Proizvodnja rasada u plastenicima

Za rasadu u kontejnere se ne koristi čisto bijeli treset brzo se suši i skori se a prilikom zalijevanja slabo upija vodu, preporuka je što više crnog treseta.
 
Za rasadu u kontejnere se ne koristi čisto bijeli treset brzo se suši i skori se a prilikom zalijevanja slabo upija vodu, preporuka je što više crnog treseta.

Kupio sam jednu Balu od 250l izgleda dobro ima Ovlazivac koji sprecava brzo susenje, razmisljam da kupim jedan dzak klasmana 100 crnog treseta pa da to pomesam i dobijam 75 belog i 25 crnog :ideja: ?
 
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje u vezi rasada paprike. Pre setve paprike seme naklijavam, međutim ove godine određena količina posejane paprike nije nikla. Da napomenem da je izvršena zaštita sa Previcur energy. Seme je zdravo. Kada sam razgrnuo supstrat da vidim u čemu je problem, našao sam semenke sa trulom klicom. Nije mi se ovo dešavalo prethodnih godina. Interesuje me da li je još neko imao slično iskustvo i u čemu je problem. Možda je klica prerasla pre setve, ili je prevelika vlaga u pitanju, ili nešto treće?
 
Ja sam zadovoljan za sada svojom paprikom (Kaptur). Slušao sam indoor-ove:ppozdrav: savete: prva tri dana temperatura do 30c, a juče sam spustio na 20-25c da ne bi oštetio klicu. ''Čačkao'' sam po supstratu i lepo je isklijalo seme, čekam da ''istera'' ovih dana. Kontejnere sa supstratom(Potgrond-H) prekrivao sam agrilom da bih zadržao vlagu. Jedino što mi je temperatura juče na onom suncu otišla na 35c, pa sam prekrio klijalište energetskom zavesom da bih zasenio kontejnere.
Sledeće zalivanje sa Previkurom Energi?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje u vezi rasada paprike. Pre setve paprike seme naklijavam, međutim ove godine određena količina posejane paprike nije nikla. Da napomenem da je izvršena zaštita sa Previcur energy. Seme je zdravo. Kada sam razgrnuo supstrat da vidim u čemu je problem, našao sam semenke sa trulom klicom. Nije mi se ovo dešavalo prethodnih godina. Interesuje me da li je još neko imao slično iskustvo i u čemu je problem. Možda je klica prerasla pre setve, ili je prevelika vlaga u pitanju, ili nešto treće?

U pravu je indoor, nije toliko velika vlaga koliko visoka temparatura da si luftirao vise vlaga bi isparila, visoka temparatura te je zeznula. Ja sam imao taj problem prosle godine, pa sam na seme paprike pukao 1800 evrica, dva puta sam ga kupovao. Kad stisnes semenku izadje kao crvic iz nje.

- - - - - - - - - -

Danas sam bio u ispomoci burazeru, sadili krastavac u plastenik. Evo nekih slika...

25032015467.jpg
[/IMG]
25032015468.jpg
[/IMG]
25032015469.jpg
[/IMG]
 
Paprika je počela da klija:bravo:Posejao sam je 20.03.
Poslušao sam savete i prestao da naklijavam, kao prethodnih godina, već direktno da sejem u supstrat.


a evo i rasada paradajza koji je već ispikiran, tek sada stavljam slike

dscn7450.jpg


dscn7452.jpg



dscn7448.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, ja se ne bavim plastenickom proizvodnjom trenutno, ali pratim ovaj deo foruma godinama, ako tako mogu reci :osmeh: i od sledece godine planiram jedan mali deo zasticenog prostora iskljucivo za sopstvene potrebe. E sad imam pitanje za g. Topalovica, kao najiskusnijeg sto se tice proizvodnje rasada na stajskom djubrivu, naime, da li ako ove godine stavite stajnjak, taj isti sledece godine ubacujete u prvi sloj ili treba jos vremena da bi dobili humus i koliko ako znate? Da li posle vremena koje stajnjak provede u plasteniku, moze da se naseli bezbedno glistama i zasto ste poceli da koristite silikonske kablove umesto stajnjaka? Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru, i iskreno, sto se same tehnike proizvodnje tice, ovde moze bukvalno sve da se nadje, ali obrada stajnjaka kao posebna tema ne postoji na ovom forumu, pa su nedoumice iskljucivo vezane za stajnjak. Pozdrav, i svaka cast proizvodjacima, samo tako nastavite.
 
Da li neko moze da mi kaze koja je ovo bolest u pitanju? I sta koristiti od fungicita?
Rasd tikvice, stara autohtona sorta
007.jpg
[/URL][/IMG]
 
Ovo mi je prva godina da se bavim poljoprivredom i posadili smo rasad povrća i sve je dobro osim paprike.Paprika je nikla ali su joj ostali slijepljeni listovi.Hoće li od nje nešto biti?Da li da ponovo sadim sjeme ili da kupimo rasad?
 
Koi je najbolji sklop za pariku.Plastenik 30x8
3.5 biljaka po kvadratu. Pet folija sa po dva reda "na sredini", a do najlona dva puta po jedan red.

- - - - - - - - - -

Pozdrav ljudi, ja se ne bavim plastenickom proizvodnjom trenutno, ali pratim ovaj deo foruma godinama, ako tako mogu reci :osmeh: i od sledece godine planiram jedan mali deo zasticenog prostora iskljucivo za sopstvene potrebe. E sad imam pitanje za g. Topalovica, kao najiskusnijeg sto se tice proizvodnje rasada na stajskom djubrivu, naime, da li ako ove godine stavite stajnjak, taj isti sledece godine ubacujete u prvi sloj ili treba jos vremena da bi dobili humus i koliko ako znate? Da li posle vremena koje stajnjak provede u plasteniku, moze da se naseli bezbedno glistama i zasto ste poceli da koristite silikonske kablove umesto stajnjaka? Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru, i iskreno, sto se same tehnike proizvodnje tice, ovde moze bukvalno sve da se nadje, ali obrada stajnjaka kao posebna tema ne postoji na ovom forumu, pa su nedoumice iskljucivo vezane za stajnjak. Pozdrav, i svaka cast proizvodjacima, samo tako nastavite.
Nisam Topalović, ali pokušaću da pomognem. Ako se prevrne nekoliko puta, stajnjak će biti spreman za godinu dana - "kompostiraće se". Za gliste nisam 100% siguran, ali mislim da one vole svež stajnjak i na kraju, za ljude koji nemaju svoju stoku, silikonski kablovi završavaju posao za istu cenu, ali mnogo manje rada.

- - - - - - - - - -

Ovo mi je prva godina da se bavim poljoprivredom i posadili smo rasad povrća i sve je dobro osim paprike.Paprika je nikla ali su joj ostali slijepljeni listovi.Hoće li od nje nešto biti?Da li da ponovo sadim sjeme ili da kupimo rasad?
Razdvojiće se kotiledoni već, a mogu i ostati slepljeni pa da sve bude dobro.

- - - - - - - - - -

Ako si u mogućnosti da nabaviš seme iz Makedonije, probaj "Zlatnu Medalju". Kod nas ćeš, od nazovi makedonskih sorti, naći jedino Kurtovku, koja je različita u zavisnosti od proizvođača. Konkretno, probao san novosasku i smederevsku - dve veoma različite paprike. Ove godine sam posejao malo mađarske (ZKI) i za sada, što se semena i klijavosti tiče, mnogo bolja nego ove domaće.
 
Sta se desava sa ovim paradajizom? Neko rece nedostatak magnezijuma? Nesto uvrce list...

17042015485.jpg
[/IMG]
17042015486.jpg
[/IMG]
17042015487.jpg
[/IMG]
17042015488.jpg
[/IMG]
 
Topli dani, hladne noći su mu. Pričekaj da mu se korijen malo jače razvije, bude sve ok. Uvrtanje listova može imati više razloga - jedan je i da se biljka štiti od suše, a i od viška vlage, ili nedostatak hranjiva. Jeli zbijena zemlja oko korijena od zalijevanja?
Ja ne znam zašto vi to tako sadite - em bez foljie, em bez navodnjavanja kpk. Pa nije teško, ako je plastenik manji, nabaviti neku veću bačvu za vodu sa slavinoom, napraviti razvod i staviti cijevi kpk.Mala investicija u početku, ali imaš za stalno, i biljka uvijek ima vode. Bačvu podigneš na metar visine, da imaš pritisak u cijevimsa, i to je to.Folija će zadržati duže vlagu u zemlji, nema zezancije sa korovom. A sve se da kupiti i na malo u dućanu, kolko kome treba.
I kada pitaš šta je, reci barem koliko je star, kolko dugo je posađen, neke bliže informacije da se može zaključiti da li zaostaje u rastu i razvoju....
 
Nazad
Vrh