Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Juce sam prskao zito protiv nekih buba u klasu, neko je kacio slike a isto je i kod mene. I kad sam vec gazio ubacio sam i nesto protiv bolesti preventivno mada je sve zdravo. Isao sam iskekticidom FOBOS 0.15l/ha + fungicid TIMPANI 1.2l/ha (to nije cela doza fungicida, mislm da je dovoljno jer je cisto radi preventive). Bilo je teraj, gledaj napred i ne okreci se. Dosta se zgazilo. E sad pitanje: Kolika bi bila steta da nisam prskao, tj da li je opravdano gazenje? Mislim da jeste ali ako ima nekih iskustava koliko je bio manji rod tamo gde nije prskano protiv tih buba u ranijim godinama.
ja tretiram svake godine i hektolitar se vrti od 77 do 80.Kolega ne tretira skoro pa nikad i hektolitar mu je uvjek oko 62.Razlika u mojoj i njegovoj je do 1t na prikolici.Ja mislim da je opravdano tretirati.
 
Moison,uziva na suncu.
2iig511.jpg
20kqj2p.jpg
 
Podmukla godina za psenicu,nit ce rod biti ocekivano visok(u proseku),nit cena ocekivano niska...
 
Evo postaviću ja slike moje loše pšenice. Ovo je parcela koju radim u zakup (na trećinu), veoma loša zemlja.Predusev kukuruz. Kasno posejano (6.11.), bez osnovnog đubrenja. 190 kg/ha Balaton. Na mišiće sam spremio setvospremačem i posejao sejalicom iako za to definitivno nisu bili uslovi. Tek posle mesec dana je počela da se pojavljuje a ovako je izgledala u četvrtak kada sam radio prihranu KAN-om (ručno jer su loši uslovi a parcela je mala-35 ari) 300kg/ha (biće iz dva puta).



Moram se malo izvući da uživo izgleda nešto bolje nego na slici. Za sad je tako kako je, obavestiću vas šta će se dešavati.

Nisam odavno postavljao slike ove (loše) pšenice. Evo kako sada izgleda.

Mpj18V9.jpg

ohPzUjc.jpg


Mislim da smo uspeli da se izborimo mada joj sutra sledi prskanje protiv vaši, Fastacom. Ne planiram ništa više dodavati niti raditi oko nje do vršaja.
 
Srecan kao malo dete sa 4 tone po hektaru.

Kako slika vara,kod komsije ovaj balaton lepo izgleda ali kad se udje dublje i slika iz aviona dobija se ovakva slika
I ja sam se iznenadio jer nisam ulazio u njegovo zito,kad ono prilicno "retko" dobro zito:osmeh:
2ypfeaa.jpg


- - - - - - - - - -

Nisam odavno postavljao slike ove (loše) pšenice. Evo kako sada izgleda.


Mpj18V9.jpg

ohPzUjc.jpg


Mislim da smo uspeli da se izborimo mada joj sutra sledi prskanje protiv vaši, Fastacom. Ne planiram ništa više dodavati niti raditi oko nje do vršaja.
Kod nas su mnogi prskali od vasi pa i ja,svasta su ljudi probali i vas ili je ostala ili se vratila,ja sam isao proveren recept dve flasice Decisa po hektaru (900din) i njiva cista kao sunce.
Milane,Retko je zito,lose se bokorilo ali bice opet,izborio si se za njega:ppozdrav:
 
Namerno sam citirao post iz februara jer tad nije ličilo ni na šta. Moglo je biti gušće (kao i kod tvog komšije) ali to mu što mu je. To je Balaton.

Što se tiče procene prinosa, imaćeš bar te 4t. A za sve preko dolazim da častiš. :osmeh:
 
U vrsaju se sve mnozi sa 2 tako da ce biti preko 8 tona:haha:a kad dodje zima e tad ce da pisemo realne rezultate:osmeh:

I ja sam ostavio nekih 10 ari PKB Talasa sto je valjalo da vidim sta ce da bude i evo tek sad izbacuje klas,kad ga ovrsem ima da te castim sa dzak psenice da imas za seme:osmeh::osmeh:Vrhunska roba A.kvaliteta.
 
Vaši pripadaju veoma važnoj grupi štetočina pre svega zato što prave dvostruke štete na strnim žitima. Nanose direktne štete ishranom na listovima, stabljici i klasu, isisavanjem biljnih sokova, kao i indirektne, prenošenjem biljnih virusa. Primena insekticida se preporučuje kod 30% napadnutih klasova pre cvetanja i 70% klasova tokom i nakon cvetanja (slika 5).
Slika 5: Vaši na klasu pšenice

Vasi%20na%20klasu_JPG.jpg


http://www.pisvojvodina.com/RegionPA/Lists/Posts/Post.aspx?ID=71

- - - - - - - - - -

Inače to je velika žitna vaš Macrosiphum avenae

3423640_1.jpg
images
4438554-macrosiphum-avenae--Stock-Photo.jpg
 
Danas uradjena treća zaštita pšenice. Ima svega po malo, buba, bolesti. U prskalicu ubačena excorta, insekticid i malo urea.
Na slici je Hystar.

29w4hnc.jpg


2jczz3o.jpg
 
Nosio sam se mišlju da ih ubija,zove me juče komšija,prekjuče ih prskao Fastacom 0.15l/ha i dodao okvašivač,poslepodne u 2h prskao,juče otišao da vidi,a oni kaže,još deblji,popizdeo
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh