost 94%
Upotrebna vrednost = 92*94/100= 86,5%
Setvena norma= 550 * 43 / 86,5 = 273 kg/ha
Olaaa!
To je to Igore Duliću!
Pozdrav.
Gariša.

Krupnije seme znatno povecava setvenu normu. Slusao sam vase izlaganje u jednoj radio emisiji o preteranoj i precestoj upotrbi MAPa u proizvodnji psenice. Na zalost uz vas glas u podlozi je isla neka muzika tako da se dosta lose razumelo.

- - - - - - - - - -

http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/node/7530
Dobro veče svima. Ovo su analize za APV iz 9 Poljoprivrednih stanica sa makroogleda ozime pšenice. Mislim da će koristiti. Kod razmišljanja šta na pšenici da se radi ima mnogo pametnih priča od ranije. Sve su urađene u praksi i mislim da možete naći "svoju" priču. "Nakon preduseva koji se intenzivno obrađuju za pšenicu je potrebno da se rastrese površinski sloj do 4-5 cm dubine kako bi se položilo seme" Dobra Todorović udžbenik iz 1949, citat je "prepričan", davne 2000 godine sam ga koristio na jednom predavanju pred setvu. Ovaj sistem je u intenzivnoj primeni od 1984 godine. Mora se voditi računa o tipu zemljišta tj njegove ocednosti. O tome je mnogo pisano. Čitajte i posmatrajte Vaše parcele. Naučite da "čitate" zemljište i useve koje gajite. To je osnov. Znaš slova - nauči osnove poljoprivrede.
Iz linka mislim da ćete nešto iskoristiti.
Veliki pozdrav.
Gariša.

- - - - - - - - - -

čistoća x klijavost se deli sa 100 i dobiješ upotrebnu vrednost
broj zrna na m2 x masa 1000 zrna / upotrebna vrednost = količina semena kg/ha
primer: Simonida, 550 zrna/m2, masa 1000 zrna (apsolutna masa) 43 g, čistoća 92%, klijavost 94%
Upotrebna vrednost = 92*94/100= 86,5%
Setvena norma= 550 * 43 / 86,5 = 273 kg/ha
Olaaa!
To je to Igore Duliću!
Pozdrav.
Gariša.

Krupnije seme znatno povecava setvenu normu. Slusao sam vase izlaganje u jednoj radio emisiji o preteranoj i precestoj upotrbi MAPa u proizvodnji psenice. Na zalost uz vas glas u podlozi je isla neka muzika tako da se dosta lose razumelo.

Ne bi bilo lose kada bi ovde ukratko ponovili to vase izlaganje
 
Čujem komšija da držiš predavanja o pšenici pred dućanom

Kako abrovi brzo idu.Volim malo stati pred dućanom i popričati sa okolnim komšijama jer živim u SM pa ih retko viđam.Pitaju ljudi za savet a ja onda krenem priču, bude tu i poneko pivo da lakše ide priča.Nije Sovljak daleko od Noćaja,nekada bio isti srez,pričao mi moj deda.Kažu da je posle rata Beograd tražio od Vojvodine N.Beograd i Zemun a Vojvodina onda zatražila M.Mitrovicu i šest sela okolo kao ravnotežu za Z
 
pazi ovako zao mi samo sto sve nisam dokumentovao, tata je bacio bednih 100kg po jutru, djubreta, predusev kukuruz i da anapurna izvuce 6t na 53 ara. a nista specijalno nije bilo odradjeno. zato i kazem da ce covek evo da ga imenujem cirpanov miodrag raditi uz program ekoboostera anapurnu ove godine, sve ce biti dokumentovano, i videcemo prinos, ako ga ne ubije led i sve ako bude odradjeno kako treba on ce imati pa bar 10% vise u odnosu na mene.

ali lepo kazem sve ce biti dokumentovano jer ce biti i pod ogledom zbog prehrane.
 
Ovo je baceno kao skart...

12107032_10207431041676277_6867777465031622319_n.jpg
 
krupnije seme da i bolju biljku i bolji prinos, zato se lom i sitno seme ostranjuje.
Jujuju kakve su ovo informacije,pa to od Politikinog zabavnika do Pobesnelog Maxa nije nigde spominjano,krupnije seme ima obicno vise endosperma koji pomaze boljem klijanju i pocetnom razvoju,ali za prinos ima veze koliko i boja traktora koji obradjuje tu njivu.
 
Danas posejana psenica, ako vreme dozvoli mozda posejemo jos koji hektar.
Sorta Mojson 260kg po hektaru a euklid 280kg.
Pred setveno rasturen vestak 100kg mapa i 150kg 3x16 ruska.
 
Mi smo pricali o tom skartu sto je izbaceno i sto sita mogu da se podese mnogo rigoroznije nego sto rade bilo koje druge semenske kuce, jer one taj visak od 20% ne zale da izbace vec proguraju kao semensku robu.
 
north army pa ti onda dodji kod mene dacu ti ti 800kg loma i skarta pa ti sadi to, taman imas za 7 jutara ali posto je sitnije i ostace ti :)

da si pre nedelju dana ovo postavio,ja bih naručio 430 kg,ovako stvar je već gotova ali iduće godine ću sigurno probati to seme.
 
nemam ja toga puno, vec samo zelim da podelim dobru stvar sa ljudima, ali zli ljudi me sputavaju u tome, zlo u ljudima, pazi ovo, covek iz nove gajdobre naruci 250kg, ima saradnju sa nama sasvim lepu, i ja gledam kako da mu odnesem tj dostavim besplatno, jednostavno za jutro dva, svi mogu da probaju i ako im se pokaze kao i meni slobodno mogu da ostave i povecaju povrsine. Vozim u kovilj prijatelju besplatno, jedan covek me zvao da li mogu da dovezem do uba posto je iz valjeva, i opet .. ja ne valjam.

- - - - - - - - - -

11% vlage bila kad se skidala a slama jos bila ``jaka`` zbog ekoboostera :D

- - - - - - - - - -

nije ni bitno. prijatno vece, umoran sam. izvinjavam se na malim slovima i brzom kucanju, kad budem svez i odmoran pisem. verovatno cu ici u obilazak macve srema juzne backe ove nedelje pa ko je tu negde mogu mu doneti dzak dva tri semena pa nek proba.
 
Prijatelju jel znas koji su neki da ne kazemo maksimalni prinosi psenice u Srbiji,juznije,ne racunam Macvu i Stig.
Mnogo obecanja,lepa radovanja.
 
Kolega mani se spamovanja foruma da ne budes malo iskljucen,jer si u nekoliko tema spamovao o prodaji te psenice,da je tako dobra razgrabila bi se bez da nas ovde bombardujes.
Inace jaka slama moze da bude i sortna osobina,a ta tvoja osrednja agrotehnika...pa nisi do tad spominjao ekobooster!!
 
Ja sam ove godine imao posejanu LG Anapurnu. Na LG sajtu imas moje rezultate postignute sa njom a takodje i od ljudi sa ostalim njihovim sortama. Tako da ima neko jos ko poznaje tu sortu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh