Proizvodnja rasada u plastenicima

salees je napisao(la):
topalovic je napisao(la):
sejao sam "reveru" ali nisam nasao ove godine pa sam posejao "mostru" a paradajiz i sve ostalo uzgajam za sebe
A jesi probao nekad ,,Eskendareni,, ja ih sadim par godina i bas sam zadovoljan sa prinosom ove godine hocu da ih sadim pod male tunele da li znas mozda kad bi trebalo da ih posejem u kese ::namigivanje::
Eskenderani je dosta poznija tikvica i napada je virus mozaika krastavca koji u kisnoj godini zna da opustosi proizvodnju,tako da je kod mene bila par godina i odmah sam presao na druge hibride.Setvu si trebo vec da obavis ako planiras pod plastenicku proizvodnju,neki proizvodjaci u susetstvu su posejali rasad sa tikvicama imaju tri stalna lista pa ti proceni sam.
 
Eskenderani je dosta poznija tikvica i napada je virus mozaika krastavca koji u kisnoj godini zna da opustosi proizvodnju,tako da je kod mene bila par godina i odmah sam presao na druge hibride.Setvu si trebo vec da obavis ako planiras pod plastenicku proizvodnju,neki proizvodjaci u susetstvu su posejali rasad sa tikvicama imaju tri stalna lista pa ti proceni sam.
[/quote] auuu :udri: opet kasnim a kazi mi kakva je ,,revera,, koju si ti sejao da li je po boji i obliku kao eskendereni i ko proizvodi seme...nvala :ppozdrav:
 
@ JuRa
Sve je to OK, sto pises.
U susednom mestu (par km od mene) nalaze se plastenici zadnje generacije.
Jedna firma ima komleks povrsine od 4, 60 ari.
Uzgajaju salatu i paradajz.
Jedan deo plastenika koriste za usluzno sejanje povrca.
Imali su prvih par godina grejs period na otplatu plastenika.
Radnici primaju oko 16 000 din / mesecno.

Drugi kompleks, druge firme ima nesto preko 5 ha.
Gajili su svo moguce povrce i gurali su par godina.
Pored povrca gajena je i kamilica i zacinsko bilje, trava za stadione,,,
Cak su i iskoriscen supstrat pakovali i preprodavali. ::lose::
Radnike su drzali po par meseci, neprijavljene sa minimalnim primanjem.
Koliko cujem plastenici su zatvoreni, radi samo jedan deo (proizvodnja kamilice).

Poznajem coveka koji ima blok plastenike od 40 ari.
Radio je par godina, dok nije otplatio kredit.
Sve je radjeno po jusu, placao je savenike, strucnjake, nenormalno ulagao i sada se zaposlio da vozi kamion.

Sve u svemu, na nestabilnom trzistu gde se uvozi sa svih strana
mora se na sve stavke u proizvodnji obratiti paznja.
Odosmo u :off_topic:
 
Ja nisam pominjao kredite.Racunica za svakog od nas je ista.Ja kada hocu da vidim gde sam uporedim sebe sa boljim proizvodjacima od sebe.Za dobar zivot mi treba oko 15000 biljaka u ranoj proizvodnji a ja sam na pola od toga.Nego da se vratimo na ovu temu.
Kako vam rasad podnosi ovo tmurno vreme?Ovo je dug period bez sunca i uopste mi se ne dopada situacija.Rasad pocinje da zuti i bezi u visinu.Kod mene su neki posadili na stalno mesto ali to takodje nista ne valja bez sunca.Nije dobro :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:
 
Ovako nam negine bar jos 3-4 dana valjda ce izdrzati, moj se dobro drzi ali imam problema sa provetravanjem javlja mi se vodena para iz tople leje ,pa 5 puta na dan otvaraj pa bulji u termostat pa onda zatvaraj i tako ceo dan.
 
knez je napisao(la):
Dali je ko sejao od sorti paprike Ekstazu i Ljubov dlan a od paradajza Uragan F1,interesuju me vasa iskustva sa njima?
Ураган је комерцијална пластеничка сорта без душе. Плодови нису сочни и укусни, те сигурно нису да их производиш за оне које волиш. Најосетљивија сорта на пламењачу коју сам икада гајио. Нагло расте, али брзо истроши природно ђубриво, претпостављам да је изузетно бујан ако му трпаш вештачко. Највише успорава раст при каљењу од свих сорти које сам производио, те претпостављам да је строго пластеничка сорта. Гаји се на једно стабло, редовно му кидати заперке.

А иначе, необично ми је оно што је неко коментарисао да "полеже пикирани расад". Добро окаљен расад који је имао довољно простора је јак попут леске, наравно, уколико је ђубрен квалитетним природним ђубривима. Иако то нико не ради у мом крају, ја пар дана пред продају потпуно свучем најлон, и пустим га на ветар и хладну кишу. Расад пикирам у ваљчиће од фолије, како би могао да тера у дубину свој бујан корен, а још у расаднику допуњујем земљу највише што може да стане у чашу. При пикирању у саксијице, у једном тренутку расад потпуно заостане у развоју, јер истроши сву храну и корен прерасте.
 
Preporucite neku dobru sortu paradajza i paprike koja ce ici dalje u prodaju.
 
poz svima imam jedan problem sa rasadom paprike pikirao sam ga i sada pocinju problemi sa poleganjem sta mi preporucujete da zastitim ovo sto je ostalo od njega do sada mi stradalo baram 1000 biljaka
 
Sad nema drugog rešenja nego hemija. A da li je neko koristio Trifender kao preventivu poleganju rasada?
 
Juce bili iz virdzinije kod mene zvao sam ih jer mi paprika uzasno nikla svega 40% a to sto je niklo ima samo kotiledone listove i nijedan drugi sredinu uopste nema u pitanju je kt-1 a pored nje imam kameleon i fortesu koje napredjuju sasvim normalno i oni me ubedjuju da je zbog nedostatka svetlosti sta vi mislite :sta:
 
Dali preparat BALB moze da zameni previkur posto je isto fungicid?
Post je spojen: [time]1299051655[/time]
_________________________________________________
topalovic je napisao(la):
kao rasad ili komzumna :sta:
Paaa komzumna......mislim koce da kupi paradajz koji nije lep za jelo.....jednom covek moze da dodje i kupi kilo-dva paradajza koji je samo na oko lep ali drugi put siguno vise nece kupiti od mene......znaci gubi se musterija......
 
Dali preparat BALB moze da zameni previkur posto je isto fungicid?



Fungicida imas koliko hoces ali od previkura i previkura energy nema boljih sredstva za zastitu rasada
 
Nazad
Vrh