Proizvodnja silaže od kukuruza i sirka za proizvodnju zelene energije

Zato sam i pitao šta mislite o drugim kulturama?
Krmni sirak,sudanska trava takođe daju velike količine zelene mase.
Da li se mogu iskoristiti i razne trave sa pašnjaka koje godinama niko ne kosi zbog smanjenog stočnog fonda?

http://www.nsseme.com/products/?opt=forage&cat=products
Na ovom linku imaš punudu semena "NS semena" za krmno bilje ima i malo podataka o prinosu zelene mase.(treba uzeti sa rezervom)
Evo nekoliko podataka koje sam izvadio iz literature pa guglaj malo možda će ti pomoći.
SIRAK- sorghum,indian millet (eng),Sorghumhirse (nem),el sorgo (fra),el popote,la zahina (španski).
Andropogon sorghum brot.-običan sirak
Andropogon sudanese Pers.(sorghum sudanese) sudanska trava.
Nadam se da sam bar malo pomogao:ppozdrav:

Da se nadovežem subvencija ne može ostati poljo.proiz. ako uzmete zemlju u zakup ali može se napraviti neki interni ugovor koji će biti validan na sudu ako dođe do toga.
 
Inace Na vasoj fotografiji,gde ste tablom na kojoj pise KWS Buldozer odmeravali visinu,je stocni ( krmni ) sirak....Sorgum vulgare sudanese......imate sirka za zrno,za metle,za sirup i ovaj krmni koji daje najvece prinose zelene mase.
 
Kao što sam obećao juče, evo ovo je tabela koja prikazuje koliko se biogasa dobije od 1 tone substrata:
Kravlja balega, 12-15% TS, 35-45m3
Svinjsko đubrivo, 3-9% TS, 20-35m3
Kokošije đubrivo, 10-29% TS, 60m3

Livadska trava, 18% TS, 98m3
Detelina, 20% TS, 900-1000m3
Kukuruzna silaža, 28-35% TS, 168-180m3

Biogas sadrži otprilike 50-60% metana, ostalo su primese
 
Inace Na vasoj fotografiji,gde ste tablom na kojoj pise KWS Buldozer odmeravali visinu,je stocni ( krmni ) sirak....Sorgum vulgare sudanese......imate sirka za zrno,za metle,za sirup i ovaj krmni koji daje najvece prinose zelene mase.
Konkretno vezano za taj sirak sam pričao sa predstavnicima KWS-a, iza nedelje ću imati sastanak sa njima da dogovorimo koju količinu semena bi mogli da mi obezbede za narednu godinu, jer kako sam ih razumeo ta sorta je još uvek u nekoj proceduri ispitivanja pre uvoza.. Inače mi je rekao da taj bulldozer postiže prinos od 90t/ha.
 
Kao što sam obećao juče, evo ovo je tabela koja prikazuje koliko se biogasa dobije od 1 tone substrata:
Kravlja balega, 12-15% TS, 35-45m3
Svinjsko đubrivo, 3-9% TS, 20-35m3
Kokošije đubrivo, 10-29% TS, 60m3

Livadska trava, 18% TS, 98m3
Detelina, 20% TS, 900-1000m3
Kukuruzna silaža, 28-35% TS, 168-180m3

Biogas sadrži otprilike 50-60% metana, ostalo su primese

Da li to znači da bi vama najviše odgovarala silaža od deteline?
Da li ste formirali i cenovnik za ostale sirovine ili samo za kukuruznu silažu?
Po ovoj tabeli ,ako ste kategorisali cene po sirovini ,mislim da je sa aspekta proizvođača a i vas kao otkupljivača najisplativije gajiti i ugovarati detelinu.
 
Detelina, 20% TS, 900-1000m

Ovo za detelinu si pogresio 100%...nemoguce je,logicki gledano,da je tolika razlika od ostalih kultura.
 
Detelina, 20% TS, 900-1000m

Ovo za detelinu si pogresio 100%...nemoguce je,logicki gledano,da je tolika razlika od ostalih kultura.
Tako mi stoji u tabeli, doduše tabela je na Nemačkom ali "Klee" bi trebalo da bude detelina...

Drugo detelina ima 6-8 puta manji prinos po hektaru od silaže, tako da iako daje više biogasa, kukuruz je jeftiniji na kraju po kubiku biogasa..
 
Mozda si i u pravu...logicki mi odudara.Ali kada se setim slike ,,naduvane,,krave koja se prezderala deteline i zatim crkla.....?

A sto se tice deteline,narocito lucerke,za prinos nisi u pravu.Ona ima 6-8 puta manji prinos sena,ali zelene mase u vise otkosa u toku godine jednako ili cak i vise od silaznog kukuruza
 
Oće li semena to Buldožera biti u prodaji ove godine?
U KWS-u sam pričao sa Dr. Zdravko Hojka, i on mi je rekao da je taj bulldozer u nekoj fazi ispitivanja, nešto što treba da odrade valjda da bi dobili dozvole za uvoz, ne razumem se baš u to, ali mi je rekao da će pokušati da za sledeću godinu obezbedi semena za jedno 50 hektara da možemo da napravimo neku oglednu parcelu i probamo kako izgleda.

Krmni sirak KWS Bulldozer daje prinos od 190 t/ha,
Jesi siguran? Možda ja nisam dobro čuo ovoga iz KWS-a, ali mi 190 t/ha izgleda previše...
 
Da, dva otkosa x 90 t = 180 t
Prinos od 190 t je postignut u Nemackoj, a posto se radi o novoj sorti nije puno rasprostranjena.
 
Da, dva otkosa x 90 t = 180 t
Prinos od 190 t je postignut u Nemackoj, a posto se radi o novoj sorti nije puno rasprostranjena.
Šta to tačno znači dva otkosa? Da li se on isto sadi na proleće pa do jeseni se dva puta skida, ili je taj drugi otkos posađen na jesen?
 
Potrudi se i pohvataj ,,osnove,,.....trebace ti !...da ti nasi ,,strucnjaci,, ne prodaju onu stvar za bubrege.
 
Mozda si i u pravu...logicki mi odudara.Ali kada se setim slike ,,naduvane,,krave koja se prezderala deteline i zatim crkla.....?

A sto se tice deteline,narocito lucerke,za prinos nisi u pravu.Ona ima 6-8 puta manji prinos sena,ali zelene mase u vise otkosa u toku godine jednako ili cak i vise od silaznog kukuruza

Potpuno se slažem!
Prinos zelene mase deteline je isti ili bar približan kao i kod kukuruza.
To bi značilo da je vama kao i nama proizvođačima isplativija kultura iz više razloga.
Ne bi bilo loše da donesete plan i strategiju otkupa,mislim da u mom mestu koji je od vaše elektrane udaljen 12 km ima puno zainteresovanih za saradnju.
 
Nazad
Vrh