Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 69,1%
  • Ne

    Glasovi: 111 30,9%

  • Ukupno glasača
    359
Samo gledaj ti u Nemačke farmere-videla žaba da se konj potkiva pa hoće i ona.
Nikad mi njih nećemo dostići.
Sad kada ne dobijete ništa od države prestaće kupovina silne neopotrebne mehanizacije ili prodaja već postojeće.To se mora desiti jer još uvek važi parola-oteto prokleto.
Pa dobro ajd da ti kažem da sam pre dva dana gledao preko granične staze rumunskog privatnika koji obrađuje tablu sa onim guseničarom čelindžerom(ili kako se već zove).Pa eto daleko smo od Nemačke ali nismo od Rumunije pa vidiš da se nigde više ne radi "konjima".
Subvencije tj. njihovo ne dobijanje neće ni usporiti ,a kamoli zaustaviti velika i jaka gazdinstva.Isto kao što tebi neće pomoći ni njima neće odmoći.Snila baba što joj milo bilo ali taj dan dočekati neće.
 
Kao i u većini situacija glavni problem je "ljudski faktor".
Nikog ne branim, nikog ne krivim, ali je činjenica da se medjusobno mnogo razlikujemo u sposobnostima, vrednoći, inteligenciji, sistemu vrednosti, a možda i najvažnije obzirima i moralu.
Nije dobra ni jedna krajnost.
Naravno da ne valja lenjost, sporost i ležernost, ali ne valja ni alavost, sumanuta ambicioznost, halapljivost.
Posto većina nije sposobna da nadje neku zlatnu sredinu, umeri se i ograniči, to mora da uradi država i razuman društveni sistem, što na žalost nemamo.
Onaj koji radi "malo" mora biti "nateran" ali i stimulisan da radi više, a onaj koji je zaglibio u hektare megalomaniju i alavljenje, vrlo često sa tradicijom "nepoštenja" koja ide već kroz generacije, mora se vratiti optimumu koji treba biti odgovorno i stručno utvrdjen.
Naravno to nije lak zadatak, ali je nasušno potreban i jedino moguće i održivo rešenje.
Svako ima pravo da radi, ne može nekolicina da zaposedne sve i "bude pametna".
Obradivo poljoprivredno zemljište je ograničen prirodni resurs, nema ga u izobilju, samo ga je manje zna se iz kojih razloga.
U sferi telekomunikacija i frekventnog spektra na primer, koje je opet ograničen resurs strogo je utvrdjena regulativa šta kako i koliko.
Jedino normalno je da to bude tako i što se tiče poljoprivrednih površina.
Nekada su "veleposednicima" smatrani ljudi sa 100 - 300 katastarskih jutara, otimano im, uzimano, zvali ih kulacima, uništavane porodice.
A sad bi unuci tih sto su radili takve stvari da imaju hiljade jutara, hektara..
Naprosto, nije realno i moguće na duže staze!

Uvesti ponovo zemljišni maksimum. Nismo Amerika, nije u današnjim okolnostima primenljiv ni onaj "stari" maksimum.
Moje lično mišljenje da bi baš tih 100 Ha sada mogla da bude aktuelna cifra.

Ko hoće više neka se oproba u drugim privrednim granama, neka se bavi nečim drugim pride.
Tako bi se stimulisao razvoj industrijske aktivnosti posredno.

Smilad svaka čast sve si lepo sažeo u nekoliko rečenica, čak i ono što se retko čuje na ovom forumu 'održivost' odnosno očuvanje i unapredjivanje zemljišta.
Samo ne mogu da se složim da većina nije u sredini, jednostavno oni ekstemni se više 'čuju' a mislim da ih nije više od desetak posto. Nažalost velika većina ne želi da udje u konfrontaciju sa takvima zbog mira u kući.
Sasvim je logično (ima puno dobrih primera) da neko ko ima sto hektara počne da radi na 'dodatoj vrednosti' a ne da tu vrednost dobija dodavanjem još hektara, još monokulture, još problema i degradacije zemljišta.
 
@dzionik

Slažem se sa zamerkom i ispravkom na neki način.
Mada moram da primetim da je bar u mojoj sredini priličan broj onih koji idu ka ekstremima.
Mislim da je to dobrim delom zasluga državne propagande i našmikanih priča kvazi poljo novinara i uopšte atmosfere koja se stvara.
Može se živeti lepo i na skromnijim površinama ako se radi kako valja, u kontinuitetu i s razmišljanjem.
Verujem da je jedna od najvećih veština u životu ostati umeren.
 
