Prihrana i đubrenje voćaka

Preporučuju tačnije 3 tretmana, kada i protiv monilije laxa, beli baloni, pun cvet, precvetavanje. Beli baloni i pun cvet mislim da kod kajsije npr nemaju smisao jer tada još nema lista, ne razumem se u kruške kako beše, ali trešnje i šljive imaju list kad i cvetanje pa može i tad.
 
Evo konacno slika kajsija u prolece 2014. To im je treca vegetacija. U cvetanju sam ih tretirao stimulatorom oplodnje BM 86 i fitofertovim borom.
Poludele su od zametanja plodova. Taman kad sam mislio da ih razredjujem "grad mi je pomogao".

selo-036.jpg


selo-034.jpg
Koja je ovo sorta?
 
To je domaca, kako je zovu u mom kraju, a u stvari madjarska najbolja. Kalemljena je na belosljivi i to visoko kalemljenje. Sadjena u decembru 2011. Slike su iz aprila 2014.
 
Preporučuju tačnije 3 tretmana, kada i protiv monilije laxa, beli baloni, pun cvet, precvetavanje. Beli baloni i pun cvet mislim da kod kajsije npr nemaju smisao jer tada još nema lista, ne razumem se u kruške kako beše, ali trešnje i šljive imaju list kad i cvetanje pa može i tad.

Šljiva nema list kad cveta ( pogledati sliku dole), dok višnja ima. Inače tačno je da se preporučuju 3 prskanja, ali je to previše, tako da se obično radi jedno, i to ili u belim balonima ili u punom cvetu. Ja recimo borom radim u balonima a stimulatorom u punom cvetu.

dscn1414.jpg
 
I još nešto da priupitam, sme li se mešati sa ostalim sredstvima, taman kad se prska protiv monilije da se iz udarca dve muve ......
 
Ah da dobro me ispravi, generalno kapirate šta sam hteo reći, koristi se onda kada se pojave listovi a da je još oko faze cvetanje-precvetavanje (to je već maltene kasno).

Nebo, mislim da ne bi trebalo ni sa čim da se meša, to je veliki problem u principu.
 
Posto pročitah dole u Postovima da je neko koristijo stimulator oplodnje BM 86 i fitofertovim Boro interesuje me o čemu se redi kakvi su to preparati i da li se mogu koristiti za sve vrste Voća kako i kada se tacno koristi
 
Bor koristim u fazi cvetanja, precvetavanja i koristim ga na svom vocu , bor pospesuje oplodnju , zametanje plodova ili sta vec, ne pridajem mu puno znacaja ,ali uradim tretman dva sa njim.
BM 96 nisam koristio, malo sam citao na tu temu , ali verujem da ce neko napisati vise o tom preparatu
 
Na raznim mestima piše da bor ne sme da se meša a ja nigde ne otkrih zašto ne sme da se meša.



Bor sme da se mesa sa signumom i chorusom pa posto se i jedno i drugo koristi u fazi cvetanja i precvetavanja to znaci da moze zajedno. Ja sam ga koristio i sa insekticidom perfekthion jer na insekticidu ne pise da ne sme. Nisam primetio nikakve lose posledice.

- - - - - - - - - -

Bor koristim u fazi cvetanja, precvetavanja i koristim ga na svom vocu , bor pospesuje oplodnju , zametanje plodova ili sta vec, ne pridajem mu puno znacaja ,ali uradim tretman dva sa njim. BM 96 nisam koristio, malo sam citao na tu temu , ali verujem da ce neko napisati vise o tom preparatu



U Fitofertovom katalogu od pre par godina su preporucivali za svo voce u fazi cvetanja kombinaciju BM 86 i fitofert Bor max 20. Prosle godine sam ih tako koristio tako da ne mogu da razdvojim efekat jednog od drugog. Zapazio sam da sam na kajsijama imao jako puno plodova blizanaca a da su trogodisnje sadnice zametnule nenormalno mnogo plodova. Problem je sto u fazi kada se koriste mi neznamo kako ce biti oprasivanje i uostalom cela godina pa se moze desiti da posle morate da razredjujete plodove.
 
Ja godinama mesam bor i sa korusom i svime, naravno i sa perfektionom i nema ama bas nikakvih posledica... Nisam ni razmisljao na temu da li sme da se mesa, nasledio sam takvu praksu a znam da i svi kod mene tako rade...
 
Mozda nema posledica, ali da li svaki preparat ima efekta ? Da li moze da dodje do umanjenog efekta jednog preparata , mesanjem sa drugim ? To je pitanje, posledice tesko da moze da ostavi neki preparat mesanjem sa drugim, ako se koriste preporucene doze..
 
Kao što MILOŠ TG reče i ja koristim bor i BM 86 sa Chorusom ili Signumom ili folikurom i bas me interesuje da oni koji znaju tu materiju objasne zasto se ne treba mesati pa da i ja vise ne mesam.
 
Бор је само микроелеменат,додуше важан као и остали, у количинама које требају биљкама у одређеној фенофази.Компаније које производе и /или само продају(читај:препродају)хемијске производе из простог разлога опрезности да нешто не крене наопако,не код вас јер им Ви нисте циљна група већ велики потрошачи,практикују да се ограде и обезбеде па пише како пише.Наравно Бор као и остале макро и микро елементе не морате увек мешати са заштитним сретствима већ их користити самостално кад то ситуација налаже.Разумем да тежите смањењу трошкова али је понекад целисходније потрошити коју пару више да би и учинак био бољи.
 
Poslednja izmena:
Ja gledam da nikad ne pravim neke "koktele" sa vise preparata i folijarnih hraniva. Zadnje vreme koristim trazex. Ja u jagodama prskam pre cvetanja, da biljka ima dovoljno bora kad pocne cvetanje. Kod voca koje cveta pre listanja, nema drugog izbora nego u cvetu.

@ tintoreti
I mene zanima ko u srbiji radi analizu lista. Ovo je za mene novost

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Meni je receno da ce pss
Zrenjanin uskoro uvesti i tu analizu ,analizu lista ,tako da verujem i nadam se da ce to biti u ponudi i u ostalum pss po srbiji..
 
Analizu lista moze sa uradi svaki poljoprivredni, vocarski institut. Sticajem okolnosti mislim da svako jos uvek ne moze to sebi da priusti iz razloga sto to verovatno nemaju kao uslugu poput analize zemljista, ili su imali ali nije bilo zainteresovanih da analizira list pa je to vremenom zamrlo i zaboravljeno. Mi iz udruzenja imamo strucnjake i za to, pa samo mogu reci. Udruzujte se.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh