Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Za 34 % je oborena otkupna cena u Srbiji,to je navedeno u izvestaju.Blok,griz,rolend sve ima svoju namenu i kupca.Poljska sa 100 000 tona ima manje rolenda nego Srbija 70 000 tona.Da je Poljska mogla da istisne Srbiju,to bi i ucinila.Malinarstvo u Srbiji ima perspektivu sve dok Srbija bude imala jeftinu radnu snagu.Zbog toga su i strane firme otvorile svoje ekspoziture ovde.
Drastican pad otkupnih cena ne bi bio u interesu ni drzave,ni proizvodjaca,a ni u interesu velikih izvoznika.Takav scenario vodi padu proizvodnje,samim tim i zarade svih u lancu.Vodi i u socijalnu nestabilnost,nezadovoljstvo i sve drugo sto to nosi.
 
....................................................
Drastican pad otkupnih cena ne bi bio u interesu ni drzave,ni proizvodjaca,a ni u interesu velikih izvoznika.Takav scenario vodi padu proizvodnje,samim tim i zarade svih u lancu.......................................

Amin . . .
 
@jevto

Gde to ima rolend da se prodaje za dva eura, ne pisite neistine cene ste videli postavio sam ugovor.

Neko ovde komentarise kako nije ista cena maline u Prijepolju i Arilju, a taj isti nikako da se seti npr da i cena paradajiza i krastavaca isto nije ista u Prijepolju i npr Beogradu e sad ako moze trziste da vazi za sve druge proizvode zadto bi onda malina imala drugaciji tretman?

Citam tekst na B92 gde se pise o prezasicenosti trzista i odmah se razocaram kad u komentarima vidim kolika kolicina predrasuda i neznanja ima kod basih ljudi. Pa zar je moguce da ljudi veruju da se izdaju neke ''izvozne dozvole'' i da samo odredjeni ljudi mogu da izvoze a lista izvoznika koju sam postavljao ovde na forumu ima preko 250/clanova. Moze da se izvozi ko god zeli ali mora imati kupca a kupca naci u uslovima velike ponude a male traznje je jako tesko. Meni situacija trenutna ne obecava, rolend se vec prodaje ispod 1,50 i to za najkvalitetniji willamet, griz odavno ide i ispod 1,10 a primetio sam da mnogi vise i ne pitaju za cenu vec gledaju samo da prodaju robu.
 
@ poznavalac prilika

Ljubojevic Vas je najbolje demantovao u emisiji,a i statisticki podaci drzavnih organa.Ogroman uvoz maline iz regiona jasno govori da traznja postoji.
Zasto ne kazete da u Bosni postoji subvencija po kg predate robe.Takva subvencija postoji i u Poljskoj pored subvencija po h koje su ogromne gledajuci na srpske.Je li to tzv. slobodno trzisre?To su gluposti to ne postoji.Ali zato postoji drzava da stiti svoje gradjane i njihove interese.Srbija ne sme pustiti najunosniju granu poljoprivrede kojekakvim mesetarima da je upropaste.
 
Uvozena je malina jeftinija od srpske, mi smo najvise u regionu platili malinu zato je i mogla da se uvozi iz regiona kod nas. Kriviti drzavu da nema slobodnog trzista i time prikrivati sopstvenu nesposobnost u ovom slucaju proizvodjaca je neodgovorno. Jer da je srece ti proizvodjaci bi se udruzili po modelu o kome sam pisao pa bi sami nasli kupce i direktno izvozili malinu. Ovako proizvodjaci spavaju, lenji su, neaktivni, nisu spremni da rizikuju da probaju nesto novo... Jedino gde podrzavam predstavnike proizvodjaca je predlog u subvencionisanju proizvodnje... Sve ostalo nema nikakve logike, ti ljudi su tu ocigledno zalutali.
 
Od kojih para da subvencionise malinu propala zemlja Srbija?Upravo se razmatra jos jedno povecanje akcize na gorivo.Prosle godine smo imali najnizi rast BDP-a u regionu.Gotovo sve je u zemlji propalo.
Dobit od maline samo treba pravicno rasporediti i zastititi najslabijeg u lancu - proizvodjaca.

- - - - - - - - - -

Neki sanjaju da kupe naoruzanje,da se brani vojna neutralnost.Neka im neko kaze kakav im je moral vojske.Takav je da pola vojske moli Boga da dodje okupator sa Zapada,odmah bi se predali.
 
