Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Problem u neslaganju sa cjenom izvoza maline koju iznosi"Poznavalac prilika"je u tome sto je on sitan hladnjacar 20,50,100 tona a takvi je 80% i oni ne izvoze,tosu male kolicine.Nego su oni nakupci za velike igrace hladnjacare.Njima velike hladnjace plate 1.85 eura. a ove male hladnj. otkupljuju za 1.2 i nemogu vise da plate,jer oni ne odredjuju cjene.To sto vi radite"poznavalac" nije izvoz nego preprodavanje i ta cjena nije izvozna,jer se vrsi prodaja u istoj drzavi.Velike hladnjace izvoze po cjeni od 2.85.kako je napisao "MalinaArilje".E toje problem za malinare.dokse mala hladnjaca ugradi u cjenu ,pa velika hladnj. malinarima na kraju ne ostane nista!Netreba ti nama da govoris dase udruzujemo,bolje se vi mali udruzite nekoliko hladnjaca i direktno izvozite, izbacite iz igre ugradjivanje veliki hladnjaca.Kad bude samo jedna ruka od proizvodjaca do izvoza ,imacemo i mi bolju cjenu a i vi zaradu.
 
Problem u neslaganju sa cjenom izvoza maline koju iznosi"Poznavalac prilika"je u tome sto je on sitan hladnjacar 20,50,100 tona a takvi je 80% i oni ne izvoze,tosu male kolicine.Nego su oni nakupci za velike igrace hladnjacare.Njima velike hladnjace plate 1.85 eura. a ove male hladnj. otkupljuju za 1.2 i nemogu vise da plate,jer oni ne odredjuju cjene.To sto vi radite"poznavalac" nije izvoz nego preprodavanje i ta cjena nije izvozna,jer se vrsi prodaja u istoj drzavi.Velike hladnjace izvoze po cjeni od 2.85.kako je napisao "MalinaArilje".E toje problem za malinare.dokse mala hladnjaca ugradi u cjenu ,pa velika hladnj. malinarima na kraju ne ostane nista!Netreba ti nama da govoris dase udruzujemo,bolje se vi mali udruzite nekoliko hladnjaca i direktno izvozite, izbacite iz igre ugradjivanje veliki hladnjaca.Kad bude samo jedna ruka od proizvodjaca do izvoza ,imacemo i mi bolju cjenu a i vi zaradu.
Tacno je da su male hladnjace trn u oku velikima,ali ne slazem se sa konstatacijom da su to nakupci,bar sto se Arilja tice...U Arilju postoji vise stotina malih hladnjaca do 50 tona i njih su podigli veliki proizvodjaci da ih ne bi niko ucenjivao.Prosle godine su udarili na male hladnjace da ih uniste ,sto im je na neki nacin i uspelo,ali ima onih koji su pregrmelli proslu godinu i sada intezivnovrade na udruzivanju.....Cuo sam i ja da se stranci javljaju malim hladnjacama za robu,sto je dobro za njih....
 
Tacno je da su male hladnjace trn u oku velikima,ali ne slazem se sa konstatacijom da su to nakupci,bar sto se Arilja tice...U Arilju postoji vise stotina malih hladnjaca do 50 tona i njih su podigli veliki proizvodjaci da ih ne bi niko ucenjivao.Prosle godine su udarili na male hladnjace da ih uniste ,sto im je na neki nacin i uspelo,ali ima onih koji su pregrmelli proslu godinu i sada intezivnovrade na udruzivanju.....Cuo sam i ja da se stranci javljaju malim hladnjacama za robu,sto je dobro za njih....

Wow ? . . . . . . .vise stotina i to samo u Arilju ?

Pa onda se ne moze govoriti o nekom monopolu zar ne ?

Kako to udaraju na male hladnjace ?
 
"Ariljac80"vjerujem daje kod vas tako.Kod nas u Republici srpskoj su gazde koje imaju pare i bave se drugim poslovima i nemaju veze sa malinam otvorili hladnjace.Vidili dase tu vrte pare pa poletili da otvore hladnjace.Otkupe nekoliko stotina tona maline,a nemaju razradjen poso ni kupce u inostranstvu.Komece oni prodat malinu?Prodaju vasim hladnjacama.Zvanicni podatak je da 48% maline iz Bosne zavrsi u Srbiji.I dokse ugrade nasi ,pa vasi hladnjacari.malinarima mala cjena. E toje problem ,Treba direktno da izvoze .Da put maline bude Proizvodjac-hladnjaca-Strani kupac. ane dase ugradjuju 2 hladnjace.Oni time nama obaraju cjenu a i vama u Srbiji stvaraju zalihe.Izlazili su podaci i za Srbiju 4-5 hladnjaca vam drzi skoro cetvrtinu izvoza.Oni i diktiraju cjene,al izgleda da ih pokusavaju zaobic kupci i da direktno kupe od manjih hladnjaca jeftinije malinu.
 
