Proizvodnja paradajza u plastenicima

Prosle godine sadio Melodiju,idem pre neki dan da opet kupim seme i prodavac mi kaze sad se pakuje pod ime KIVELI ali ustvari to je navodno isto.Dali je isto i u Srbiju ili hoce ovaj da uvali nesto.
Ja kupio pre neki dan. I dalje se vodi kao Melodia od firme Seminis, nisam cuo za tu Kiveli. Vidim da po netu postoji to seme koje proizvodi Seminis, ali Melodia i dalje postoji.
 
Pozdrav ljudi,
hocu da posadim cherry paradajz u svojoj bašti a pre toga da napravim rasad. Doneo sam iz Holandije neko seme, ne razumem šta piše na njima ali nije mi ni bitno, jer bih samo pedesetak komada posadio. Imam tri vrste, na slikama su crvene, narandžaste i žute boje...
Evo jedne slike od pre neki dan... to seme je posadjeno u neki supstrat i zalivano redovno... Procenat uspešnosti klijanja 100% :) otprilike pre dvadesetak dana sam posadio... Presadiću ga u neku veću posudu , pa nek rastu u kući kao i do sada...
Sad bih u čaše od jogurta da sejem tih pedessetak komada koje bih kasnije presadio u baštu. Da li je sada pravo vreme za to? I ove čaše će stajati u kući, dakle na toplom...I da li moram da kupujem opet susptrat za rasad ili mogu da sejem u kompost koji sam proslog leta počeo da gomilam... Uglavnom je to bila trava, piljevina od bukve i slicno... Nisam još uvek pogledao kako izgleda kad bih otkopao taj donji deo... Htedoh danas, ali kiša me je omela...
"Rekreativno" gajim maline pa ima yarin 8-11-23 NPK, pa da li i njega da bacim malo u zemlju(supstrat, kompost)?
Hvala
189356272c5b0fd475969d701f49c33e.jpg
 
Poslednja izmena:
Malo si rano krenuo sa paradajzom, jedino ako imaš plastenik... Kompost moraš da pogledaš i pomirišeš, verovatno je gotov ali posto ti je prvi ne mora da znači.
 
Ovaj što je nikao će i dalje rasti u kući, to mu dodje bolje nego plastenik ... Svaki ce da dobije dovoljno veliku saksiju, pa nek raste dok moze...
Koji je optimalni period da počnem sa sejanjem u čaše?
 
Ako je za napolje sad pa do kraja marta. U kući obično nema dovoljno svetla, već ti se malo izdužio, okreći ga svakih nekoliko dana i 'mazi' ga.
 
Da ga mazim neću sigurno, niti da mu pevam :) , a okrećem ga vrlo često...

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Maženje je simuliranje vetra da se rasad ne bi izduživao u zatvorenim prostorima, samo se zaljulja rukom ili nekim predmetom da bi biljka 'shvatila' da mora da stvara jače stablo. Bilo je već priče o tome na forumu i postoje istraživanje koja su dokazala da je to dobra stvar.
Za pevanje, zavisi kako pevaš:)
 
vi to ozbiljno? :D ja to prvi put čujem,čak i pri prozračivanju su mi uvijek govorili da otvaram kontra stranu plastenika gdje se ne nalazi rasad
 
Četka imitira vetar isto kao u prirodnom okruzenju. Primetio sam da kad ukljucujem ventilator biljke su niže i jače
 
U tunelskom plasteniku se teže dešava jer uglavnom ima promaje osim kad vremenski uslovi ne dozvoljavaju provetravanje. Zato u velikim blok plastenicima koji imaju gornje luftere imaju i one velike ventilatore da veštački stvore promaju.
 
Maženje je simuliranje vetra da se rasad ne bi izduživao u zatvorenim prostorima, samo se zaljulja rukom ili nekim predmetom da bi biljka 'shvatila' da mora da stvara jače stablo. Bilo je već priče o tome na forumu i postoje istraživanje koja su dokazala da je to dobra stvar.
Za pevanje, zavisi kako pevaš:)
Ja sam mislio da se zezas zato što držim u kući :D sad ima smisla kad si pojasnio
Otvorim dva prozora i eto promaje

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Jel koristi neko ridomil gold MZ 68 od singente.Danas citam upuststvo na koje pise nesme da se koristi u plastenike,jel zna neko zasto je to.Jel zbog bezbednosnih razloga po zdravlje coveka ili je los za biljku.....
 
Da li namerno stavljas pečene cigle ispod gajbi zbog absorbcije toplote i otpustanja u toku noci iste ?
 
Nazad
Vrh