Proizvodnja paradajza u plastenicima

Bas pred neki dan pricam sa jednim proizvodjacem povrca u plastenike zasto zatrpava rupu od malc folije oko stablo biljke sa zemljom.Nije znao da kaza razlog tako su mu rekli,e sad ja razmisljam logicki i mislim da se tako sprecava isparavanje ispod crne folije i razvoj bolesti kod biljke zbog tog isparavanja.
E sad dal sam upravo neznam ali jedan plastenik od 200 korena paradajza sam zatrpao pa videcu razliku.
Ako neko zna razlog vise zasto se to radi bas volim da cujem...
 
Mislim da je zemljom nemoguce sprijecit isparivanje,mozda to radi da bi biljka imala vise korijena

Poslano sa mog Hitman_DG850 koristeći Tapatalk
 
@ filip,netko zatrpava neko ne,imaš i za i protiv.Ako sadiš papriku na foliji na polju,obavezno se zatrpava,jer ako je sunce, gdje se dodiruje paprika i folija,vruča folija spali papriku a i vjetar baca foliju gore dolje ako rupa nije zatvorena.Ja u plasteniku ne zatrpavam rupu,pogotovo kod rane proizvodnje,volim da mogu prekontrolirati da li zalijeva ravnomjerno,zatim ja ufrezavam slamu u zemlju koja se u vlazi raspada i oslobađa co2 koji je važan u ranoj proizvodnji a i same rupe u ranoj proizvodnji djeluju kao maleni kalloriferi po noći jer zemlja se zagrije po danu od sunca a po noći se oslobađa topli zrak od zemlje i kroz te rupe struji direktno pod biljku.Netko bude rekao da je to mala razlika ali 0.5 stupnja više može značiti spas od smrzavanja presadnica.I još nešto,ne voli saditi dublje(ako ima izbora) iz još jednog razloga,presadnice rasti u saksiji u supstratu koji je crne boje,kada posadim da ne zatrpavam crni supstrat se bolje zagrijava od obične zemlje u ranoj proizvodnji.LP
 
Neznam to zatrpavanje je postalo moda izgleda rupa na foliju je 9-10cm tako opasnost od spaljivanje nema da ima primetio bi za ovih 5 god kako koristim malch.Ima samo da mi pronokne trava na tu zemlju i da mi otvori posao...
Hvala puno
 
Sorta je Buran.
sadjen je oko 10-og marta i grejan je 7 dana.
Baceno samo osnovno djubrivo nista jos kroz kpk.U ovim plastenicima je paradajz prvi put, par godina unazad je bio krastavac.
Stablo je debljine palca a visina preko mojih kolena a ja bas nisam mali(oko 180).
Po meni je moglo da se posadi jos 1 dvored posto su levo i desno po jedan red.
 
Jura a stajnjak? Nešto čisto sumnjam da može tako nabildan biti samo od npk,a da je ubacio još jedan dvored imao bi malo problema s berbom,možda sa oplodnjom prskanjem bolesti...ovako kolicima uđe i obere

Poslano sa mog Hitman_DG850 koristeći Tapatalk
 
Secam se kad sam prvi put postavijo plastenik na mesto gde je ranije sadjen pasulj pa to je bilo milina da gledas paprika je bila 1metar visoka grane se lomile od roda.
 
@zixo
Ne.Samo osnovno.... multikomp..... 50kg po plasteniku.
Plastenik je,mislim, 53x10, nisam bas siguran.Ja u 7 m sirine sadim 5 dvoreda.Imao je mesta za sos 1dvored min.I on sam kaze da je mogao bolje da isplanira.
 
Kod mene je ovakva situacija
938f18543887415.jpg
[/URL] [/IMG]
fc817f543887600.jpg
[/URL] [/IMG]]
3183d2543887901.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Kako vi oprasujete paradajz u plasteniku? Da li nabavljate bumbare ili rucno? Mi imamo plastenik 8 x 30 i rekose nam da bi trebali bumbari da to odrade...Imamo i pcelinjak d komsije u blizini, ali kazu da pcele nece unutra. Prosle godine smo radili na otvorenom paradajz pa nam nije trebalo...Svaka pomoc i predlog ce nam znaciti. Hvala.
 
Prozrake mnogo znače i pri oprašivanje jer sam vjetar završi posao,ja i pri otvorenom plasteniku te pri svakoj radnji oko paradajza drmam,samo drmam :))

Poslano sa mog Hitman_DG850 koristeći Tapatalk
 
Dok sam ih koristio nisu nikada pobegli.
Odu pa se vrate.Problem je kada bagrem pocne da cveta..... i uljana repica.


A kako sada oprasujete, posto kazete dok ste koristili? :osmeh:

- - - - - - - - - -

Ovisi kada sadiš,ako jako rano ja sam za bumbare.Naravno da se nekad sve stvari poklope negativno pa i bumbari zakažu.Inače bumbari ubrzavaju oplodnju,paradajz brže izbacuje nove cvjetove.



Mi razmisljamo da li je za tu kvadraturu bumbar ok, jer u tom paketu bumbara ima za 400m2 pa i vise (verovatno da moze i manje ).Pitanje je i isplativosti. Za raniju proizvodnju, vec imaju prve cvetne grane i bas lepo napreduje. Osim bumbara ne znam kako drugacije...

- - - - - - - - - -

Hoce li bumbari da pobegnu, kada se otvore luftarnici? Hoce. Kako to resavate?

Stavljaju se zasene na vrata, ali kazu nisu svi u isto vreme aktivni..Vazno je zbog prve i druge cvetne grane da se oprase...tako smo culi od agronoma
 
@ginigana
Paradajz sam pokrivao agrilom direktno na biljku.Dve osobe na suprotnim stranama naizmenicno povuku agril nekoliko puta i to je to.Sada je vezan i protresem zice i gotovo.Vidim da plod raste i na prvoj i drugoj cvetnoj grani.Znaci da funkcionise, ja zadovoljan.
Pre sam do vezivanja koristio hormone, ali je ovako daleko najlakse i najbrze.
Kada pocne berba onda nema vise ni tresenja.
Sto se tice zasena nikada nisam stavljao kada sam koristio bumbare.Radili su dobro posao, ali su skupi.
 
Nazad
Vrh