Proizvodnja silaže od kukuruza i sirka za proizvodnju zelene energije

Pretpostavljam da možeš da ga kupiš u Nemačkoj, ali bez dozvole/prethodnog ispitivanja ne možeš da ga uvezeš u Srbiju.
 
Ma ljudi kažu da je i džin odličan. Na hrvatskom forumu vidim da ga seju i da su zadovoljni a i cena semena je dosta niža u odnosu na uvozne sa zapada.
 
malo sam iscitao temu i cini mi se da je neko spomenuo nuz proizvode za stocnu hranu? interesuje me da li to prdajete ili?
 
Čuo sam pre par dana od nekog tipa iz Holandije da u okolini Sečnja ima proizvođač koji pod navodnjavanjem u jednoj sezoni izvlači dve setve silažnog kukuruza sa nekih 1000 hektara... Jel zna neko nešto više o tome, uopšte o mogućnosti sejanja dva puta u sezoni, ili da zna na koga taj Holanđanin misli?
 
Sa navodnjavanjem mozes sejati ali s obzirom da ti trebas neke hibride sa duzom vegetacijom kako bi dobio sto vecu masu,s tim ih kasnije skidas,pa onda pitanje kolko moze iznapredovati neki drugi kukuruz i kolko se to isplati s obzirom da tebi treba masa a od druge setve zavisi i od godine no i od kvaliteta sistema za navodnjavanja kolko se moze izgurati.
 
Evo roloprese za biomasu, Anderson BioBaler, za koju mislim da bi bila dobro rješenje za jeftino dobijanje biomase.


S obzirom na to koliko neobradjenih površina ima na sve strane, obraslih šibljem i korovom, uz pomoć ove mašine bilo bi moguće dobiti spakovanu biomasu, već zbijenu i laku za transport. Sa jedne strane, moglo bi se zaraditi na saniranju zapuštenih površina a u isto vrijeme dobiti ogromne količine biomase. Mašina je u stanju sjeći drvo sa stablom debljine do 10cm, potrebna snaga traktora je minimalno 180KS, masa joj je nešto više od 6 tona, u stanju je ići iza traktora kao i sa strane, veže u kanap, dimenzije bale su 120x120cm, masa bale je oko 500kg a visina sječenja je podesiva. Nisam siguran dal se ova vrsta biomase može korisiti na isti način kao biomasa od kukuruza (silaža) ali mislim da je ovo dobro rješenje i da pripada u ovu temu. Razmišljao sam o tome kako bi se ovakve bale moglo skladištiti, pošto bi ovom mašinom bilo moguće balirati i ovaj divovski sirak o kojem se ovdje govorilo. Bale bi se mogle slagati u već postojeće kanale za silažu ali tako da leže na boku i potom gaziti. Na taj način bi bale, oslanjajući se jedna na drugu, popunjavale praznine tj, dobijale kvadratni oblik (gledano sa strane) i lako izuzimati viljuškarom, bez potrebe za "aligatorom" za izuzimanje silaže.
 
Po meni KWS je majka Mara za silazu a znam i da vecina tako misli...Prvenstveno zato sto od kad su se pojavili na trzistu evo vec 10 godina,skoto da nisu nikad omanuli bilo kakvi da su uslovi...Ja silazu ne radim ali ih berem u klipu i vidim sta prodje kroz onaj berac.Hibridi poput Grecala i Kermessa a ovde kod nas stocari forsiraju Mikado i kazu da je to ZAKON!E sad vi koji sejete bolje znate,AS je izbacio isto jedan silazni kukuruz-imao ga jedan kod nas ali nije odusevljen,brzo zre i treba striktno da se pazi kada ce biti maksimalno iskoriscenje dok kod KWS ima fore,posto Stay Green je njihov izum...Kada bih radio silazu opredelio bih se za Kws bez razmisljanja
 
