Proizvodnja paradajza u plastenicima

prihranjivao sam naizmenicno magnezijumsulfat+kalcijumnitrat pa onda3*20+me i tu si mu dao sve, bar sam ja tako resio problem sutra kacim slike
 
Pozdrav.
@jingis,samo strpljenja,ako je isti kao na slici smatram da je presadnica bila predugo u kontenjeru pa je malo ostarila, došlo do odumiranje korijenja,ako nije imao mjesta za rast.Dodaj malo fosfora za korijen i folijarno dušik.
@zoran023,kod tebe mislim da je u pitanju višak nečeg jer ga je biljka izbacila u rubne dijelove lista.Tipujem na predoziranje fosforom,to ti znaš da li si to dodao previše ili si nešto ubacio preko lista.Kada je manjak fosfora,list ti je tamno zelene boje u prelazu na ljubičasto.Kad je višak fosfora,to je tamno mrke boje koje se kreče sa ruba prema sredini lista.Ne vidim točno koje su nijase boje.
 
@tvrdoglavi ,tretirao sam ga antrakolom i gro green vegetativom folijarno,a kroz kap po kap sa ubacio flexil.Tacno je krenulo sa rubova ka sredini listova a sada su ti rubovi listova pa cak i pojedini celi listovi sasuseni.
 
Višak nečeg,možda nekih soli iz prihrane,preveliki koncentrat.Ja ovako prihranjujem presadnice:greda za sadnju se dva dana prije sadnje obiljno zalijeva,odmah nakon presada jedno zalijevanje sa visokim fosforom.Nakon toga deset ili više dana, ovisno o suncu,ništa čak ni vode.Za taj početak ima dovoljno vode i korijen mora da traži tu vodu ,da se ne uljeni i da biljka ne raste uludo u zrak.Nakon dva tjedna opet jedno zalijevanje fosforom(stvara korijenje i cvijetove),dušika i kalija ima dovoljno u zemlji za sam početak,to je mala biljka i ne treba puno hrane.Eventualno samo neki koktail mikroelemenata i biostimulator (biostimulatori nisu gnojiva,to bi mogao opisati kao biljni hormoni koji potiču neke procese u biljci,nešto olakšavaju).Sa nekom ozbiljnijom prihranom počinjem tek sa trećim cvijetnim katom.Zato lijepo molim da se poštovani narod ne ljuti na mene ali nekad mi se diže kosa (ja čelav),kada čitam kako se te male presadnice sa svima i svačim tretiraju.Nemojmo puniti đepove trgovcima,oni žive od toga da nešto prodaju a nisu ni svi agronomi kvalitetni agronomi.Cijene naših proizvoda su pale a cijene njihovih ošle u nebo.I sa jednostavnim stvarima se postižu prinosi.
 
I meni je slično bilo na lišću, prihranio sam ga sa Scots 20:20:20. Sad izgleda ok. Samo treba paziti i na koncentraciju.
 
Evo me nije bilo nekoliko dana na forumu, i sada sam ga otviorila i našla pp - upit @zorana o problemu. Najprije sam mu odgovorila i tek sada vidim da je problem iznesen i ovdje.
I ja sam zaključila da se radi o fosforu, sad, dali manjku ili višku - ali sada kada razmislim, mogao bi biti višak, pošto su rubovi oštečeni - ako su oštečenja počela prije nego su žile lista dobile ljubičastu boju..
U svakom slučaju - ili je nedostatak ili višak - @zoran će znati šta je radio - jeli ga je dodavao ili nije - ako nije onda je ili manjak zbog manjka u zemljištu, ili niskog ph - 7 ili preko sedam, pa je zblokiran, ili je doodavao kalcijnitrat sa npk gnojivom zajedno, ili ima nekih drugih hranjivih elemenata u suvišku, pa je neki od njih blokirao fosfor - disbalans hranjiva.....

Predložila sam, ako nije trovanje biljaka fosforom - folijarno fosforno svaka dva dana tri puta za redom, pa onda svaki četvrti, peti dan dok se biljka ne oporavi.
Teško je reći kada se ne znaju svi parametri, jer ako fosfora ima previše, onda ćemo samo pojačati problem.