Neki sanjaju da kupe naoruzanje,da se brani vojna neutralnost.Neka im neko kaze kakav im je moral vojske.Takav je da pola vojske moli Boga da dodje okupator sa Zapada,odmah bi se predali.

I da imamo svo naoruzanje ovoga sveta ne bi se mogli odbraniti u slucaju nekog napada. :sta:

Geogravski gledano mi smo u okruzenju
13zboxw.jpg


i ako bas mora neki okupator da dodje ja sam ipak pre za ove sa zapada nego sa istoka .
 
Pre određenog vremena uvideo sam da je mnogo tema izgubilo smisao, a mnogo iskusnih voćara zbog raznih pisanja "otišlo" odavde. Ovo što sad vidim demantovalo me je da je to bio vrhunac i potvrdilo onu izreku, da ljudska glupost nema granica.
Gospodine Miloica, uz dužno poštovanje kao kolege sa foruma, moje mišljenje je da ste ovaj put zaista preterali.
Došli ste na ovaj deo foruma kao neko ko se ne bavi malinarstvom (što je sasvim legitimno), ali kroz vreme vašim prisustvom i učestvovanjem potvrdili da je to zaista tako i da vas malina ne zanima. Ne očekujem od vas da brinete našu brigu, nije ni potrebno, ali očekujem da pokažete minimum poštovanja prema ljudima koje ova tema i ovaj deo foruma konkretno dotiče.
Vaše poruke zaista postaju besmislene i ne samo da nemaju veze sa temom (svi ponekad manje ili više od iste odlutamo), nego prerastaju u nešto što je van granica svake logike, da ne kažem pristojnosti.
 
Uvozena je malina jeftinija od srpske, mi smo najvise u regionu platili malinu zato je i mogla da se uvozi iz regiona kod nas. Kriviti drzavu da nema slobodnog trzista i time prikrivati sopstvenu nesposobnost u ovom slucaju proizvodjaca je neodgovorno. Jer da je srece ti proizvodjaci bi se udruzili po modelu o kome sam pisao pa bi sami nasli kupce i direktno izvozili malinu. Ovako proizvodjaci spavaju, lenji su, neaktivni, nisu spremni da rizikuju da probaju nesto novo... Jedino gde podrzavam predstavnike proizvodjaca je predlog u subvencionisanju proizvodnje... Sve ostalo nema nikakve logike, ti ljudi su tu ocigledno zalutali.

Cak i za vas ovo je prevrsilo svaku meru...
Proizvodjaci su odradili svoj deo posla i o tome govore podaci o proizvodnji pa ako je neko lenj,neaktivan i nesposoban to mogu biti samo oni koji nisu sposobni da kvalitetnu a jeftinu robu prodaju(ovde mislim na raznorazne menadzere sa dipolomama fakulteta koji je zavrsila i Soraja).
Ja zaista ne znam ciju malinu vi prodajete ali izgleda da ti prolaze kao "bosi po trnju" jer vas SVI relevantni podaci demantuju..
Evo podataka Antimonopolske komisije i podataka Uprave carina pa pogledajte cene uvozne maline i prosecne cene u izvozu pa procitajte ponovo vas post...

"Један од најзанимљивијих података у исцрпној анализи Антимонополске комисије јесте да све већи број извозника, поред откупа домаће свеже малине, купује и дубоко замрзнуте малине из увоза, које затим пласира на инострана тржишта.
Тако је увоз малина у 2016. години био три и по пута већи него у 2010. години, а у првих десет месеци прошле године готово дупло је премашио целокупан увоз из 2016. години. По мишљењу истраживача, на ово је утицао пад цене малина на околним тржиштима, посебно у Босни и Херцеговини, што је на крају оборило вредност домаћег воћа и изазвало незадовољство произвођача.
Подаци Управе царина показују да се око 75 одсто малине увози из Босне и Херцеговине. Просечна увозна цена овог воћа у БиХ пала је са 2,28 евра, у 2016. години, на 1,53 евра по килограму у првих десет месеци 2017. године. Са Косова долази око 13 одсто овог воћа, а мање количине и из Бугарске и Црне Горе. Прошлогодишња просечна увозна цена за килограм малине износила је 1,59 евра и била је 27 одсто нижа од просечне извозне цене, што говори о исплативости ових послова.

Са друге стране, откупна цена на домаћем тржишту (у првих десет месеци 2017) била је у просеку 34 одсто мања од оне коју су произвођачи добијали годину дана раније. У истом периоду цена малине пала је и у извозу, али свега 15 одсто – на 2,18 евра."

