Prskanje maline

Na pocetku ove teme medju prvim postovima , kolega Voce je naveo program prskanja maline
koji prepisujem

CITATA
Neophodno je !
-Crveno ulje - zimsko prskanje pred kretanje vegetacije
-Insekticid( cipkord) + neki fungicid na bazi bakra(cuproxat) - u vreme pojave prvih listova
-Insekticid (perfektion)+ fungicid (antrakol)- pred cvijetanje cvijetovi zatvoreni
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ako ima grinja (ortus)- u vreme otvaranja prvih cvijetova
-neki preparat protiv truljenja cvijetova i plodova (switch) - u cvijetanju ukoliko je kisa ponoviti i paziti na karencu
-Insekticid (nurell d)+ fungicid (quadris)+ ortus (grinje) - posle berbe i uklanjanja starih izdanaka
-Nesto na bazi bakra (cuproxat)- polovinom desetog mjeseca
KRAJ CITATA

Prvo pitanje da li treba nesto dodati ili nesto oduzeti

Drugo pitanje koje je vaznije prskanje na pocetku cvetanja ili pri karaju

Trece pitanje pre berbe a posle cvetanja nema nijedan tretman protiv trulezi.

Pragmaticno pitanje koja 3 prskanja za malinu su najvaznija , ako se izuzme zimsko i ovo zadnje .

Molim iskusne malinare za misljenje i komentar.
 
Jebiga , niko se ne ukljucuje.
Zna sta mene ovde bini, da li je prskanje protiv trulezi vaznije pri precvetavanju ili sedam dana pre berbe a ovo zadnje nije ni naveo.
 
Pozdrav svima,
Ja pratim Galenikin plan zaštite. Malina cveta u razdoblju 25 do 40 dana( barem u Mačvi), zavisno od temperature i vremenskih uslova. Posle precvetavanja prvih cvetova branje počinje cca za mesec dana, tako da ako prskas početkom cvetanja i do sedam dana pre početka branja, uvek ces imati cvetova.

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
U tom programu prska se pred cvetanje, zatim u precvetavanju, zatim 14 dana pred berbu I jos 7 dana pred berbu.
Drugim recima non stop.
I to sve sistemicima.

Ajde da preforomulisem. Koja su od ta 4 prskanja dva najvaznija I ona su verovatno prvenstveno za trulez.
 
Ako bude bez padavina(kise) u vreme cvetanja i branja, mozes preskočiti sva 4 prskanja. Ako je loše vreme, kiša, velike temperaturne oscilacije, onda su i ova 4 malo.
Tako da...

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
Veruj da zavisi ali posto ne mozes znati da li ce ih biti moras prskati, sto kazu preventivno delovanje.
Pa verujem, isto mi je I prijatelj Toma, to objasnjavao za lozu.
Ali opet ja mislim da je za manje iskusne bolje da nauce I razumeju koncept zastite na neke prosecne uslove prema fazi razvoja maline, Takav pristup ce omoguciti da se mnogo bolje shvati zastita , a onda preci na te varijacije zavisnosti od vremenskih uslova . Jer kada se krene od sto faktora I sve relativizuje, onda je mnogo teze ispravno da nauci koncept zastite.
Znaci bitno je razliciti koje bolesti I stetocine su u kojoj fazi najopasnije.

Skontao sam I kod maline , tu isto kao I kod loze moze da se prepozna sta je kada najbitnije. Eto u tom smislu sam pitao.
A ako je kisa pa toplo vreme pa tako nekoliko puta onda je jasno da mora da se prska od trulezi.

Ali verujem da postoji neko iskustvo koje se iskristalisalo....
 
U slučaju lošeg vremena pred branje i u berbi maline, trudiš se da prskanjem smanjiš stetu. A ako nije odrađena adekvatna zaštita šteta može biti i 100%.
Svaki nezaštićen cvet maline je direktna šteta na plod, zreo plod se teško stiti(već si zakasnio).
Prošle godine,2020. i pored redovne zastite, morao sam prskati protiv truleži na vrhuncu branja. Zbog karence preparata (brali tek 5 dan) i trulih plodova direktna šteta između 3 i 4 hiljade e.

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Znaci protiv trulezi obavezno na pocetku cvetanja na karaju cvetanja I jedno 7 dana pred branje zbog karence. A ako je kisno u junu onda I pred kisu.
Je li to to.
 
U slučaju lošeg vremena pred branje i u berbi maline, trudiš se da prskanjem smanjiš stetu. A ako nije odrađena adekvatna zaštita šteta može biti i 100%.
Svaki nezaštićen cvet maline je direktna šteta na plod, zreo plod se teško stiti(već si zakasnio).
Prošle godine,2020. i pored redovne zastite, morao sam prskati protiv truleži na vrhuncu branja. Zbog karence preparata (brali tek 5 dan) i trulih plodova direktna šteta između 3 i 4 hiljade e.

Послато са SM-G770F помоћу Тапатока
Nisu svi preparati protiv trulezi isto delotvorni, ja sam prosle god prvi put koristio lunu, u dva tretmana cvetanje i precvetavanje, pored kisa ni jednu trulu nisam nasao.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока
 
Pozdrav, imam problema sa ljubičastom bakarnom rđom u kupinama, prskali smo preparatom Cupralauf, to je neki bakarni prah zelenkaste boje, stavljali smo jednu supenu kašiku na 10 litara i dobro naprskali okupali stablo. E sad čini se da to nije baš efikasno, koji preparat vi koristite i da li je bitno doba dana za prskanje (jutro, podne)?
 
Pozdrav, imam problema sa ljubičastom bakarnom rđom u kupinama, prskali smo preparatom Cupralauf, to je neki bakarni prah zelenkaste boje, stavljali smo jednu supenu kašiku na 10 litara i dobro naprskali okupali stablo. E sad čini se da to nije baš efikasno, koji preparat vi koristite i da li je bitno doba dana za prskanje (jutro, podne)?
Ustvari preparat se zove Cuprablau, probaću Nordox.
 
Nazad
Vrh