Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Kada na sve ovo dodate i izjavu premijerke Brnabic koja na konkretno pitanje o problemima u malinarstvu okrece pricu na digitalizaciju pa ce kao malinar da resi sve probleme kad bude video satelitsku sliku svoje njive na internetu...jasno je da nesto tu nije u redu.

Nadam se da je u realnom vremenu, da mogu iz fotelje da pratim ko je koliko pojeo, a ko koliko ubrao da ne moram da izlazim napolje na sunce ako ne moram :haha:

Izvini b'ate Srb1n-e, morao sam da se nasalim na ovu tuznu temu... Imaj razumevanja za premijera naseg napacenog, svi ga toliko prozivaju da ne radi nista, pa eto lupi nesto cisto da ne ispadne da nije rekao nista.

To je stvarno strasno. Da budu toliko bahati i bezobrazni da nam vredjaju inteligenciju nemam reci.
 
Na sastanku izmedju ministarstva i predstavnika malinara "Limska dolina" ministar Nedimovic o ceni nije hteo ni da govori nego je prokomentarisao da "cenu odredjuje trziste" a jedan od predstavnika udruzenja je i imenovao,ako se dobro secam sekretara u ministarstvu koji im je otvoreno pretio na najavu udruzenja da sledi radikalizacija protesta i okupljanje u BG pred izbore..
.

Limska dolina -B. Pur.. Pomno ga pratim .. prijatelji smo u elektronskom obliku...? Moja polupismena ...intelegencija mi namece misao.... oni se nisu ni zalagali za resenje problema nas malinara ,koliko za rusenje vlasti...stoga hladan odgovor Nedimovica me ne cudi ..? Ne branim Nedimovica..jer mi se nije svidela njegova grimasa ,u Bogaticu kada mu se A.Leposavic sa tribine obratio recima...citiram" O kakvoj hiper produkciji mi pricamo " ...zatim je sledilo prikazivanje validnih podataka koliko je koja drzava po godinama imala prinose.
Sto se tice x tipa iz ministarstva ...? mozda je gos. K....i. ili neki slic. sto ima u kuci umesto ikone svoje slave ima ikonu u prirodnoj velicini cica Draze... ? moze se proveriti .... Sta znaci g.Ljubojevic ..iii ...imaju kako moralnu tako svakuuu drugu podrsku u ministarstvu. Pomenuti x (K) gosp. je u ministarstvu zauzeo poziciju odavnooo i nemoguce ga ni krpama....?
 
Cini mi se da zaista nije bilo nekih konkretnih predloga za resavanje problema..Glavni zahtev na sastanku je bio doplata izmedju cene koja je njima isplacena 120-130din i cene koja je isplacena u Arilju 154-160din.Osim ovoga bilo je reci o formiranju nacionalnog saveta i izradi geografskog porekla cisto da se glavni zahtev malo "uvije".
 
Bilo bi korisno ograniciti,nekim administrativnim merama,uvoz maline iz okruzenja.Ili nekakvom taksom npr. po kamionu opteretiti uvoznika.Naravno mora se imati u vidu da smo potpisnisci CEFTA sporazuma,pa ne smemo dozvoliti osnov za tuzbu zbog krsenja istog.

Hiperprodukcije Vilameta i Mikera nema.Cena rolenda od dva evra je solidna i ostavlja prostor za isplatu proizvodjaca oko 160 din. sto nije ni lose uzimajuci u obzir stanje u citavoj privredi.Videcemo kakve ce cene izvoza biti do berbe.
 
Moje mišljenje je da će to biti kao i prošle godine. Tih 160 možda vidi Arilje, ostalo opet po 120. Njima super po toj ceni, a proizvođačima je već dobro ušla u uši priča o ceni 80-100, pa kad čuju 120 biće srećni - oproban recept. Ako bude protesta, krenuće priča o obustavi otkupa, prenetim količinama iz 2017 pa i 2016 i tako dalje...
 
Cini mi se da zaista nije bilo nekih konkretnih predloga za resavanje problema..Glavni zahtev na sastanku je bio doplata izmedju cene koja je njima isplacena 120-130din i cene koja je isplacena u Arilju 154-160din.Osim ovoga bilo je reci o formiranju nacionalnog saveta i izradi geografskog porekla cisto da se glavni zahtev malo "uvije".
Cena je već odavno zaključena na 140 dinara.
O eventualnoj doplati trenutno nisam čuo i sumnjam u nju (osim možda vlasnik jedne od lokalnih hladnjača), a za prevoz će verovatno biti i to na ruke kao i obično, oko 5din./kg. predate maline.
 
