Prskanje i zastita vinove loze

chameleon
jedan od nacina da razmeris prasak na manje tezine je uzmes papir iz sveske na kvadratice savijes ga pod 90stepeni odbrojis broj kvadratica [jedan do dva kvadrtica] za potrebnu meru.U dobijeni valovcic uspes ceo prasak rastreses na priblizno istu debljinu i odvojis potrebanu kolicinu praska.Evo jedan primer ''ako ti treba jedna desetina razvuces prasak na deset kockica pa odvojis prasak iz jedne kockice,greska u tezini sigurno nije fitotoksicna.
Na nekim sredstvima pise za koje se vreme mora potrositi ako nije naznaceno znaci da ne postoji ogranicenje.Mada ti nebih preporucio da to radis posebno ako su u pitanji mesavine preparata .pozdrav
 
Chameleon
Equation Pro je lokal-sistemik,sto znaci da ulazi u list i siri se sa lica na nalicje.To mu omogucava upravo cimoksanil,i u principu dobar je fungicid.Doze su mu 400 gr po ha,uz klasican utrosak vode od 1000 litra.Sto znaci da ide 4gr na 10 litra,medjutim i jace koncentracije, koje se preporucuju kod kurativnih tretmana,sigurno nece stetiti lozi.A sto se tice cuvanja rastvorenog preparata-utrositi odmah,sigurno svaki rastvor gubi na dejstvu duzim cuvanjem.Drotos ti je vec dao jedan primer razmere,tako da samo sledi uputstvo.Ipak,sto je rekao Milojko daj sada prednost sistemicima metalaksil (ridomil),fosetil-aluminijum (mikal),jer plamenjaca kad uzme maha tesko se suzbija.
 
Kod sumporisanja grozdova, posto zelim da zadrzim "organsku" prrirodu proizvodnje, moze li e nanositi sumpor u p[rahu na grozdove?z
 
Možete li mi reći, koja je ovo bolest vinove loze?
Pojavila se, kao i prošle godine, početkom avgusta (imam nešto malo grožđa u dvorištu i bašti, u Mačvi, pored Save)

Evo par fotkica od juče:
(klikni na fotku za pregled u punoj veličini)

Ovako počinje...
1.


Pa zahvati ceo list...
2.



dok na poleđini lista nema ništa
3.


evo i uvećan detalj sa druge slike:
4.



Šta to može biti i čime ga tretirati?
 
Kod nedostatka magnezijuma list izgleda poput tvog,zelena nervatura a prostor izmedju je bledo-zuckast.Medjutim ovde je list kao katranom premazan.Po meni je u pitanju neki poremecaj ishrane loze,a ujedno kako izgleda grozd,da li se i kod njega javlja neka promena?
 
Na grozdovima nema nikakve promene. Broj obolelih listova se povećava i na kraju oni naglo svenu, tako da su se prošle godine osušila 2-3 čokota, a groždje nije stiglo ni da sazri. Niko od "stručnjaka" iz komšiluka i okoline ne zna o čemu se radi, niti su do sada videli tako nešto....
 
@pexus

Mozda nisam, a i ne bih voleo da sam u pravu ali mislim da je u pitanju neka od viroza ili fitoplazmoza.
Ima dosta tekstova o tim oboljenjima po netu pa pogledaj i uporedi.
 
@Pexus
To sa susenjem celog cokota uopste nije dobra slika,slazem se sa kolegom Milojkom da to lici na pomenute boljke,neizlecive.Takvi cokoti se po pravilu iznose i unistavaju,da se predupredi sirenje bolesti.
 
Nasledio sam vinograd koji nije odrzavan zadnje tri godine,nije rezan,prskan,nije frezirano bukvalno nije nista radjeno.
Ja sam vinograd sredio,orezan,zica nategnuta,ociscen od trave............
Sada mi trebaju neki saveti:Da li trebam sada da ga prskam i sa cim,ako ne sada kada?
Da li da ga nadjubrim i sa cime sad?
Imam 20 cokota koji su se osusili,da li da ih vadim i sadm nove i kako to da uradim?
Znam da je ovo previse pitanja ali kazite mi sa trebam najpre da uradim?
Vinograd je 13 ari izmedju redova moze da prodje traktor.
 
Treba da ga prskas cim se vreme stabilizuje mogo bi sa plavim uljem, mozes ga nadjubriti stajskim, stajsko moze svake cetvrte godine,dodaj i nesto 15-15-15 i sve to isfreziraj, cokote povadis i posadis nove. Ovako bih ja uradio inace sam hobista imam 50 cokota za nesto preciznije moras nekog strucnijeg da pitas .
 
