Prskalice

To kosta kod nas malo skuplje nego sto sam ja platio kompletnu prskalicu s granama...

Poceo sam ga praviti sam i to je dosta jednostavan sistem za napraviti...



U kanister od 10l npr. se dovede tanka cjevcica blizu dna. Kroz nju ce kompresor tjerati zrak koji pravi pjenu. Deblje crijevo stavite na vrh kanistera i sav pritisak koji nastaje tjera pjenu van kroz crijevo i pjena traje oko 20 minuta. Pjena se pravi od obicnog sredstva za pranje sudja i vode. Negdje do pola kanistera i da vidis posla... samo nisam jos sve doradio i nije na prskalicu montirano, ali ima da radi dogodine samo tako.

Vrlo jednostavna stvar i vrlo jeftina a jako korisna.
 
kod mene u selu nema ni jedna takva sejalica,a kad se ostalo pršće mnogo bi bilo lakše nego nišaniti
Bobo,stavi sliku kad montiraš...
da li ima negde neka slika sem one iz priručnika od fabričkog uređaja
 
Ja sam proletos na prihrani pšenice po snegu, koristio orjentire, tako što sam prvo sa jednog kraja razmerio prohode, i obeležio sa papirnom kesom na štapu, a zatim to isto uradio i na drugom kraju, tako da sam dobio orjentire na svakom kraju, za svaki prohod, a onda samo udri (izvlačim pravac, na određeni orjentir). Ista te orjentire sam koristio i prilikom prskanja.
 
Možda ćemo probati da na IMT -ovoj sejalci za pšenicu (23 reda) uradimo sistem za otvaranje i zatvaranje redova koji idu iza točkaova sa pneumatskim klipom.Pošto koristim prskalicu sa krilima od 8 m ,taman će se uklopiti.
 
Već sam pisao da sam kupio Lechler IDKT trojke dizne. (To su dizne sa dva mlaza: http://www.lechler.de/Products/Agri...ozzles-IDKT/-cbXCV_AAAB.McAAAEvrYoh.E.A-en_US )

Evo da napišem i utiske:

Prskao sam juče kad je bilo malo vetra, i rano jutros nešto malo po dobrom vetru. Na malom vetru su odlične, nema gubitaka uopše, dok po današnjem vetru nisu za rad. Da bih sprečio zanošenje na susedne parcele spustio sam krila maksimalno nisko ali sam ipak primetio da ima drifta. Ipak, razlika u odnosu na ST dizne je nebo i zemlja po pitanju drifta. (Da napomenem da je radni pritisak bio 3.4 bara.)

Bojao sam se začepljavanja jer je ipak u njima praktično dve 015-tice, ali nije bilo problema uopšte, sita kod dizni su mi 60 meša. (Doduše, voda je iz vodovoda pa bi trebalo da je bez nečistoća, a osim malog Symphony-ja koristio sam tečne herbicide, i bez dodataka u vidu rastopljenih veštačkih đubriva. Praktično, nije ni bilo šta što bi moglo da začepi dizne. :osmeh: Kako će se ponašati kad tu bude i rastopljene ureje (mada ja to retko praktikujem), napisaću kad budem probao.)

Što se tiče veličine kapljica, mnogo je bolja situacija nego kod IDK dizne (a da se ne govori u poređenju sa klasičnim ID diznama), tj. sitnije su kapljice. Zagledao sam i one najmanje travke i ni jednu nisam našao da nije dobila herbicid.

Praktično, moglo bi se reći da su ovo univerzalne dizne koje bi mogle da se koriste i kao jedine za prskanje u ratarstvu, odnosno da ih čovek namontira i da ne misli šta i kad prska. Ipak, ako bih išao na perfekciju, po potpuno mirnom vremenu bih ipak prednost dao klasičnim ST diznama.

Sve u svemu, ja sam veoma zadovoljan sa njima!
 
gde ima da se kupi ovakav razvodnik sa regulatorom i manometrom za prskalicu agromehanika 400 l('85.god.) ali,ne mislim na one koji se mogu naci u rumi,vasarima,pijacama.ako ima nesto kvalitetnije

003.jpg
 
ti na vasarima mi ne obecavaju neku pouzdanost,mada,samo sam na jedan model nailazio.mozda ima vise razlicitih...
 
Ova Bobina @ideja je dobra pogotovo u pšenici ajd u kuk manje više.Valda pena od šampona nešteti kulturi.
 
gde ima da se kupi ovakav razvodnik sa regulatorom i manometrom za prskalicu agromehanika 400 l('85.god.) ali,ne mislim na one koji se mogu naci u rumi,vasarima,pijacama.ako ima nesto kvalitetnije

Imaš kod Bucala u Šapcu kao ovaj na linku ispod. To je original Agromehanika i cena je 120 eura.
Njegova oznaka je PR - 3 CF/4. Ima da se kupi i u Agrotrade-u u Bačkom Jarku.
http://www.prodagrotehnic.ro/pulverizatoare/alte-echipamente/agromehanika-regulatori-de-presiune.php
 
ima li neko tabelu koliko koje dizne izbace vode pri određenom pritisku i brzini kretanja inače idem 8km/h pritisak 3-4bara a dizna 11003 miže tabela i na pp
 
Nazad
Vrh