Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo jedan GLUP predlog! PREDLAZEM da hladnjacari mali i veliki , i izvoznici nase muke (Maline)...Pocnu da CENE i POSTUJU svoje Proizvodjace....Tako da ni jedan jedini kg ne ide vani po niskoj sramnoj ceni....Svojim stranim kupcima da otkazu sve ugovorene kolicine....i da ih cuvaju za narednu god...Sve dok im strani kupci ne izadju sa prihvatljivom cenom za sve ucesnike pa i za nas proizvodjace.

Malina da se lageruje ..ono kao robne rezerve..?

Tako bi mi proizvodjaci znali kako i koliko da se organizujemo za naredni period. Na isti ili slican, bih se balansirao odnos ponuda -potraznja....

ma salim se! Ako mogu da se glupiraju poznav,gumeni i limeni ....za sto ne bih mogao i moja malenkost?
 
Pa ne, msm ako je bila samo prica "morate da se udruzite, morate da budete slozni..." evo isli su ovi u vladu udruzeni i slozni. Mene zanima konkretan model organizacije pravnog lica koje bi moglo da izvozi, a da bude zadruznog karaktera. Primer istog, primer statuta, izvozne dozvole, vrsta transporta, koliko kosta global gap i kako do njega... A ne samo prepucavanje i nadmetanje u stilu "ko ce kome daga sukne"
Ja sam npr ove godine izbacio nakupca iz posredovanja i odlucio da idem na hladnjacu (imam samo jesenje sorte) kad ono nakupac placa vise od hladnjace :)))

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 992D using Tapatalk
 
Bas imas srecu,sve je to poznavaoc napisao. Sta da izvozimo.pola nema cime do hladnjace da bezbedno odveze.neki nemaju kolicinu ni za nakupce. Sve je napisao i poznavaoc,ja sam dosta naucio od njega.

- - - - - - - - - -

Evo jedan GLUP predlog! PREDLAZEM da hladnjacari mali i veliki , i izvoznici nase muke (Maline)...Pocnu da CENE i POSTUJU svoje Proizvodjace....Tako da ni jedan jedini kg ne ide vani po niskoj sramnoj ceni....Svojim stranim kupcima da otkazu sve ugovorene kolicine....i da ih cuvaju za narednu god...Sve dok im strani kupci ne izadju sa prihvatljivom cenom za sve ucesnike pa i za nas proizvodjace.

Malina da se lageruje ..ono kao robne rezerve..?

Tako bi mi proizvodjaci znali kako i koliko da se organizujemo za naredni period. Na isti ili slican, bih se balansirao odnos ponuda -potraznja....

ma salim se! Ako mogu da se glupiraju poznav,gumeni i limeni ....za sto ne bih mogao i moja malenkost?

Pole pa ti si upropastio male hladnjace.kako? Dao si 20t po 1e a od 1kg ti ostalo mozda 0,3e. Mi koji radimo do 10t i cekamo da je damo skuplje sad mucak. 155din. A vi veliki proizvodjaci napuniste hladnjace. Jel si razmislio da su nas takvi unistili a ne mali koji beru porodicno. Dajes pare za branje nekim koji rade u firmi,imaju staz,socijalno i sad uzmu za 20 dana po 40 000 din za more a mi sa poljo gazdinstvima i vecim zamrzivacima sad gubimo zbog tebe i tih beraca koji 11 meseci dangube u firmi pa uzmu od tebe za more. Bruka ziva. Cast izuzecima koji beru jer nemaju druge prihode a takvih je malo to znaju svi

- - - - - - - - - -

Dok su bili manji malinjaci bilo je i neke zarade,sad za vas treba da bude 50din pa berite. Vodite knjige. ovo je sad zeznulo velike malinjake i male hladnjace. A da ste vi tih 20t zamrzli i ostali ti veliki kako kazes zamisli koliko bi manje imalo robe. Unistio si licno 3-4 polj gazdinstva. Tako su tebe unistili veliki saloni kao Forma id... jer zarade na vitrini 20e. Stavite prst na celo,
 
Za Slavisu

Ta prica ne pije vodu.Ove godine Srbija je proizvela verovatno oko 60 000 tona,2015 proizvodnja je bila znatno veca kao i cena.U Arilju,Kosjericu,Uzicu ima citav niz malih hladnjaca ''za svoje potrebe'' pa to nikako ne utice na cene.Po sredi je MONOPOL.Ovo nije 1888 godina,danas su se metode formiranja ''trzisne cene'' usavrsile,ali je monopolska sustina ostala ista.