Ono što je naveo da je koristio je meni nepoznato i ne znam o čemu se radi.

@tvrdoglavi, slažem se sa tobom, to sam i ja neki dan rekla tammo na našem forumu - male biljke, mlade, su ko male bebe - zapravo im i ništa ne treba osim majčinog mlijeka - čste zemlje - dok malo ne poodrastu.Stavljamo im gnoj i mineralno u ppredsjetvenu pripremu, i imaju za start i više nego dovoljno hrane.
Čemu toliki tretmani svim i svačim - to je bespotrebno bacanje novaca i potencijal za probleme i štetu.
 
Evo mog paradajza. Nema ga puno, interesuje me vase misljenje kako izgleda?
08052015508.jpg
[/IMG]
08052015510.jpg
[/IMG]
Ovaj je skoro posadjen, pre 2 nedelje...
08052015513.jpg
[/IMG]
A ovo ,je onaj problem sto sam pominjao u ranijim postovima, ibas me zanima u cemu je problem sa ovim strukom i pogledajte struk pored njega kako izgldea?
08052015514.jpg
[/IMG]
08052015515.jpg
[/IMG]
 
Kako se zaliva paradajz u plasteniku? Neka šema sigurno postoji. Trazio sam po internetu ali sve sto nalazim je sa vrednošću vlažnosti zemlje. Nikako da nadjem koliko litara po biljci, na koliko dana, u kom stadijumu koliko litara... Hvala na pomoći unapred.

Ps. Imam kap po kap sistem.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 
Imam 60m2 i 175 biljaka u njemu. Kap po kap je ro-drip, 10cm razmak, 7,5l na h. Zemlja je nekako peskovita.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 
Dva primjera kod mene.400 m2,1000 grana, treći kat cvijeta,zemlja glina.1000 l vode svaka tri dana,kada bude u punom rodu,ide svaki dan 1000 l.Eventualno se ubaci ako su velike vručine u punom rodu dva puta 1000 l čiste vode tjedno
400 m2,520 grana rajčice cvijeta sedmi kat,500 paprike grm 60 cm visoko,200 krastavca na dvije grane berba u toku,zemlja pijesak.Trenutno ide 700 l ujutro, popodne još 300 l koje dobivaju krastavci i največa rajčica.Kada sve bude u punom rodu,1500 l i prema potrebi o vremenu još malo više.Kpk na 10 cm.
 
Dva primjera kod mene.400 m2,1000 grana, treći kat cvijeta,zemlja glina.1000 l vode svaka tri dana,kada bude u punom rodu,ide svaki dan 1000 l.Eventualno se ubaci ako su velike vručine u punom rodu dva puta 1000 l čiste vode tjedno

Ne razumem sad, u punom rodu se zaliva 1000l dnevno a kad su suše 1000l dva puta nedeljno?


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk
 
Da li neko zna koliko je karenca actare u paradajzu i krastavcu?

Imam jednu liniju krastavca u plasteniku, pored paradajza. Sa paradajza sam pomlatio vaške sa decisom. Njemu je karenca 7 dana i za krastavac i za paradajz.

Sad sam mislio da opletem actarom, jer su mi se opet pojavile na krastavcu. Ali ne znam kolika je karenca. Krastavac će se uskoro brati, ali ako ne oprskam, obraću samo to što ima, pošto se vaši na krastavcu šire nenormalno.

Ili da opletem opet decisom?
 
Karenca za Aktaru je 3 dana .
I kod mene je problem na paradajzu to nije normalno, dao sam duplu dozu Aktare 4 gr na 10 litara ali ću opet morati prskati ali sada ću ići sa Karate Zeon.
Kad se prska Aktarom trebala bi biti zaštita idućih 3 tjedna a ono opet ih ima za poludit.
 
Paradajzu ne bi trebalo da smetaju previše. Ali brine me krastavac. Kako god, jutros sam prešao decisom.

Videćemo za dva tri dana, kakva je situacija.
 
Nazad
Vrh