@Silja
evo covek ti uglavnom sve rekao obzirom da nije odrzavan 3 god. obavezno cim se odlepsa vreme a to je verovatno ponedeljak plavo ulje u punoj koncentraciji,za dalje tu si pa cemo redom
za djubrivo ti je vec relativno kasno ovo jesenje ako imas stajnjak moze amoze i da ceka do jeseni sacekaj malo pa pred cvetanje KAN jedan dzak i dobro bi bilo folijarno da ga prihranjujes kad budu prskanja u vegetaciji vinograd nema velike potrebe za Azotom ali Kalijum Fosfor i mikroelementi su mu potrebni kad krene obavezno ga lepo oplevi i to je to za pocetak
 
Silja, evo ti je Kica rekao bas onako kako bih ja uradio, sto se djubrenja tice.
Pitao si i za one cokote koji su se osusili. To povadi, glupo je da ti smeta. Ja bih sacekao sa sadnjom do jeseni, da vidis kako ce se ponasati ostatak vinograda.
To sto mozes traktorom da prodjes izmedju je odlicna stvar. Podrivaj kad god mozes, godice mu, ipak je to iscrpljen vinograd.
Mozda bih u plavo ulje dodao i neki insekticid, verovatno ce trebati.
Ostalo, radices kao sto i sleduje.

Pozdrav od zupa100!
 
Da pomognem mladim i koji se tako osecaju vinogradarima s literaturom o zastiti vinove loze
dokumenti prilicno lepo objasnjavaju same postupke objasnjavaju bolesti i hemikalije kojima vrsimo zastitu, meni su pomogli puno jer i posle 30god koliko se moja porodica bavi ovim poslom treba pratiti savremne trendove i uspeh je zagarantovan
klik na link i skinite fajl u pdf formatu

HEMIJSKA ZASTITA, FUNGICIDI I NJIHOVA PODELA, OREZIVANJEVINOGRAADA
MANE VINA I NJIHOVO LECENJE, SORTE GROZDĐA (2 fajla)
http://www.sendspace.com/filegroup/QV2MR2CESkcBjQCHa0qcWA
PRAKTICNO VINARSTVO
http://www.sendspace.com/filegroup/YncMp4qdwsg16ffeT1vzj5e42ReT+y+tOkUvpuxJ4CY/5gLPvcDHKw
 
Ovo se pojavilo na prvim listovima, ne znam da li je normalno ili je neka bolest, i čime i kako lečiti ako je nešto nepoželjno?

il9lop.jpg


mlelz.jpg
 
@mityoo
Malo su ti lose slike,ali ovo ti je grinja.Uvek se rano javi na vinovoj lozi i za nju je lek neki valjani akaricid,a i sumpor dobro deluje na nju,stvara joj kiselu sredinu,a to grinji ne pogoduje.Sve u svemu ne cekaj no oprskaj odmah pre svega akaricidom (abastate,fobos,pinto ili necim boljim ako ti ponude).
 
List mlade loze je podlozan bolestima i napadima raznih insekata. Onog momenta kada taj list krene treba ga zastititi. Neka je to loza i koja se ne prska, pa opet treba mu posvetititi minimum paznje. Ja bih Miso sa malo insekticida "omajao" te listove i lozu, jeste da smrdi, ali ...
Druga je stvar kad taj list "postari", tada je zastita manja, kao i u svakom vocnjaku, uostalom...
 
Jel valja cipermetrin? njega imam....

- - - - - - - - - -

I dali da prskam samo obolele delove biljaka ili da oprskam celu biljku? Od sredstava za zaštitu loze imam samo plavi kamen..... Cipermetrin mi je izostao od prskanja šećerne repe....

- - - - - - - - - -

Sad sam kopao malo po netu i po svemu sudeći biće da je baš ovo:

ERINOZNA GRINJA VINOVE LOZE – Eriophyes vitis
erinoza%202.jpg
Osobine štetočine: Crvolika grinja zelenkaste ili bele boje.Odrasla grinja prezimljava u pupoljcima vinove loze. Ima tri generacije godišnje.
Štete: Kada pupoljci nabubre grinje ulaze u njih i sišu sokove. Iz pupoljaka kada se oni otvore, grinje odlaze na list, gde na naličju lista sišu sokove iz tkiva, a istovremeno se obrazuju i gale u obliku plikova. Na licu lista vinove loze formiraju se bradavičasta ispupčenja tamno zelene boje. Udubljenja pomenutih bradavica su sa naličja lista obrasla gusto ispreple tanim žućkastobeličastim dlačicama. Kasnije se na ovom mestu formira poluzatvorena gala. Na jednom listu može bizi veoma veliki broj gala.
 
Nemoj cipermetrinom,uzmi neki valjani akaricid,moze na bazi abamektina.I znaj da je nekad potrebno ponoviti tretman da bi se eriofidne grinje smanjile na neki ekonomski neznacajan broj.A reko sam ti da i sumpor ukoliko ga koristis ima dosta dobar efekat na grinje kako kontaktom tako i gasnom fazom a to je opet bitno jer se grinja nalazi sa donje strane lista,pa je malo i prikrivena.
 
Nazad
Vrh