A sad pogledajte ovaj podatak,meni je ovo izuzetno zanimljivo..

"Малине су 2016. учествовале са 42 одсто у укупној вредности извоза воћа. У Србији се извозом малина бави више од 170 фирми, али осам највећих покрива 37 до 44 одсто укупног извоза. Према извештају комисије, највећи увозник малина у првих десет месеци 2017. године било је предузеће „Fru com plus“ из Варварина, а међу водећим увозницима, у протекле три године, налазе се још и: „Crops&Partners“ из Београда, „Sirogojno company” из Сирогојна, „Lukafood“ из Умчара, „DBR производња“ из Београда и „Станић“ из Ариља."

Od osam najvecih izvoznih firmi njih sest su i najveci UVOZNICI maline..da nije tuzno bilo bi smesno..

Evo i link ako nekoga interesuje da procita ceo tekst..
http://www.politika.rs/scc/clanak/396630/Udvostrucen-uvoz-malina

p.s. izvinjavam se na dugackom postu ali je bilo neophodno..
 
Vratija se Barba iz Amerikeee" ..Ignorisite ga...laze ko p...

Copu -paste
Admini.Evo vam jos jedne revolucijee..ha.ha
Imam jos jedan predlooog ,posto drugi ih nemaju sem pojedinaca sto predlazu rusenje vlasti..iii..?
................................Predlog
Da svi mi koji se zalazemo za (pocetni) bojkot.Na pocetku berbe u svim malinogorijama. pripremimo letke koje bi na SVIM otkupnim mestima s obe strane u neposrednoj blizini lepili na stubove. Sa napisanim texstom.... .EBALI BI STE SE ZA DIN ha,ha , a ZAUVAR vam jee ,ha,ha , NOSITE I KUKAJTE ha,ha ...i slicno : P.odjb..ati ...one sto ne bojkotuju...
A PREDLAZEM da SVI ali SVII u svim malinogorijama bojkotujemo po prve 4 berbe ...nije nam (nikom) to mnogo , Pa maa koliko cena i dobra bude ...tako bi smo ..." " pljackase" " mozda privoleli da snama pregovaraju u buducim vremenima i da nas cene....jer jedni bez drugih ne meree..?
Pozd. Dozvoljavam izmenu texsta...ako..?

- - - - - - - - - -

Vratija se Barba iz Amerikeee" ..Ignorisite ga...laze ko p...

Copu -paste
Admini.Evo vam jos jedne revolucijee..ha.ha
Imam jos jedan predlooog ,posto drugi ih nemaju sem pojedinaca sto predlazu rusenje vlasti..iii..?
................................Predlog
Da svi mi koji se zalazemo za (pocetni) bojkot.Na pocetku berbe u svim malinogorijama. pripremimo letke koje bi na SVIM otkupnim mestima s obe strane u neposrednoj blizini lepili na stubove. Sa napisanim texstom.... .EBALI BI STE SE ZA DIN ha,ha , a ZAUVAR vam jee ,ha,ha , NOSITE I KUKAJTE ha,ha ...i slicno : P.odjb..ati ...one sto ne bojkotuju...
A PREDLAZEM da SVI ali SVII u svim malinogorijama bojkotujemo po prve 4 berbe ...nije nam (nikom) to mnogo , Pa maa koliko cena i dobra bude ...tako bi smo ..." " pljackase" " mozda privoleli da snama pregovaraju u buducim vremenima i da nas cene....jer jedni bez drugih ne meree..?
Pozd. Dozvoljavam izmenu texsta...ako..?
 
@jevto

Gde to ima rolend da se prodaje za dva eura, ne pisite neistine cene ste videli postavio sam ugovor.

Neko ovde komentarise kako nije ista cena maline u Prijepolju i Arilju, a taj isti nikako da se seti npr da i cena paradajiza i krastavaca isto nije ista u Prijepolju i npr Beogradu e sad ako moze trziste da vazi za sve druge proizvode zadto bi onda malina imala drugaciji tretman?

Citam tekst na B92 gde se pise o prezasicenosti trzista i odmah se razocaram kad u komentarima vidim kolika kolicina predrasuda i neznanja ima kod basih ljudi. Pa zar je moguce da ljudi veruju da se izdaju neke ''izvozne dozvole'' i da samo odredjeni ljudi mogu da izvoze a lista izvoznika koju sam postavljao ovde na forumu ima preko 250/clanova. Moze da se izvozi ko god zeli ali mora imati kupca a kupca naci u uslovima velike ponude a male traznje je jako tesko. Meni situacija trenutna ne obecava, rolend se vec prodaje ispod 1,50 i to za najkvalitetniji willamet, griz odavno ide i ispod 1,10 a primetio sam da mnogi vise i ne pitaju za cenu vec gledaju samo da prodaju robu.