Poslednja izmena:
Moje mišljenje je da će to biti kao i prošle godine. Tih 160 možda vidi Arilje, ostalo opet po 120. Njima super po toj ceni, a proizvođačima je već dobro ušla u uši priča o ceni 80-100, pa kad čuju 120 biće srećni - oproban recept. Ako bude protesta, krenuće priča o obustavi otkupa, prenetim količinama iz 2017 pa i 2016 i tako dalje...

Psihologija...zajebana stvar... Tacno, proizvodjaci ce biti srecni da bude cena kao prosle godine, i bice jer je to ivica odrzivosti proizvodjaca, u srcu malinarstva je uvek bila najvisa cena ali tu je i najveca konkurencija hladnjaca pa je logicno da tako bude, dok periferija kako ko prodje, po meni malo je bilo da ne kazem ludost podizati malinjake u krajevima gde nema skladistenih kapaciteta, pa se zavisi od otkupaca. Ljudi su malo neplanski pristupili podizanju zasada i otisli u propast, vodjeni dobrom cenom, kao sto ministar rece vise robe manja cena.
 
Iduce nedelje imacemo ponudjenu "minimalnu cenu"maline u okviru privredne komore (imaju sastanak) oni nude minimalnu a mi treba da prodajemo po maksimalnoj, sve to se jos oko cena nista nezna,sve to su za sada samo nagadjanja, cirkus, kao sto se nezana ni kakvo ce vreme biti, oce li biti mraza, snega, kise, suse,koliko ce kolicina na trzistu biti (da li ce se takodje prodati sva malina iz 2017 roda, da li ce se prebaciti kolicine iz prethodne u ovu godinu itd) zato sve sto pisemo je samo spekulacija od 100 do 250 din sve je moguce (pogotovu za malinu miker koga sve manje ima) bice vise cena za razlicite sorte...
 
Cena je već odavno zaključena na 140 dinara.
O eventualnoj doplati trenutno nisam čuo i sumnjam u nju (osim možda vlasnik jedne od lokalnih hladnjača), a za prevoz će verovatno biti i to na ruke kao i obično, oko 5din./kg. predate maline.
Taj je zahtev predat hladnjacama i to je jedan od glavnih razloga za organizovanje protesta.
Bilo je reci o "podeli" na malinare prvog(Arilje i okolina) i drugog reda(svi ostali).
I ministru je Sanel Dizdarevic uputio pitanje kako je moguce da ista hladnjaca iz Prijepolja na svom otkupnom mestu u Arilju plati malinu 25din skuplje nego u Prijepolju na sta je dobio "odgovor" kako ce ministarstvo to da "ispita"..ne lipsi magarce..
Evo i jedan komentar Urosa Davidovica o ceni koju nam neki ovde konstantno poturaju..


Uros Davidovic Пре недељу дана

Ja sam uvek na strani poljoprivrednika i to je sigurno. Pre svega cilj nam je da obavestimo ljude O ŠPEKULACIJAMA. Dakle ako se neko pojavi i tvrdi da će malina biti 90 dinara - to je čista špeulacija. Problem je što ako to NE kažemo to može i da prodje. To su pokušali, te godine, kada su krenuli sa cenom od 140 dinara - a znalo se da mora da ide drastično gore. Samo smo rekli ljudima - i to je sve. To ćemo uraditi i ove godine. Ali, hajde prvo da vidimo kako stvari stvarno stoje. Dakle ta cena od 80-90 dinara to je "navlakuša" da ljudi budu srećni kada dobiju 120. A u stvari realna je manje više ,stabilno 200 ...
 
Davidovica ..? sam zaista ceniooo! i Visoko kotiraooo....Al nacin ...na koji je postavio pitanje Ljubojevicu....sta reci...zar je neko mogao ocekivati potvrdan odgovor,....Eeee mnogo je zakukuljenoo!????
 
I ministru je Sanel Dizdarevic uputio pitanje kako je moguce da ista hladnjaca iz Prijepolja na svom otkupnom mestu u Arilju plati malinu 25din skuplje nego u Prijepolju...

