Prskalice

Tu na ova dva mesta ćeš naći .Ima raznih modela cene su od 60-100 eura otprilike[/QUOTE]

Kontaktirao sam ih danas, ali je fora sto nemaju za moravu stari tip vec samo novi, sad čekam da mi daju dimenzije pa da vidim sta moze najlakse da se napakuje bez mnogo budženja.
U svakom slucaju hvalaa
 
U ram od stare morave 330l staje bure što prave u metalcu 2 od 440l samo presečeš ram na pola i produžiš ga za 10 cm.Bar sam ja tako radio pre dve godine.
 
Bolje su sa plastičnim uloškom,pisao sam već,pre 10god sam uzeo IDK dizne sa plastičnim uloškom 20kom za granu 10m,pa sam posle par godina(na staroj prskalici) proširio grane na 15m,pa dokupio još 10 dizni,ali nije bilo sa plastičnim,nego sa keramičkim ulošcima,koji se okreću,a stim i mlaz,što dovodi naravno do nepokrivenosti,onda je ista cena ID i IDKT,bolje pokriva IDKT,ali za vetrove je bolje ID ili IDK sa 1.8-2bara
Šta je razlog okretanja keramičkog uloška ,loša izrada ili nešto drugo.
Koristim dva tipa dizni sa keramičkim ulošcima i nemam takvih pronlema.
 
Ja bih rekao loša izrada,uzimao sam u AGRO TRADE u B,Jarku,ali to još neznači da su original LECHLER,piše na njima,ali piše i na tarabi da je ...
 
Jučer kupio orginal dizne za atomizer, Albuz ATR i provjereno je da su orginal. A neki dan čujem od jednog trgovca da ima jako dobrih kopija Albuza, a i ostalih proizvođača. Prava dizna je najjeftinija i najbitnija stavka na prskalici. Sa Lechler IDK imam jako dobra iskustva i svakom bi ih preporučio.
 
Moram i ja naci "trojke" za moju prskalicu...

Sad se kajem jer nisam uzeo u NS par kompleta ovih standardnih dizni, bile su jeftine...


Da li je moguce da se dizne potrose tokom 2-3 godine sto imamo prskalicu? Radili smo do ove godine nekih 15-ak hektara, sad sam na 25... Kroz psenicu je prskalica isla do 4 puta, kroz zob jednom, mozda jos jednom, soja tri puta... I sad racunam da je to nekih 150 kj godisnje prskanja.

Nekidan sam isao usluzno prskati i pofali mi sredstva i na svoj trosak otisao i kupio jos litru "otrova" i dovrsio posao... Cudi me sto mi nekako baca pravise vode, a posebno pazim da nemam puno preklapanja i u okretanju iskljucujem prskanje, ali kad na 4kj pofali ~300l sredstva, dodje ti da se zapitas...

Jucer prskao soju, ista prica... Prskali do sad na 3 bar sa standardnim "cetvorkama" i 440l na 2 ha taman. Sad jedva 3 kj oprskam. Bio sam svjestan "problema pa sam za soju smanjio pritisak na 2.5bar i otprilike je to TO, no sto se dogodilo da je pocela puno vode trositi?

Prskalica je agromehanika 440l sa pumpom 105l ovo joj je treca godina kod nas...
 
Ista prskalica i kod mene, nema veze sirina zahvata, nego jednostavno koje su dizne gore... 7-8 na sat ti je 2. brzina, ali negdje 1300 okretaja? Ja teram preko pola gasa, da motor radi onako "malo zivlje" i to je to (1600-1700) okretaja. i sad gledam pocela mi dosta vode trositi. I sad kakva je situacija, prskam 3kj, bez prige na 3bar pritisku, dakle 1.7ha...


Uzet cu trojke prije drugog prskanja soje, bas za probu. mislim da ce se taj "trosak" isplatiti, pa da bez brige prskam...


Jos da nisam lijen pa da istariram koliko mi koja dizna baca vode, pa da vidim jesu li se potrosile ili sto je na stvari. No lijen sam i necu to raditi, radije ih sve promijenim...
 
Vidis, o sitima nisam ni razmisljao... A inace, nije mi ni ovako stopalo nista, dok ove godine nisam mogao dobiti Kutina UREU nego suboticku pa se ne topi ko ova nasa, ostaje talog... i kad smo mi to prebacili u prskalicu, i kad je ona u jednom trenutku taj talog povukla od jednom sve dizne ne prskaju... Cjelo popodne sam ju ispirao i jos mi se u soji jucer jedna dizna pocela stopati i jos tog taloga od UREE ima u sistemu...

Jucer eksperimentirao sa pjenastim markerom i sistem obecava uspjeh ;)
 
Kad kupuješ odma uzmi low drift dizne i nemaš brige kod prskanja po malo jačem vjetru. Sita za Lechler ST dizne crvene (4-ke), plave (3-ke) i žute (2-ke) su po katalogu ista 60 M ("meša" il kako se već čita).

EDIT: Vrlo vjerojatno da su ti dizne potrošene, al trebaš vidit u kakvom je stanju manometar. Ja sam neki dan jedan svoj dao na umjeravanje, a drugi mi je pokazao da laže 0,5 bara i moram ga ove godine mjenjat. Bilo bi dobro da imaš manometar sa finom pdojelom i da je do 5-6 bara, a ne onaj do 20-30 bara. Jednom prilikom sam uzeo novi AGM manometar i bio je neispravan. Uz žalbu kod kupca dobio sam novi uz obrazloženje da je cijela serija manometara bil loša. Ovo kako prskaš 1600-1700 o/min nije pravi poso, il je 1600 ili 1650 ili 1700 o/min. Neka mi sad kazat da je to nemoguća misija na fergusonu kad znam da se to može. ;)
 
Cuj, imam indijski obrtomjer koji nekad nekako pokazuje, i ne pokazuje okretaje uopce tocno, da se bolje izrazim, "sporije" broji i radne sate i pokazuje manje okretaje od realnih. Iskren da ti budem, radim po zvuku motora...


A manometar i mene zivcira, kud je malen, kud je daleko, i do 30 bar-a... Pa tko prska na vise od 5?!? Mozda netko i prska, ali ja ne... Vec sam gledao kako bi stavio bolji manometar tj. veci, s manjom skalom, upravo to sto predlazes... A takodjer si mislim olaksati posao da produzim kompletna crijeva i napravim si nosac za razvodnik na traktoru, da mi sve bude pregledno i na dohvat ruke, isto kao sto bih htio ubaciti jos dva ventila da gasim svaku sekciju posebno, po spicastim njivama ima dosta preklopa u zadnjim tragovima no sve su to za sad zelje...

Koliko uopce kosta neki manometar gore navedenih karakteristika? Ako je nesto skupo, lako ja uglavim sat za mjerenje pritiska ulja s 539 ;)
 
Kad kupuješ odma uzmi low drift dizne i nemaš brige kod prskanja po malo jačem vjetru. Sita za Lechler ST dizne crvene (4-ke), plave (3-ke) i žute (2-ke) su po katalogu ista 60 M ("meša" il kako se već čita).

Jeste, čita se meš (mesh).

Taj problem oko gustoće sita kod dizne i mene muči. Kupio sam IDKT trojke dizne, i po katalogu na njih ide sito od 60 meša. Međutim za DF trojke dizne (isto dva mlaza ali bez injektora) piše da je potrebno 80 meša. Ako se gleda logično, u jednoj IDKT 120-03 ima praktično dve 120-015, za koje je pojedinačno potrebno sito od 80 meša.

Ok, uzeo bih onda od 80 meša, ali kako da ga prepoznam kad na njemu ništa ne piše? Video sam da se ta sita izrađuju u različitim bojama pa sam pretpostavio da se te boje slažu sa bojama kojima su označene dizne. Na sajmu mi je prodavac tvrdio da su žuta sita najsitnija (uvozna), ali sam ja na nekom drugom štandu video još sitnija (onako na oko), zelene boje, koje pravi domaći Kosmos. Juče mi, opet, jedan čovek (dosta stručan) tvrdi da on ima sita crvene boje od 80 meša.

Već sam pitao ovo, ali 'ajde još jednom: Da li imaju veze boje u kojima su izrađena sita za dizne sa vrednošću meša?

p.s. Meš (mesh) je oznaka za krupnoću sita, i predstavlja neki broj koji označava broj otvora u situ na jednom inču (inch) sa uračunatom debljinom mreže od koje je napravljeno dotično sito. Nisam baš siguran da je ova definicija skroz precizna, ali poenta je da što je veći meš broj (mesh size) nekog sita, čestice koje mogu da prođu kroz to sito su sitnije. Npr. kroz sito čiji je meš broj 60 prolaze čestice manje od 0.25mm (250 mikrona), a kroz meš 80 čestice sitnije od 0.177mm (177 mikrona).

edit: U vezi oko norme prskanja (l/ha), brzine kretanja, pritiska i veličine dizne, evo mog slučaja. Do sad sam prskao sa prskalicom od 410l 1.6ha, što znači da je potrošnja bila 256 l/ha. Pritisak je 3.1 bar (logaritamski je manometar pa se lepo i precizno vidi), a brzina kretanja je oko 7.3 km/ha (4min 05 sec prolaz na 500m), Rakovica 65, druga brza na 1200 o/min.
 
728 din komad, nemaju keramički uložak, plastične su. Za površine koje ja prskam nema potreba da idem na keramičke...

edit: @kiraj, vidim da koristite četvorke dizne za vreme bez vetra, i trojke za vetar. Da li onda svaki put kad prelazite sa jednih na druge menjate pritisak sa kojim prskate, ili prskate sa različitom normom prskanja (l/ha)?
Tek sada sam video pitanje .Menjam pritisak u zavisnosti sa kojim diznama radim. Sa četvorkom na 2,5-2,75 a sa trojkom 4,75-5 bari.U oba slučaja potrošim oko 220 l tečnpsti po ha.
 
citam na Agromehanikinom sajtu o "markeru tipa Salvarani" ... Da li se neko sretao sa takvim markerom, ako ima neku sliku, ili zna gde se moze nabaviti??
 
Nazad
Vrh