Priključci, strojevi i mašine "made by savoris"

Kupio sam staru samoutovarnu prikolcu na kojoj je potpuno istrulio drveni patos.Da li je bolje rešenje raditi novi od metala ili iskopirati stari drveni?Ima li neko iskustva?
 
Evo da malo obogatim ovu izuzetnu temu,kao prilog slike od karete za vise namena:drva,bale,rinfuz.
Napravljena je od materijala sa otpada:glavcine od Lade,felne 16" od tamica ali su srca prepravljena,ruda je od zeleznicke pruge.Voz za bale je od rogova i greda od starog ovcarnika.Jos da uradim stranice(drvene) i kompletna je za 3 namene.Zavrsava posao samo tako.
o76hjc.jpg

5pla4k.jpg



Savoris zamolio bih te da malo opsirnije objasnis(ako moze i slikovito) princip izrade i nacin rada cepaca na hidropogon.
I zamolio bih te da mi kazes sa kojih masina skidas hidromotore(posto nisam mehanicar) jer bas si mi zaintrigirao mastu sta sve moze da se uradi.
:ppozdrav:
 
cjepac je toliko jednostavan da neces vjerovati
na otpadu sam nasao onu nogu na sleperima od prkolice sto spustaju na nju prikolicu kada je otkacuju
iznutra sam izvadio ono navojno vreteno sto ima i onaj mehanizam sto je neka redukcija , znaci samo iskoristio cijevi one cetvrtaste jer ulaze jedna u drugu knap
vanjska je 100X100mm a unutrasnja je 90X90mm , vanjsku sam ojacao sa jos jenom cijevi koju sam prethodno ukrojio

klip sam ubacio u onu vanjsku cijev posto nije mogao da udje u onu unurasnju
na dnu vanjske cijevi sam stavio bolcn gdje sam pricvrstio klip a na dno unutrasnje takodje bolcn na koji se kaca klipnjaca (onaj pokretni dio klipa)
dole stopa oslonac gore sjekira i samo cepaj
obrati paznju na oblik sjekire posto je to malo zajebana stavka

znaci klip kada se uvlaci onda cijepa i takodje obrati paznju da klipnjaca bude sto tanja jer tako ne gubis mnogo na snazi klipa pri uvlacenju
moj hod klipa je ja mislim oko 24 cm i MALO JE , sasvim je dovoljno za male kladice za sporeta ali je nedovoljno za cijepanje metrica tu preporucujem najmanje 40tak cm opet zavisno od oblika sjekire

ovo sto sam ja napravio samo je eksperimentalni uzorak i nije to zavrseno da bude kako treba imam u planu da pravim jedan ili cak dva "MUSKA" :cool: cjepaca
ovo ti je samo jedan nacin izrade cjepaca postoji vise varijanti

i jos samo da kazem NE POSTOJI LOS CJEPAC :D svaki je bolji od sjekire
evo ga pipremljeni dijelovi

evo ga u prvom eksperimentalnom radu

evo ovdje se vidi u radu pri cijepanju manjih kladica
vidis cak i rucku (cijev) koju sam nakacio na razvodnik naprijed i tako komandujem otpozadi traktora

ova kladica svezana spaner trakom je samo podmetac , prirucno sredstvo :haha:
 
savoris ::svaka cast:: za izum :D
U vezi ove samoutovarne prikolice, ove daske desno mi izgledaju ok, najjednostavnije ti je da zameniš samo ove trule drugim daskama i teraj dalje. Ako su sve daske polutrule, najbolje odradi kompetan remont, ja bih opet stavljao fosne, jer ako stavljaš plek, čini mi se da bi morao ispod pleka da staviš opet neko ojačanje, tj daske :cao:
 
Savo svaka ti cast,jednstavno a vrlo efikasno. :D ::svaka cast::
Imao sam priliku da se sretnem sa drugim varijantama cepaca.Rade na principu svrdla,a pogon im je preko kardana.Ima ih sa 1 brzinom(kod ovakvih treba stalno cepati gas da dobiju ubrzanje i rascepe kladu) i ima ih koji imaju 2 brzine.Medjutim svima je zajednicko:da strada kardan ili da se klada otme ako je uvrnuta i nezgodna za cepanje.
Ovo sto si ti izmislio nema te mane koliko mogu da primetim sa slika.Ne opterecuje vreteno traktora,ne treba gasirati,ne treba gurati kladu na svrdo.Radi na finjaka :D

E sad mi reci jesi li prikacio crevo za dovod ulja u klip na izvod za kipovanje prikolice(pa dobija pogon preko rucice spoljasnjeg kruga) ili neki drugi izvod ima posto vidim na slici 2 creva ako se ne varam.
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Evo ga patos od samoutovarne....

ja mislim da nema potrebe da se ovdje stavlja metalni pod
posto po mome misljenju duze ce da izdrzi drveni u ovoj situaciji djubre je agresivno za metal neredovno pranje i istrune brzo , drvo zakon
kao sto rece farmer :D

nadji bagremovu dasku i nema da mislis

@sosara ne varas se 2 crijeva idu na traktor
vladimirac ima jedan dvoradni izlaz pozadi k'o sto ti kazes za kipanje
pa hidraulicni je mnogo bezopasniji za rukovanje od onoga svrdlastog
drugar mi je imao svrdlasti polomio vise kardana , bezbroj puta ugasio fergu a jednom potpuno polomio onu konstrukciju umalo ostao bez ruku , jeben sport ::lose::
 
Savo ukoliko je na traktoru samo jedan izvod za kipovanje sta u tom slucaju.
Jer ovo sto je sa 2 creva je na principu protoka ulja kroz klip(koliko kontam).
Ako je 1 izvod na traktoru onda je i 1 crevo.Da li bi u tom slucaju funkcionisao klip ili ima klipova sa 1 i 2 dovoda/odvod ulja.
Ima li klipova koji samo uvlace klipnjacu i koji samo potiskuju klinjacu?Ili rade obe funkcije?
 
mozes i sa 1 ali ti je to sporije jer bi morao stavljati opruge kojie bi "vukle" klip u pocetni polozaj i to bi ti dosta usporilo rad,bolje ako mozes da uradis da imas 2 smernu hidrauliku,e u koliko ne znas ili nemas delova nije ni ovo sa 1crevetom tako lose imas da mu ulje ulazi u klip od pumpe i on precepi dok ti pokupis to drvo i postavis novo opruge ispraznile ulje iz klipa i vratile ga u pocetni polozaj stavljas novu i cepaj,pa opet tako u krug...jesam li sta pojasnio ili jos zakomplikovao??
 
@NA hvala na objasnjenju sad si i mene zbunio :haha: :ppozdrav:

opruge = batali radnju

nego ako imas samo jedan izlaz najjednostavnije (mozda malo skuplje) bi ti bilo da dodas ejdan externi razvodnik
u tom slucaju ostavis kipu stalno ukljucenu i dodas jos jedno crijevo koje bi ti ulje sa externog razvonika vracalo u rezervoar , u tom slucaju bi ti taj razvodnik bio pri ruci
najjeftinije do razvodnika da dodjes ti je da stavis neki polovan od nekog vladimirca ili rusa koji mozes kupiti za bagatelu u Rumi na vasaru

zasto bas ruski razvodnik
zato sto u njih komanda ostaje ukljucena sve dok se ne pojavi pritisak u izlaznom crijevu a i jeftini su i jednostavni
znaci kada povuces razvodnik u polozaj "cijepanje" klip ce da ide do kraja i onda ce sam da izbaci u polozaj "neutralno"
kada povuces u polozaj "vracanje" klip se vraca u pocetni polozaj i opet razvodnik sam izbaci rucku u polozaj "neutralno"


klipova imas raznih tebi treba dvosmijerni za bilo koju verziju cjepaca
ako ides na ovaj nacin kako sam ja uradio tada ti treba sto tanja klipnjaca
a ako ides na nacin da klip gura sjekiru onda je pozeljno da klipnjaca bide sto deblja da bi se klip brze vracao u pocetni polozaj

ako nesto nije jasno pitaj ::namigivanje::
 
@NA nemoj molim te vise pojasnjavati,ajde sto si mene zbunio nego sto zbuni i Savu.Nije ovo atomska bomba da trebaju opruge. :haha: :haha: :haha: Jes mislio na oprugu od Lade. :haha: :haha: :haha:


@Savo najjednostavnije resenje je da kad napravim cepac lepo odem u Rumu i kupim celog Rusa. :D Sto da se mucim da uzimam deo po deo. ::namigivanje::

Hvala na objasnjenju,sad mi je mnogo jasnije kako cela stvar funkcionise.Dvosmerni klip i dvosmerni razvodnik i samo cepaj. :D

Pojasni mi malo hidro-motor.Sa cega ih ti skidas?Koje skalamerije to koriste?
 
Druze te opruge na beracu su da vrate kos dole tj da sabiju klip.
Cepac radi na principu uvlacenja klipa kad cepa.Tako da takva opruga ne bi vrsila nikakvu funkciju.Trebala bi da bude opruga koja bi izvukla klipnjacu.Znaci na princip rada Ladine opruge.A da izvuce klipnjacu prvo bi je trebalo sabiti a to povecava otpor pri cepanju.
 
ma jeble vas opruge tu neko samo moze da dobije po picci , nisam pristalica akumuliranih sila tesko ih je kontrolisati i postoje mnoga nepredvidjena sranja koja mogu da te sjebu

a hidromotore nema od cega nisam skidao
recimo u Rmi sam kupio jedan za cijelih 15 evroja i radi ko singer masina

u krajnjem slucaju kada ti treba hidromotor sa jednim smijerom koji je pod opterecenjem a drugi smijer radi bez opterecenja tada mozes koristiti i klasicnu zupcastu hidraulicnu pumpu
sve zavisi na sta si ga mislio stavljati , ponajteze je uskladiti protoke i sile
 
Nisam ni ja ljubitelj opruga,nikad neznas kad ce da cvrkne i da te nalupa.

Meni je sto se tice hidromotora zanimljivo vitlo sto si napravio_Odlicna stvar da se ima na traktoru.
A taj sto si uzeo u Rumi je skoro dzabe,da nije onih 15 E.
 
Šošara je napisao(la):
Nisam ni ja ljubitelj opruga,nikad neznas kad ce da cvrkne i da te nalupa.

Meni je sto se tice hidromotora zanimljivo vitlo sto si napravio_Odlicna stvar da se ima na traktoru.
A taj sto si uzeo u Rumi je skoro dzabe,da nije onih 15 E.
kojih onih ? :sta:
 
Nazad
Vrh