Pojasniću: Malina je ovde obračunata po onoj ceni na dan predaje, a maksimalna je iznosila 140 i to je izazvalo lavinu nezadovoljstva i pokretanje ovih tema o razlici u cenama. Nedugo nakon toga hladnjače su zaključile tu najveću cenu kao generalnu i poslednju, uz kako sam već napisao eventualnu doplatu kasnije, plus troškovi prevoza.
Izjave, pitanja i zateve pomenute gospode neću ni komentarisati. Što se te hladnjače tiče i nejednake cene u otkupu u Arilju i Prijepolju, ni tu ne vidim ništa nezakonito.? Vlasnik može u kalkulaciju uzeti brojne parametre i troškove. Da li je to dobro, moralno ili šta god već, neka svako odluči po svom nahođenju. Ako ništa drugo a ono nam ovde barem hladnjače ne fale, pa su pomenuta gospoda ali i svi ostali mogli da biraju kome će malinu predati. Neko je birao lokalno-patriotski, neko po iskustvu iz prethodnih godina, a neko opet iz želje za većom lovom "računajući" da je hladnjača ariljska i da će verovatno ubosti bingo sa najboljom cenom.
Postoje mnogo veći problemi od razlike u ceni između gradova ili okruga, a ja se osvrćem na one lokalne.
 
Poslednja izmena:
Pojasniću: Malina je ovde obračunata po onoj ceni na dan predaje, a maksimalna je iznosila 140 i to je izazvalo lavinu nezadovoljstva i pokretanje ovih tema o razlici u cenama. Nedugo nakon toga hladnjače su zaključile tu najveću cenu kao generalnu i poslednju, uz kako sam već napisao eventualnu doplatu kasnije, plus troškovi prevoza.
Što se pomenute hladnjače tiče i nejednake cene u otkupu u Arilju i Prijepolju, ni tu ne vidim ništa nezakonito.? Vlasnik može u kalkulaciju uzeti brojne parametre i troškove. Da li je to dobro, moralno ili šta god već, naka svako odluči po svom nahođenju. Ako ništa drugo a ono nam ovde barem hladnjače ne fale, pa su pomenuta gospoda ali i svi ostali mogli da biraju kome će malinu predati. Neko je birao lokalno-patriotski, neko po iskustvu iz prethodnih godina, a neko opet iz nade za većom cenom "računajući" da je hladnjača ariljska i da će verovatno ubosti bingo sa najboljom cenom.
Postoje mnogo veći problemi od razlike u ceni između gradova ili okruga, a ja se osvrćem na one lokalne. Izjave, pitanja i zateve neću ni komentarisati.
Meni se cini da se ili nismo razumeli ili smo nekako ostali"izgubljeni u prevodu"..
Samo smo konstatovali ono sto se ovde pise vec neko vreme a to je da svako udruzenje pregovara samo za sebe i da,sto je rekao Pole nema nikakvog konkretnog predloga za resenje problema..
Tako su i malinari(predstavnici) iz udruzenja "Limska dolina" otisli u ministarstvo i trazili da im se isplati razlika u ceni uz najavu protesta u BG pred odrzavanje izbora sto je docekano na "noz"(ocekivano)od strane partijskih ministara.
Ni u jednom postu nisam ulazio u to ko je kome predavao malinu i zbog cega.
Svako neka odluci sta ce sa svojom malinom, izbor je sirok od zaoravanja do kazana za rakiju..
 
Ko je šta razumeo ili nije zaista ne znam.? Ne vidim ni zašto bi bio potreban prevod s obzirom da razumem srpski jezik i takođe sam Srbin, iako mi na to nickname ne asocira.
Ja sam lepo ili bold-ovao ili citirao samo deo teksta na koji sam i dao pojašnjenje u svojim postovima.
Ostalo što sam dalje napisao je generalno vezano za malinu i dešavanja na lokalu, pa ne vidim razlog pisanja u smeru krajnosti, tipa zaoravanja ili pečenja rakije.?
 
Poslednja izmena:
quote_icon.png
Citiram: Srb1n
I ministru je Sanel Dizdarevic uputio pitanje kako je moguce da ista hladnjaca iz Prijepolja na svom otkupnom mestu u Arilju plati malinu 25din skuplje nego u Prijepolju...

Ta hlladnjaca ima svoju ogranak hladnjacu u Macvi ...i uglavnom isplacuje na dnevnu (nizu) cenu sem nekoliko pojedinaca sto im se da nesto vise ..? al ne na onu Ariljsku cenu...? U Arilju oni moraju da daju doplatu ..zbog konkurencije.... Mada imam saznanja da u svom mestu imaju desetak ...od onih da ih ne nazivam..? sto daju na dnevnu cenu..al ima ih jedva desetak.
Ako je info pouzdan ..? mislim da imaju hladnjacu i na jugu..? A tamo je cena jos niza nego u Prjepolju i Macvi.
 