Oni koji zagovaraju megalomaniju i to prognoziraju kao jedino odrzivo resenje za poljoprivredu su u teskoj zabludi.Mnogi su naseli na bankarsko novinarsku pricu koja mi je sa njihovog aspekta potpuno jasna jer njima je cilj da tudje novce plasiraju i sto vise zarade i briga njih ako ti propadnes, zapravo oni i zele da ti propadnes jer je tu ona prava zarada na koju oni racunaju .Novinari zive od skrabanja a mediji vec sutra zaborave ono na sta su te koliko juce navracali.Politicari menjaju tabore kako vetar duva .Dakle zrtva i jedini na steti je onaj koji radi i cija zemlja treba da ode na dobos.Ti nesretni domacine treba svojom zemljom da pokrijes njihove brljotine sa tajkunima koji su novce uzeli tako sto su zalozili tudje Kao i za sve ostalo u zivotu sto je zasnovano na srljanju i neumerenosti tako je i to halapljivo i neumereno jurcanje za sto vise zemlje osudjeno na propast.Svi koji su posegli za kreditima i napregli se preko svojih realnih mogucnosti overili su kartu za propast.Izgubice i ono sto su imali a ne kaze narod dzaba ko oce vece izgubi i ono iz vrece.
 
Pa dobro ajd da ti kažem da sam pre dva dana gledao preko granične staze rumunskog privatnika koji obrađuje tablu sa onim guseničarom čelindžerom(ili kako se već zove).Pa eto daleko smo od Nemačke ali nismo od Rumunije pa vidiš da se nigde više ne radi "konjima".
Subvencije tj. njihovo ne dobijanje neće ni usporiti ,a kamoli zaustaviti velika i jaka gazdinstva.Isto kao što tebi neće pomoći ni njima neće odmoći.Snila baba što joj milo bilo ali taj dan dočekati neće.[/QUOT
Pogrešno si me shvatio.Hoću da kažem da mnogi imaju mehanizaciju ne primerenu broju ha i koristili su se državni podsticaji a sada se podsticaji polako gube a dugovi se gomilaju.To se sve dešava jer zavidimo jedni drugima.Da li je meni recimo za 10 ha potrebno 2 traktora.Kad gledaš i jeste i nije.Ali sam kupio rusa 82-o a ne 2000 i neko.Ali treba proći kroz selo ili grad i malo se paradirati.
 
Mislim da ste "artiljeriju" greškom okrenuli jedni na druge. Stara poslovica kaže:" Zavadi pa vladaj". Malim poljoprivrednicima nisu krivi ovi veliki za njihovo stanje a ni velikim poljoprivrednicima nisu mali poljoprivrednici izposlovali promenu agrarne politike.
Da, interesantna je podela na velike i male...gde je granica, ko je to proračunao...da li je onaj sa 1ha plasteničke proizvodnje mali a onaj sa 20ha ratarstva veliki poljoprivrednik?
Stalno slušam priče...treba mali da propadnu...ili...treba posklanjati "tajkune"... a ja se pitam ovako...hajde da "sklonimo ove do 5ha, ko je sledeći na redu, pa onda posklanjamo ove 5-10ha i tako redom, ko će ostati...ili, da posklanjamo Koleta, Deltu i slične sa desetinama hiljada hektara, OK, onda su sledeći oni sa par hiljada, pa sa hiljadu pa sa par stotine hektara...i kako god se okrenemo **greška nam pozadi (da 'prostite na kolokvijalnom izrazu). Jedini spas je u slozi, nikako u svađama i razmiricama.

:ppozdrav: pozdrav i velikim i malim poljoprivrednicima

Procitao sam nekoliko stranica ove teme pa rekoh da napisem svoje misljenje, naidjoh i na ovaj odlican komentar. Sta se podrazumeva pod "malim" a sta pod "velikim", nisu hektari presudni da bi covek bio uspesan i profitabilan poljoprivrednik. U poljoprivredi postoje delatnosti za koje zemlja nije potrebna kao recimo za pcelarstvo.

Ne bih poljoprivrednike razvrstavao na dva sloja male i velike, vec na radnike i neradnike. Na primer u mom kraju, ima veliki broj njih koji se bave suvim ratarstvom na 10-15ha i stalno kukaju kako ih upropasti drzava. ALLOOOOO pa oko 10ha ratarstva ima posla 10 dana godisnje, pa ne moze da se zivi od 10 radnih dana a ostalih 355 da se uziva i da se kuka na drzavu!
Ko ima malu povrsinu zemlje a opredelio se za suvo ratarenje, taj je propao u startu, nece mu pomoci ni sve subvencije ovog sveta! Nema profitabilne ratarske proizvodnje bez moderne mehanizacije i velike povrsine kvalitetne zemlje!