S obzirom na to koliko neobradjenih površina ima na sve strane, obraslih šibljem i korovom, uz pomoć ove mašine bilo bi moguće dobiti spakovanu biomasu, već zbijenu i laku za transport. Sa jedne strane, moglo bi se zaraditi na saniranju zapuštenih površina a u isto vrijeme dobiti ogromne količine biomase. Mašina je u stanju sjeći drvo sa stablom debljine do 10cm, potrebna snaga traktora je minimalno 180KS, masa joj je nešto više od 6 tona, u stanju je ići iza traktora kao i sa strane, veže u kanap, dimenzije bale su 120x120cm, masa bale je oko 500kg a visina sječenja je podesiva. Nisam siguran dal se ova vrsta biomase može korisiti na isti način kao biomasa od kukuruza (silaža) ali mislim da je ovo dobro rješenje i da pripada u ovu temu. Razmišljao sam o tome kako bi se ovakve bale moglo skladištiti, pošto bi ovom mašinom bilo moguće balirati i ovaj divovski sirak o kojem se ovdje govorilo. Bale bi se mogle slagati u već postojeće kanale za silažu ali tako da leže na boku i potom gaziti. Na taj način bi bale, oslanjajući se jedna na drugu, popunjavale praznine tj, dobijale kvadratni oblik (gledano sa strane) i lako izuzimati viljuškarom, bez potrebe za "aligatorom" za izuzimanje silaže.
Mi upravo koristimo ove Anderson BioBaler mašine u Makedoniji za sakupljanje orezine vinove loze od kojih pravimo briket. Pored ove Anderson mašine, pokušali smo i sa nekim manjim Italijanskim mašinama, ali sa njima nije išlo, i ovaj Anderson je prava stvar.. Istina je da može da balira bilo šta, čak u Hrvatskoj čovek koji pravi sečku i izvozi za Austriju koristi ovaj Anderson BioBaler + Xerion traktor koji zatera u močvaru pored Save i time faktički ima besplatnu sirovinu. Međutim baliranje divovskog sirka bi bilo besmisleno, jer prva stvar sirak ti ne treba u balama, a druga stvar to bi bilo izuzetno sporo i skupo u odnosu na klasičan silažni kombajn.

Evo i par fotografija od letos:
3uqiz.jpg


QxW2h.jpg


9thOW.jpg


Nnks2.jpg


4Y36R.jpg


A ovo je ta manja Italijanska mašina i male bale koje ona pravi:
jZsql.jpg


QGQrL.jpg
 
Čuo sam pre par dana od nekog tipa iz Holandije da u okolini Sečnja ima proizvođač koji pod navodnjavanjem u jednoj sezoni izvlači dve setve silažnog kukuruza sa nekih 1000 hektara... Jel zna neko nešto više o tome, uopšte o mogućnosti sejanja dva puta u sezoni, ili da zna na koga taj Holanđanin misli?
Pitaj člana Diklofen,pošalji mu pp jer mislim da ne dolazi u ovu temu.On je dobro obavešten za dešavanje u Sečnju.
Što se tiče dve žetve probajte sa jesenjom setvom pa prolećnom ,manji je rizik a pošto imate sistem za navaodnjavanje mislim da vam kasnija prolećna setva neće biti problem.U najgorem slučaju možete dobiti 3 žetve u dve godine.Ta zemlja što je imate je za naš teren odlična.

---------- Poruka napisana u 17:10 ---------- Prethodna poruka je at 17:06 ----------

Za ovu zadnju mašinu (malu presu)kolika je snaga traktora potrebna.
Kod nas svaka duž ima kanale i to bi moglo da se iskoristi zato što poljoprivrednicima predstavlja problem tj niko ne kosi pa vetar raznosi korovsko seme.
Kad bi to balirali još bi vam meštani platili za uslugu:osmeh:
 

Za ovu zadnju mašinu (malu presu)kolika je snaga traktora potrebna.
Kod nas svaka duž ima kanale i to bi moglo da se iskoristi zato što poljoprivrednicima predstavlja problem tj niko ne kosi pa vetar raznosi korovsko seme.
Kad bi to balirali još bi vam meštani platili za uslugu:osmeh:
Ne znam kolika je minimalna snaga za ovu malu mašinu, mi smo sve to vukli sa ovim velikim..