Gde je plaćena dva evra? Recite nam zašto ne verujete antimonopolskoj komisiji koja kaže da je prosečna izvozna cena bila 2,18eur. Da li smo mi proizvođači angažovali tu komisiju da daje izjave u našem interesu? Zašto bi trebali vama da verujemo.

Sumnja u monopol je takođe osnovana ali ne ako se uzme u obzir 250 izvoznika ili kako vi kažete članova, već ako se uzme u obzir da njih 8 otkupljuje 40% celokupne proizvodnje malina. Dovoljno je da se njih 8 složi i dogovori.

Glavna rečenica u izveštaju po meni je ,, По мишљењу истраживача, на ово је утицао пад цене малина на околним тржиштима, посебно у Босни и Херцеговини, што је на крају оборило вредност домаћег воћа ,,

Recite još zašto gosn Ljubojević javno kaže da i dalje širimo posede i da sve može da se proda te da mlad čovek tu ima perspektivu? Vaša predviđanja se u mnogome razlikuju.

Zašto se toliko uvozi? Posebno ako se uzme u obzir vaše izlaganje da maline ima previše a potražnja je pala. Da li će time što uvoze jeftiniju od naše, sačuvati našu do avgusta kad će cena ići gore?

Gomila nelogičnosti
 
Problem kod tih statistika je sto oni racunaju godinu od 1 Januara a sezona i cene kod maline se formiraju od pocetka berbe pa do pocetka sledece berbe. Ova visoka cena je posledica izuzetno velike cene od pre dve godine. To sto cena od tada ide nadole i sto takva situacija preti da unisti nase i hladnjace i proizvidjace to nikoga ne zanima. Vi verujte statistici i drzavi ja verujem trzistu i svojim ocima a situacija je takva da rolend sad ne moze da se proda po preko 1,50 a griz preko 1,10 eur fco Srbija. Robe ima jos u izobilju i situacija nije nimalo dobra. Prodje zima, jos malo ulazite u prolecne radove a mene niste poslusali. Niste se organizovali. Seticete se mojih reci i tada ce vecini biti neprijatno da prizna da sam u pravu kada se sveza malina bude placala po 100dinara. Jednistavno maline ima previse u ponudi. Vadice se ona i to ubrzo kao sto se vadila i mnogo puta pre... A posle toga opet ce se i saditi i tako u krug.
 
@Cegovac

Samo pisem istinu a i usput malo se raspitam kod nekih ljudi koji mozda znaju i vise i bolje od mene, jer rade u velikim kucama koje dosta uvoze malinu iz celoga sveta.
 
@zvonimir 60

Znate, na prozivke sam navikao, ne doticu me, niti se posebno obazirem na to. Sve sto napisem je istina , znam da to nije popularno u danasnje vreme ali sta da radim, nije do mene.
 
@ACA RAIC

Ne treba vaditi nista nego treba biti uporan i posmatrati posao sa malinom dugorocno a ne kao kazino igru gde mozete brzo da dodjete do novca. Nazalost u kazinu moze da se izgubi novac a niko nije mislio da ce to biti i ovom prilikom. Uz manje ili vece promene ovaj ce posao opstati u Srbiji, bice jos turbulencija i tu ce se pokazati ko je ko, ko je najbolji. Ako uzmemo bilo kojih 5 godina u analizu videcemo da je malina profitabilna kultura, svako ko kaze drugacije ne zeli da kaze istinu. E sad, to sto nama slabo sta od privrede radi nije kriva malina, malina ne moze sve to da amortizuje, jer od kulture koja je mnogima bila dodatni izvor prihoda dosli smo do toga da je malina mnogima sada jedini izvor prihoda... Na stranu to sto ne razmisljamo dugorocno. Zaradilo se na malini, zasto se odmah kuka, gde je novac? Mislim na obe strane tu i na hladnjace i na proizvodjace? Ovi prvi su se prosirili bez ikakvog plana i ideje a ovi drugi su ziveli lepo to je ta istina a kad na sve to dodamo da su mediji uticali na to da se kod obicnih ljudi stvori slika da su maline novi puzevi, lesnici i druge slicne stvari gde se obecavalo da se novac moze zaraditi brzo i lako...
 
Nazad
Vrh