Ko je šta razumeo ili nije zaista ne znam.? Ne vidim ni zašto bi bio potreban prevod s obzirom da razumem srpski jezik i takođe sam Srbin, iako mi na to nickname ne asocira.
Ja sam lepo ili bold-ovao ili citirao samo deo teksta na koji sam i dao pojašnjenje u svojim postovima.
Ostalo što sam dalje napisao je generalno vezano za malinu i dešavanja na lokalu, pa ne vidim razlog pisanja u smeru krajnosti, tipa zaoravanja ili pečenja rakije.?
Imam neki osecaj da sam te necim iznervirao ili uvredio a zaista nisam nasao u mojim postovima nista sto bi makar dalo da se nasluti da sam uradio nesto slicno..mozda gresim.. ali ako se tako osecas zbog bilo cega sto sam ja napisao ja ti se izvinjavam onako"na nevidjeno" sto bi se reklo..
Onaj deo koji si boldirao a koji se tice cene je ustvari pokazatelj sa kakvim neozbiljnim zahtevima se ide u ministarstvo i nije bitno sto je to udruzenje iz tvog kraja i muceni Dobrivoje je zastupao "svoj" krug ljudi u pregovorima prosle godine a ne sve malinare pa se zavrsilo kako se zavrsilo.
I to je bila sva poenta tog posta,uz takve zahteve nas malinare niko nece ni da shvati ozbiljno.
Strajkuju malinari u Arilju i skupi se 1000 ljudi,strajkuju u Prijepolju jedva se nakupi 400-500 ljudi pa vece su guzve bile kad se otvarao Maxi diskont a ocekujemo da nas neko ispostuje...
I to "obecanje" koje su dobili od ministra na zadnjem sastanku da ce da se zabrani uvoz maline dok se sva malina u Srbiji ne otkupi i proda je cista LAZ!
Ima li neko normalan ko moze da poveruje da ce ministar poljoprivrede da dobije dozvolu da pogazi CEFTA sporazum?
CEFTA sporazum inace dozvoljava takvu mogucnost ali je ona u domenu teorije.
Uvoz moze(i treba) da se uspori legalno i zakonski kontrolisanjem SVAKOG KAMIONA na norovirus recimo ili pesticide,parazite..i da se tako podigne cena uvozne maline i zastiti domaca proizvodnja.
Da ne zaboravim na nickname..ja se inace na svakom forumu potpisujem Srb1n ili Srbin-BRE ili SRB-IN tako da je to moj "trademark" a ne neka provokacija..
 
Imam neki cudan osecaj da ce opet ariljske hladnjace platiti najbolju cenu (osim ako svi ne nagrnu tamo da predaju pa dodje do zagusenja) to sto se ariljska malina placa najvise je i zbog ipak tradicije i kulture branja, gledao sam u bruskom kraju, i na jugu kako beru pa tamo se koriste i gajbice za visnju ili se koriste "duboke"malinarske pa kad se natrpa u gajbicu preko 3 kila od takve maline stvarno nemoze da se napravi mnogo "rolenda"(ja sam zamrzavao moju i video razliku kada se bere u plitkim gajbicama). Moje misljenje je da ce se skuplje placati kvalitetno brana malina, da ce hladnjace insistirati na kvalitetu (kolicini rolenda) i tako klasirati "zestoko" malinu, podeliti cene po klasi i po sorti maline .... sve ce uraditi suprotno od pre par godina kada im je bila bitna samo "kolicina" otkupljenog "crvenog zlata" (kada su i mesali sorte) jer je cena svakoga dana rasla na svetskom tzistu... tu se generalno i pokvario nas kvalitet po cemu smo se i izdvajali od konkurencije .... samo kvalitetom mozemo ponovo povratiti stari ugled "srpske maline" a tako cemo povratiti i visoke cene u otkupu.
 
Trziste nije prezasiceno,imali smo zvanicne podatke o padu izvozne cene za 17%.Pitanje je kakav ce biti rod iu Poljskoj i kod nas ove godine.
 
Trziste nije prezasiceno,imali smo zvanicne podatke o padu izvozne cene za 17%.Pitanje je kakav ce biti rod iu Poljskoj i kod nas ove godine.

A pad cene za 34% ako se ne varam? Sto se tice vesti to je cista zajebancija naroda... Poljska diktira cenu, znaci kako rekose trazi se "malina", a ne vilamet,miker malina iz Srbije ili poljske sorte proizvedene u Srbiji koje su daleko kvalitetnije u odnosu onih proizvedenih na tlu poljske... Znaci trazi se jeftina malina, dal je to varka ili istina, vreme ce pokazati...
 
Nazad
Vrh