- - - - - - - - - -

ZA poznavaoca

Konacno ste ukapirali da stranci nisu toliko glupi pa da vi racunate umesto njih.Naravno da znaju posto ste platili malinu.Onda su samo ukalkulisali vasu zaradu od 0.8 eura po kg,sasvim pristojan novac,pa su vam ponudili fer cenu.Ne zaboravite da ste i vi za njih samo primitivni balkanci.
 
Pole pa ti si upropastio male hladnjace.kako? Dao si 20t po 1e a od 1kg ti ostalo mozda 0,3e. Mi koji radimo do 10t i cekamo da je damo skuplje sad mucak. 155din. A vi veliki proizvodjaci napuniste hladnjace. Jel si razmislio da su nas takvi unistili a ne mali koji beru porodicno. Dajes pare za branje nekim koji rade u firmi,imaju staz,socijalno i sad uzmu za 20 dana po 40 000 din za more a mi sa poljo gazdinstvima i vecim zamrzivacima sad gubimo zbog tebe i tih beraca koji 11 meseci dangube u firmi pa uzmu od tebe za more. Bruka ziva. Cast izuzecima koji beru jer nemaju druge prihode a takvih je malo to znaju svi

- - - - - - - - - -

Dok su bili manji malinjaci bilo je i neke zarade,sad za vas treba da bude 50din pa berite. Vodite knjige. ovo je sad zeznulo velike malinjake i male hladnjace. A da ste vi tih 20t zamrzli i ostali ti veliki kako kazes zamisli koliko bi manje imalo robe. Unistio si licno 3-4 polj gazdinstva. Tako su tebe unistili veliki saloni kao Forma id... jer zarade na vitrini 20e. Stavite prst na celo,

Ili se ZAJEBAVAS...ili si NEOBAVESTEN...?? Al svejedno..nebitno je! Pazljivo procitaj moj post 1113 ... pa ako si i dalje prema ovom sto si napisa ...onda nesto s Vama nije u redu..?

A sto se tice Forma.... i vitrine....To je veoma komplxsno..? Politika,nelojalna konkurencija,sukob interesa,zasicenje,zamor,porodicni....,iiii jos desetak razloga koje-kakvih...al to je samo moj problem !nije Vas.

E sad sto se tice plantaze od tri ha.... ? Neki hladnjacari mi rekose da to i nije nesto "Bog -zna nesto" ..sitno je to..?

Jbg...NEZNAAAM..? Vrapcu i netreba puno...? a vrabac i ne moze ni da izgubi puno..?

A to da sam dao po 1 eurpo kg...hm,hm nebih je brao ni grama..? Al kad sam dobio cenu na donjoj granici isplativosti ...tad sam poceo i da berem.... 20+ t obrano isto toliko + ? ne obrano. Al to je bila mojaaa odluka....i nesto sto je jace od mene...?
Pretpostavimo ..da bude neke doplate...trebalo bi da se kajem sto nisam sve obrao...? al posto sam od onih sto se nikad ne kaju...idemo daljeee.
 


. . . . . .. . . .Dajes pare za branje nekim koji rade u firmi,imaju staz,socijalno i sad uzmu za 20 dana po 40 000 din za more . . . . . . . . . . .

Ctam ovo i ko da gledam moju firmu :sta:. (jedno javno preduzece )

Stvarno su nekoliko njih za vreme kampanje branja uzeli zaradjene dane ( ovo me ne pitajte sta znaci ) , odmore , placeno , bolovanja i sami ili sa clanovima svojih porodica otisli u berbu .

Po povratku neki su odmah otisli :cool:( da ne propuste spic sezone ) dok se drugi uveliko spremaju na letovanje . ( u prilog im ide sto su prilicno pocrneli u malinama ,i sad imaju dobru podlogu pa ce im sledece suncanje na plazi odmah prelaziti u bakarnu boju :haha:.)

Uglavnom zadovoljni su smestajem ,hranom , odnosom gazde prema radnicima a ponajvise zaradom :bravo:. ( 2 000 din dnevnica )

Svi su sacuvali kontakte sa vlasnicima plantaza , a i drugi radnici-kolege se zanimaju za iste , tako da ocekujte da ce broj zainteresovanih beraca za sledecu sezonu biti najmanje dupliran .

pozZz . . .

p.s nesto mi govori da ce zbog gore navedenog a i mnogo cega drugog iznetog na ovim stranicama , dnevnice sledece sezone biti manje ali . . . . . . . . . . .videcemo

Al kad sam dobio cenu na donjoj granici isplativosti ...tad sam poceo i da berem....

Hoce li nam konacno neko reci istinu , koja je to cena ? ( donja granica isplativosti )

Ovde (a i u javnosti Dobrivoje malo- malo menja cifru ) su izneta bas oprecna misljenja i krecu se u zavisnosti od toga da li berete sami , u krugu porodice ili angazujete berace . . . . . . .
 
Poslednja izmena:
Za slavisu

A Vi bi zabranili vecu proizvodnju od 10 t po domacinstvu,i zaposleni da ne smeju da beru maline?I mislite da bi vama sa tako ogranicenim nacinom razmisljanja dodelili taj eksta monopolski dobitak?Ako cemo tako mnogo vlasnika koji sa porodicom oberu malinjak idu od tog novca na more.Mnogi su pored manjeg malinjaka i zaposleni...Sta sa svima njima? Nesmetaju vama ni zaposleni ni nezaposleni ni turisti ni oni sto nemaju ni za bus.Sistem radi protiv domaceg proizvodjaca,shvatite to.Kao sto vise nema domaceg traktora tako nece biti ni domaceg proizvodjaca krompira,praseta,mleka...a mozda i maline.
 
Pole pa sta onda mlatis da ti je losa god.kao 220 pa neka ti je svaka.sitan si pole jer ce ovako da nastavi cena a volim zbog vas knigovodja.ne zanima me tvoja cena jer bilo sta da kazes slazes

- - - - - - - - - -

Za slavisu

A Vi bi zabranili vecu proizvodnju od 10 t po domacinstvu,i zaposleni da ne smeju da beru maline?I mislite da bi vama sa tako ogranicenim nacinom razmisljanja dodelili taj eksta monopolski dobitak?Ako cemo tako mnogo vlasnika koji sa porodicom oberu malinjak idu od tog novca na more.Mnogi su pored manjeg malinjaka i zaposleni...Sta sa svima njima? Nesmetaju vama ni zaposleni ni nezaposleni ni turisti ni oni sto nemaju ni za bus.Sistem radi protiv domaceg proizvodjaca,shvatite to.Kao sto vise nema domaceg traktora tako nece biti ni domaceg proizvodjaca krompira,praseta,mleka...a mozda i maline.

Malina je proslost.cena je 1e kao neka garancija. Mene ne zanima vise jer proizvedemo od 1t do 10t zavisi od godine.tako da od 1000 do 20 000 e bruto ostaje

- - - - - - - - - -

Ctam ovo i ko da gledam moju firmu :sta:. (jedno javno preduzece )

Stvarno su nekoliko njih za vreme kampanje branja uzeli zaradjene dane ( ovo me ne pitajte sta znaci ) , odmore , placeno , bolovanja i sami ili sa clanovima svojih porodica otisli u berbu .

Po povratku neki su odmah otisli :cool:( da ne propuste spic sezone ) dok se drugi uveliko spremaju na letovanje . ( u prilog im ide sto su prilicno pocrneli u malinama ,i sad imaju dobru podlogu pa ce im sledece suncanje na plazi odmah prelaziti u bakarnu boju :haha:.)

Uglavnom zadovoljni su smestajem ,hranom , odnosom gazde prema radnicima a ponajvise zaradom :bravo:. ( 2 000 din dnevnica )

Svi su sacuvali kontakte sa vlasnicima plantaza , i drugi se zanimaju za iste , tako da ocekujte da ce broj zainteresovanih beraca za sledecu sezonu biti najmanje dupliran .

pozZz . . .

p.s nesto mi govori da ce zbog gore navedenog a i mnogo cega drugog iznetog na ovim stranicama , dnevnice sledece sezone biti manje ali . . . . . . . . . . .videcemo




Hoce li nam konacno neko reci istinu , koja je to cena ? ( donja granica isplativosti )

Ovde (a i u javnosti Dobrivoje malo- malo menja cifru ) su izneta bas oprecna misljenja i krecu se u zavisnosti od toga da li berete sami , u krugu porodice ili angazujete berace . . . . . . .

Pa druze znamo mi koji radimo duze.ja licno radim od 2009god domacinstvo a ne pamtim od kad je imamo.stvarno odavno i sve je ovo vidjeno

- - - - - - - - - -

Ne razumem sta hocete. Cena je nanja od 160 dim. B basta,arilje,rasina,vranje. To je cena od 130 do 160 pa mozete da kukate. Mali malinari i velike hladnjace opstaju.ostali haos.eto pole se prodao jer je trazio 220 a ako mu dali toliko ja mu berem narednih 5 god.zagovara male da ne beru a bere je sam.POlE JA MRZNEM NISAM DAO NA 120 NI POZIVAO NEKOG DA NE BERE A TI? POKRI SE I CUTI. MOJA STOJI ZBO. TVOJE KOJE DAJES ISPOD CENE. I OPET KAZEM CENA OD 1,5E JE OK A KUPINA 0,5.