Ko ima malu povrsinu zemlje, mora da radi neke druge grane poljoprivrede: povrtarstvo,vocarstvo,vinogradarstvo,stocarstvo,pcelarstvo itd. Ali to niko nece(retko ko hoce) jer tu treba da se radi 365 dana godisnje, svi hoce da ratare na 10ha i misle da mogu da zive od 10dana aktivnog rada. To nema nigde u svetu.

Znaci poljoprivrednici nisu mali i veliki nego su radnici i neradnici.
 
Ovde ima veliki broj neradnika I to su mahom ovi sto kukaju. Takve neradnike mozete sresti najvise u temama o SUBVENCIJAMA I PROTESTIMA.
 
Mozda nema veze sa ovom temom(ali vidim da vecina drugih postova nema bas puno veze sa temom) i ja bih nesto da dodam. Svako ko je cist u glavi zeli da vecini bude dobro. Ako vecini ide lose ici ce lose i pojedincu. To je tako u zivotu. Mere agrarne politike su jako lose, ali kaze stara izreka "spram junaka i oruzje". Kolege takva nam je drzava. Kakve ce biti subvencije iduce godine? Videcemo na prolece. Kakve god da budu, nekima nece valjati.
Po meni, mi se necemo pomeriti sa mrtve tacke dokle god se ne donese Zakon o poreklu imovine. Tek tada ce se videti ko stvarno zivi i stice od poljoprivrede, a ko je lovio u mutnom.
 
@Gorski Car a koliko dana godisnje radi recimo neko ko radi 100 hektara iskljucivo ratarstva?

Nebih mogao da ti odgovorim na to pitanje posto 100ha nemam, niti sam obradjivao toliku povrsinu, pa samim tim ne znam. Izmedju ostalog radim 10ha ratarstva i dobro znam da nema vise od 10 radnih dana godisnje i to sa mehanizacijom starijom od 30god.


Za ove sto kukaju:
Ljudi bre pa ovde samo kukate kao da vas neko silom primorava da radite ovaj posao! Ko ne vidi sebe u ovom poslu i ko ne moze sebe da ukalkulise u neku racunicu isplativosti neka lepo promeni zanimanje, zasto da radi nesto sto mu se ne isplati. Niko nikog ne prmorava da radi, rad je na dobrovoljnoj bazi. Kome poljoprivreda ne odgovara kao zanimanje, neka ide kod privatnika 12h dnevno za 20 000din mesecno(pod uslovom da nadje posao).

Sa ovim upisom zavrsavam bilo kakvu daju diskusiju na ovoj temi.
 
Pratim šta pišete i ne uključujem se baš često,ali mi stvarno nije jasno.Zašto bilo kome smeta neko drugi,svako treba da radi i pusti druge da rade.
Radim u stranoj kompaniji i imam odličnu platu za naše uslove,onda se zna i kolike su uplate u budžet,ali isto tako radim i nekih 12ha zemlje,tovim 170 svinja u turnusu i trebalo bi sada da dobijem još 28 ha državne na osnovu stočarstva.Subvencije mi nisu bitne,ako ih bude dobro je a ako ih nema opet dobro.Svoju proizvodnju neću prekidati ni u jednom ni u drugom slučaju.Pravim silose i ulažem iz realnih izvora i nije mi bitno da radim 200ha,radiću onoliko koloko budem bio u stanju.Mislim da od prepucavanja među nama nema ništa i da je to nekom u interesu.Od mene samo toliko.
 
@Gorski car Svaka tebi cast ako ti za 10 dana godisnje uspes da uradis sve sto treba na 10 ha zemljista. Meni za mojih 18 ha treba 10 dana samo da oprskam i ospartam sto imam a obradu zemljista, kopanje i ostalo da ni ne pominjem...
 
@Gorski Car nisam ni mislio da ces mi odgovoriti jer bi tako tvoja teorija o radnim satima pala u vodu. Nisu bitni radni sati vec koliki je obrt kapitala, jer poljopruvrednik nije samo radnik vec gazda i radnik. Priznajem da sam i ja pre rezonovao tako kao sto ti sada :ppozdrav:.
 
Nazad
Vrh