Inače, ja sam baš danas osmatrao iz auta onu silnu trsku pored kanala po okolnim selima oko Alibunara, jer nam treba nekih 3-4 hiljade kubika toga za olakšavanje komposta, i čak sam i razmišljao da prebacim jednu balirku iz Makedonije da to skuplja, ali nema toga toliko koliko nama treba... Osim ako ne naletim negde na mnogo više trske, moraćemo da sadimo slonovsku travu namerno samo za to..
 
Veruj mi sa puta si video mali deo.Toga je izgorelo u jesenjim radovimo samo bog zna,svi to zapale.Ako si raspoložen svrati do mene kad si u Ilandži pa da te provedem i po ataru gde ne vidiš sa puta i po onim većim kanalima(širim).Samo u mojoj katastarskoj opštini bi sakupio tri puta više nego što ti je potrebno.Samo ti treba Džip za obilazak.
 
Nismo još uvek, nisam imao vremena ni da odem do ovih zastupnika Krone-a da se raspitam kakva je situacija kod njih.. Ali do nove godine ću to sve rešiti.
 
Mi upravo koristimo ove Anderson BioBaler mašine u Makedoniji za sakupljanje orezine vinove loze od kojih pravimo briket. Pored ove Anderson mašine, pokušali smo i sa nekim manjim Italijanskim mašinama, ali sa njima nije išlo, i ovaj Anderson je prava stvar.. Istina je da može da balira bilo šta, čak u Hrvatskoj čovek koji pravi sečku i izvozi za Austriju koristi ovaj Anderson BioBaler + Xerion traktor koji zatera u močvaru pored Save i time faktički ima besplatnu sirovinu. Međutim baliranje divovskog sirka bi bilo besmisleno, jer prva stvar sirak ti ne treba u balama, a druga stvar to bi bilo izuzetno sporo i skupo u odnosu na klasičan silažni kombajn.

Zaista mi je drago da već korisite ovu fantastičnu mašinu! Nisam znao za taj sirak, prvi put to vidim u zivotu pa nisam znao kako se silira. Lijepo je vidjeti kako jedna mašina može da omogući krajnje jednostavno korištenje ogromnih količina biomase (mislim na orezinu od loze) koja bi inače morala da se uklanja na druge načine, uz angažovanje brojne radne snage i velikim troškovima. Kod Anderson BioBalera je najbolje to što on ima svoj malčer pa sve radite sa samo jednim traktorom. Čudo je ta biomasa, ima je na sve strane u ogromnim količinama, eto spominje se i trska i korov po kanalima...sve se to može iskoristiti i dobiti energije od toga, em očisitite zemljište, em ne zagadjuje kada gori em može beskonačno iznova da raste. Šteta samo što se naša cilivizacija nije razvijala u tom pravcu, u iskorištavanje obnovljivih resursa, umjesto što smo otišli putem fosilnih goriva.
 
@zombie_666:
Znaš kako, nafta je ranije (a i sada je) toliko jeftina da se nije isplatilo uopšte ni razmišljati o bilo čemu drugom... Pre 100 godina kada su počeli da se koriste prvi SUS motori, oni su bili slabiji od elektromotora tadašnjeg doba, međutim sama nafta je bila toliko jeftinija od struje da je to uticalo na ceo razvoj koji je otišao tim tokom.

Kako fosilna goriva poskupljuju tako će postati atraktivne i neke druge opcije kao što je to slučaj npr. danas... Pre 20 godina nisi mogao da zamisliš da ćeš moći proizvoditi komercijalno konkurentnu struju ili biomase ili vetrenjača, a danas je to u velikom broju država slučaj... A obnovljivi izvori i zelena energija će postajati sve atraktivniji kako cena fosilnih goriva raste, i na to jedino utiče vreme, dok političke odluke imaju vrlo malo uticaja.
 
Nazad
Vrh