Poslednja izmena:
Zombi, to je svuda isto... Svi su u fazonu da "operu" neke pare, zarade nešto na brzinu i to je to... Pa kod mene u firmi zaposle čoveka koji barata sa ciframa, nije čovek iz struke... I šta se desilo? Stavili katanac na vrata, otpustili 20+ ljudi, a taj "inženjer" plaćen boga ipo... Kao što ti reče, otkupe maline bez rešenja za šta će dalje...
 
Dovoljno si rekao,nema potrebe da nastavljamo polemiku.....

Moj komentar je bio postavljen u formi pitanja i o tome govori znak pitanja (?) . . . . . . ( cak 4 x u tri recenice )

Naravno da ne postoji zelja za polemikom jer je za nju potrebno da se obe strane dobro razumeju u materiju .

U ovom slucaju ja se slabije se razumem u ovu pricu i sve sto znam iz ove oblasti je ono sto procitam na forumu , vidim na tv-u , iz nekih direktnih kontakata sa par proizvodjaca ( a i oni su taze od pre 3 god ) , poslusam i vaseg predstavnika Dobrivoja pa je valjda razumljivo sto ponekad nesto i priupitam . ( ne polemisem )

Zacudio me je podatak da kod vas postoji vise stotina hladnjaca a da ih je recimo kod nas samo par i da pored tolikog broja postoji neki monopol ?

I kako to i kojim mehanizmom udaraju i unistavaju male hladnjace ?
 
Poslednja izmena:
Tako sto nameste male da kupuju za njih i sad im zatvore na 120 i nema doplate a veci kasnije doplate ili daju djubrivo. To je ako radis za njih. Druga ako zamrzavas svoju dogovor da plate zamrznutu po ceni sveze i ako je roba extra i ako im nekad potrebna roba.tako mali gube volju za rad. Pod 3 nema kupovine od malih naredne 3god npr. Jel jasno sad?
 
Stavite se u ulogu kupca na Zapadu.Ako se radi o snabdevacu marketa,njemu trebaju mala pakovanja kvalitetne maline.Sta ce on da uradi?Kontaktirace prodavca iz Srbije,odnosno izvoznika,jer tu ima kvalitetan,aromatican rolend Vilameta ili Mikera.Kupac ce sklopiti ugovor sa prodavcem u kome ce insistirati na ujednacenom kvalitetu,ispunjavanju zdravstveno-sanitarnih standarda (neophodni sertifikati) i sto je posebno bitno na kontinuitetu isporuka.To je vazno jer kupac ne zeli da mu zafali robe u rafovima koju potrosaci traze,isto tako ne zeli da ima oscilacija u kvalitetu,aromi ili estetskom dozivljaju na koji su potrosaci navikli.Cena,verovali ili ne,dolazi u drugi plan jer kupcu nije narocito bitno da li je robu platio 2,8 evra ili 3.3 evra (naravno da ce platiti manje ako moze). kada je prepakovanu prodaje 15-20 evra po kg.
Sve ovo male hladnjace ne mogu da isprate,tako da ostaju vezane za velike izvoznike.
 
Vladimir Polic Copy-Paste.... Ciji rad ja omalovazavam...?? Ko je kurcubic...? Ekipa iz ledene je pre berbe VEOMA vesto pregovarala ..sa mnom i burazerom...i ja ih NAHVALI!! ...A kad je berba pocela ...oni su povukli RUCNU ...Tako da im burazer nije ni preuzete gajbe hteo da im vrati....ja sam bio malo flexsibilni pa sam im predao robe samo onoliko koliko su uplatili avansa pre pocetka berbe... Moja greska ..u proceni skim treba a skim ne treba raditi...jbg-a?? Posto me prozivate za veccu plantazu ,,,E ovako ...bavio sam se nekim biznis... Iz nebitnih razloga ...puko...pa ko davljenik se hvatam za slamku (MALINA) 0.80 ha zatim uzimamam u zakup 2 ha prosirujem plantazu...? u nadi da cu u roku od nekoliko god zaraditi da kupim 2 ha i da postavim PG (protiv-gradnu) ...nabavim neophodnu mehanizaciju i obezbedim uslove da se sa 3 h maline moze lepo jedna porodica izdrzavatiii ... meni u 7-oj deceniji je jasno oo..da se vise nikad ne moze izdrzavati prodica sa 2-3 krave....isto tako dolazi vreme da malinjak od 30-80 ari ...ne ce da pije vodu...? I sta je problem ako sam se odlucio da se bavim teskimiiim al postenim radom..? NISAM mogao ni pretpostaviti ...da ce vec ove god. ....tako brzo doslo vreme ...da se porodica ne MOZEEE izdrzavati ni sa 3 ha MALINE....CUDNO NEKO VREME ...ZAR NEEE...?

nabrao sam 20+ t a 20+ tona je propalooo Malinjak sam cenio u fazi proccvetavanja 35+? t ...ali iznenadilo me je koliki je potencijal bio vise od 40do ?48 t + vise od 6kg/m/d ..zbog niske cene ..prestao sam sva ulaganja sem ponekad zaliva ...pa sam skoro unistio veci deo malinjaka...sto sad pokusavam da ga spasavam ...Podrivanjem i ostalim agro-tehnickim merama../ ako uspem spasti sto se spasti moze..?

..i JA SAM JEDAN OD ONIH STO SKOLUJEM DVA ODLIKASA ...iskljucivo i samo od MALINE ...nazalost ove god moram ponovo u DUZNICKO ROPSTVO...ako razumes???


Vladimir Polic Ponavljam ...svuda u svetu se desava nesto cudno po pitanju cene i drug.problema maline kao kod nas...Trazimo razloge i resenja na VISEEEM nivou... Nista nemamo od toga sto ce da kritikujemo i napadamo bilo koga..?


Da dodam ... i dalje mislim da je jedino resenje ..ne ulagati u malinjak i ne brati do punog roda ..a tad obrati koliko ima-ima ...i odrzavati malinjak do boljih vremena...ko izdrzi..?

A sto bi neko podizao cenu i ako ima prostora za to: kad donose i donosili bi i na 80 din..?

Suplje price da se neko bori za nas..? a sto bi ..? pimer poznat nista novo....Ako hladnjacar x OTKUPI I IZVEZE 18 000 t X 1000 = 18.000.000 i ponudi tamo nekom borcu samo po jedan din /kg....pa zar ocekujete da je neko toliko bezgresnik i imun na pare...? tako da je bez veze nesto ocekivati od raznoraznih poznavalaca...?

i jos jedan Copy -Paste...POZDRAV!


[h=5]Niko Landzhov[/h]11 ч. · Velingrad, Pazardzhik Province, Bulgaria

Колеги, добър ден! Изкупна цена "Люлин", "Полка", "Херитидж" в България 0.90-1.00-1.10 €/кг. Продажна цена CPT Мюнхен 1.70 €/кг. (4*2.5 Extra).

Свиђа ми се

























Коментар






10 Ви и још 9 особа





[h=6]Коментари[/h]
Милија Тодоровић И код нас је јебена ситуација!!!
Свиђа ми се
· Одговори · 1
· 2 h
Уклони







Vladimir Polic Sta reci...! ?? izgleda da neki medjunarodni monopol je u pitanju..? MOZDA je resenje ..ne ulagati god -dve i ne brati ..a brati samo kad je u punom rodu pa sto ima-ima..?
Свиђа ми се
· Одговори · 1
· 1 сат
 
Za Pola

Ne slazem se sa Vama u misljenju da postoji problem na globalnom nivou sto se tice konkretno maline.Cena rolenda od 2,8 eura je sasvim pristojna.I ponovicu jos jednom,mi nismo konkurentni u industrijskoj malini jer taj segment popunjavaju Poljaci sa jeftinom masinskom proizvodnjom.Mozda ce nase vojvodjanske kolege jednom potisnuti Poljsku.Videcemo.
Da ste posejali kukuruz,krompir itd, ponovo ne biste mogli od toga obezbediti pristojan standard porodici.Kao sto ni Vasi beraci ne mogu da izdrzavaju porodicu od branja malina i drugih sezonskih poljoprivrednih poslova.
Greska je u sistemu i ovde i na globalu,na sirem nivou od maline.
 