- - - - - - - - - -

Vi ste ljudi haos.ne znate sa hocete. Ja hocu 1,5e vilamet a kupinu 0,5e. Aj po 10din dole ok a vi od 2e berete na 1e i tih PLUS.ko je ovde lud?ja potpisujem na 1,5e vilamet a kupinu na 0,5e a vi opet kao dajete na 2e a lose vam.pole ti si jedan ljigav covek koji bi dao **greška da zaradi 50 000e. Nisam gej al pitaj av av mislim da ce ti dati
 
Sta da mi oprosti jbt bog i narod.zagovaras ljude da ne beru ispod 220 ili tako nesto oko 200 a beres 20t i sad semeskas. Ti da pravis 100t sa bratom i komšijama.ma ne mlati.cena je od 130 do 160 osim vama koji koskate sitne da ne beru.kako te nije sramota?mozda neko nije brao slusao tebe,doplati mu. Ja sam brao ne slusam nove kao sto si ti. Sto ne pita dal te neko poslusao pa da ti da dokaz i idi mu sad doplati malo
 
Hoce li nam konacno neko reci istinu , koja je to cena ? ( donja granica isplativosti )
U Vojvodini je 160 din neka minimalna cena za isplativost uz angažovanje radnika. Sve ispod je isključivo za da se bere porodično. Trenutno na 120 ovde ljudi drže maline tek toliko u životu, samo je zalivaju bez prehrane kako bi mogli da oberu sami. Naravno, misli se na parcele do 50 ari. Ovi veći su svoje maline zapustili ili rade kombajnom


Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Za Slavisu

Jel to nasledjujes Limenog?Nema ga,da se nije okliznuo na koru od banane.:sta:
Ne,vidi se po pisanju ko radi a ko nosi aktovku. Dodju neki da sole pamet da se ne bere par branja. Ja sam brao sve ali nisam dao na ove cene dok su neki punili hladnjace sa jeftinom robom i tako sad ja mozda moram da prodam na 100din jer ovakvi pricaju a rade kontra. Vuce male da ne beru porodicno a sam uzima gomilu radnika,šuruje sa njima.nedao bog da je predsednik malinara.
 
Za dufko

Kako vi u Vojvodini ne razumete da sa jesenjim sortama nista ne mozete da uradite bez masinske berbe?Berac ima znatno nizi ucinak kod berbe jesenjih sorti u odnosu naprimer na Vilamet.
 
Moje procena je malina na cca 0.5e i beracem da ce se brati. Sta ce biti sa Vilametom i Mikerom ne znam, ali na 0.5e rucna berba je nerentabilna u bilo kojoj varijanti pa cak i da sami berete sa porodicom.
 
Moje procena je malina na cca 0.5e i beracem da ce se brati. Sta ce biti sa Vilametom i Mikerom ne znam, ali na 0.5e rucna berba je nerentabilna u bilo kojoj varijanti pa cak i da sami berete sa porodicom.

Raspitajte se da li je cena od 0,5 eura rentabilna Poljacima pa izvucite zakljucak.U svakom slucaju Vilamet mora biti skuplji najmanje 0,2 evra u odnosu na jesenje sorte.Cena Vilameta 2011 je bila oko 0.75 evra u otkupu.Porodicna proizvodnja je prezivela tu cenu bez vecih problema.
 
Na ceni od 1e se neisplati ni porodicno,a berac kad ti uzme pola od ubrane maline na ivici je rentabilnosti jer su velika ulaganja u navodnjavanje i prihrane plus nas rad od 6 meseci stim da berac ubere minimum 30 % manje nego rucno bez cene od 1.5 E nema zarade bar u vojvodini sa dvorodnim sortama

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Mislio asm na beraca kao radnika,ne na masinu.Ako prosecan radnik bere oko 50 kg Vilameta kod poljskih sorti to je 30 retko 35 kg.Sto se tice masinske berbe Vilamet i Miker se ne mogu tako brati.I da,za masinom ostaje najmanje 30% neobrane maline.Radnik pored toga sto vise ubira Vilameta,bolje "obira",odnosno za njim ne ostaje vise od 5-6% neobrane maline.Ne znam koliko dvorodne sorte mogu dati roda po duznom metru spilara,dobar zasad Vilameta ne bi trebao da da ispod 4 kg,neretko i 5 kg.Verujem da jesenje sorte ne mogu da daju tu kolicinu.
 
Kod nas dvorodne sorte u prvoj godini daju od 2-4 kg po dužnom metru au drugoj i do 7kg/m, kod mene lično prošle godine je bilo u prvoj godini 3780 kg na 1150m,plus nešto malo što je brato na početku iodneto kući i podeljeno prijateljima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh