Prskalice

Gledao sam bas danas grane od prskalice od clana kum,prskalica briadziki je u pitanju.
Isto su 12m krila,nista jace niti ista slabije od mojih,sve su cele,niti varene niti krpljene.
Pa ako su kod njega prezivele,valjda ce i kod mene.
Te grane ako se slome,jedino,ako se divlja po njivi.
Ali mozda ja gresim...
 
Grane teske skoro kao bure...

29ercav.jpg
 
@Montoya

Kopir sistem je vrlo jenostavan. Grane su nakačene na dva španera koji omogućavaju da se grane slobodno klate gore-dole. Kako je osa rotacije (gornje osovinice gde su nakačeni španeri) iznad težišta grana one će uvek težiti da zauzmu horizontalni položaj.
Grane se kreću između četiri vođice koje omogućavaju kretanje gore-dole ali ne i napred nazad. Između vođica i grana postoji uvek malo trenje koje pomaže da se grane brzo smire kada budu izbačene iz ravnoteže.

Sve se lepo vidi na ovim slikama:

dsc01484h.jpg


n1cr2c.jpg
 
Kod mene na prskalici ce se to lako namestiti. Ima jedan deo koji spaja grane i sasiju. Taj deo je fiksan i umesto njega cu napraviti sistem sto je @lucky uslikao. Rodjak ce to izvariti za sat vremena. Ono cega se bojim je kako ce se to pokazati u praksi, jer grane koje ja imam su neuporedivo lakse od grana sa @lucky slike. Bojim se da se jako klatiti, tu sam vec smislio resenje da oteretim grane nekim tegicima kako bi se u prskanju lakse umirivale. Sta mislite o ovome?
 
Kod mene na prskalici ce se to lako namestiti. Ima jedan deo koji spaja grane i sasiju. Taj deo je fiksan i umesto njega cu napraviti sistem sto je @lucky uslikao. Rodjak ce to izvariti za sat vremena. Ono cega se bojim je kako ce se to pokazati u praksi, jer grane koje ja imam su neuporedivo lakse od grana sa @lucky slike. Bojim se da se jako klatiti, tu sam vec smislio resenje da oteretim grane nekim tegicima kako bi se u prskanju lakse umirivale. Sta mislite o ovome?




na sredinu stavi dodatni teg(giviht) i odma manje će se klatiti
 
Neće se one jako klatiti zbog male mase već će zbog trenja u vođicama teže zauzimati horizontalni. Dodatno masa će sigurno pomoći ali bih je ja postavio na srednji segment grana jer ih tako neće lomiti pošto su i onako dosta slabe.

@nikola indjija
nemoj mi zameriti što sam iskoristio tvoju sliku. Sad sam se setio da je tvoja jer sam prepoznao proširenja grana sa 12 na 15 metara.
 
Vidim bice poslova oko prepravke na prolece, ja sam tek sad za vikend probao moju I od teoretskog prskanja 50cm iznad useva nema nista sa fiksnim krilima.
 
Zbog prekalapanja dizni, tj idealnog rasporeda hemije. Dizne su na 50cm a zahvat im je 1m na 50cm visine od tla. Tako da svaka povrsina se predje sa 2 dizne. To je u teoriji, u praksi je jako tesko izvesti sa fiksnim granama.
 
Nazad
Vrh