Rešenje svih problema u srbiji a ne samo malinarskih su izbori svake godine na jesen,pa bi se drugačije radilo. Uopšte nije bitno ko je na vlasti.
 
Za Pola

Ne slazem se sa Vama u misljenju da postoji problem na globalnom nivou sto se tice konkretno maline.Cena rolenda od 2,8 eura je sasvim pristojna.I ponovicu jos jednom,mi nismo konkurentni u industrijskoj malini jer taj segment popunjavaju Poljaci sa jeftinom masinskom proizvodnjom.Mozda ce nase vojvodjanske kolege jednom potisnuti Poljsku.Videcemo.
Da ste posejali kukuruz,krompir itd, ponovo ne biste mogli od toga obezbediti pristojan standard porodici.Kao sto ni Vasi beraci ne mogu da izdrzavaju porodicu od branja malina i drugih sezonskih poljoprivrednih poslova.
Greska je u sistemu i ovde i na globalu,na sirem nivou od maline.

E moj prijatelju, to za Vojvodinu zaboravi, ovde je malinu, u glavnom posadio narod koji je ostao bez posla na malim povrsinama, uzimajuci cak i zemlju u zakup... Dolaze kombajni, ali polako ,nisu nam malinjaci ni prilagodjeni za njih.... Zemlju svih velikih kombinata su pokupovali Kostic, Miskovic, Todoric i sl.. Drzavna se daje Arapima, koje niko nije video.. Sade se velike plantaze Jabuka, lesnika, cak i do 300 ha. Zamisli promene na 50 ha komplet 50 cm najplodnije zemlje i posade borovnice... Tako da od vojvodjanskih malinara, koji ce biti konkurencija Poljskoj, nema nista... U ovom momentu proizvedemo do 10 000 t maline i mislim da je to nas limit sa tendencijom pada u narednim godinama...
 
Poslednja izmena:
U ovom momentu proizvedemo do 10 000 t maline i mislim da je to nas limit sa tendencijom pada u narednim godinama...

Diskutabilna je i ta cifra... Jutros citam u Blic-u, kaze neki 'strucnjak' da ce ove godine biti proizvedeno 55 hilj. tona... tako da ne verujem da Vojvodina sama ucestvuje u petini ukupne proizvodnje... No, ti si svakako upuceniji mozda i ima toliko... :)

A i to sto si spomenuo za Arape... 100% tacno! Kao i za borovnice... Lesnici jos i bože pomozi kao i jabuke... Ali sa borovnicama nisam bas nesto ni ja saglasan u nasim krajevima...
 
@pole

Evo covek vam je lepo odgovorio i rekao je istinu, otkupna cena i prodajna cena FCO Nemacka, +- 5 centi u zavisnosti od kupca.

Kako mislite da vam neko vise plati kad je svuda u okruzenju manja cena nego kod nas... Pa kada ce se onda prodati nasa roba ili nase hladnjace treba da idu u minus jos jednu godinu a onda....?

Nije sve tako jednostavno kako vi zamisljate... Jedno je biti vrhunski proizvodjac poput vas a nesto sasvim drugo je biti dobar prodavac, tu robu izvesti i naplatiti u nekom razumnom roku.

@jevto

Nije tacno da su sve male hladnjace vezane za velike izvoznike a opet nije tacno ni da sve velike hladnjace izvoze direktno. Lista izvoznika sadrzi preko 300 firmi koje izvoze direktno, za fabrike manje i vece, za veletrgovce manje i vece, za razne manje i vece markete, za poslasticarnice, pekare i sl.

@ariljac80

Ako se male hladnjace dole ne udruze znate sta vas ceka. A da bi se male hladnjace udruzile treba da prodje jos dosta vremena, kao sto se proizvodjaci ne udruzuju lako mislim da je sa hladnjacama situacija jos gora.
 
Zadnjih 5-6 god sam radio sa 12 hladnjaca i 2 prekupca .... uskoro cu izneti svoja iskustva sa istim..pa sami procenite ...ko su i sta su i dali ima iko od nas POZITIVAC..? Mozda sam ja TALICAN ili ortodoksna....i NEGATIVAC.?
 
Zadnja informacija rolend na carini 3.3€ ima zarade i to velike. Nema maline drugari, sve price im padaju u vodu. Sad ce da traze malinu nece da pitaju za cenu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh